Limak Kosovo
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 616)

Labinot Dervishaj

Deputeti i AAK-së, Rasim Selmanaj: Shfuqizimi i Gjykatës Speciale s’është kundër SHBA-së dhe BE-së

Deputeti i AAK-së, Rasim Selmanaj: Shfuqizimi i Gjykatës Speciale s’është kundër SHBA-së dhe BE-së

Deputeti i AAK-së, Rasim Selmanaj, i mbijetuar i masakrës në Burgun e Dubravës, deklaroi se Gjykata Speciale ishte një vendim i ndikuar dhe gjithsesi i dëmshëm dhe i padrejtë! Sipas tij, s’ka drejtësi të njëanshme dhe për me shumë të kërkohen krimet e pretenduara nga njerëzit që luftuan për lirinë ...

Më shumë...

Lidhja Demokratike e Kosovës shënon 28 vjetorin e themelimit të saj

Lidhja Demokratike e Kosovës shënon 28 vjetorin e themelimit të saj

Lidhja Demokratike e Kosovës sot shënon 28 vjetorin e themelimit të saj. Për nderë të kësaj date, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa bashkë me anëtarët e kryesisë, do të bëjnë homazhe te varri i ish-themeluesit të LDK-së dhe ish-presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova. Kurse gjatë ditës, LDK po ashtu ...

Më shumë...

Nisma për Kosovën nuk do ta mbështes iniciativën e sponsorizuar për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale

Krasniqi: Taksa e vendosur nga Kosova për mallrat serbe nuk është problemi kryesor për mos vazhdimin e dialogu

Nisma për Kosovën nuk do ta mbështes iniciativën e sponsorizuar për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale nga kryetari, Hashim Thaçi dhe e përkrahur nga Kryeministri Ramush Haradinaj e Kryeparlamentari Kadri Veseli. Kështu ka bërë të ditur kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA-s, Jakup Krasniqi. Sipas tij, kur ishte interesi ...

Më shumë...

Ministri i Brendshëm, Sefaj ka marrë vendim që të ndahen 1 milion e 160 mijë e 425 euro shtesë për Policinë

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj: Qytetarët e Kosovës nuk duhet të paguajnë më faturat e Veriut

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, ka marrë vendim që të ndahen mjete financiare shtesë për fundvit për pjesëtarët e Policisë së Kosovës. Mjetet të cilat do t’i bartë MPB-ja për Policinë e Kosovës në bazë të këtij vendimi, janë siguruar pas negociatave që ka bërë ministri i Punëve ...

Më shumë...

Policia e Kosovës u bën thirrje bashkatdhetarëve që t’i shfrytëzojnë edhe pikat tjera kufitare pos Merdares

Policia e Kosovës u bën thirrje bashkatdhetarëve që t’i shfrytëzojnë edhe pikat tjera kufitare pos Merdares

Policia e Kosovës përmes këtij njoftimi zyrtar, vazhdon t’i informojë të gjithë qytetarët e Kosovës dhe në veçanti ata persona të cilët për qarkullim, respektivisht për të hyrë dhe dalë nga Kosova në Serbi përmes pikës së kontrollit kufitar në Merdare, se kohë pas kohe po krijohen kolona dhe pritje ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli: Transformimin e FSK-së në ushtri, do ta bëjmë në koordinim me partnerët tanë

Kryekuvendari Veseli: Transformimin e FSK-së në ushtri, do ta bëjmë në koordinim me partnerët tanë

Kryeparlamentari Kadri Veseli gjatë vizitës në Ministrinë e Forcës së Sigurisë së Kosovës, tha se do të vazhdojnë ta përkrahin këtë forcë dhe se Kuvendi i Kosovës është i gatshëm që në të ardhmen, të marrë vendim për transformimin e kësaj force në ushtri, në koordinim të plotë me partnerët ...

Më shumë...

KMDLNJ: Kufizimi i komunikimit me familjarët ndaj deputetes Donika Kadaj-Bujupi, i panevojshëm

KMDLNJ: Kufizimi i komunikimit me familjarët ndaj deputetes Donika Kadaj-Bujupit, i panevojshëm

Këshilli për Mbrojtjen të Drejtat dhe Liritë e Njeriut thotë se në rastin e deputetes Donika Kadaj – Bujupi nuk ka fakte se përdorimi i telefonit në komunikim me familjarët do të mund të ndikojë në hetime apo në gjykim, prandaj ndalimi i komunikimit me telefon me familjarët është masë ...

Më shumë...

Nexhat Daci zgjidhet kryetar i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës

Nexhat Daci zgjidhet kryetar i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës

Kuvendi i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, sot ka mbajtur zgjedhjet e rregullta të udhëheqjes së Akademisë dhe zgjodhi Kryesinë e re të Akademisë: Kryetar i ASHAK është zgjedhur akademik Nexhat Daci, nënkryetar Jusuf  Bajraktari ndërsa sekretar shkencor anëtarja korrespodente  Myzafere Limani. Kuvendi i Akademisë gjithashtu miratoi ...

Më shumë...

Kryetari i rizgjedhur i Kastriotit, Xhafer Gashi dhe asambleistët e Kuvendit komunal janë betuar sot

Kryetari i rizgjedhur i Kastriotit, Xhafer Gashi dhe asambleistët e Kuvendit komunal janë betuar sot

Kryetari i rizgjedhur i Kastriotit, Xhafer Gashi dhe asambleistët e Kuvendit komunal janë betuar sot në një mbledhje inauguruese. Në fjalën e tij pas betimit, kryetari, Xhafer Gashi, u zotua që do të vazhdojë të punojë në shërbim të të gjithë qytetarëve pa dallim. Ai kërkoi përkrahjen e të gjithë ...

Më shumë...

Kryesia vendos sot për raportimin e kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinajt në Kuvend

Kryesia e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit mban sot pasdite mbledhjen me kryetarët e grupeve parlamentare, ku do të shqyrtojë kërkesën e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj për Seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit. Përndryshe, Haradinaj dje ka dorëzuar raportin 100 ditësh të punës te Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetari i ...

Më shumë...

Vulin: Serbia po vuan nga një presion i madh nga shqiptarët që po përpiqen të imponojnë SHBA-në në dialog

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin: Ushtria e Kosovës do të kërcënonte paqen në Ballkan

Ministri i Mbrojtjes në Serbi, Aleksandar Vulin ka thënë se Moska është gati të angazhohet në dialogun e Beogradit me Prishtinën, nëse formati ndryshon, ndryshon gjithçka. Sipas tij, kjo do të thotë kthimi i Kombeve të Bashkuara ne negociata. Vulin ka thënë se Serbia po vuan nga një presion i ...

Më shumë...

Këshilltari i kryetarit të vendit, Bekim Çollaku: Ushtria më 2018, anëtarësimi në BE dhe NATO më 2025

Këshilltari i kryetarit të vendit, Bekim Çollaku: Ushtria më 2018, anëtarësimi në BE dhe NATO më 2025

Bekim Çollaku, këshilltar i Kryetarit ka thënë se gjatë vitit 2018, do të përfundojë procesi i krijimit të ushtrisë, i iniciuar nga i pari i vendit. Ndërsa ai parasheh edhe anëtarësimin i Kosovës në Bashkimin Evropian dhe NATO. Ai në një intervistë për “lajmi.net” është shprehur i bindur se Kosova ...

Më shumë...

Ministrja Hoxha: Të ratifikohet Demarkacioni me Malin e Zi, në mënyrë që qytetarët të lëvizin lirshëm në BE

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha sërish bën thirrije që demarkacioni të kalojë sa më shpejt

Ministrja për Integrime Evropiane, Dhurata Hoxha, ka thënë se me hyrjen në fuqi të marrëveshjes se MSA-së, Kosova ka hyrë në shumë procese të ndryshme të reformave në shume segmente, ndërsa ka theksuar se klasa politike në Kosovë duhet të unifikohet për ratifikimin e Demarkacionit. “Ministria e Integrimeve ka planifikuar ...

Më shumë...

Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi: KQZ është ndikuar nga LDK-ja për zgjedhjet në Burim

Ahmet Isufi thotë se taksa ndaj Serbisë nuk do të suspendohet pavarësisht kërkesave të ndërkombëtarëve

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ahmet Isufi, është shprehur i bindur se në procesin e rivotimit për kryetar të Burimit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka rënë nën ndikimin e LDK-së. Në një intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, Isufi ka thënë se gabimi teknik, i cili ka ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi, të premten do të mbajë fjalimin e tij vjetor para deputetëve të Kuvendit të Kosovës

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, të premten do të mbajë fjalimin e tij vjetor para deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Këtë vendim e ka marrë mërkuren Kryesia e Kuvendit, pas kërkesës se Thaçit për t’ju adresuar deputetëve.

Më shumë...

Përfaqësuesit e OVL-UÇK-së dorëzojnë në Kuvend peticionin për shfuqizimin e Ligjit për Specialen

Përfaqësuesit e organizatave të dala nga lufta e UÇK-së dorëzojnë në Kuvend peticionin për shfuqizimin e Ligjit për Specialen

Përfaqësuesit e organizatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kanë dorëzuar në Kuvend peticionet, me anë të cilave kërkojnë shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara. Nasim Haradinaj, tha se për pak ditë kanë arritur t’i mbledhin mbi 15 mijë nënshkrime dhe tash presin që të thirret ...

Më shumë...