Fillimi / Njoftime

Njoftime

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare, shkencëtari dhe pedagogu i njohur, Rifat Gjota

Rifat Gjota

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare, shkencëtari dhe pedagogu i njohur, Rifat Gjota. Shkollën fillore dhe gjimnazin e kishte kryer në vendlindjen e vet, ndërsa në vitin 1965 kishte diplomuar në Fakultetin Elektroteknik të Universitetit të Shkupit. Gjota po ashtu kishte kryer magjistraturën në vitin 1977 në Fakultetin Elektroteknik të ...

Më shumë...

Kryetari i Malishevës, Ekrem Kastrati, ka pritur sot në takim pune, Ministrin e Zhvillimit Rajonal, z. Fikrim Damka,

Kryetari i Malishevës, Ekrem Kastrati, ka pritur sot në takim pune, Ministrin e Zhvillimit Rajonal, z. Fikrim Damka,

Kryetari i Komunës së Malishevës, z. Ekrem Kastrati, ka pritur sot në takim pune, Ministrin e Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, z. Fikrim Damka, me të cilin ka biseduar për mundësitë e bashkëpunimit dhe shkëmbimit të përvojave. Me kënaqësi prita sot në takim ministrin e Zhvillimit Rajonal, z. Fikrim Damka, me ...

Më shumë...

Ka ndërruar jetë nënoficeri i FSK-së dhe ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Besim Bajraktari

Ka ndërruar jetë nënoficeri i FSK-së dhe ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Besim Bajraktari

Ka ndërruar jetë nënoficeri i FSK-së dhe ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Besim Bajraktari. Lajmin e ka bërë me dije Forca e Sigurisë së Kosovës. “Njoftojmë të gjithë pjesëtarët e FSK-së dhe të Ministrisë së Mbrojtjes, se ka ndërruar jetë nënoficeri i lartë i Forcës së Sigurisë së Kosovës, ...

Më shumë...

Kryetari i Malishevës, Ekrem Kastrati, ka mbajtur mbledhjen e parë me Bordin e Drejtorëve të komunës

Kryetari i Malishevës, Ekrem Kastrati, ka mbajtur mbledhjen e parë me Bordin e Drejtorëve të komunës

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot ka mbajtur mbledhjen e parë me Bordin e Drejtorëve të Komunës, të cilët i ka emëruar ditë më parë. Në këtë takim të Bordit të Drejtorëve, i pari i komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, fillimisht ka uruar nënkryetarin Vesel Krasniqi dhe drejtorët ...

Më shumë...

Në 23-vjetorin e Masakrës së Reçakut, po mbahen një varg aktivitetesh tematike e përkujtimore, në Shtime dhe kudo në Kosovë

Në 23-vjetorin e Masakrës së Reçakut, po mbahen një varg aktivitetesh tematike e përkujtimore, në Shtime dhe kudo në Kosovë

Në nderim të dëshmorëve dhe martirëve të Reçakut, sot po bëhen homazhe në Kompleksin Memorial, në Reçak, ku po marrin pjesë, familjarë të dëshmorëve e martirëve, invalidë e veteranë të luftës, qytetarë liridashës nga Kosova e më gjerë si dhe përfaqësues të institucioneve vendore e qendrore të vendit Në Reçak ...

Më shumë...

Sot qëndruan për një vizitë në Radion-Kosova e Lirë, veprimtarët: Osman Osmani dhe Fatmir Z. Graiçevci

Sot qëndruan për një vizitë në Radion-Kosova e Lirë, veprimtarët: Osman Osmani dhe Fatmir Z. Graiçevci

Në vazhdim të  vizitave që ish të burgosur politikë, veteranë e invalidë të luftës  së UÇK-së, familjarë dëshmorësh e martirësh po i bëjnë Radios-Kosova e Lirë në 23-vjetorin e punës së saj, sot kanë qëndruar edhe veprimtari i mirënjohur,  Osman Osmani dhe i burgosuri politik, Fatmir Zenel Graiçevci, të cilët ...

Më shumë...

IVDP organizon Tribunë në shënimin e 15 Janarit, Ditës së Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë

Instituti për të Vërtetën, Drejtësinë dhe Paqen organizon Tribunën:  në shënimin e 15 Janarit, Ditës së Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë, të shpallur me Rezolutën e Kuvendit të Republikës së Kosovës. –         Vendi i mbajtjes së Tribunës: amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, Prishtinë; –         Data: 15 Janar 2022 (e Shtune)  ...

Më shumë...

Në Drenas shënohet 15 Janari – Dita e gjenocidit serb ndaj shqiptarëve

Organizatat e dalura nga lufta nën degët në Drenas si dhe organizata “For New Life Kosovo” për personat e zhdukur me dhunë ju ftojmë që me datë 15-01-2022 në ora 10:00, qytetaret e komunës se Drenasit te bashkangjiten tek Shtëpija e Masakres në Poklek të vjetër. 15 Janari – dita ...

Më shumë...

Selami Hoti: Bëje edhe ti, mos e harro gjenocidin serb ndaj shqiptarëve. Lavdi!

Selami Hoti: Bëje edhe ti, mos e harro gjenocidin serb ndaj shqiptarëve. Lavdi!

Me rastin e 15 Janarit – Ditës së përkujtimit të gjenocidit serb ndaj shqiptarëve në Kosovë, për të tretin vit me radhë oragnizohet shënimii i kësaj dite. Andaj, ftohen familjarët/et, qytetarët/et, e Krushës së Madhe dhe të komunës së Rahovecit, që me 15 janar 2022 ditë e shtunë, duke filluar ...

Më shumë...

Institucioni i Avokatit të Popullit, më 18 janar 2022, planifikon të organizojë takime me qytetarë “Dita e Hapur” në Komunën e Malishevës

Avokati i Popullit

 Institucioni i Avokatit të Popullit, përmes Zyrës Rajonale  në Gjakovë,  të martën  më  18 janar 2022,  planifikon të organizojë takime me qytetarë “Dita e Hapur” në Komunën e Malishevës, prej orës 11:00 deri në ora 12:00.  Në takimet me qytetarë do të merr pjesë edhe znj. Naile Alaj , Zëvendëse ...

Më shumë...

Ka ndërruar jetë Veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Alush Krasniqi, ushtar i Brigadës 122″Imer Krasniqi”

Luftëtari i lirisë, Metush Kryeziu,  ka bërë të ditur se sot ka ndërruar jetë Veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Alush Krasniqi, i lindur me 27 prill të vitit 1958 në fshatin Drenovc të Komunës së  Malishevës.  Alush Krasniqi, ishte Ushtar i Brigadës 122″Imer Krasniqi”. Varrimi do të bëhet sot ...

Më shumë...

Instituti për të Vërtetën, Drejtësinë dhe Paqen, mbanë një Tribunë më 15 janar, në Prishtinë

Instituti për të Vërtetën, Drejtësinë dhe Paqen, mbanë një Tribunë më 15 janar, në Prishtinë

Instituti për të Vërtetën, Drejtësinë dhe Paqen, në shënimin e 15 Janarit, Ditës së Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë, të shpallur me Rezolutën e Kuvendit të Republikës së Kosovës, organizon një  Tribunë, në Prishtinë. Tribuna do të mbahet në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, në ...

Më shumë...

Fadil Nura dhe Sami Lushtaku, kanë mirëpritur sot në një takim, Vlora Çitakun, Ramiz Lladrovcin dhe Abelard Tahirin

Fadil Nura dhe Sami Lushtaku, kanë mirëpritur sot në një takim, Vlora Çitakun, Ramiz Lladrovcin dhe Abelard Tahirin

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura dhe nënkryetari Sami Lushtaku, kanë mirëpritur sot në një takim nënkryetaren e parë të Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, kryetarin e Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci dhe deputetin e Kuvendit të Kosovës, Abelard Tahiri. Gjatë këtij takimi është diskutuar për bashkëpunimin e ...

Më shumë...

Puna e përbashkët e AUV-it dhe Policisë në gjithë Kosovën për mbikëqyrje të zbatimit të masave anti COVID për ruajtjen e shëndetit publik

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinës (AUV) e asistuar nga Policia e Kosovës (PK),  po vazhdojnë punën në mbikëqyrje të zbatimit të masave COVID sipas vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës, për parandalimin dhe luftimin e përhapjes së sëmundjes. Bazuar në situatën epidemiologjike, rritjen e numrit të të infektuarve, ne ...

Më shumë...

Ka ndërruar jetë, veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Buliqi nga fshati Çubrel i komunës së Skënderajt

Ka ndërruar jetë, veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Buliqi nga fshati Çubrel i komunës së Skënderajt

Komandanti i Zonës së Drenicës gjatë luftës së UÇK-së,  Sami Lushtaku ka njohur se ka ndërruar jetë, veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Buliqi, nga fshati Çubrel i komunës së Skënderajt. Ai në një postim të tij ka shkruar: I dhembshëm lajmi për vdekjen e bashkëluftëtarit nga Çubreli i ...

Më shumë...

Shaqir Totaj emëron drejtorët e drejtorive komunale  në Prizren

Shaqir Totaj

Kryetari, Shaqir Totaj sot ka emëruar drejtorët e drejtorive me të cilët do të bashkëqeverisë Komunën e Prizrenit. Nga gjithsej trembëdhjetë drejtori, kryetari, Shaqir Totaj sot gjatë ditës ka emëruar njëmbëdhjetë, dy drejtoritë e tjera do të emërohen në ditët në vazhdim. Drejtorët e emëruar janë: Drejtoria e Arsimit dhe ...

Më shumë...