Limak Kosovo
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 615)

Labinot Dervishaj

Këshilli drejtues i PDK-së mban takimin e fundit për këtë vit

Këshilli drejtues i PDK-së mban takimin e fundit për këtë vit

Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës, mban sot takimin përmbyllës për këtë vit. Me këtë rast, kryetari i PDK-së, Kadri Veseli do të mbajë fjalim para Këshillit Drejtues. Takimi do të mbahet në orën 12:00, në njërin nga hotelet në Prishtinë.

Më shumë...

Thaçi: Jemi mirënjohës të gjithve për interesimin rreth Speciales por në fund vendimet janë të deputetëve

Hashim Thaçi thotë se individë të caktuar me veprimet e tyre po tentojnë të krijojnë panik dhe konfuzion

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka folur përsëri rreth iniciativës së një numri deputetësh të Kuvendit të Kosovës për zhbërjen e Gjykatës Speciale. Ai ka thënë se bisedimet që ka pasur me ambasadorët e shteteve kryesore perëndimore për planin për shfuqizimin e Ligjit për Tribunalin Special nuk kanë qenë “diçka ...

Më shumë...

Haradinaj: Nëse deputetët i kanë 60 vota mund ta shfuqizojnë Specialen, unë e respektoj çdo vendim të tyre

Haradinaj: kapitullimi i Millosheviqit 20 vite me parë e ndali vazhdimin e gjenocidit, agresionit dhe spastrimit etnik

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka insistuar se ai do të respektoj çdo lloj vendimi që mund të marr Kuvendi lidhur me shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale. Ai ka thënë se partia e tij nëse vjen në Kuvend do të votoj pro këtij ligji, ndërsa e pranon se një ...

Më shumë...

Oda e Afarizmit të Kosovës organizon aksionin humanitar për dhurimin e gjakut

Oda e Afarizmit të Kosovës organizon aksionin humanitar për dhurimin e gjakut

Oda e Afarizmit të Kosovës në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Kosovës për Transfuzionin e Gjakut, sot do të mbajë një aksion për dhurimin e gjakut. OAK fton të gjithë ata që kanë vullnet që nga ora 11:00 deri në 14:00, në zyrat e Odës së Afarizmit të Kosovës, të ...

Më shumë...

Këshilli Ekonomiko Social propozon pagën minimale prej 250 eurosh

Këshilli Ekonomiko Social propozon pagën minimale prej 250 eurosh

Për herë të parë që nga viti 2011, dje është paraqitur propozimi nga Këshilli Ekonomiko Social, për ndryshimin e pagës minimale, rrjedhimisht për rritje të saj në vlerë 250 euro. Në takimin e sotëm të KES, të drejtuar nga ministri i MPMS-së, Skender Reçica u shqyrtua propozimi i Komisionit për ...

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i drejtohet Kushtetueses për Fabrikën e Gypave në Ferizaj

Kryeministri Haradinaj: Urime qytetarë të Kosovës! Së shpejti do të lëvizni lirshëm në Europë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, iu ka drejtuar Gjykatës Kushtetuese për të kërkuar sqarime lidhur me obligimet e Qeverisë së Kosovës në zbatimin e aktgjykimit përkitazi me statusin e punëtorëve të Fabrikës së Gypave në Ferizaj. Haradinaj ka shkruar në facebook se është e domosdoshme që te kemi qartësi në ...

Më shumë...

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq: Në pranverë do të ketë diskutime serioze për Kosovën

Kryetari serb, Aleksander Vuçiq: Nuk jemi më të dobët se shqiptarët, por më të dobët se Amerika

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, beson se në fillim të pranverës sa i përket dialogut të brendshëm për Kosovën mund të fillojë një diskutim serioz. “Është e rëndësishme që njerëzit në çdo mënyrë të mundshme deri më tani kanë treguar se mund dhe dëshirojnë të shprehin pikëpamjet e tyre heterogjene, ...

Më shumë...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri: Rritja e pagave në qeveri rrit edhe ato në drejtësi

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka raportuar në Komisionin për Legjislacion lidhur me procesin e rekrutimit të noterëve të rinj

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se rritja e pagave për zyrtarët qeveritarë do të thotë se edhe gjykatësit e prokurorët do të marrin pagë më të lartë. Këtë deklaratë ai e ka dhënë në konferencën e fundvitit të Këshillit Prokurorial dhe atij Gjyqësor të Kosovës, duke theksuar se ...

Më shumë...

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Vadrin Lluka: Në vitin 2018 bëhet tenderimi për Kosovën e Re

Ministri Lluka

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Vadrin Lluka mbajti konferencën e fundvitit me gazetarë, ku shpalosi të arriturat dhe prioritetet për vitin 2018. Ministri ka prezantuar katër shtyllat kryesore të Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, që janë energjia, minierat, teknologjia informative si dhe ndërmarrjet publike. Ai theksoi se sektori i parë është energjia, ...

Më shumë...

Kryetari i vendit Hashim Thaçi pranon urime për fundvit nga Jens Stoltenberg dhe Donald Tusk

Kryetari Thaçi udhëton drejt Hagës ku dhe do të mbajë një ligjëratë si dhe do të takojë zyrtarë të lartë holandez

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar urime të shumta për festat e fundvitit. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e ka uruar Thaçi për vitin e ri. “Gjithë të mirat për një vit të ri të lumtur dhe të begatë”, thuhet në urimin e sekretarit Stoltenberg. ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj ka takuar zëvendësministrat e Qeverisë, u ka kërkuar përgjegjësi të caktuara brenda dikastereve

Kryeministri Haradinaj ka takuar zëvendësministrat e Qeverisë, u ka kërkuar përgjegjësi të caktuara brenda dikastereve

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar takim pune me zëvendësministrat e Qeverisë, ku ka kërkuar që secili nga zëvendësministrat të marrin detyrime dhe përgjegjësi të caktuara brenda dikastereve ku janë të emëruar. Kryeministri Haradinaj ka kërkuar njëkohësisht nga zëvendësministrat që më 10 prill 2018, secili nga ta, ...

Më shumë...

Daçiq: SHBA-të, Britania e Madhe dhe Franca, nuk janë vende mike, ato punojnë kundër interesave të Serbisë

Daçiq: Ndërkombëtaret do ta respektojë qëndrimin e Serbisë kundër shndërrimit të FSK-së në Ushtri të Kosovës

Duke folur për presionet e fuqive të mëdha ndaj vendeve që nuk e njohin Kosovën, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se këto vende nuk punojnë për interesat e Serbisë. “SHBA-të, Britania e Madhe dhe Franca, nuk mund të them se janë miq, i kërkoj falje presidentit Vuçiq ...

Më shumë...

Zëvendës-kryeministri, Pacolli ka reaguar pas vazhdimit të paraburgimit ndaj Kurtit, ai nuk është kriminel

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behxhet Pacolli e ka dënuar sulmin e djeshem në Toronto të Kanadasë

Zëvendës-kryeministri dhe shefi i diplomacisë kosovare, Behxhet Pacolli ka reaguar pas vazhdimit të paraburgimit ndaj Albin Kurtit, për çka ka thënë se Albin Kurti është i burgosur për diçka që ai e bëri plotësisht të hapur dhe ka shtuar se Albini nuk është kriminel. “Albin Kurti është i burgosur për ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Visar Ymeri nga Lëvizje Vetëvendosje ka reaguar ndaj vazhdimit edhe për tridhjetë të paraburgimit të deputetëve të kësaj partie Albin Kurti dhe Donika Kadaj-Bujupi, duke thënë se gjyqtari Beqir Kalludra është shndërruar në argatin kryesor të pushtetit për të përndjekur aktivistët dhe deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje. “Gjyqësori i kapur nga ...

Më shumë...

Arben Gjuka ka raportuar në Qeveri për gjendjen në Korporatën Energjetike të Kosovës

Drejtori menaxhues i KEK-ut, Arben Gjuka ka raportuar në Qeveri për gjendjen në Korporatën Energjetike të Kosovës

Menaxhmenti i KEK-ut ka raportuar në Qeveri për gjendjen në energji. Drejtori menaxhues i KEK-ut Arben Gjuka tha se nga dita e marte janë largu mbi 25 mijë metra kub thëngjill. Gjuka tha se me këtë dinamikë që pas datës 10 janar do të aktivizohen të gjitha njësitë sipas bilancit ...

Më shumë...

Thaçi: Nisma e deputetëve për Specialen nuk është kërkesë për ta sfiduar atë, por është alternativë

Hashim Thaçi thotë se individë të caktuar me veprimet e tyre po tentojnë të krijojnë panik dhe konfuzion

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se nisma e deputetëve për Gjykatën Speciale nuk është një kërkesë për të sfiduar gjykatën, por është alternativë, sikurse që kanë edhe vendet e tjera të ish-Jugosllavisë: Kroacia, Bosnja dhe Serbia. Thaçi në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë” ka thënë ...

Më shumë...