mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
valamobile
MIT
kek
akp deri me 5 maj
Fillimi / Zamir Qeriqi (faqe 28)

Zamir Qeriqi

Valdet Salih Xhemajlaj (19.10.1976 – 26.9.1998)

Valdet Salih Xhemajlaj (19.10.1976 – 26.9.1998)

Valdet Xhemajlaj u lind më 19 tetor të vitit 1976 në Prishtinë. Shkollën fillore e ka kryer në Abri të komunës së Drenasit, ndërsa shkollën e mesme teknike në Drenas, drejtimi teknik i makinerisë. Kontaktet e para me Lëvizjen Popullore të Kosovës i kishte vënë në vitin 1996. Valdeti ishte ...

Më shumë...

Ahmet Alush Pantina (25.8.1979 – 25.9.1998)

Në 19-vjetorin e rënies heroike përkujtohet dëshmori i kombit, Ahmet Alush Pantina

Fshati Qëndresë (ish-Gllarevë) sa e sa herë gjatë historisë ishte bërë një me qëndresën e gurit të mbirë në tokën e saj. Ai është krenar, ndër të tjera edhe me dëshmorin e UÇK-së, Ahmet Pantina. Ahmeti ka lindur më 25 gusht të vitit 1979. Ai ishte një i ri plot ...

Më shumë...

Besim Rexhep Muleta (11.12.1971 – 25.9.1998)

Besim Rexhep Muleta (11.12.1971 – 25.9.1998)

Fshati Karraticë i Drenicës, lutës së UÇK-së i ka dhënë dëshmorët:  Besim Rexhep Muleta, Ramadan Islam Muleta, Bashkim Tahir Muleta, Qazim Shaban Doberdelani dhe martirët: Tahir Muleta, Hajrullah Pecani, Zenel Hoxha, Mustafë Pecani, Fatime Hoxha dhe Lendita Hoxha. Ndërkohë që gjatë luftës  në këtë fshat janë vrarë nga forcat serbe ...

Më shumë...

Ramadan Islam Muleta (10.5.1954 – 25.9.1999)

Ramadan Islam Muleta (10.5.1954 – 25.9.1999)

 Fshati Karraticë i Drenicës, luftës së UÇK-së i ka dhënë dëshmorët: Ramadan Islam Muleta, Bashkim Tahir Muleta, Besim Rexhep Muleta, Qazim Shaban Doberdelani dhe martirët: Tahir Muleta, Hajrullah Pecani, Zenel Hoxha, Mustafë Pecani, Fatime Hoxha dhe Lendita Hoxha. Ndërkohë që gjatë luftës  në këtë fshat janë vrarë nga forcat serbe ...

Më shumë...

Bashkim Tahir Muleta (9.5.1975 – 25.9.1998)

Nesër bëhet zbulimi i lapidarit të dëshmorit të kombit, Bashkim Kerolli

Fshati Karraticë i Drenicës, luftës së UÇK-së i ka dhënë dëshmorët: Bashkim Tahir Muleta, Ramadan Islam  Besim Rexhep Muleta, Qazim Shaban Doberdelani dhe martirët: Tahir Muleta, Hajrullah Pecani, Zenel Hoxha, Mustafë Pecani, Fatime Hoxha dhe Lendita Hoxha. Ndërkohë që gjatë luftës  në këtë fshat janë vrarë nga forcat serbe edhe ...

Më shumë...

Josif Bageri (1868 – 1915)

Josif Bageri (1868 - 1915)

Josif Bageri nga Reka e Epërme e Dibrës ka qenë ndër figurat më të shquara të Rilindjes sonë kombëtare. Ai ishte poet me talent të rrallë, prozator që shkroi shumë tregime (sidomos për fëmijë), gazetar dhe publicist si dhe atdhetar i flakët, i cili tërë jetën dhe veprën ia kushtoi ...

Më shumë...

Shkëlzen Nijazi Krasniqi (16.4.1980 – 19.9.2000)

Shkëlzen Nijazi Krasniqi (16.4.1980 – 19.9.2000)

Pas përfundimit të aktiviteteve luftarake në Zonat Operative të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, një pjesë e mirë e djelmoshave të kësaj ushtrie, të Komandantit Legjendar Adem Jashari, vazhdoi veprimtarinë luftarake në formimin e instrumentit të forcës, i cili do të vepronte si Ushtri Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc, e ...

Më shumë...

Islam Ali Rekaliu (2.6.1975 – 19.9.1998)

Islam Ali Rekaliu (2.6.1975 – 19.9.1998)

Në familjen Rekaliu të fshatit Gegaj (ish-Dobratin) të Besianës, më 2 qershor të vitit 1975 u lind dëshmori i kombit, Islam Rekaliu. Bashkshortët Ali dhe Nazmie Rekaliu përpos dëshmorit të kombit kishin edhe vajzën, Kimeten dhe djalin Avniun. Islami ishte vetëm dy vjeç kur i vdes e ëma. Dëshmori i ...

Më shumë...

Vaso Pashë Shkodrani (1825 – 1892)

Vaso Pashë Shkodrani (1825 - 1892)

Vaso Pasha ishte njëri ndër rilindësit më të spikatur të Shqipërisë dhe njëri ndër iluministët e ndritur të kombit. Ai, tërë jetën dhe veprën ia kushtoi çështjes së çlirimi të Shqipërisë, arsimimit, kulturës, diturisë. Pashko Vasa, lindi në Shkodër më 17 shtator të vitit 1825. I ati quhej Hilë Gjokë ...

Më shumë...

Eqrem Shefqet Hoxha (16.6.1977 – 19.9.2000)

Eqrem Shefqet Hoxha (16.6.1977 – 19.9.2000)

Menjëherë pas daljes publike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në fshatin Drenaj të Zatriqit, më 26 prill të vitit 1998, përshpejtohet edhe shtrirja e forcave çlirimtare në tërë Anadrinin dhe kështu formohet një skuadër e fshatit Qëndresë (ish-Randubravë) të Anadrinit të Prizrenit e cila shumë shpejt u zhvillua në një ...

Më shumë...

Xhemajl Halil Agushi (17.10.1981-18.9.1998)

Xhemajl Halil Agushi (17.10.1981-18.9.1998)

Dëshmori i kombit Xhemajl Agushi, u lind më 17 tetor të vitit 1981 në fshatin Drencoc të Klinës, sot Thanishtë. Familja Agushi, në Rrafshin e Dukagjinit ishte përherë në zë, shumë e njohur për atdhedashuri, bujari dhe trimëri. E këtillë mbeti në të gjitha periudhat e rezistencës kombëtare për çlirim ...

Më shumë...

Musa Selman Begu (19.10.1969 – 17.9.1998)

Musa Selman Begu (19.10.1969 - 17.9.1998)

Në familjen Begu të Kaqanollit, që ishte e njohur për trimëri jo vetëm në Shalë por edhe më gjerë, u lind dëshmori i kombit, Musa Selman Begu. Gjyshi i Musës, Bekteshi ishte burrë trim e bujar, i cili çdo herë regjimit të okupatorit i ndejti karshi dhe asnjëherë nuk u ...

Më shumë...

Konferenca e Pezës

Konferenca e Pezës

Me 16 shtator të vitit 1942 u mbajt Konferenca e Pezës e cila është njëra prej ngjarjeve më të mëdha e më të rëndësishme të popullit shqiptarë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Konferenca e Pezës u mbajt në Pezë, një fshat pak kilometra nga Tirana. Protagonistë të këtij kuvendi ishin 20 delegatë ...

Më shumë...

Opozita insiston largimin e kryetarit Thaçi nga kryesimi i dialogut me Serbinë

Takimi i radhës në Bruksel në mes të kryetarëve Thaçi e Vuçiq do të mbahet më 7 shtator

Partitë më të mëdha opozitare që janë pjesë e Kuvendit të Kosovës, thonë se pa largimin e kryetarit, Hashim Thaçi nga kryesimi i dialogut me Serbinë, nuk shohin mundësi që të përfshihen në atë proces. Përfaqësuesit e partive thonë po ashtu se edhe Qeveria, nuk ka legjitimitet që të udhëheq ...

Më shumë...

Hoti: LDK-ja është bërë gardiane e shtetit, ajo po e ruan Kosovën nga veprimet e dëmshme të Qeverisë e kryetarit

Shefi i GP të LDK-së Avdullah Hoti thotë se kryeministri Haradinaj e shkarkoi Rikallon për ta shpëtuar Qeverinë

Shefi i Grupit të Deputetëve të LDK-së në Kuvendin e Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se partia e tij është bërë gardiane e shtetit, duke e ruajtur Kosovën nga veprimet e dëmshme të Qeverisë dhe Presidentit. Hoti, përmes një postimi  ka thënë se disa hulumtime të pavarura kanë treguar se ...

Më shumë...

FSK-ja me kapacitet njerëzore dhe teknike merr pjesë në aksionin “Ta pastrojmë Kosovën’’

FSK-ja me kapacitet njerëzore dhe teknike merr pjesë në aksionin “Ta pastrojmë Kosovën’’

Sot,  në afërsi të ujësjellësit rajonal “Prishtina”, kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës zoti Ramush Haradinaj hapi aksionin vullnetar gjithë kombëtar, “Ta pastrojmë Kosovën’’, aksion i cili do të zgjasë për tre muaj rresht. Në këtë ngjarje ishte i pranishëm edhe ministri i FSK-së zoti Rrustem Berisha, i cili ...

Më shumë...