tv dielli
MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 6)

Labinot Dervishaj

Valdete Idrizi: Nxitja për vëllavrasje nga Agim Bahtiti në kohë pandemie është e tmerrshme dhe e dënueshme

V. Idrizi: Nxitja për dhunë e vëllavrasje nga Agim Bahtiti në kohë pandemie është e tmerrshme, e dënueshme dhe e pa pranueshme

Deputetja e PDK-së, Valdete Idrizi, ka dënuar ashpër gjuhën nxitëse për vëllavrasje që bëri sot kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri i cili tanimë është edhe zyrtar i Vetëvendosjes. “Nuk na duhet gjuha e dhunës dhe e urrejtjes, nga askush dhe ndaj askujt, as sot as kurrë! Nxitja për dhunë e ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi pret në takim ambasadorët e shteteve të QUNT-it dhe shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë

Kryetari Thaçi pret në takim ambasadorët e shteteve të QUNT-it dhe shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë

Kryetari Thaçi, ka takuar sot ambasadorët e QUNT-it dhe atë të BE-së në Prishtinë, për t’i informuar për hapat që do t’i ndërmarrë pas shkarkimit të Qeverisë Kurti nga Kuvendi i Kosovës në javën e kaluar. Siç bëhet e ditur në njoftim, në këtë takim ishin ambasadori i Shteteve të ...

Më shumë...

Oda Ekonomike e Kosovës i shpalos disa propozime për mbështetjen e puntorëve të sektorit privat në vend

Oda Ekonomike e Kosovës i shpalos disa propozime për mbështetjen e puntorëve të sektorit privat në vend

Oda Ekonomike e Kosovës ka shpalosur disa propozime për mbështetjen e sektorit privat në Kosovë. Ata përmes një konference për media i janë drejtuar Qeverisë së Kosovës, me disa kërkesa, ashtu që sipas tyre, ndikimi i krizës të minimizohet sa më shumë që është e mundur. Sipas tyre, përfaqësuesit e ...

Më shumë...

Sot shënohet 75 përvjetori i masakrës së Tivarit ku u vranë mizorisht mijëra shqiptarë të Kosovës

Sot shënohet 75 përvjetori i masakrës së Tivarit ku u vranë mizorisht mijëra shqiptarë të Kosovës

Sot shënohet njëra prej tragjedive më të përgjakshme dhe më të dhimbshme, ku nga forcat jugosllave në Tivar të Malit të Zi. Forcat partizane e çetnike serbe pasi kishin grumbulluar disa mijëra shqiptarë nga viset e Kosovës, veçmas nga Drenica, i kishin  mobilizuar dhunshëm me qëllim  gjoja për të luftuar ...

Më shumë...

Ministri Vitia kërkon edhe njëherë respektimin e masave të marra nga Qeveria për parandalimin e koronavirusit

Ministri Vitia kërkon edhe njëherë respektimin e masave të marra nga Qeveria për parandalimin e koronavirusit

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë thirrje edhe njëherë për respektimin e masave të marra nga Qeveria për parandalimin e shpërndarjes së koronavirusit. Ai ka njoftuar edhe njëherë mbi orarin e kufizimit të lëvizjeve, por ka shtuar se, koha e qarkullimit të mos kuptohet si hapësirë për ...

Më shumë...

Haxhiu kërkon që të gjenden mundësitë që edhe shërbimi korrektues të jetë i përfshirë në pakon e emergjencës

Ministrja Haxhiu kërkon që të gjenden mundësitë që edhe shërbimi korrektues të jetë i përfshirë në pakon e emergjencës

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se ka kërkuar nga ministri i Financave, që të gjenden mundësitë që edhe shërbimi korrektues të jetë i përfshirë në pakon e emergjencës. Ajo këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi, derisa ka potencuar se këtë e ka bërë pas kërkesave ...

Më shumë...

Në këtë javë kryetari Thaçi, pritet t’i takojë liderët politikë për të shqyrtuar mundësinë e formimit të një qeverie të re

Në këtë javë kryetari i vendit, Hashim Thaçi pritet t'i takojë liderët politikë për të shqyrtuar mundësinë e formimit të një qeverie të re

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, këtë javë pritet të ftojë në takim për konsultime të gjithë liderët e partive politike, për të shikuar mundësinë e krijimit të qeverisë së re. Pasi që njoftimi zyrtar i mocionit nga Kuvendi ka arritur të premten në zyrën e tij, Thaçi nuk ka arritur ...

Më shumë...

Ministri Abdixhiku: Kosova vazhdon të ketë numrin më të ulët të personave të prekur nga koronavirusi në rajon

Ministri Abdixhiku: Kosova vazhdon të ketë numrin më të ulët të personave të prekur nga koronavirusi në rajon

Ministri në detyrë i Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku, ka folur për gjendjen aktuale për shkak të Coronavirusit në vendin tonë. Përmes një shkrimi në rrjetin social, ai ka publikuar një grafikon duke paraqitur numrin më të ulët të rasteve Covid-19. Ai ka theksuar se ky rezultat ka ardhur si ...

Më shumë...

Kryeministri Kurti, thotë së kryetari Thaçi duhet të mendojë për datën e zgjedhjeve para se të kërkojë mandatar të ri

Albin Kurti

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti përmes një postimi në rrjetin social ka thënë se kryetari Hashim Thaçi duhet të mendojë për datën e zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja Vetëvendosje. Sipas tij neni më i rëndësishëm i Kushtetutës së Republikës së Kosovës për ecjen përpara është ...

Më shumë...

Tahiri: Kurti nga “miti i ç’kapjes” në realitetin e kapjes vulgare e të shëmtuar për të shpërblyer militantët e tij

Tahiri: Kurti nga “miti i ç’kapjes” në realitetin e kapjes vulgare e të shëmtuar për të shpërblyer militantët

Ish-ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka kritikuar Qeverinë Kurti për shkarkimin e Bordit të QKUK-së. Sipas tij, kjo është vetëdija më e ultë politike e institucionale që mund ta ketë për tipar një qeveri në ikje. “Për muaj e javë tashmë qytetarët e Kosovës e kanë pasur referencë Naser Ramadanin, ...

Më shumë...

Gent Cakaj: Do të riatdhesohen shqiptarët e bllokuar në hapësirën evropiane për shkak të masave ndaj COVID-19

Gent Cakaj: Do të riatdhesohen shqiptarët e bllokuar në hapësirën evropiane për shkak të masave ndaj COVID-19

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj, ka bërë me dije se pas mbështetjes dhënë Italisë mike, dje kanë kryer edhe operacionet e para të riatdhesimit të shqiptarëve të mbetur në Itali dhe Kroaci. Ai ka thënë se këto operacione do të vijojnë për ...

Më shumë...

FSSHK: Sistemit shëndetësor në Kosovë i mungojnë rreth 5 mijë punëtorë, kjo duhet të ishte shqetësim shtetëror

FSSHK: Sistemit shëndetësor në vend i mungojnë rreth 5 mijë punëtorë, kjo duhet tëishte shqetësim shtetëror

Kryetari i FSSHK-së, Blerim Syla, ka ngritur shqetësimin për shëndetin e mjekëve, infermierëve, pro edhe stafit përcjellës, të cilët janë të angazhuar në nivel vendi për shërimin e pacientëve më COVID-19. Ai thotë se statistikat në nivel global tregojnë për një rritje deri në 20 për qind të rasteve të ...

Më shumë...

IKSHPK: Përmbahuni rekomandimeve të ekspertëve, qëndroni në shtëpi për ta parandaluar koronavirusin

Në Klinikën Infektive të QKUK-së, janë të hospitalizuar gjithsej 47 pacientë me Covid-19

Duke përsëritur sërish se pa ndihmën e qytetarëve nuk mund të ndalet koronavirusi, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë ka apeluar qytetarët t’u përmbahen rekomandimeve të ekspertëve e të qëndrojnë në shtëpi. Në një postim në rrjetin social IKSHPK ka shkruar se situatën epidemiologjike “po e mbajmë duke e frenuar me një ...

Më shumë...

Vendimet e Qeverisë së Kosovës për masat e shpalljes se gjendjes emergjente mbesin në fuqi deri më 6 prill

Qeveria Kurti emëron nëpër borde militantët e Vetëvendosjes, njëjtë sikur qeveritë paraprake

Qeveria thotë se me propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë, është marrë vendim që të mbetet në fuqi deri më 6 prill masa e shpalljes emergjente për shëndetin publik, si dhe vendimi i cili ndalon qarkullim e qytetarëve dhe automjeteve private gjatë orës 17:00-06:00, përveç nevojave mjekësore, prodhim, furnizim dhe shitje ...

Më shumë...

Më 29 mars të vitit 1999 ushtria dhe policia serbe ka vrarë dhe masakruar 49 shqiptarë në Beleg të Deçanit

Më 29 mars të vitit 1999 ushtria dhe policia serbe ka vrarë dhe masakruar 49 shqiptarë në Beleg të Deçanit

Më 29 mars të vitit 1999 forca të shumta policore, ushtarake serbe, kishin kryer një masakër në fshatin Belegu të Deçanit, me ç’rast serbët vranë dhe masakruan 49 shqiptarë. Në shenj nderimi dhe mos harrimi për të masakruarit sot në Kompleksin memorial të këtij fshati do të bëhen homazhe dhe ...

Më shumë...

Nga dita e sotme fillon llogaritja e orës verore, ku akrepat kanë lëvizur 60 minuta para

Nga dita e sotme fillon llogaritje e orës verore, ku akrepat kanë lëvizur 60 minuta para

Nga sot është rikthyer ora verore, ku në orën 02.00 të mëngjesit akrepat kanë lëvizur 60 minuta para që do të thotë ora ka kaluar në orë 03:00. Ora verore do të zgjasë deri të dielën e fundit të tetorit. Prej shumë vitesh ndryshimi bëhet për të shfrytëzuar më shumë ...

Më shumë...