mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 615)

Labinot Dervishaj

Nisma për Kosovën “Fillimi i ri” është një mashtrim i ri i Kadri Veselit

Nisma për Kosovën “Fillimi i ri” është një mashtrim i ri i Kadri Veselit

Pas mbajtjes së Konventës së tetë të PDK-së kanë reaguar subjektet opozitare në lidhje më premtimet e kreut të kësaj partie. Sekretari për ekonomi dhe financa i Nismës për Kosovën, Shyqyri Bytyqi, në një konferencë për media tha se Kadri Veseli e ka obligim që para se të kërkojë një ...

Më shumë...

Haliti: Koalicioni qeverisës është në dorën e Veselit dhe Mustafës

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se nuk ka informacione se ka probleme në mes të parterëve aktual të koalicionit PDK-LDK. “Nuk kam dëgjuar se ka probleme në mes të koalicionit. Sidoqoftë është në dorën e atyre që mund të flasin në ...

Më shumë...

KIPRED: FSK, institucioni më i besueshëm në Kosovë

KIPRED: FSK, institucioni më i besueshëm në Kosovë

Për të pestën herë me radhë, FSK është vlerësuar si institucioni më i besueshëm i sigurisë në Kosovë. “Instituti Kosovar  për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave KIPRED”, para mediave bëri prezantimin e matjeve të opinionit publik kosovar të periudhës 15 nëntor 2016 deri me 15 shkurt 2017,  për institucionet e sigurisë ...

Më shumë...

Përkujtohet heroi i Kosovës Xhavit Gashi

Përkujtohet heroi i Kosovës Xhavit Gashi

Në vazhdën e përkujtimit të rënëve për lirinë e atdheut sot në fshatin Kryshefc të Skenderajt është përkujtuar heroi i kombit Xhavit Gashi i cili pikërisht më me 27 mars të vitit 1999 ka rënë heroikisht në një luftë të ashpër dhe frontale me forcat gjakatare serbe duke bërë përpjekje ...

Më shumë...

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj-Bujupi, me anë të një postimi e ka komentuar fjalimin e kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, në Konventën e Tetë të kësaj partie që është mbajtur në ditën e diele. “Se kuptova dje se a është ndërruar partia apo çka ka ndodhur, sepse të gjitha ...

Më shumë...

Munir Basha emërtohet zëvendësministër i Drejtësisë në vend të Lirak Çelajt

Qeveria e Kosovës

Lirak Çelajn i cili ka dhenë dorëheqje nga pozita e zëvendësministrit të Drejtësisë do ta zëvendësoj Munir Basha i cili vet e bëri këtë të ditur më anë të një postimi. Ndryshe, Qeveria Mustafa në vazhdimësi është kritikuar për numrin e madh të anëtarëve të kabinetit. Përpos 21 ministrive e ...

Më shumë...

Koha po kalon e drejtësia për krimet e luftës po zbehet

Koha po kalon e drejtësia për krimet e luftës po zbehet

Është publikuar raporti i Fondit për të Drejtën Humanitare Kosovë mbi gjykimet për krime lufte dhe vepra penale të motivuara etnikisht dhe politikisht në Kosovë në vitin 2016 “Koha kalon, drejtësia për Krimet e Luftës zbehet”. Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, tha së Kosova ka infrastrukturën për të bërë gjykimin ...

Më shumë...

Ragmi Mustafa: Serbia po bën përpjekje për t’i asimiluar shqiptarët në Kosovën Lindore

Ragmi Mustafa është zgjedhur kryetar i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Kosovën Lindore

Kreu i Partisë Demokratike Shqiptare Ragmi Mustafa, është shprehur i shqetësuar se shqiptarëve në Kosovën Lindore për çdo ditë e me shumë po u mohohen të drejtat themelore dhe së Serbia po bën përpjekje  për t’i asimiluar ata. “Kjo sjellje e Serbisë pa dyshim është përpjekje e vazhdueshme për të asimiluar ...

Më shumë...

Rama: Në prill do të shfaqen të rilindura thesaret e Parkut Arkeologjik të Apollonisë

Rama: Në prill do të shfaqen të rilindura thesaret e Parkut Arkeologjik të Apollonisë

Kryeministri shqiptar Edi Rama, përmes një postimi bëri të ditur se në muajin prill do të shfaqen të rilindura thesaret e Parkut Arkeologjik të Apollonisë, pas ndërhyrjes restauruese që janë bërë. “Mirëmëngjes dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë imazh ikonik të Parkut Arkeologjik të Apollonisë. Kam kënaqësinë ...

Më shumë...

Zaev kundërshton ofertën e VMRO-DPMNE-së për të formuar qeverinë pa shqiptarët

Zaev: Shpallja e 22 nëntorit festë zyrtare e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, pjesë e trashëgimisë kulturore të Maqedonisë

Zoran Zaev lideri i LSDM-së e ka kundërshtuar ofertën e VMRO-DPMNE-së për të formuar një qeveri pa shqiptarët me ndihmën e votave të partisë së Gruevskit. Ai ka thënë për media, së Gruevski është duke i nxitur qytetarët drejtë konflikteve ndëretnike dhe  së kjo ofertë është e rrezikshme dhe do ...

Më shumë...

Veseli: PDK më e fortë se kurrë, ushtria do të bëhet dhe do ta mbushim Kosovën me fabrika

Veseli

Kryetari i PDK-së Kadri Veseli, në konventën festive të partisë se tij që është mbajtur të dielën në Prishtinë ka folur gjatë për synimet e tij, politikën, zhvillimin ekonomik dhe të ardhmen e shtetit siç tha ai “me PDK-në”. Veseli i tregoi disa nga shqetësimet e qytetarëve siç janë papunësia, korrupsioni ...

Më shumë...

Simiq: Në Kuvend do të luftojmë kundër ushtrisë së Kosovës

Igor Simiq thotë se Lista Serbe nuk do të kthehet në Qeveri

Deputetët e Listës Serbe kanë vendosur që të kthehen në Kuvend në mënyrë që t’i shfrytëzojnë të gjitha mundësitë që ta pengojnë formimin e ushtrisë së Kosovës ka thënë për Tanjug shefi I GP të Listës Serbe Sllavko Simiq. Për këtë hap Simiq ka thënë se kanë vendosur duke marrë parasysh ...

Më shumë...

Mustafa: Bota demokratike ta detyrojë Serbinë që t’i dënojë kryesit e krimeve në Kosovë dhe të zbardhet fati i të pa gjeturve

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka përkujtuar masakrën e Krushës së Madhe në Rahovec dhe atë në Therandë. Për mes një postimi ai ka shprehur dhembjen për të gjithë të vrarit dhe të masakruarit në Kosovë dhe ka kërkuar nga bota demokratike që ta detyrojë Serbinë që t’i dënojë kryesit ...

Më shumë...

Përkujtohen katër dëshmorët e UÇK-së në Pemishtë të Skenderajt

Përkujtohen katër dëshmorët e UÇK-së në Pemishtë të Skenderajt

Në prani të familjarëve dhe bashkëluftëtarëve sot në Pemishtë të Skenderajt janë përkujtuar katër dëshmoret e këtij fshati Ajet Beqiri, Mustaf Qorri, Shukri Qorri dhe Isuf Sadikaj. U vlerësua lartë vepra dhe sakrifica me sublime – e jetës së tyre, për çlirimin e Kosovës. Këta dëshmorë kanë kontribuar shumë gjatë luftës, ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Efektiviteti i partive të koalicionit, i diskutueshëm

Thaçi

Në një intervistë të dhenë për KosovaPress-in kryetari i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë së do të pres deri në sekondën e fundit që deputetët serb të kthehen në institucionet e Kosovës dhe t’i votojnë ndryshimet kushtetuese për ta themeluar ushtrinë e Kosovës. Por nëse nuk ndodhë kjo do të ...

Më shumë...