kek
tv dielli
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 60)

Labinot Dervishaj

Kristë Gjokaj: Policia e Kosovës nuk ka pranuar asnjë informatë zyrtare se sot në Gjakovë do të vijnë serbë

Kristë Gjokaj: Policia e Kosovës nuk kanë pranuar asnjë informatë zyrtare se sot në Gjakovë do të vijnë serbë

Komandanti i Stacionit Policor të Gjakovës, Kristë Gjokaj, ka thënë se nuk ka pranuar asnjë informatë  se në Gjakovë do të vijnë serbët për Festën e tyre. Nuk kemi paralajmërim zyrtar se do të vinë dhe asesi nuk do të vijnë.  Ai shtoi se protestuesit janë në të drejtën e ...

Më shumë...

Zoran Milanoviç zgjedhet kryetari i Kroacisë pasi fiton 53% të votave kundër Kolinda Grabar-Kitaroviç

Zoran Milanoviç zgjedhet kryetari i Kroacisë pasi fiton 53% të votave kundër Kolinda Grabar-Kitaroviç që ka marr vetëm 47%

Socialdemokrati, Zoran Milanoviç do të jetë kryetari i ri i Kroacisë. Në balotazh ai fitoi kundër kryetares konservatore, Kolinda Grabar-Kitaroviç. Sipas të dhënave të Komisionit Zgjedhor, aiarriti të marrë afër 53% të votave, kurse Grabar-Kitaroviç pak më shumë se 47% në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale të dielën, 5 janar 2020. ...

Më shumë...

Dren Sh. Brahimaj: Masakra e Novosellës – 5 janar 1945

Dren Sh. Brahimaj: Masakra e Novosellës - 5 janar 1945

Sot, 75 vite më parë ndodhi njëra ndër masakrat më të mëdha ndaj popullatës shqiptare të rrethit të Podgurit në komunën e Pejës. Në orët e hershme të mëngjesit të 5 janarit 1945, fshati Novosellë u rrethua nga ushtria serbe e cila kishte synim të kryente misionin e saj shovenist ...

Më shumë...

21 vjet nga zënia rob e 8 ushtarëve serbë, të cilët më 13 janar 1999 u shkëmbyen me 9 ushtarë të UÇK-së

21 vjet më parë luftëtarët e lirisë zunë rob 8 ushtarë serbë, të cilët më 13 janar 1999 u shkëmbyen me 9 ushtarë të UÇK-së

Ushtarët e Zonës Operative të Shalës të UÇK-së, më 6 janar të vitit 1999, kishin zënë rob tetë ushtarë serbë, të cilët më 13 janar u shkëmbyen me nëntë ushtarë të UÇK-së. Ushtarët  e Zonës së Shalës i morën peng eprorët dhe ushtarët serbë pas luftimeve në territorin e mbrojtur ...

Më shumë...

Sot në Gjakovë protestohet kundër ardhjes në këtë qytet të shtetasve serbë të cilët kanë bërë krime gjatë luftës

Qytetarët e Gjakovës protestojnë sot kundër ardhjes në këtë qytet të shtetasve serbë të cilët kanë bërë krime gjatë luftës

I ashtuquajturi drejtori i Zyrës serbe për Kosovën Marko Gjuriq në prag të Krishtlindjes ortodokse do të qëndrojë sot në veri të Mitrovicës. Siç bëhet e ditur ai do të marrë pjesë në djegien e pemëve për Krishtlindje në portin e kishës Shën Dimitri në orën 16:00. Për të njëjtën ...

Më shumë...

Lidhja Demokratike e Kosovës sot mbanë mbledhjen e grupit parlamentar dhe të kryesisë së partisë

Lidhja Demokratike e Kosovës sot mbanë mbledhjen e grupit parlamentar dhe të kryesisë së partisë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka njoftuar se sot në orën 13:00 në selinë e saj do të mbajë mbledhjen e grupit parlamentar, ndërsa gjysmë ore para takimit të paralajmëruar ndërmjet kryetarit Thaçi dhe kryetarit të Vetëvendosjes Albin Kurti, përkatësisht në ora 14:30 do të mbajë mbledhjen e kryesisë. Gjatë fillimit ...

Më shumë...

Konjufca: Me arrestimet e shqiptarëve, Serbia po tregon se nuk e ka ndryshuar mentalitetin politik ndaj Kosovës

Në Samitin e kryetarëve të kuvendëve të Ballkanit Perëndimor, Konjufca thotë së shpejt vendi do të ketë Qeverinë e re

Kryetari i ri i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se me shqetësim e ka marrë lajmin për arrestimin e qytetarit të Kosovës, Nezir Mehmetaj, i cili po kthehej nga Serbia ku kishte qenë në spital për nevojat shëndetësore të nënës së tij. “Kjo është padrejtësi. Serbia po arreston në ...

Më shumë...

MPJ demanton fuqishëm shpifjen e publikuar në disa portale në Mal të Zi se do të ndërhyjë atje NjSO e Kosovës

MPJ demanton fuqishëm shpifjen e publikuar në disa portale në Mal të Zi se do të ndërhyjë atje NjSO e Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, përmes një komunikate për media demanton fuqishëm shpifjen e publikuar nga FOS Media dhe disa portale tjera lokale në Mal të Zi, në lidhje me gjoja “disponueshmërinë” e Forcave Speciale të Policisë së Republikës së Kosovës për intervenim në territorin e ...

Më shumë...

10 vjet nga intervenimi i FSK-së, në prefekturat e Shkodrës dhe Lezhës pas përmbytjeve nga ujërat

10 vjet nga intervenimi i parë i FSK-së, në prefekturat e Shkodrës dhe Lezhës pas përmbytjeve nga ujërat

Ndihmat dhe reagimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës dhënë viktimave pas tërmetit të 26 nëntorit 2019 në Shqipëri, e ka ngritur lartë reputacionin e kësaj force sigurie, që prej një viti kur ka hyrë në rrugën për t’u shndërruar në ushtri profesioniste. Nëse kthehemi pas në historinë e FSK-së ...

Më shumë...

Sipas Odës së Mjekëve gjatë vitit 2019, rreth 115 mjekë kanë kërkuar dokumente për punësim jashtë Kosovës

FSSHK: Sistemit shëndetësor në vend i mungojnë rreth 5 mijë punëtorë, kjo duhet tëishte shqetësim shtetëror

Më shumë se 600 mjekë në Kosovë janë të papunë, prej të cilëve, sipas statistikave të Odës së Mjekëve të Kosovës, 60 janë mjekë specialistë. Institucionet publike shëndetësore, në anën tjetër, kanë kumtuar se kanë nevojë edhe për 5 mijë mjekë të rinj që të punësohen. Ndërkohë në Odën e ...

Më shumë...

Qosja: LDK po dëshiron të jetë e privilegjuar me dy poste të larta shtetëre ndonëse ka dalë e dyta në zgjedhje

Qosja: LDK po dëshiron të jetë e privilegjuar me dy poste të larta shtetëre ndonëse ka dalë e dyta në zgjedhje

Akademik Rexhep Qosja, ka komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, sidomos negociatat në mes të Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK-së për çështjen e koalicionit qeverisës. Ai ka thënë se LDK-ja është duke kërkuar që të jetë e privilegjuar në institucione edhe pse ka dalë partia e dytë në zgjedhje. Kjo parti e ...

Më shumë...

Në Kroaci po mbahet raundi i dytë të zgjedhjet presidenciale, ku në garë janë Kolinda Grabar-Kitaroviq dhe Zoran Milanoviq

Në Kroaci po mbahet raundi i dytë të zgjedhjet presidenciale, ku në garë janë Kolinda Grabar-Kitaroviq dhe Zoran Milanoviq

Vendvotimet janë hapur në Kroaci për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Rreth 3,8 milionë qytetarë me të drejtë vote, do të zgjedhin sot ndërmjet presidentes aktuale Kolinda Grabar-Kitaroviq dhe ish-kryeministrit Zoran Milanoviq. Këto zgjedhje po shihen si test për partinë në pushtet, HDZ. Kryetarja aktuale, Grabar-Kitaroviq doli e dyta ...

Më shumë...

Mos zgjerimi nga BE po bënë që të humbet më të madhe influenca e saj në rajonin e Ballkanit Përendimor

Luigi Soreca: BE-ja e konfirmon mbështetjen e vet të qartë për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor

Me lodhjen nga zgjerimi, BE po humbet mjaftë nga influenca e saj në rajonin e Ballkanit. Aktorë të tjerë duan t‘i joshin këto vende. Por a mundet ta zëvendësojnë ata BE-në? Pyesni rininë, thotë një ekspert. Viti 2019 nuk ishte një vit i mbarë për njerëzit në periferinë e Bashkimit ...

Më shumë...

Trump paralajmëron se SHBA-të i kanë vënë në shënjestër 52 lokacione iraniane dhe do t’i sulmojnë shpejt

Donald Trump paralajmëron se SHBA-të i kanë vënë në shënjestër 52 lokacione iraniane dhe do t’i sulmojnë shpejt

Përmes një postimi kryetari i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka paralajmëruar se forcat e vendit të tij kanë vënë në shënjestër 52 lokacione iraniane dhe do t’i sulmojnë shpejt e fuqishëm në rast se Irani sulmon amerikanët apo asetet e tyre. Deklarata e tij erdhi pas vrasjes së gjeneralit ...

Më shumë...

Kryetari i vendit Hashim Thaçi takohet nesër me kryetarin Vetëvendosjes, Albin Kurti, në një takim kosultativ

Kryetari i vendit Hashim Thaçi takohet nesër me kryetarin Vetëvendosjes, Albin Kurti, në një takim kosultativ

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti do të takohen nesër në mesditë. “E mirëpres paktin që pas ftesës së tretë që zotëri Kurti i është përgjigjur ftesës për datën 6 janar në orën 15.00. Do ta pres në zyrën time, nuk mund të sillemi ...

Më shumë...

Edi Rama paralajmëron “tërmet” nga shteti në vitin 2020, i cili do të godet në themelet e pasurisë së krimit

Edi Rama iu është përgjigjur kritikave nëpër media në lidhje me vendimin qeveritar për ngritjen e njësisë anti-KÇK

Kryeministri Edi Rama në intervistën e tij të parë për vitin 2020 është ndalur në disa çështje kryesore. Ai e ka quajtur 2020 si vitin kyç të një procesi historik në betejën kundër kriminalitetit. Rama gjithashtu paralajmëron se pritet tërmet në themelet e pasurisë së fituar jashtë ligjëshëm.“Dua të them ...

Më shumë...