mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Zamir Qeriqi (faqe 60)

Zamir Qeriqi

Lideri i AAK-së Ramush Haradinaj priti në takim ambasadorin e Shqipërisë Qemal Minxhozin

Lideri i AAK-së Ramush Haradinaj priti në takim ambasadorin e Shqipërisë Qemal Minxhozin

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, njëheritë edhe kandidat për kryeministër të Kosovës nga koalicioni PAN, priti në takim ambasadorin e Shqipërisë në vendin tonë, Qemal Minxhozin. Ata biseduan për rezultatin e zgjedhjeve dhe krijimin e institucioneve të reja. Haradinaj ka njoftuar se në takim është vlerësuar lart mbarëvajtja ...

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi është nisur për vizitë zyrtare te arbëreshët në Kalabri të Italisë

Thaçi

Kryetari, Hashim Thaçi është nisur për vizitë zyrtare te arbëreshët në Kalabri të Italisë. Gjatë kësaj vizite ai do të takohet me prefektin e Kozencës, Gianfranco Tomau, presidentin e Provincës së Kozencës, Franco Iacucci, Kryetarin e Bashkisë së Kozencës, Mario Occhiuto dhe kryetarët e tjerë të Bashkive Arbëreshe të Kalabrisë. ...

Më shumë...

Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj priti në takim ambasadorin e Norvegjisë

Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj priti në takim ambasadorin e Norvegjisë

Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj, bashkë me sekretarin për Marrëdhënie me Jashtë, Skender Reçica, pritën në takim Ambasadorin e Norvegjez në vendin tonë, Per Strand Sjaastad. Në takim u bisedua për situatën politike pas zgjedhjeve të 11 qershorit me ç’rast kryetari Limaj falënderoi ambasadorin norvegjez për ndihmën që ...

Më shumë...

Kryeministri në largim, Isa Mustafa po merr pjesë Samitin e Liderëve të Partive Popullore Evropiane

Kryeministri në largim, Isa Mustafa po merr pjesë Samitin e Liderëve të Partive Popullore Evropiane

Kryeministri në largim, Isa Mustafa po merr pjesë Samitin e Liderëve të Partive Popullore Evropiane që po mbahet në Bruksel. Në Samit janë të pranishëm presidentët e Këshillit Evropian, Komisionit Evropian dhe Parlamentit Evropian, udhëheqësit e shteteve dhe qeverive, si kancelarja gjermane, Angela Merkel, kryeministri spanjoll, udhëheqësit e institucioneve të ...

Më shumë...

FSK-ja kryen ushtrimin “Ujku Vigjilent – 2”

Kompania 2/A e Batalionit të Dytë të Brigadës për Reagim të Shpejtë ( BRSH ) ka realizuar trajnimin e brendshëm Gjenerimi i Forces me kohëzgjatje prej tre muajsh nga data 10 prill 2017 deri me 21 qershor 2017. Si përmbledhje e të gjitha fazave të trajnimit tre mujor Kompania 2/A ...

Më shumë...

139 vjet më parë, më 10 qershor të vitit 1878 u themelua Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Gjatë pranverës së vitit 1878, krahas hovit që mori lëvizja e protestës kundër Traktatit të Shën-Stefanit, ngadhënjeu edhe ideja për të kundërshtuar me armë vendimet që mund të merreshin në Kongresin e Berlinit në dëm të tërësisë tokësore të shqiptarëve. Në këto rrethana, kërkesa për të formuar një lidhje të ...

Më shumë...

Besim Ilazi e Hajrush Kurtaj përkujtuan luftimet e 15 majit të vitit 1999, në Kaçanik me rrethinë

Ilazi e Kurtaj përkujtojnë luftimet 15 majit të vitit 1999 në Kaçanik

Në përvjetorin e 18-të  të rënies dëshmor të Qamil Ilazit, kryetari i Kaçanikut Besim Ilazi, i biri i Komandant Bardhit, në një prononcim për Radion Kosova e Lirë tha se në këtë ditë përkujtimi për komandant Bardhin ndjehemi shumë krenar, sespe ai sikur edhe dëshmorët e tjerë më shumë i ...

Më shumë...

Në 18 vjetorin e rënies u përkujtua, Qamil Ilazi, “Komandant Bardhi” dhe dëshmorët e 14 majit të vitit 1999

Në 18 vjetorin e rënies përkujtohet Komandant Bardhi

Në 18-vjetorin e rënies së komandant, Qamil Hafiz Ilazit , “komandant “Bardhi”, sot në Kaçanik të vjetër te shkolla që mban emrin e Heroit u përkujtua jeta dhe vepra e tij dhe dëshmorëve: Selim Shehu Esat Axhmi, Burhan Zeneli, Sakip Mulaku, Rizvan Bela, Xhevahir Bela e Ejup Dushkaja, të rënë ...

Më shumë...

Historia e Himnit dhe Flamurit tonë Kombëtarë

Flamuri Kuq e Zi

Në një vështrim të përgjithshëm, çështja e himneve kombëtare të vendeve të ndryshme është një problem i cili filloi të popullarizohej fillimisht në Angli, diku aty nga mesi i shek. XVIII. Në fakt, himne ka patur edhe përpara kësaj kohe, por rëndësia dhe kuptimi i tyre nuk ka qënë në ...

Më shumë...

Ndahet nga jeta ‘Paganini i çiftelisë shqiptare’, “Artisti i Popullit”, Ndue Shyti

Ndahet nga jeta ‘Paganini i çiftelisë shqiptare’, “Artisti i Popullit”, Ndue Shyti

Artisti shumëdimensional, instrumentisti, dirigjenti, krijuesi popullor, ‘Paganini i çiftelisë shqiptare’,  Ndue Shyti është ndarë sot nga jeta në moshën 83 vjeçare. I  nderuar me titullin “Artisti i Popullit” dhe “Nderi i Kombit” , Ndue Shyti u cilësua edhe si ‘Mbret i çiftelisë’, përmes së cilës prodhoi deri edhe në simfoni, ...

Më shumë...

Lutfi Shaban Vitia (15.11.1976 – 20.4.1999)

Lutfi Shaban Vitia (15.11.1976 – 20.4.1999)

“Bal, i ke pesë djem, dy duhet t’i japësh për luftën! Një jam unë!”. Këto ishin fjalët që dëshmori i kombit, Lutfi Vitia ia kishte thënë të atit, Shabanit, duke ia përkujtuar obligimin që çdo familje atdhetare shqiptare kishte për t’i kontribuar luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kundër pushtuesit ...

Më shumë...

Beteja e Koshares, Slivovës e Shtimes e 20 dhe 21 prillit të vitit 1881 kundër forcave të gjeneralit turk, Dervish Pasha

Mic Sokoli dhe Sefë Kosharja

136 vjet më parë, më 20 prill të vitit 1881, në kodrat e fushat  mes fshatrave Koshare, Slivovë, një ditë më vonë, më 21 prill, edhe në Fushë të Shtimes është zhvillua Beteja e madhe mes forcave turke në krye me gjeneralin,  Dervish pasha, i cili kishte ardhur me qëllim ...

Më shumë...

Akademi përkujtimore në 18 vjetorin e rënies së dëshmorëve të Brigadës 136 “Rugova”

Akademi përkujtimore në 18 vjetorin e rënies së dëshmorëve të Brigadës 136 "Rugova"

Në përkujtim e nderim të dëshmorëve që ranë për çlirimin e Kosovës nga robëria serbe, në 18-vjetorin e rënies heroike të dëshmorëve  të Brigadës 136 “Rugova”, të Zonës Operative të Dukagjinit, sot mbahen aktivitete të shumta përkujtimore. Homazhet për dëshmorët fillojnë në orën 10.00 në Fierzë, ndërsa në Pejë në ...

Më shumë...

Fazli Murat Fetahu (19.9.1971 – 16.4.1999)

Fazli Murat Fetahu (19.9.1971 - 16.4.1999)

Në një familje me gjendje të rëndë ekonomike në Besianë, u lind dëshmori i ardhshëm i kombit, Fazli Fetahu. Babai i Fazliut, Murati, në vitin 1994 u keqtrajtua rëndë në stacionin policor në Besianë nga polici famkeq serb, Grujiq. Fazli Fetahu u lind më 19 shtator 1971 në Besianë. Shkollën ...

Më shumë...

Zeki Xhevat Shylemaja (24.7.1974 – 16.4.1999)

Zeki Xhevat Shylemaja (24.7.1974 - 16.4.1999)

Zekiu u lind më 24 gusht të vitit 1974 në Prishtinë, në një familje atdhetare, e cila në gjysmën e dytë të shekullit të 19-të, qe detyruar ta lërë vendlindjen në Toplicë, (tani në Serbi), ku kishte jetuar me shekuj. Nën dhunën shfarosëse të bandave serbe, edhe kjo familje, ashtu ...

Më shumë...

Osman Osmani – Organizata për Republikë – PKMLSHJ

1981

Fakte, dokumente dhe dëshmi Demonstratat gjithëpopullore me 26 mars e 1, 2 e 3 prill 1981 dhe ato të mëvonshme janë rezultat i (bashkë-)veprimit të pjesëtarëve të grupeve e organizatave të ndryshme, por edhe të individëve, grupeve e shoqërive, formalisht te paorganizuara politikisht. Ky shkrim dokumentues i takon një pjese ...

Më shumë...