MIT
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 580)

Labinot Dervishaj

Rama takon ambasadorët e BE-së në Tiranë

Edi Rama

Në paraditen e sotme kryeministri shqiptar Edi Rama i ka takuar ambasadorët e vendeve të BE-së të akorduar në Tiranë. Të pranishëm kanë qenë edhe ambasadori i SHBA-ve dhe ai i OSBE-së. Pak përfundimit të takimit nuk ka pasur prononcime për media por së këtij takimi i kanë paraprirë bisedimet ...

Më shumë...

Thaçi: Formimi i ushtrinë përmes ndryshimeve kushtetuese i pamundur

Thaçi

Në takimet e bashkëbisedimet e ndryshme që është duke i zhvilluar kryetari i Kosovës Thaçi, sot  ka mbajtur një ligjëratë në Kolegjin UBT. Ai para studentëve theksoi së transformimi i FSK-së përmes ndryshimeve kushtetuese siç po kërkojnë aleatët tonë ndërkombëtarë është i pa mundur pasi që Lista Serbe  e dirigjuar ...

Më shumë...

Shqetesuese: Rreth 40 mijë qytetarë kanë hequr dorë nga nënshtetësia e Kosovës

Rreth 40 mijë qytetarë shqiptarë të Kosovës kanë hequr dorë nga nënshtetësia

Sipas burimeve të zyrtarëve të Ministrisë së Punëve të Brendshme rreth 40 mijë qytetarë kanë hequr dorë nga nënshtetësia e Kosovës nga viti 2009. Valon Krasniqi drejtor i Departamentit për Shtetësi, Azil dhe Migracion në Ministrinë e Brendshme në Qeverinë e Kosovës, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se ...

Më shumë...

MPB e Kosovës në konferencën “Mbrojta e Infrastrukturës Kritike në BE”

MPB e Kosovës në konferencën “Mbrojta e Infrastrukturës Kritike në BE”

Në konferencën “Mbrojta e Infrastrukturës Kritike në BE” e organizuar nga Komisioni Evropian në të cilën kanë marr pjesë shtetet e unionit dhe ato të rajonit Kosova është përfaqësuar nga një delegacion i Ministrisë së Punëve të Brendshme. Prezantuesit e shtetit tonë i prezantuan të arriturat në këtë fushë duke ...

Më shumë...

Inaugurohet fabrika e ujit nga e cila do të përfitojë i gjithë regjioni i Prishtinës

Inaugurohet fabrika e ujit nga e cila do të përfitojë i gjithë regjioni i Prishtinës

Gjatë ditës së sotme do të bëhet inaugurimi i fabrikës së re për përpunimin e ujit në fshatin Shkabaj, ndërtimi i të cilës ka kushtuar rreth 35 milionë euro. Nga ky investim do të përfitojnë të gjitha komunat që janë të përfshira në regjionin e Prishtinës. Në këtë përurim do ...

Më shumë...

Reuters: Porosia e BE-së për liderët e Ballkanit Perëndimor – mjaft luajtët me zjarr

Reuters: Porosia e BE-së për liderët e Ballkanit Perëndimor - mjaft luajtët me zjarr

Bashkimi Evropian u ka bërë të ditur gjatë të enjtes kryeministrave të Ballkanit Perëndimor që të ndalojnë të lojën e tyre me zjarr dhe ta anashkalojnë retorikën e  tyre politike për ta  trazuar unionin por edhe  rajonin, transmeton Reuters. Komisari Evropian për Zgjerim, Johanes Hahn ka folur në samitin e ...

Më shumë...

Rama: FSK është në pajtimin të plotë me projektligjin

Rama: FSK është në pajtimin të plotë me projektligjin

Rrahman Rama komandat i Forcës së Sigurisë të Kosovës, gjatë një ligjërate në Kolegjin “Iliria” deklaroi se forca të cilën ai e drejton është në pajtim të plotë dhe mbështet miratimin e Projektligjit për FSK-në. Gjeneral Rama, ka folur për detyrat, statusin aktual, trajnimet, planifikimet që i ka kjo forcë ...

Më shumë...

Ermina Lekaj: Angazhohet për hapjen e Katedrës së Gjuhës shqipe në Zagreb

Ermina Lekaj: Angazhohet për hapjen e Katedrës së Gjuhës shqipe në Zagreb

Ermina Lekak Prlaskaj deputete shqiptare në Kuvendin e Kroacisë zotohet së do të angazhohet konkretisht për hapjen e Katedrës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe në Zaberb. Këtë premtim ajo e bëri gjatë takimit me Këshillin e Mësuesve Shqiptarë në Kroaci, në kuadër të Klubit të deputetëve të pakicave kombëtare pranë ...

Më shumë...

Ahmeti: Kriza politike në Maqedoni të mos kthehet në krizë ndëretnike

Ahmeti: Kriza politike në Maqedoni të mos kthehet në krizë ndëretnike

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti sot ka zhvilluar një takim me ambasadorin e Sllovenisë në Shkup Milan Jazbec,  me të cilin ka biseduar rreth zhvillimeve të fundit në vend. Ahmeti porositi që kriza politike në Maqedoni të mos kthehet në krizë ndëretnike. Gjithashtu theksoi së ka biseduar më subjektet e ...

Më shumë...

Përfundon takimi i kryeministrave të Ballkanit Perëndimor në Sarajevë

Përfundon takimi i kryeministrave të Ballkanit Perëndimor në Sarajevë

Përfundon takimi i kryeministrave të shteteve të Ballkanit Perëndimor  i cili ka zgjatur tri orë në Sarajevë. Kryesuesi i Këshillit të ministrave të Bosnjës e Hercegovinës, Denis Zvizdiq gjatë pjesës hyrëse të këtij takimi theksoi së rajoni ka nevojë për paqe në rendë të parë, stabilitet e zhvillim ekonomik, social ...

Më shumë...

Johanes Hahn propozon treg të përbashkët për shtet e Ballkanit

Hahn: Duhet të lëmë Kosovën dhe Serbinë të negociojnë vetë, përsa i përket shkëmbimit të territorit

Komisari evropian për Zgjerim, Johanes Hahn, të enjten i ftoj vendet e Ballkanit që të bashkëpunojnë në mënyrë të ndërsjellët në formimin e një tregu të përbashkët. “Tash është koha e duhur që rajoni të marrë rolin e liderit, të tejkalohen problemet, të cilat ndikojnë në situatën e brendshme në ...

Më shumë...

Ministri Demolli është takuar më ambasadorin kanadez në Kosovë

Ministri Demolli është takuar më ambasadorin kanadez në Kosovë

Ministri i MFSK-së është takuar sot më ambasadorin jo-rezident të Kanadasë në Kosovë Daniel Maksymiuk, ku biseduan për marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve, sidomos në mes të ministrive të Mbrojtjes.  Demolli e njoftoi ambasadorin për zhvillimet e fundit dhe projektligjin e FSK-së. Ndërsa ambasadori premtoj thellimin e bashkëpunimit në mes të ...

Më shumë...

Kuvendi i Shqipërisë e shkarkon drejtoreshën e AMF-së, Enkelejda Shehi

Kuvendi i Shqipërisë e shkarkon drejtoreshën e AMF-së, Enkelejda Shehi

Kuvendi shqiptar sot gjatë një seance me 55 vota për e ka shkarkuar drejtoreshën Ekzekurtive të Autoritetit të Mbikëqyrjes se Financiare, Enkelejda Shehi. Ajo është shkarkuar për shkelje të ligjit dhe mos marrjen në konsideratë të rekomandimeve të rezolutës së Kuvendit të vitit 2016.

Më shumë...

Thaçi: FSK nuk është kërcenim për paqen në rajon prandaj do të bëhet ushtri

Thaçi: FSK nuk është kërcenim për paqen në rajon prandaj do të bëhet ushtri

Kryetari Thaçi, gjatë një debati që e zhvilloj sot me drejtuesit e shoqërisë civile dhe të  mediave serbe u bëri thirrje përfaqësuesve të tyre politikë që t’u kthehen institucioneve të Kosovës. Gjithashtu ai pra tyre e rikonfirmoj qëndrimin e tij së FSK-ja do të bëhet e ushtri, pasi që ajo ...

Më shumë...

UNICEF e mbështet sektorin shëndetësor

UNICEF e mbështet sektorin shëndetësor në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani sot u takua me shefin e UNICEF-it në Kosovë, Brandao Co, më të cilin biseduan për partneritetin e  këtyre dy institucioneve e më theks të veçantë për bashkëpunimin në aspektin e përmirësimit të shëndetit të fëmijëve. Shefi i UNICEF-it e vlerësoi Ministrinë për hartimin e ...

Më shumë...

Lëvizja BESA: E dënojmë gjuhën e urrejtjes e cila po shprehet nëpër shkollat e Maqedonisë

Lëvizja BESA: Besa do të jetë pjesë e Qeverisë dhe do të menaxhojë kulturën në vend

Në protestat e këtyre ditëve që janë duke u organizuar në Maqedoni nga parti e nacionalistët sllavo-maqedonas, janë të shumta thirrjet raciste, ksenofobike e urrejtje-sjellëse ndaj shqiptarëve. Për me keq në to se fundi janë përfshirë edhe drejtuesit e disa shkollave fillore e sidomos atyre të mesme të cilët janë ...

Më shumë...