MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 580)

Labinot Dervishaj

Arsim Bajrami: Kandidati i vetëm i koalicionit PAN për kryetar të Kuvendit është Kadri Veseli

Ministri i Arsimit, i siguron të gjithë prindërit së në këtë vit nuk do të ketë grevë të mësimdhënësve

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Arsim Bajrami, ka bërë me dije se kandidat i vetëm i koalicionit PAN për kryetar të Kuvendit është Kadri Veseli. Në një intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka deklaruar se, pavarësisht se Veseli ofroi gatishmëri për të hequr dorë nga posti i ...

Më shumë...

Anëtari i kryesisë së PDK-së, Blerand Stavileci: Lëvizja Vetëvendosje po i shmanget llogaridhënies për korrupsionin në Prishtinë

Anëtari i kryesisë së PDK-së, Blerand Stavileci: Lëvizja Vetëvendosje po i shmanget llogaridhënies për korrupsionin në Prishtinë

Anëtari i kryesisë së PDK-së, Blerand Stavileci, ka thënë të martën se Lëvizja a Vetëvendosje po vazhdon t’i shmanget llogaridhënies publike për krimet dhe korrupsionin në qeverisjen e Prishtinës. Ai përmes një statusi në rrjetin social i është kundërpërgjigjur Xhelal Sveçles, i cili më herët ka thënë se PDK-ja është ...

Më shumë...

E përditshmja gjermane “Tageszeitung”: Vetëvendosje do të përfitonte më shumë nga përsëritja e zgjedhjeve

E përditshmja gjermane “Tageszeitung”: Vetëvendosje është ajo që do të përfitonte më shumë nga përsëritja e zgjedhjeve

E përditshmja gjermane “Tageszeitung”, në një artikull të botuar në numrin e sotëm të saj trajton krizën politike në Kosovë, ku edhe pse dy muaj nga mbajtja e zgjedhjeve nuk është krijuar ende qeveria e re. Sipas gazetës, që citon disa vëzhgues të situatës në shtetin e vogël të Ballkanit, për ...

Më shumë...

Xhelal Sveçla: Nuk do t’u përgjigjemi akuzave të paqena të PDK-së

Deputeti i Vetëvendosje, Xhelal Sveçla: Kadri Veseli nuk ka pranuar asnjëherë debat me Visar Ymeri

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla gjatë një konference të mbajtur sot për media, ka thënë se kjo konferencë, nuk ka asnjë qëllim që t’u përgjigjet akuzave të paqena të PDK-së, apo segmenteve të caktuara të kësaj partie. Sveçla ka thënë se është këtu pikë së pari për hir të qytetarëve ...

Më shumë...

PAN: Zgjedhja e Kadri Veselit kryekuvendar dhe e Ramush Haradinajt kryeministër është proces i pandalshëm

PAN: Zgjedhja e Kadri Veselit kryekuvendar dhe e Ramush Haradinajt kryeministër është proces i pandalshëm

Koalicioni PDK-AAK-Nisma ka bërë me dije të hënën se zgjedhja e Kadri Veselit kryekuvendar dhe e Ramush Haradinajt kryeministër është proces i pandalshëm. Ky koalicion ka kundërshtuar vendimin e Adem Mikullovcit që vazhdimi i seancës konstituive të ndodhë të enjten, duke e cilësuar veprim arbitrar, të pakoordinuar me grupet e tjera ...

Më shumë...

Asambleisti i Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Misin Bajrami i bashkohet PDK-së

Asambleisti i Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Misin Bajrami i bashkohet PDK-së

Degës së PDK-së në Prishtinë, sot i është bashkuar asmbleisiti i Lëvizjes Vetëvendosje, Misin Bajrami. Kryetari i PDK-së në degën e Prishtinës, Lirak Çelaj, duke i uruar mirëseardhje asamblestit nga Vetëvendosja, tha se tani PDK është e partia e dytë me numër të barabartë me asamblestë, dhe se kjo ardhje ...

Më shumë...

Koalicioni ndërkombëtar i drejtuar nga SHBA-të kundër ISIS-it sot ka hyrë në vitin e katërt të ndërhyrjes

Koalicioni ndërkombëtar i drejtuar nga SHBA-të kundër të ashtuquajturit Shteti Islamik sot ka hyrë në vitin e katërt dhe për Pentagonin shkatërrimi i plotë i xhihadistëve është vetëm një çështje kohe. Më 8 gusht 2014, dy avionë të tipit FA-18 u ngritën nga një aeroplanmbajtëse amerikane për të kryer bombardimet ...

Më shumë...

Haradinaj: Jam i befasuar me qëllimet e disa medieve që ta komprometojnë mbështetjen e dhënë të familjes Rugova për Ramushin kryeministër

Haradinaj: Jam i befasuar me qëllimet e disa medieve që ta komprometojnë mbështetjen e dhënë të familjes Rugova për Ramushin kryeministër

Deputeti i zgjedhur nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, me anë të një postimi në rrjetin social ” ka reaguar ndaj shkrimeve në disa medie, që pretendonin se Dardan Gashi dhe Astrit Haraqija e bindën Teuta Rugovën ta votojë Ramush Haradinajn për kryeministër. Ai ka thënë se ...

Më shumë...

KEDS-i me fitime marramaendëse, vetëm për tre vite realizon 87 milionë euro

KEDS-i me fitime marramaendëse, vetëm për tre vite realizon 87 milionë euro

Vetëm gjatë vitit 2014 kompania KEDS ka siguruar profit të pastër prej rreth 30 milionë eurosh, derisa një vit më parë kompania turke “Calik-Limak” kishte privatizuar distribucionin e energjisë elektrike për 26.3 milionë euro. Shitja e distribucionit të energjisë elektrike me një cmim të tillë vite më pare ishte përcjellë me ...

Më shumë...

Pacolli sugjeron një qeveri gjithëpërfshirëse, që do ta nxirrte vendin nga kriza politike, mund të jetë Haradinaj kryeministër

Kryetari i AKR-së Behxhet Pacolli e konfirmon prishjen e koalicionit me LDK-në

Kreu i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, sërish ka përsëritur propozimin për një qeveri gjithëpërfshirëse, e cila, thotë ai, do ta nxirrte vendin nga kriza aktuale politike. Në një intervistë për gazetën “Epoka e re”, Pacolli ka thënë se në krye të kësaj qeverie gjithëpërfshirëse mund të jetë Ramush Haradinaj. ...

Më shumë...

OEK mban konferencë me temë “Aktualiteti politiko-ekonomik në Kosovë dhe mundësia e transformimit pozitiv të shoqërisë”

OEK mban konferencë me temë “Aktualiteti politiko-ekonomik në Kosovë dhe mundësia e transformimit pozitiv të shoqërisë”

Oda Ekonomike e Kosovës mban konferencë për media me temë “Aktualiteti politiko-ekonomik në Kosovë dhe mundësia e transformimit pozitiv të shoqërisë”. Siç njofton OEK-u, në konferencë do të flasin për dimensione pozitive dhe optimizëm  nga Daut Demaku. Të pranishëm përfaqësues të komunitetit të biznesit, shoqërisë civile, korit diplomatik dhe të ...

Më shumë...

Kreu i Listës Serbe, Rakiq: Ne presim që akterët politikë sa më parë të hyjnë në dialog për formimin e shumicës parlamentare

Kreu i Listës Serbe, Rakiq: Ne presim që akterët politikë sa më parë të hyjnë në dialog për formimin e shumicës parlamentare

Lista Serbe ka bërë sot të ditur se përfaqësuesit politikë serbë nuk kanë marrë asnjë vendim për çfarëdo koalicioni në Kosovë. Kreu i kësaj partie, Goran Rakiq, tha se Lista Serbe mbështet formimin e institucioneve në Kosovë në pajtim me vullnetin e shprehur të qytetarëve në zgjedhje. “Ne presim që ...

Më shumë...

Kryeministri në detyrë Isa Mustafa emërohen katër ministra të rinj të Qeverisë së Kosovës

Kryeministri në detyrë Isa Mustafa emërohen katër ministra të ri të Qeverisë së Kosovës

Në përputhje me kompetencat kushtetuese dhe ligjore, kryeministri në detyrë i Kosovës Isa Mustafa ka emëruar ministër të Financave, zëvendësministrin e deritashëm, Agim Krasniqi, ministre të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, shefen e deritashme të stafit në kryeministri, Vlora Dumoshi, ministër të Infrastrukturës, zëvendësministrin e deritashëm, Hanefi Muharremi, si dhe ministër ...

Më shumë...

Shpend Ahmeti emëron drejtorin e administratës, Muhedin Nushin nënkryetar të Prishtinës

Shpend Ahmeti emëron drejtorin e administratës, Muhedin Nushin nënkryetar të Prishtinës

Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti njoftoi se në vend të Dardan Sejdiut i cili është zjedhur deputet, tashmë ka emëruar nënkryetarin e ri të Prishtinës, Muhedin Nushi. Ahmeti njoftoi se Nushi është me profesion ekonomist por në Komunën e Prishtinës njihet si drejtor i administratës që ka bërë ...

Më shumë...

Në fshatin Gllarevë të Klinës sot kanë filluar gërmimet për persona të pagjetur të luftës

Në fshatin Gllarevë të Klinës sot kanë filluar gërmimet për persona të pagjetur të luftës

Në fshatin Gllarevë të Klinës sot kanë filluar gërmimet për persona të pagjetur të luftës së fundit. Një person i vdekur është eksumuar sot, i cili sipas ekspertizës po dyshohet se është i luftës së fundit. Sipas Prenkë Gjetajt, i gjeturi ishte i varrosur në mënyrë klandestine dhe me rroba. ...

Më shumë...

Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli: Është situatë dramatike jo vetëm për Shqipërinë, por për gjithë Europën

Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli: Është situatë dramatike jo vetëm për Shqipërinë, por për gjithë Europën

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, deklaroi paraditen e së hënës se situata e zjarreve në vend është dramatike për shkak të situatës klimaterike me temperatura të larta dhe mungesë reshjesh. “Është situatë dramatike jo vetëm për Shqipërinë, por për Europën mbarë. Situata klimaterike është jashtë normales për shkak të temperaturave tejet ...

Më shumë...