Airport Adem Jashari
kek
MIT
tv dielli
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 8)

Labinot Dervishaj

Hajrush Kurtaj: 21 vjet më parë, më 24 Marsi i vitit 1999 ishte ditë e përgjakshme në fshatin Kotlinë

Hajrush Kurtaj: 21 vjet më parë, më 24 Marsi i vitit 1999 ishte ditë e përgjakshme në fshatin Kotlinë

Ish eprori UÇK-së dhe TMK-së, Hajrush Kurtaj,  zëvendës-komandant brigade, në muajin e fundit të luftës, në fund edhe komandant  i Brigadës 162, “Agim Bajrami” të Zonës Operative të Neredimes përmes një shkrimi e ka kujtuar 21 vjetorin e betejës së Kotllinës ditë në të cilën për lirinë e Kosovës ranë ...

Më shumë...

Mujota: Të bashkuar në rrugën e lirisë në krahë më NATO-n e fituam lirinë, e bëmë shtetin dhe do ta bëjmë të sigurt

Fehmi Mujota: Të bashkuar në rrugën e lirisë në krahë më NATO-n e fituam lirinë, e bëmë shtetin dhe do ta bëjmë të sigurt

Ish-komandanti për Moral dhe Politikë i Zonës Operative të Nerodimes, Fehmi Mujota përmes një shkrimi e ka kujtuar 21 vjetorin e fillimit të sulmeve ajrore të NATO-s ndaj Serbisë për ta ndaluar spastrimin etnik dhe krimet monstruoze në Kosovë. Ai ka shkruar se liria e Kosovës është rezultat i sakrificave të ...

Më shumë...

OVL-UÇK: Kjo situatë nuk mund të jetë arsye e askujt e as e Qeverisë për të shkel Kushtetutën dhe vlerat e lirisë

OVL-UÇK: Kjo situatë nuk mund të jetë arsye e askujt e as e Qeverisë për të shkel Kushtetutën dhe vlerat e lirisë

OVL e UÇK-së thotë se janë duke përcjellur me vëmendje dhe shqetësim zhvillimet në Kosovë, qoftë ato lidhur me pandeminë e Coronavirusit “COVID19” si dhe zhvillimet politike. Përmes një reagimi pas vendimit të Qeverisë për kufizimin e lëvizjes së qytetarëve si pasojë e gjendjes së krijuar nga pandemia COVID-19, OVL ...

Më shumë...

21 vjet nga fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake e policore të Serbisë

21 vjet nga fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake e policore të Serbisë

Sot bëhen 21 vjet nga fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake e policore të Serbisë dhe Malit të Zi. Sulmet kishin filluar në orën 19:45, kur aeroplanët e NATO-s lëshuan raketat e para kundër pozicioneve strategjike të ushtrisë së ish-Jugosllavisë, siç quheshin dy republikat e ish federatës ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës merr vendim që të ndalojë qarkullimin për qytetarët dhe automjetet

Qeveria Kurti emëron nëpër borde militantët e Vetëvendosjes, njëjtë sikur qeveritë paraprake

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që të ndalojë qarkullimin për qytetarë dhe automjete me qëllim të parandalimit të përhapjes së koronavirusit. Kosova deri më tani ka 61 raste të konfirmuara me Covid-19, dhe për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të virusit, qeveria ka marrë masa që të ndalohet qarkullimi ...

Më shumë...

Thaçi: Kufizimi i lirive bëhet veç nëse shpallet gjendja e jashtëzakonshme, Kurti e ka shkelur Kushtetutën

Kryetari Thaçi e viziton Klinikën Infektive, ku po mjekohen pacientët me koronavirus, e vlerëson lartë punën e mjekëve

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, ka thënë që vendimi i qeverisë për kufizimin e lëvizjes për qytetarët është një shkelje flagrante e Kushtetutës së Kosovës. Thaçi në një konferencë për media, ka theksuar se as policia e Kosovës dhe as organet e sigurisë nuk duhet të zbatojnë këtë vendim, pasi ...

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit mblidhet nesër për ta shqyrtuar kërkesën e mocionit të LDK-së, për rrëzimin e Qeverisë Kurti

Kryesia e Kuvendit nesër mblidhet për ta shqyrtuar kërkesën e mocionit të LDK-së, për rrëzimin e Qeverisë Kurti

Kryesia e Kuvendit të Kosovës pritet të mbajë mbledhje nesër për të shqyrtuar kërkesën e mocionit të LDK-së, për rrëzimin e Qeverisë Kurti. LDK, tashmë disa ditë ka dorëzuar në Kuvendin e Kosovës 46 nënshkrime për të thirrur seancën për shkarkimin e Albin Kurtit. Kuvendi i Kosovës përmes një njoftimi ...

Më shumë...

Anulohen të gjitha aktivitetet e planifikuara me rastin e përvjetorit të 21-të të masakrës së Krushës së Madhe

Anulohen të gjitha aktivitetet e planifikuara me rastin e përvjetorit të 21-të të masakrës së Krushës së Madhe të bërë nga forcat serbe me 26 Mars

Anulohen të gjitha aktivitetet të cilat kanë qenë të parapara të mbahen me rastin e përvjetorit të 21-të të masakrës së Krushës së Madhe të bërë nga forcat serbe me 26 Mars 1999 Të dashur qytetarë të Krushës së Madhe, familjarë të dëshmorëve, martirëve, të të zhdukurve, çlirimtarë, invalidë, veteran, ...

Më shumë...

Edi Rama: Kemi hyrë në një javë të vështirë, qytetarët të durojnë dhe të rezistojnë por pa e shkelur kufizimin e lëvizjes

Kryeministri Rama thotë se kemi hyrë në një javë të vështirë, kërkon nga qytetarët të durojnë dhe të rezistojnë pa e shkelur kufizimin e lëvizjes

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se kanë hyrë në një javë të kritike, ku janë duke humbur jetë njerëzish si pasojë e e epidemisë se koronavirusit. “Kemi hyrë në një javë tejet të vështirë dhe po humbasim njerëz. Kemi vetëm një gjë në dorë për të kursyer sa ...

Më shumë...

Daut Haradinaj bën të ditur se nuk do të mbahet manifestimi “Epopeja e Dukagjinit” si shkak i gjendjes së krijuar nga COVID-19

Daut Haradinaj bën të ditur se nuk do të manifestimi për Epopenë e Dukagjinit për shkak të gjendjes së krijuar nga COVID-19

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së, Daut Haradinaj përmes një shkrimi ka bërë të ditur se nuk do të mbahet manifestimi për Epopenë e Dukagjinit në Gllogjan për shkak të gjendjes së krijuar nga koroanavirusi. “Të nderuar bashkëqytetarë, duke parë gjendjen në të cilën po kalojmë për ...

Më shumë...

Ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa thotë së Kosova ka grurë të mjaftueshëm dhe së nuk ka krizë për furnizim

Ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa thotë së Kosova ka grurë të mjaftueshëm dhe së nuk ka krizë për furnizim

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, në konferencën që ka mbajtur sot ka thënë se Kosova ka grurë të mjaftueshëm dhe se rajoni është i furnizuar mjaftueshëm. Ai tregoi se bujqit po prodhojnë mjaftueshëm për t’i përmbushur nevojat e qytetarëve. “Bujqit tanë edhe në këtë kohë mund ...

Më shumë...

KOMF: Asnjë fëmijë në Kosovë nuk është evidentuar që është prekur nga virusi COVID-19

KOMF kërkon nga prindërit që të kenë prioritet mbrojtjen e fëmijëve nga transmetimi i COVID-19 dhe efektet negative psikologjike

Koalicioni i Fëmijëve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, kërkon nga prindërit, kujdestarët dhe familjet të kenë prioritet mbrojtjen e fëmijëve nga transmetimi i virusit COVID-19 dhe efektet negative psikologjike që mund të vinë tek fëmijët si pasojë e kësaj pandemie. Bazuar në informatat nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ...

Më shumë...

Trump do të aktivizojë Gardën Kombëtare për të ndihmuar në ngritjen e stacioneve mjekësore për luftimin e koronavirusit

Trump do të aktivizojë Gardën Kombëtare për të ndihmuar në ngritjen e stacioneve mjekësore për luftimin e koronavirusit

Kryetari i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do ta aktivizojë Gardën Kombëtare për të ndihmuar në ngritjen e stacioneve mjekësore dhe shpërndarjen e qindra tonelatave furnizime në tre shtetet e goditura më së keqi nga shpërthimi i koronavirusit: Kaliforni, Nju Jork dhe Uashington. Në një konferencë për media nga Shtëpia ...

Më shumë...

Nagavci: Vështirë të mbahet seanca e mocionit për shkak të rekomandimeve të IKSHP-së për distancë dy metra mes njerëzve

Nagavci: Është e vështirë që të mbahet seanca e mocionit për shkak të rekomandimeve të IKSHP-së për distancë dy metra mes njerëzve

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes, Arberie Nagavci e ka quajtur papërgjegjësi të madhe dhe jo humane inicimin e mocionit të votëbesimit nga ana e LDK-së për rrëzimin e Qeverisë Kurti, në kohën nëpër të cilën po kalon vendi për shkak të pandemisë. Seanca e jashtëzakonshme, sipas ...

Më shumë...

Abrashi: Kurti e shkaktoi krizën për t’iu ikur përgjegjësive dhe për të fshehur raportet e tendosura me Amerikën

Abrashi: Kurti ka shkaktuar krizë për t’iu ikur përgjegjësive shtetërore dhe për të fshehur raportet e tendosura me SHBA-në

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Arban Abrashi ka reaguar pas përplasjeve të Vetëvendosjes dhe të LDK-së, duke kërkuar nga kryeministri Albin Kurti të tregojë nëse ai qëndron prapa gjithë kësaj. Abrashi ka postuar disa prej komenteve të militantëve të Lëvizjes Vetëvendosje, të cilët kanë sulmuar verbalisht kreun e LDK-së ...

Më shumë...

Avni Bytyçi: Haki Abazi është keq-përdorues i fondeve të shoqërisë civile, nuk e meriton të jetë në krye të insitucioneve

Avni Bytyçi: Haki Abazi është keq-përdorues i fondeve të shoqërisë civile, nuk e meriton të jetë në krye të insitucioneve

Zëdhënësi i PDK-së, Avni Bytyçi, ka reaguar ndaj deklaratave të zëvendëskryeministrit, Haki Abazi nga Vetëvendosje i cili duke kritikuar LDK-në për prishje të koalicionit, ka përmendur partinë më të madhe opozitare, PDK-në. Bytyçi nëpërmjet një deklarate në rrjetin social, e ka akuzuar Abazin si zhvatës, keq-përdorues dhe përfitues të fondeve ...

Më shumë...