mbpzhr 2018
valamobile
akp deri me 1 prill
Fillimi / Lajmet (faqe 3)

Lajmet

Portestuesit në Tiranë e kanë rrethuar Kryeministrinë por edhe kanë hedhur tym-lotsjellës

Portestuesit e thirrur nga opozita në Shqipëri e kanë rrethuar Kryeministrinë por edhe kanë hedhur kapsolla e tymësose

Kanë kaluar disa orë që kur ka nisur protesta e pestë e opozitës, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në Tiranë. Me parulla dhe thirrje për dorëheqjen e kryeministrit, Edi Rama dhe qeverisë së tij, protestuesit kanë marshuar duke rrethuar dy herë kryeministrinë. Protestuesit, në orën e parë të protesës kanë ...

Më shumë...

Banorët e fshatrave Bablak, Tërrn, Koshare dhe Luboc të Ferizajt kanë protestuar sot me kërkesën për asfaltim të rrugës

Banorët e fshatrave Bablak, Tërrn, Koshare dhe Luboc të Ferizajt kanë protestuar sot me kërkesën për asfaltim të rrugës

Banorët e fshatrave Bablak, Tërrn, Koshare dhe Luboc të Ferizajt kanë protestuar sot përsëri me kërkesën për asfaltim të rrugës. Për disa minuta, pleq, të rinj e fëmijë kanë bllokuar magjistralen Prishtinë Ferizaj, rrugën e cila të dërgon në këto fshatra. Deputeti Labinot Tahiri i cili edhe e ka thirrur këtë ...

Më shumë...

Nisma Socialdemokrate sot në Sallën e Kuqe do të mbajë Kuvendin Zgjedhor të Rinisë

Nisma Socialdemokrate sot në Sallën e Kuqe do të mbajë Kuvendin Zgjedhor të Rinisë

Nisma Socialdemokrate mban sot Kuvendin Zgjedhor të Rinisë. Në një njoftim dërguar medieve nga ky subjekt bëhet me dije se Kuvendi Zgjedhor mbahet në Sallën e Kuqe në Prishtinë. Prezent do të jetë edhe kryetari i këtij subjekti, njëherësh zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj. Ndryshe, Nisma Socialdemokrate, dy javë më parë ...

Më shumë...

Kryetari i SHBA-së, Donald Trump e nominon gjeneralin Tod D. Wolters për komandant Suprem të NATO-s në Evropë

Kryetari i SHBA-së, Donald Trump e nominon gjeneralin Tod D. Wolters për komandant Suprem të NATO-s në Evropë

Kryetari i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka nominuar gjeneralin e Forcave Ajrore të ShBA-së, që të shërbejë në postin e Komandantit Suprem të Forcave Aleate dhe Komandës së ShBA-së në Evropë. Nominimi i gjeneralit Tod D. Wolters, u bë nga ushtruesi i detyrës së Sekretarit të Mbrojtjes, Patrick Shanahan, i cili ...

Më shumë...

Prenk Gjetaj: Vetëm presioni ndërkombëtar mund ta bëjë Serbinë të flasë për vendndodhjen e të zhdukurve

Gjetaj: Vetëm presioni ndërkombëtar mund ta bëjë Serbinë të flasë për vendndodhjen e personave të zhdukur

Prenk Gjetaj, kryetar i Komisionit Qeveritar për Persona të Pagjetur shpreson që çështja e personave të zhdukur të trajtohet në dialogun me Serbinë. Gjetaj thotë se vetëm presioni nga bashkësia ndërkombëtare mund ta bëjë Serbinë të flasë për vendndodhjen e personave të zhdukur. Për më tepër ai vlerëson se Serbia ...

Më shumë...

Ambasada amerikane: Qeveria dhe Kuvendi aktual i Shqipërisë janë legjitimë, jemi kudër protestave të dhunshme

Ambasada amerikane: Qeveria dhe Kuvendi aktual i Shqipërisë janë legjitimë, jemi kudër protestave të dhunshme

Ambasada amerikane në Shqipëri deklaron se Qeveria dhe Parlamenti aktual i Shqipërisë janë legjitimë dhe të njohura ndërkombëtarisht. Pavarësisht se protesta paqësore është një shtyllë themelore e demokracisë, nxitja apo kryerja e veprimeve të dhunshme, përfshirë edhe shkatërrimin e pronës publike, janë të paligjshme. Ne i nxisim të gjithë aktorët ...

Më shumë...

Më 16 mars 2001, u ndërmor aksioni i parë i organizuar i luftëtarëve shqiptarë kundër policisë sllavomaqedonase

Më 16 mars 2001, u ndërmor aksioni i parë i organizuar i luftëtarëve shqiptarë kundër policisë sllavomaqedonase

Më 16 mars të vitit 2001, në Maqedoni u ndërmor aksioni i parë i organizuar i luftëtarëve shqiptarë  kundër policisë sllavomaqedonase me ç rast edhe pasoi komunikata e parë lidhur me sulmin, të cilin e kishte marrë përsipër Ushtria Çlirimtare Kombëtare. Pas përfundimit të luftës në Kosovë, në qershor të ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ideja për korrigjim kufijve dhe e shkëmbimit të territoreve nuk është e Thaçit por e Serbisë

Krasniqi: Ideja për korrigjim kufijve është antikushtetuese por nuk është ide e Thaçit, është ide e vjetër e Serbisë

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka kritikuar qëndrimin e disa partive opozitare kundër dialogut me Serbinë. Ai thotë se miqtë e Kosovës kanë kërkuar unitet sa i përket bisedimeve në Bruksel dhe të mos këtë inate politike.  “E kuptoj opozitën e cila e kritikon koalicionin qeverisës në të gjitha ...

Më shumë...

Zëvendëskryeministri Pacolli thotë se mardhëniet me SHBA nuk duhet as të lëndohen e as të dëmotohen në asnjë mënyrë

Zëvendëskryeministri Pacolli thotë se mardhëniet me SHBA nuk duhet as të lëndohen e as të dëmotohen në asnjë mënyrë

Zëvendëskryeministri i Kosovës Behxhet Pacolli ka thënë se taksa ka pasur efektin e vet dhe se tani ka ardhur koha që ajo të shqyrtohet. Pacolli ka theksuar se mardhëniet me SHBA nuk duhet as të lëndohen e as të dëmotohen në asnjë mënyrë. Ai ka thënë se taksa tani e ...

Më shumë...

Lutfi Haziri e shpall kandidaturën e tij për kryetar të LDK-së në zgjedhjet e kësaj partie që do të mbahen në maj

Lutfi Haziri e shpall kandidaturën për kryetar të LDK-së në zgjedhjet e kësaj partie që do të mbahen në maj

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës,  dhe kryetari i Gjilanit e ka shpallur të premten kandidaturën për kryetar të LDK-së në zgjedhjet e kësaj partie që do të mbahen në maj. Ai  ka thënë se pret që të ketë marrëveshje brenda strukturave të LDK-së për kandidat të përbashkët dhe ai ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Taksa ndaj Serbisë e ka arritur efektin e saj, prandaj të mos përdoret për konsum të brendshëm

Kadri Veseli: Taksa ndaj Serbisë e ka arritur efektin e saj, prandaj të mos përdoret për konsum të brendshëm

Kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ka thënë se taksa e ka pasur efektin e saj dhe se ajo nuk duhet të bëhet pengesë në marrëdhëniet me miqtë tanë. “Taksa e ka arritur efektin e saj. Në momentin që bëhet për konsum të brendshëm dhe ...

Më shumë...

Latifi: Qeveria po funksionon dhe nuk ka arsye për zgjedhje të parakohshme apo për qeveri gjithëpërfshirëse

Smajl: Latifi: Qeveria është duke funksionuar dhe nuk ka arsye për zgjedhje të parakohshme apo për qeveri gjithëpërfshirëse

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Smajl Latifi, ka vlerësuar se Kosova asnjëherë nuk ka qenë më e fuqishme në aspektin politik sesa që është aktualisht. Ai ka thënë se Qeveria është duke funksionuar dhe nuk ka arsye për zgjedhje të parakohshme apo për qeveri gjithëpërfshirëse. Madje, sipas tij, zgjedhjet parlamentare do të ...

Më shumë...

A. Vuçiq është përgjegjës për dhënien e urdhrit për vrasjen e politikanit serb, Ivanoviq, thotë ministri, Tahiri

A. Vuçiq është përgjegjës për dhënien e urdhrit për vrasjen e politikanit serb, Ivanoviq, thotë ministri, Tahiri

Aleksandër Vuçiqi është përgjegjës për dhënien e urdhrit për vrasjen e politikanit serb nga Kosova, Oliver Ivanoviq, thotë ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri. Sipas tij, mbrojtja që presidenti serb po i bënë të dyshuarit kryesor për këtë vrasje, nxjerr në konkludim që Vuçiqi ka urdhëruar këtë vrasje. “Kërkesat tona ndaj ...

Më shumë...

Ziadin Sela: Më mirë kurrë mos i kisha hapur sytë në mbrëmjen e 27 prillit sesa të jetoj këtë turp

Ziadin Sela: Më mirë kurrë mos i kisha hapur sytë në mbrëmjen e 27 prillit sesa të jetoj këtë turp

Pas dënimit me 7 vjet burg ndaj Abdulfetah Alimit ka reagur Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, të cilit Alimi ia shpetoi jetën nga turma e tërbuar e nacionalistëve maqedonas në Kuvendin e Maqedonisë më 27 prill 2017. Me anë të një komenti në rrjetin social pas shqiptimit të ...

Më shumë...

Kryetari i SHBA-ve, Donald Trump, e ka dënuar sulmin në Zelandën e Re, ku mbetën të vrarë së paku 49 persona

Kryetari i SHBA-ve, Donald Trump, e ka dënuar sulmin në Zelandën e Re, ku mbetën të vrarë së paku 49 persona

I pari i Shteteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka dënuar “masakrën e tmerrshme” në dy xhamitë e Zelandës së Re, ku mbetën të vrarë së paku 49 persona në atë që Shtëpia e Bardhë e quajti “akt i egër i urrejtjes”. Masakra gjatë lutjeve të së premtes po ...

Më shumë...

Veseli: Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Japonisë janë shembulli që tregon se miqësia e vërtetë nuk njeh distanca gjeografike

Veseli: Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Japonisë janë shembulli që tregon se miqësia e vërtetë nuk njeh distanca gjeografike

Duke folur për pritjen që iu ka bërë në Japoni, kryekuvendari, Kadri Veseli tha se në traditën e popullit shqiptar ekziston një shprehje e vjetër, por gjithmonë aktuale: miku i mirë njihet në ditë të vështira. Dhe ishin pikërisht ditët më të vështira për popullin tonë, ku ai ndjeu dorën ...

Më shumë...