Në Izbicë të Skenderajt u shënua Dita e Martirëve dhe u përkujtua 17 vjetori i Masakrës së Izbicës

Në këtë tubim përkujtimor të pranishmëve ju drejtuan Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës Kadri Veseli, vëllai i Komandant Legjendar Adem Jashari, Rifat Jashari, Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura, përfaqësuesi i familjeve të personave të pagjetur Bajram Qerkini dhe Xhavit Jashari në emër të shoqatave të dala nga Lufta e UÇK-së.

Historikun e ngjarjes e paraqiti Xhavit Aliu, ndërsa në emër të familjeve foli përfaqësuesi i Izbicës Afrim Aliu.

Për të pranishmit u shfaq edhe një program i shkurtër artistik.

Masakra e Izbicës është masakra më e tmerrshme që forcat paramilitare serbe kanë kryer në Kosovë.

Më 28 mars 1999 këtu janë vrarë dhe masakruar 150 shqiptarë.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari Haliti liron nga detyra drejtorin Adnan Imeri, e falënderon për punën e tij

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti, do të liroj sot nga detyra drejtorin e …