KEK
Fillimi / Lajmet

Lajmet

Sekretari i OVL-UÇK-së, Faton Klinaku dhe avokati, Tomë Gashi nuk i përgjigjen ftesës së Gjykatës Speciale, raciste

Sekretari i OVL-UÇK-së, Faton Klinaku dhe avokati, Tomë Gashi nuk i përgjigjen ftesës së Gjykatës Speciale, raciste

Gjykata Speciale ka ftuar,  Tomë Gashin, avokat i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës si dhe sekretarin e kësaj organizate, Faton Klinaku. Këtë e ka konfirmuar Tomë Gashi  për mediet, ndërkohë që ka saktësuar se që të dy e refuzojnë këtë ftesë. Ditë më parë, kryetari ...

Më shumë...

Tomë Gashi: Policitë e huaja të autorizuara nga Gjykata Speciale, kanë kryer arrestimet e krerëve të OVL-UÇK-së

Tomë Gashi: Policitë e huaja të autorizuara nga Gjykata Speciale, kanë kryer arrestimet e krerëve të OVL-UÇK-së

Avokati, Tomë Gashi, ka deklaruar se policitë e huaja të autorizuara nga Gjykata Speciale kanë kryer arrestimet e krerëve  të OVL-UÇK-së. Kam folur dy herë me Nasimin dhe një herë me Gucatin,  pas arrestimit. Procedurat janë kryer me një aksion të policisë. Kemi menduar se janë të EULEX-it, por tash ...

Më shumë...

Partia Demokratike e Kosovës ka thirrur në interpelancë kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hotin

PDK

 Deputetja Besa Ismaili, në emër të grupit parlamentar të PDK-së, ka dorëzuar në Kuvendin e Kosovës mocionin për interpelancë me kryeministrin lidhur me përgjegjësitë në raport me zhvillimet në procesin e dialogut në Bruksel dhe punën e grupeve teknike. Deputetët e Grupit Parlamentar të PDK-së, si parashtruesë të këtij mocioni, ...

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni viziton kadetët e FSK-së që studiojnë në Akademinë Ushtarake të Turqisë

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni viziton kadetët e FSK-së që studiojnë në Akademinë Ushtarake të Turqisë

Në vazhdën e aktiviteteve në kuadër të vizitës zyrtare katërditore në Republikën e Turqisë me ftesë të homologut të tij, ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, sot ka realizuar vizitën në Akademinë Ushtarake Turke ku është pritur nga dekani i saj, prof. dr. Gultekin Yildiz dhe komandanti i Regjimentit Studentor të ...

Më shumë...

Komisioni Parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale e viziton ShSKUK-në

Komisioni Parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale e viziton ShSKUK-në

Komisioni Parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale i Kuvendit të Kosovës, ka vizituar Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, për t’u njoftuar nga afër lidhur me punën e këtij institucioni, në veçanti lidhur me trajtimin e pacientëve të dyshuar dhe konfirmuar me COVID-19 si dhe menaxhimin e Pandemisë në ...

Më shumë...

Në 24 orët e fundit janë shëruar 62 pacientë, ndërsa janë konfirmuar edhe 46 raste të reja me virusin korona

Në 24 orëshin e fundit janë shëruar 62 pacientë të infektuar me virusin korona ndërsa janë konfirmuar edhe 46 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 580 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 46 raste pozitive. Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast ...

Më shumë...

Programi i USAID-it për drejtësi e shpall Gjykatën Themelore në Prishtinë më transparenten në Kosovë

Programi i USAID-it për fuqizimin e drejtësisë e shpall Gjykatën Themelore në Prishtinë më transparenten në Kosovë

Gjykata Themelore në Prishtinë është shpallur Gjykata më transparente në Kosovë, nga programi i USAID-it për fuqizimin e sistemit të drejtësisë. Kryetarja e kësaj gjykate, Afërdita Bytyçi, me rastin e pranimit të këtij çmimi, ka thënë se ky është vlerësim i punës së institucionit që ajo drejton dhe se kjo ...

Më shumë...

Nënshkruhet Memorandumi i Bashkëpunimit për Procesin Zgjedhor

Nënshkruhet Memorandumi i Bashkëpunimit për Procesin Zgjedhor

Instituti Demokraci për zhvillim, tashmë disa vite ka bashkëpunim të ngushtë me institucionet që ndërlidhen me proceset zgjedhore. Andaj nënshkrimi i këtij Memorandumi ka për qëllim përforcimin e bashkëpunimit dhe koordinimit të vazhdueshëm institucional sa i përket procesit zgjedhor. Institucionet nënshkruese të këtij memorandumi janë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), Paneli Zgjedhor ...

Më shumë...

Reçica: Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale është duke punuar shumë për ta bërë Reformën Pensionale

Reçica: Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale është duke punuar shumë për ta bërë Reformën Pensionale

Ministri i MPMS-së, Skender Reçica, ka pritur sot në takim drejtorin e fondacionit Friedrich-Ebert-Stiftung në Kosovë, René Schlee dhe Brikenë Hoxha nga Iniciativa Kosovare për Stabilitet, përkrahës të mëdhenj të nismave ligjore tëkësaj ministrie që tashmë janë në proces. Ministri Reçica potencoi punën së madhe që është duke u bërë ...

Më shumë...

Kryetari i OVL-UÇK-së, Hysni Gucati, nesër do të paraqitet para gjykatës, në Hagë, i akuzuar për rrjedhjen e dosjeve… (!)

Kryetari i OVL-UÇK-së, Hysni Gucati, nesër do të paraqitet para gjykatës, në Hagë, i akuzuar për rrjedhjen e dosjeve... (!)

Prokuroria e Gjykatës Speciale ka bërë të ditur se kryetari i OVL-UÇK-së, Hysni Gucatit, nesër do të paraqitet para gjykatës, në Hagë. Ai është arrestuar më 25 shtator, në zyrat e Organizatës së Veteranëve,  në Prishtinë, nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në bazë të një fletarrestimi dhe urdhri për ...

Më shumë...

Publicisti, Fatmir Sheholli, dëshmon se UÇK-ja nuk e ka vrarë babanë e tij, Maliq Sheholli

Publicisti, Fatmir Sheholli, dëshmon se UÇK-ja nuk e ka vrarë babanë e tij, Maliq Sheholli

Maliq Sheholli, në rrethana të pasqaruara ishte vrarë, në Kosovë në vitin 1997. Djali i tij,  Fatmir Sheholli,  është ftuar për të dëshmuar në Gjykatën Speciale pavarësisht se legjislacioni e Speciales parasheh qe të trajtojë vetëm vrasjet e ndodhura nga viti 1998 deri në vitin 2000. Ai  ka thënë se ...

Më shumë...

Rohde: Dëshpërues është fakti se si për herë të 5-të Kuvendi nuk ka arritur marrëveshje për Rimëkëmbjen Ekonomike

Rohde: Është dëshpëruese se si për herë të 5-të Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur marrëveshje për Rimëkëmbjen Ekonomike

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka bërë thirrje që deputetë e Kuvendit të Kosovës ta votojnë projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Ai përmes një shkrimi në rrjetin thotë se lufta kundër efekteve negative në ekonomi të shkaktuara pandemia është përgjegjësi e përbashkët dhe kërkon angazhim të përbashkët. “Në këtë ...

Më shumë...

Komuna e Deçanit i pret me shqetësim arrestimet e luftëtareve të lirisë që gjithë jetën ia kushtuan çlirimit të vendit

Komuna e Deçanit i pret me shqetësim arrestimet e luftëtareve të lirisë që gjithë jetën ia kushtuan çlirimit të vendit

Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj ka pritur në takim përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe shoqatën e të burgosurve politikë. Në këtë takim është diskutuar rreth arrestimeve të fundit të krerëve të Organizatës së Veteranëve të Luftës, Hysni Gucati dhe Nasim ...

Më shumë...

Hamit dhe Halim Ngucati dekorohen me Urdhrin Heroi i Kosovës për kontributin e dhënë në periudhën midis dy luftërave botërore

Hamit dhe Halim Ngucati dekorohen me Urdhrin Heroi i Kosovës për kontributin e dhënë në periudhën midis dy luftërave botërore

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka dekoruar Hamit dhe Halim Ngucatin me Urdhrin Heroi i Kosovës. Ai kanë vlerësuar kotributin e tyre të dhënë në periudhën midis dy luftërave botërore. “Me Urdhrin Hero i Kosovës”, për kontributin e dhënë në periudhën midis dy luftërave botërore, dekorova bashkëluftëtarët e çetave kryengritëse, ...

Më shumë...

Abrashi: Vendosja e taksës ndaj Serbisë nga Qeveria Haradinaj bëri që të arrihet marrëveshja në Uashington

Abrashi: Vendosja e taksës ndaj Serbisë nga Qeveria Haradinaj bëri që të arrihet marrëveshja në Uashington

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Gazmend Abrashi, thotë se taksa e vendosur në kohën e Qeverisë Haradinaj, ka dhënë rezultate të mëdha në trajtimin e Serbisë ndaj Kosovës. Në një shkrim të tij në rrjetet sociale, deputeti Abrashi, ka përmendur me fakte, rezultatet që i prodhoi taksa ndaj ...

Më shumë...

Faton Klinaku: Materiali i radhës që do t’u vijë zyrave të OVL-UÇK-së në CD do ta quajmë “pjata fluturuese”

Faton Klinaku: Materiali i radhës që do t’u vijë zyrave të OVL-UÇK-së në CD do ta quajmë “pjata fluturuese”

Sekretari, dhe shtruesi i detyrës i kryetarit të OVL UÇK-së, Faton Klinaku, ka thënë se materiali i radhës që do t’u vijë zyrave të tyre në CD do ta quajnë “pjata fluturuese”. Klinaku tregon se ideja për këtë emërim ishte e Nasim Haradinajt, nënkryetarit të organizatës tashmë i arrestuar. Kjo ...

Më shumë...