KEK
Fillimi / Labinot Dervishaj (faqe 970)

Labinot Dervishaj

Sot Dita Botërore e Metrologjisë

Sot Dita Botërore e Metrologjisë

Sot është Dita Botërore e Metrologjisë e cila feston firmosjen e Konventës së Metrit më 20 maj 1875 nga përfaqësuesit e 7 shteteve. Kjo konventë vendosi bazat e bashkëpunimit botëror në shkencën e matjeve dhe aplikimeve të saj në industri, tregti etj. Në këtë ditë, të gjitha institucionet e metrologjisë ...

Më shumë...

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, është detyruar të lë jashtë listave për deputetë shumë emra të njohur të partisë

Kuvendet zgjedhore të nëndegëve të PDK-së, janë zhvilluar në 29 nëndegë gjatë të shtunës dhe të dielës

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, është dashur të përballet me një sfidë me të cilën me të cilën nuk ishte përballur asnjëherë, paraardhësi i tij Hashim Thaçi.  Nga 110 kandidatë sa do të duhej t’i kishte kjo parti për zgjedhjet e 11 qershorit, koalicioni me AAK-në, “Nismën” ...

Më shumë...

Elezi: Në zgjedhje marrin pjesë 26 subjekte politike

Valmir Elezi

Për të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit, në KQZ kanë aplikuar 5 koalicione, 19 parti dhe 2 iniciativa, bëri të ditur zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi. “Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se është përmbyllur afati për aplikim për certifikim të subjekteve politike, të cilat duan të marrin ...

Më shumë...

Besim Beqaj: Vullnetarisht kam kërkuar të mos jem pjesë e listës zgjedhore

Besim Beqaj

Ish deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Besim Beqaj i cili në zgjedhjet e fundit kishte marrë 10499 vota, përmes një postimi në rrjetin social ka njoftuar se vullnetarisht kam kërkuar të mos jem pjesë e listës zgjedhore. “Duke ju falenderuar për mbështetjen dhe interesimin tuaj, ju njoftoj se ...

Më shumë...

Haradinaj: Atë ditë që ia nisi punës, lirisht mund të thoni “Bac u kry”

Haradinaj: Atë ditë që ia nisi punës, lirisht mund të thoni “Bac u kry”

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar një takim me qytetarët e Vitisë, me ç’rast ka thënë se partia që ai drejton çdo ditë e më shumë po arrin te qytetarët e Kosovës dhe kjo nuk po ndodh pa një arsye. “Atë ditë që ia nisi ...

Më shumë...

Vuçiq: Çfarë po ndodh me asociacionin?

Kryetari serb, Vuçiq thotë Kosova mbetet njëra nga pengesat më të vështira për integrimin e Serbisë në BE

Kryeministri dhe njëherësh krsetar i zgjedhur i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi të enjten se asociacioni i komunave me shumicë serbe, edhe pse për gjithçka është dakorduar në Bruksel, edhe katër vjet që nga atëherë ende nuk është formuar. Ai tha se duket që nuk ka kurrfarë vullneti nga Prishtina për formimin ...

Më shumë...

Bushati uron Zaevin për marrjen e mandatit

Ministri, Ditmir Bushati ka filluar vizitën në Kosovë për ta sjellë qëndrimin e Tiranës zyrtare lidhur me kufijtë

Ministri i Punëve të Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka uruar liderin e LSDM-së Zoran Zaev për marrjen e mandatit. “Uroj Zaev për marrjen e mandatit për formimin e qeverisë së re. Shqipëria është gati ta mbështesë Maqedoninë”, ka thënë Bushati në rrjetin shoqëror Twitter. Pas një ngërçi të stërzgjatur politik një ...

Më shumë...

Drenori pjesë e listës së LV-së për deputet

Drenori pjesë e listës së LV-së për deputet

Ish-kandidati i pavarur për kryetar të Komunës së Drenasit, Xhavit Drenori, do të jetë pjesë e listës së Lëvizje Vetëvendosje! për deputet të Kuvendit të Kosovës.’‘Vizioni për Drenasin’ i bashkon forcat me Vetëvendosje!-n në zgjedhjet e 11 qershorit. Miq, nuk ishte vendim i lehtë por i duhuri për rrethanat e ...

Më shumë...

Studentët e Infermierisë të UBT-së ofrojnë shërbime mjekësore falas

Studentët e Infermierisë të UBT-së ofrojnë shërbime mjekësore falas

Fakulteti i Infermierisë në UBT, në kuadër të Ditës Botërore të Hipertensionit, ka organizuar një aktivitet sensibilizues në parkun e Gërmisë, në Prishtinë. Ky aktivitet u organizua nën kujdesin e dekanit të Fakultetit të Infermierisë, Fitim Alidema, si dhe në bashkëpunim me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Fehmi Agani” në Prishtinë. ...

Më shumë...

Thaçi: Sulmi ndaj Çitakut përpjekje për dëmtim të imazhit të shtetit

Thaçi: Sulmi ndaj Çitakut përpjekje për dëmtim të imazhit të shtetit

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi  ka dënuar sulmin me vezë kundër ambasadores, Vlora Çitaku mbrëmë në “University of Denver”, në Colorado. Ai ka thënë se ky sulm ishte edhe një tjetër përpjekje e radhës për ta dëmtuar imazhin e Kosovës në arenën ndërkombëtare. “Shprehja e lirë e fjalës dhe mendimit është ...

Më shumë...

Mahmuti: Zgjedhjet e 11 qershorit, referendum!

Bardhyl Mahmuti: Është neveritëse keqardhja aq e madhe e disa shqiptarëve për vrasjen e Ivanoviqit

Politologu Bardhyl Mahmuti zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të mbahen më 11 qershor i ka vlerësuar si referendum. Ai në një postim të tij ka shkruar më 11 qershor 2017 populli i Kosovës ndodhet para një referendumi për t’ua treguar vendin të gjithë atyre që ëndërrojnë ta kthejnë Serbinë në Kosovë! ...

Më shumë...

Mustafa thotë se qeverisja e tij ia ka hapur dyert Kosovës në botë

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës në detyrë, Isa Mustafa, ka thënë se qeverisja e tij ia ka hapur dyert Kosovës në botë pas shumë vitesh. Ai ka përmendur çmimin si “Qeveria më e mirë në Evropën Juglindore” duke shtuar se kandidati i LDK-së për kryeministër, Avdullah Hoti, nëse fiton zgjedhjet e ardhshme do ...

Më shumë...

Veseli: Së bashku me Ramushin do ta kemi një fillim të ri

Veseli

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, pas lidhjes së koalicionit parazgjedhor mes PDK-së, AAK-së dhe Nismës, ka thënë se ky vendim është marrë në të mirë të qytetarëve dhe po ashtu e quajti koalicion që është në të mirë të qytetarë dhe orientimeve perëndimore. Ai në një intervistë ...

Më shumë...

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Muzeve

Sindikata e Muzeut Kombëtar të Kosovës e kundërshton mënyrën e zgjedhjes se drejtorit të ri

​Sot edhe në Kosovë shënohet Dita Ndërkombëtare të Muzeve me ç’rast do të synohet rritja e ndërgjegjes mbi rëndësinë e tyre. Muzeu i Kosovës ka paraparë aktivitete të ndryshme të cilat fillojnë nga ora 10:00 dhe përfundojnë në ora 22:00, me temë “Muzetë dhe historitë e kontestuara: Trego diçka tjetër ...

Më shumë...

NATO duhet të ndërhyjë kundër Shtetit Islamik

NATO duhet të ndërhyjë kundër Shtetit Islamik

NATO duhet të marrë parasysh pjesëmarrjen e plotë në koalicionin ndërkombëtar kundër të të ashtuquajturit Shteti Islamik, rekomanduar drejtuesit të NATO-s. Këto rekomandime janë dhënë një javë para Samitit të liderëve të Aleancës, që do të mbahet në Bruksel. Në luftën kundër të ashtuquajturit Shteti Islamik, rol kryesor kanë Shtetet ...

Më shumë...

Haradinaj: Kufiri me Malin e Zi është në Çakorr

Ramush Haradinaj

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, ka thënë se besimin që ka arritur ta marrë nga qytetarët dhe subjektet politike do ta përdorë për të mirën e vendit. “Besimi që kam marrë nga qytetarët dhe disa subjekte politike do ta përdori për të mirën e vendit dhe jo për ...

Më shumë...