Fillimi / Lajmet

Lajmet

Sot ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 720 raste të reja, ndërsa janë shëruar 159 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  4 mijë e 785    testime  sa janë kryer  në nivel vendi, 720 të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe ...

Më shumë...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, ka deklaruar se 8 nga çdo 10 dollarë po shpenzohen nga vendet e zhvilluara

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, i cili mori pjesë me një videomesazh në sesionin e titulluar “Agjenda e Davosit 2022” të Forumit Ekonomik Botëror, deklaroi se problemet në zinxhirin e furnizimit dhe inflacioni i lartë ngadalësuan rimëkëmbjen ekonomike globale. Duke deklaruar se shkalla e vaksinimit kundër llojit të ...

Më shumë...

Avokati i ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, ka kërkuar leje nga gjykatësi paraprak për certifikim të çështjeve

Hashim Thaci

Av0kati i ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, ka kërkuar leje nga gjykatësi paraprak për certifikim të çështjeve, që ka ngritur për të apeluar vendimin lidhur me aktakuzën e korrigjuar dhe kërkesën për ndryshim të saj. Në shkresën e mbrojtjes së Thaçit, thuhet se më 3 shtator  të vitit 2021, Zyra ...

Më shumë...

Përse heshtet raporti i fabrikuar i Dick Marty, lidhur me akuzat se UÇK-ja kishte kryer trafikim të organeve njerëzore

Përse heshtet raporti i fabrikuar i Dick Marty, lidhur me akuzat se UÇK-ja kishte kryer trafikim të organeve njerëzore

Në Këshillin e Evropës është heshtur fare raporti i ish-prokurorit zviceran, Dick Marty, i cili përfshinte akuzat se gjoja  UÇK kishte kryer krime, deri edhe  trafikim të organeve njerëzore. Asambleja e Këshillit të Evropës kishte nisur procedurat duke krijuar një forcë hetimore, e cila iu  dha EULEX-it. Raporte të tilla ...

Më shumë...

Sot në Gjykatën Speciale ka vazhduar gjykimi kundër eprorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa

Sot në Gjykatën Speciale ka vazhduar gjykimi kundër eprorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa

Sot  në Gjykatën Speciale po vazhdon  gjykimi kundër eprorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa, i njohur  gjatë kohës së luftës si komandant “Cali”. Gjykimi ka filluar më 15 shtator të vitit 2021.   Sot ka dëshmuar eprori i lartë i UÇK, Fatmir Sopi, në sesionin e parë të gjykimit ...

Më shumë...

Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha, ka lëshuar mbledhjen e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji…

Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha, ka lëshuar mbledhjen e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji...

Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha, ka lëshuar mbledhjen e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturё, Rini dhe Sport, pas përplasjes me kryetarin e këtij komisioni, deputetin e Vetëvendosjes,  Ardian Gola. Të mos e konsumojë kohën për të na  zhvendosur komplet temën për çka jemi mbledhur këtu, pra projektligji për ...

Më shumë...

Ministria e Ekonomisë   zotohet se do  të ndajë  75 milionë euro, për sunvencionimin e energjisë për qytetarët dhe bizneset

Si shkak i erërave të fuqishme që kanë mbretëruar në Kosovë mbi 100 mijë qyetarë kanë mbetur pa energji elektrike

 Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE), institucion i pavarur përgjegjës për përcaktimin e tarifave që pasqyrojnë koston për konsumatorët fundor, ka lëshuar Raportin e saj Konsultativ për Shqyrtimin e Jashtëzakonshëm të Tarifave të Energjisë Elektrike. Kjo ka ardhur si rrjedhojë e tremujorit të fundit të vitit 2021, kur Kosova është ...

Më shumë...

Blerand Stavileci, PDK: Jemi kundër rritjes së çmimit të rrymës, Qeveria të mos e ngarkojë xhepin e familjeve

Blerand Stavileci, PDK: Jemi kundër rritjes së çmimit të rrymës, Qeveria të mos e ngarkojë xhepin e familjeve

Anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Blerand Stavileci përmes një konference për media ka shprehur shqetësimin e kësaj partie lidhur me propozimet për shtrenjtimin e energjisë elektrike, gjë që do ta godas rëndë xhepin e qytetarëve të e Kosovës, tashmë të rënduar nga përballja me pandeminë. Stavileci duke ...

Më shumë...

Besnik Tahiri: Të enjten mbahet seancë për rritjen e çmimeve të energjisë, por ne do ta kundërshtojnë me çdo kusht

Grupi parlamentar i AAK-së ka iniciuar debatin parlamentar në Kuvend lidhur me ngritjen e çmimeve të produkteve elementare

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri  tha se të enjten do të mbajnë seancë për rritjen e çmimeve të energjisë, duke shtuar se do ta kundërshtojnë me çdo kusht një rritje të tillë. Sipas tij kjo është ndër qeveritë më të dobëta, pasi programet që ka prezantuar dhe ...

Më shumë...

Driton Selmanaj: Qasja e Vetëvendosje kundër Riçard Grenelit ka qenë shumë fyese dhe nuk besoj se do të kalojë pa pasoja

Driton Selmanaj

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj, ka thënë se qasja e Lëvizjes Vetëvendosje ndaj ish emisarit të SHBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell nuk do të kalojë pa pasoja. Sipas tij personaliteti i Grenell është denigruar e fyer më së shumti nga siç ka thënë ai, njerëz të Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo ...

Më shumë...

Sot në Gjykatën Speciale do të vazhdojë gjykimi kundër eprorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa

Sot në Gjykatën Speciale në Hagë vazhdon gjykimi ndaj ish-eprorit të lartë të UÇK-së dhe FSK-së, Salih Mustafa

Sot  në Gjykatën Speciale  do të vazhdojë gjykimi kundër eprorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa, i njohur  gjatë kohës së luftës si komandant “Cali”. Gjykimi ka filluar më 15 shtator të vitit 2021.  Në gjykimin kundër eprorit të lartë të UÇK-së deri më tani janë dëgjuar disa dëshmitarë  ...

Më shumë...

Ministrja gjermane e Evropës, Anna Lührmann, viziton sot për herë të parë Shqipërinë

Ministrja gjermane e Evropës, Anna Lührmann, viziton sot për herë të parë Shqipërinë

Ministrja gjermane e Evropës, Anna Lührmann, viziton sot për herë të parë Shqipërinë. Në Shqipëri, ministrja e re gjermane do të takohet sot me kryeministrin Edi Rama dhe me zëvendësministren e jashtme, Megi Fino. Veç përfaqësuesve të shoqërisë civile, ministrja do të takohet edhe me Albert Hanin, kryetarin e Byrosë ...

Më shumë...

Dik Marti kishte hartuar raport për krime lufte edhe lidhur me Çeçeninë, por ai kurrë nuk u zbatua

Në janarin e vitit 2011, me votat e deputetëve në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, arriti të votohej raporti, i cili çoi në krijimin e Gjykatës Speciale për Kosovën. Raporti i ish-prokurorit zviceran, Dick Marty, përfshinte akuzat se gjoja UÇK kishte kryer krime, deri edhe trafikim të organeve njerëzore. Asambleja e Këshillit të Evropës kishte nisur procedurat duke krijuar një forcë hetimore, e cila iu dha EULEX-it. Raporte të tilla kjo Asamble kishte miratuar edhe më parë madje po nga Dick Marty. Por për dallim nga Kosova, hetime të ngjashme nuk pati kurrë. Senatori zviceran kishte evidentuar shkelje të të drejtave të çeçenëve nga Rusia, përfshirë vrasje, zhdukje e tortura. Madje raportin e votuan edhe deputetët rusë në Asamble, por zbatimi i tij në praktikë asnjëherë nuk u realizua. Kjo vërtetohet me letrën që në vitin 2010, organizata për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, ia dërgoi Këshillit të Evropës. Ndërsa me presionin ndërkombëtar, Kosova u detyra ta pranojë krijimin e Gjykatës Speciale, e cila tani po përpiqe ta diskreditojë luftën e UÇK-së duke e trajtuar si organizatë kriminale. Kjo gjykatë antishqiptare ka arrestuar katër ndër krerët kryesorë të luftës, ndërsa parasheh që nxjerrë para gjyqit edhe qindra luftëtarë të lirisë së Kosovës.

Në janarin e vitit 2011, me votat e deputetëve në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, arriti të votohej raporti, i cili çoi në krijimin e Gjykatës Speciale për Kosovën. Raporti i ish-prokurorit zviceran, Dick Marty, përfshinte akuzat se gjoja  UÇK kishte kryer krime, deri edhe  trafikim të organeve njerëzore. ...

Më shumë...

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu – Kodra ka reaguar kundër propozimi i ZRRE-së për shtrenjtim të energjisë elektrike

Blerta Deliu

Deputetja e Partisë  Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu – Kodra ka reaguar kundër propozimi i ZRRE-së për shtrenjtim të energjisë elektrike. Ajo saktësoi se ky  problem  dëshmon se si do të vështirësohet jeta e ekonomive familjare dhe bizneseve në vendin tonë. Deputetja Blerta Deliu ka kujtuar deklarimet e kryeministrit Kurti, ...

Më shumë...

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka thirrur debat parlamentar në Kuvend kundër ngritjes së çmimit të energjisë elektrike

AAK

Aleancë për Ardhmërinë e Kosovës ka thirrur debat parlamentar në Kuvend pas ngritjes së çmimeve të konsumit dhe paralajmërimit për ngritje të çmimit të energjisë elektrike. Lajmin e ka bërë të ditur vet kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. Ai thotë se ZRRE ka dhënë një propozim për shtrenjtim të rrymës, ...

Më shumë...

OAK diskuton sfidat e sektorit privat me ministren Hajdari dhe Zyrën e Kryeministrit

OAK diskuton sfidat e sektorit privat me ministren Hajdari dhe Zyrën e Kryeministrit

Prioritetet e Qeverisë, sfidat që bizneset po hasin gjatë ushtrimit të veprimtarisë si dhe ligjet që OAK konsideron që Qeveria duhet t’i trajtoj me urgjencë ishin disa ndër temat e diskutimit në takimin e realizuar ndërmjet përfaqësuesve të Odës së Afarizmit të Kosovës, Ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta ...

Më shumë...