kek
MIT
tv dielli
Airport Adem Jashari
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 682)

Labinot Dervishaj

Abrashi tregon se çfarë u diskutua në mbledhjen e Kryesisë së LDK-së

Abrashi tregon se çfarë u diskutua në mbledhjen e Kryesisë së LDK-së

Ka përfunduar mbledhja urgjente e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës. Anëtari i Kryesisë së kësaj partie, Arban Abrashit, ka thënë para gazetarëve se ku takim ka qenë joformal. Ai ka theksuar se çështja e demarkacionit me Malin e Zi do të paraqitet në Qeveri dhe në Kuvend pas mocionit ...

Më shumë...

Ymeri: Qeveria u zbraps, ajo duhet të bie për të shpëtuar territori i Kosovës

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Visar Ymeri ka thënë se sot u pa edhe një zmbrapsje e Qeverisë për Demarkacionin. “Është shumë mirë që kjo marrëveshje nuk u ngjall nga Qeveria për në Kuvend. Qeveria qe dy vjet dhe sot insistoi ta dëmtojë interesin e Kosovës. Është e domosdoshme që  të ...

Më shumë...

Haradinaj: Versionin aktual të Demarkacionit, populli e ka shpall të vdekur

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Deputeti i AAK-së Daut Haradinaj duke komentuar çështjen e demarkacionit ka thënë se ai është shpallur i vdekur. Në një postim në rrjetin social Haradinaj ka shkruar se “Populli e ka shpall të vdekur versionin aktual të Demarkacionit me Malin e Zi”.  Ndryshe Qeveria sot ka dështuar që ta procedojë ...

Më shumë...

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës në mbledhje urgjente

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur urgjentisht pas dështimit për të proceduar në Kuvend marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi. Në këtë mbledhje po merr pjesë edhe kreu i këtij subjekti, njëherësh kryeministri i Kosovës Isa Mustafa.  Ministrat e LDK-së kanë lëshuar sot mbledhjen e Qeverisë, gjysmë ore ...

Më shumë...

AAK-ja dhe Nisma kanë hequr dorë nga përdorimi i gazit lotsjellës

Gaz lotësjellës

Opozita është shprehur e gatshme për ta kundërshtuar demarkacionin brenda dhe jashtë Kuvendit, duke besuar se Qeveria nuk i ka numrat e mjaftueshëm për ta ratifikuar këtë marrëveshje në Kuvend. Zyrtarët e Vetëvendosjes, të AAK-së dhe të Nismës, janë shprehur të bindur se versioni aktual i demarkacionit me Malin e Zi ...

Më shumë...

Ministri Hoti në takimet vjetore të BERZH-it në Qipro

Ministri Hoti në takimet vjetore të BERZH-it në Qipro

Ministri i Financave Avdullah Hoti, në cilësinë e guvernatorit të Kosovës në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, ka udhëtuar sot për vizitë zyrtare në Qipro, ku do të marrë pjesë në takimet vjetore të BERZH-ës, që do të mbahen nga data 09 maj deri më 12 maj. Gjate kësaj vizite ...

Më shumë...

Ministri Murati përkujton mendimtarin Bahri Fazliu

Murati

Ministri i Diasporës, Valon Murati ka përkujtuar Bahri Fazliun, si një ndër mendimtarët më brilant që sipas tij kishte konstatuar domosdoshmërinë dhe pashmangshmërinë e organizimit të luftës çlirimtare. “Lufta jonë çlirimtare e udhëhequr nga UÇK-ja ka ardhur nga domosdoshmëria për çlirim kombëtar. Andaj kjo luftë nuk ishte aksident historik e ...

Më shumë...

Remi: Është koha për ndryshime në Qeveri

Remi: Është koha për ndryshime në Qeveri

Anëtari i kryesisë i PDK-së, Rrustem Mustafa-Remi, thotë se është koha për ndryshim në Qeveri, duke theksuar se shumë ministra jokompetentë kanë bërë që të duket kjo qeverisje pa koncept. “Zgjedhje ose platformë më e mirë qeverisëse!? Performimi i dobët i Qeverisë, i dikastereve me njerëz joadekuatë, shumë ministra jokompetentë në Qeveri, ...

Më shumë...

Maloku: Kush garanton se zgjedhjet e parakohshme sjellin stabilitet më të madh politik

Naim Maloku edhe pse me probleme shëndetësore do t’ i përgjigjet Gjykatës Speciale, madje pa avokat

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Naim Maloku, nuk është i pajtimit që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare. Maloku në rrjetin social ka shtruar këtë pyetje: Kush mund të garantojë se zgjedhjet e parakohshme në këto rrethana, me këto raporte ndërpartiake mund të sjellin krijim të menjëhershëm të Qeverisë dhe ...

Më shumë...

Bushati: Fitorja e Macron në Francë, një lajm i mirë edhe për Shqipërinë

Ministri, Ditmir Bushati ka filluar vizitën në Kosovë për ta sjellë qëndrimin e Tiranës zyrtare lidhur me kufijtë

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati, e ka uruar Emmanuel Macron i cili nga sot do të jetë Presidenti i ardhshëm i Francës. “Shumë urime Emmanuel Macron për fitoren! Një lajm i mirë për Francën, Europën e natyrisht edhe për ne shqiptarët që aspirojmë të bëhemi pjesë e Bashkimit Europian”, ...

Më shumë...

Vetëvendosje: Demarkacioni do të bie bashkë me Qeverinë

Glauk Konjufca thotë se kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani është e denjë për kryetare të Kuvendit

Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje kanë deklaruar se Demarkacioni me Malin e Zi nuk është problem vetëm për Vetëvendosjen dhe opozita por ka shkaktuar pakënaqësi edhe të deputetëve të pozitës. Glauk Konjufca nga ky subjekt, ka thënë se po bëhen dy vite kur ata kanë dhënë argumentimet e tyre për demarkacionin. ...

Më shumë...

Berisha: I gjori Isa Mustafa e ka humbë rrugën në oborrin e vet

Zafir Berisha thotë se votat e Nismës Socialdemokrate janë transferuar qëllimisht në një subjekt tjetër

Deputeti i Nismës për Kosovës, Zafir Berisha ka thënë se Isa Mustafës askush nuk do t’i besojë në këtë fushat parazgjedhore. Berisha ka akuzuar Mustafën se forcoi bashkëpunimin me krimit e organizuar dhe kapësit e shtetit kundër të cilëve në fushatën e kaluar kishte “gri lakra gjatë gjithë kohës”. “Deklaratat e I.Mustafës ...

Më shumë...

Mustafa: LDK nuk i frikësohet mocionit

Mustafa: LDK nuk i frikësohet mocionit

Kryeministri, Isa Mustafa ka deklaruar se në asnjë rast LDK nuk i frikësohet mocionit dhe nuk kanë pse shqetësohen ndaj asnjë mocioni të askujt. Mustafa i bëri këto komente në shënimin e 27-vjetorit të themelimit të degës së LDK-së në Ferizaj, ku tha se do të marrin vendime që do të ...

Më shumë...

OVL e UÇK-së: Komuna e Pejës sulmoi vlerat e luftës

​Sot do të nderohen dëshmorët e UÇK-së të Zonës Operative të Shalës Adnan Shyti, Selim Mernica dhe Shemsi Sadiku

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Pejë, ka shprehur indinjatën e thellë ndaj disa veprimeve të të institucioneve komunale të Pejës. OVL e UÇK-së në Pejë, nëpërmjet një komunikate, thotë se megjithëse 5 maji si ditë e Dëshmorëve është e miratuar si datë zyrtare edhe nga Kuvendi Komunal Pejë, ...

Më shumë...

Nënkryetari i AAK-së Pal Lekaj kujton Betejën e Çabratit

Lekaj: Taksa 100 për qind të vazhdojë, derisa nuk kemi njohje nga Serbia, liberalizim dhe njohje të plotë nga BE-ja

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka kujtuar betejën e Çabratit, duke thënë se këto data dhe beteja të mbushura përplot me sakrificë janë shenja të përjetshme që nuk do të na lënë të harrojmë se si u arritën çlirimi, liria dhe pavarësia e Kosovës. Ai ka shkruar ...

Më shumë...

Vlahutin:Politika shqiptare do të gjejë mënyra të arsyeshme për t’u dhënë të gjithë qytetarëve shqiptarë të drejtën për të votuar partitë që ata i zgjedhin vetë

Vlahutin:Politika shqiptare do të gjejë mënyra të arsyeshme për t’u dhënë të gjithë qytetarëve shqiptarë të drejtën për të votuar partitë që ata i zgjedhin vetë

Ambasadorja e BE, Romana Vlahutin, për herë të parë komentoi situatën politike në vend, pas anulimit të zgjedhjeve në Kavajë. “Jam absolutisht e sigurt se do të ketë guxim e mençuri të mjaftueshme dhe kurajo në gjithë politikën shqiptare, që të gjenden mënyra të arsyeshme për t’u dhënë gjithë qytetarëve shqiptarë ...

Më shumë...