MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet (faqe 3)

Lajmet

Vlora Çitaku: Deklarata e Vuçiqit për masakrën e Reçakut është çmenduri dhe e papranueshëme

Vlora Çitaku: Deklarata e Vuçiqit për masakrën e Reçakut është çmenduri dhe e papranueshëme

Ish-ministri nga radhët e Listës Serbe, Ivan Teodosijeviq, është dënuar sot me dy vjet burgim pasi e kishte quajtur masakrën e Reçakut një “fabrikim”. Për dënimin e tij, ka reaguar të enjten kryetrari i Listës Serbe, Goran Rakiq dhe kryetari i Serbisë, Aleksandër Vuçiqi, duke përsëritur të njëjtën deklaratë skandaloze të Teodosijeviqit. Ndaj ...

Më shumë...

Ministria e Shëndetësisë porosit vaksina kundër gripit të cilat do të përdoren sivjet me rekomandimin e OBSH-së

Ministria e Shëndetësisë dhe IKSHP i porositin vaksina kundër gripit të cilat do të përdoren sivjet me rekomandimin e OBSH-së

Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike përmes një kumtese për media, rikujtojnë dhe informojnë qytetarët e Kosovës se, në funksion të parandalimit të gripit sezonal, ministria i ka porositur rreth 100.000 vaksina kundër gripit (prej tyre 500 doza pediatrike), të cilat janë porositur përmes shërbimeve të prokurimit ...

Më shumë...

Rexhep Qosja: Duhet të gjykohen ata që kanë urdhëruar vrasjen e të rinjve tanë që kanë protestuar për lirinë e Kosovës

Rexhep Qosja: Duhet të gjykohen ata që kanë urdhëruar vrasjen e të rinjve që kanë protestuar për lirinë e Kosovës

Akademik Rexhep Qosja tregon mbi lëvizjen, që ka nisur në Kosovë, si një ballafaqim me vetveten, duke ndaluar tek figura e Isa Mustafës që duhej të ishte në gjyq, sipas Qosjes, për krimet që ka urdhëruar, ku akademiku veçon 30 studentët e vrarë në protestat e 90-ave dhe e paralelizon ...

Më shumë...

Abmasadori Kosnett: Mesazhi im për Albin Kurtin dhe të tjerët është të luftohet korrupsioni në Kosovë

Abmasadori Kosnett: Mesazhi im për Albin Kurtin dhe të tjerët është të luftohet korrupsioni në Kosovë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philipp Kosnett, i ka komentuar zhvillimet e fundit politike dhe mundësinë për arritjen e koalicionit mes Vetëvendosjes dhe LDK-së. Ai e ka vlerësuar lart, kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, për të cilin tashmë ka thënë se ka reflektuar, është i pjekur dhe intelegjent. “Gjëja më ...

Më shumë...

MKRS do të zhvendoset në objekt privat, për t’ia liruar objektin Presidencës, punëtorët shprehen kundër këtij veprimi

MKRS bëhet gati për t'u zhvendosur në objekt privat, për t'ia liruar objektin Presidencës, punëtorët shprehen kundër

Protestat e punëtorëve të Ministrisë së Kulturës kundër zhvendosjes së administratës së kësaj ministrie nga objekti zyrtar në një objekt privat për t’i lëshuar vend Presidencës, duket se kanë hasur në vesh të shurdhër. Kabineti i ministrit në largim të MKRS-së, tashmë janë duke përgatitur dokumentacionin dhe inventarin përkatës për ...

Më shumë...

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Demush Laçi, intervistohet nga Gjykata Speciale

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Demush Laçi, intervistohet nga Gjykata Speciale

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Demush Laçi, do të intervistohet nga Gjykata Speciale. Lajmin e ka konfirmuar edhe vet Laçi i cili tha se lufta e UÇK-së ka qenë e drejtë dhe çlirimtare. “Ashtu siç kam besuar para 20 viteve, prapë besoj se lufta e UÇK-së ka qenë luftë ...

Më shumë...

Masakrën e 45 civilëve shqiptarë nga shteti serb në Reçak e quajti trillim, dënohet me 2 vjet burg Ivan Todosijeviq

Masakrën e 45 civilëve shqiptarë nga shteti serb në Reçak e quajti trillim, dënohet me 2 vjet burg Ivan Todosijeviq

Me dy vjet burgim është dënuar ish-ministri i Administratës dhe Pushtetit Lokal, Ivan Todosijeviq. Ai është shpallur fajtor këtë të enjte për deklaratat që i kishte bërë në lidhje me shqiptarët dhe masakrën e Reçakut. Ai akuzohej “nxitje të urrejtjes, përçarjes ose mos durimit kombëtar, racor, fetar apo etnik”. Kujtojmë ...

Më shumë...

BIK e ndihmon Shqipërinë me mbi 300 mijë euro për dëmet e shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit

Bashkësia Islame të Kosovës e ndihmon Shqipërinë me mbi 300 mijë euro për dëmet e shkaktuara nga tërmeti i 28 nëntorit

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton opinionin se në aksionin e ndërmarrë, sipas urdhrit të Myftiut Naim Tërnava, që në të gjitha xhamitë e Kosovës, pas namazit të xhumasë, më datë 29.11.2019, të mblidhen ndihma për të dëmtuarit nga tërmeti në Shqipëri, janë mbledhur gjithsej 304.302 euro. Në ditën ...

Më shumë...

Macron propozon organizmin e një konference ndërkombëtare për të ndihmuar Shqipërinë pas tërmetit shkatërrimtar

Macron propozon organizmin e një konference ndërkombëtare për të ndihmuar Shqipërinë pas tërmetit shkatërrimtar

Kryetari francez, Emmanuel Macron propozoi të mërkurën organizmin e një konference ndërkombëtare për të ndihmuar Shqipërinë, që të përballojë shkatërrimet nga tërmeti, që shkaktoi 51 viktima. “Është e nevojshme një konferencë solidariteti me Shqipërinë”, deklaroi Macron, pas samitit të NATO-s, në Londër. Sipas tij, kjo konferencë synon të mobilizojë partnerë ...

Më shumë...

Palmer: SHBA-të duan një normalizim të plotë të marrëdhënieve Kosovë – Serbi si dhe njohje të ndërsjellë

Palmer: SHBA-të duan një normalizim të plotë të marrëdhënieve Beograd-Prishtinë si dhe njohje të ndërsjellë

Zëvendës sekretari i Shtetit i SHBA për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer tha se SHBA duan të shohin një normalizim të plotë të marrëdhënieve Beograd-Prishtinë, i cili sipas tij do të nënkuptojë njohje të ndërsjellë. Sipas tij, është e nevojshme që Beogradi dhe Prishtina “të ulen në një tryezë, të arrijnë ...

Më shumë...

Rama: Njerëzit e zhvendosur në Kosovë të binden që të kthehen dhe të akodmohen në hotele në Shqipëri

Rama kërkon që të njerëzit e zhvendosur në Kosovë të binden që të kthehen dhe të akodmohen në hotele në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama është kthyer në Tiranë dhe ka kryesuar mbledhjen e jashtëzakonshme të Këshillit të Ministrave që është mbajtur në mëngjesin e sotëm. Rama ka deleguar ministren e Arsimit, Besa Shahini dhe atë të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu që të vijnë në Kosovë dhe të bindin njerëzit ...

Më shumë...

Mimoza Kusari-Lila: LDK të mos e përdorë emrin tim për një qasje të bashkëpunimit me Vetëvendosjen

Mimoza Kusari-Lila: LDK të mos e përdorë emrin tim për një qasje të bashkëpunimit me Vetëvendosjen

Kryetarja e Alternativës dhe deputetja e zgjedhur në listën e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se ligjërisht ajo është deputete e kësaj të fundit. Ajo ka theksuar se ka garuar bashkë me Vetëvendosjen dhe sipas saj “ligjërisht kjo parti i ka 29 deputetë në Kuvend”. Kusari-Lila ka potencuar se pavarësisht ...

Më shumë...

Edi Rama: Ne të gjithë jemi jo vetëm të goditur nga e njëjta tragjedi, por edhe në nevojë për të ndihmuar çatinë e Shqipërisë

Kryeministri Rama: Tashmë janë identifikuar 60 kompani ndërtuese të cilat janë duke u hetuar nga shteti

Pas përfundimit të Samitit të NATO-s që është mbajtur në Londër, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një deklaratë për medie, u shpreh se e  gjithë Evropa është e bashkuar t’i mbështesë shqiptarët pas tërmetit. Reagimet e para janë pozitive. Ne do punojmë akoma dhe më shumë. Përtej dallimeve dhe ...

Më shumë...

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Kristian Heldt, ka kërkuar që Qeveria e re e Kosovës të formohet sa më shpejt

Ambasadori Heldt

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Kristian Heldt, ka kërkuar që Qeveria e re e Kosovës të formohet sa më shpejt, pasi që ka shumë punë që duhet bërë. Heldt ka pasur një kërkesë të veçantë për klasën politike në vend, në veçanti për fituesin e zgjedhjeve, Lëvizjen Vetëvendosje, e cila ...

Më shumë...

ETEA, ka shprehur pakënaqësinë për rezultatet e dobëta që Kosova ka treguar në testin ndërkombëtar PISA

ETEA, ka shprehur pakënaqësinë për rezultatet e dobëta që Kosova ka treguar në testin ndërkombëtar PISA

Organizata joqeveritare ETEA, përmes një aksioni simbolik para objektit të Qeverisë së Kosovë, ka shprehur pakënaqësinë për rezultatet e dobëta që Kosova ka treguar në testin ndërkombëtar PISA. Aktivistët e kësaj organizate, me një karrocë të mbushur me beton në të cilën kanë vendosur libra, lapsa e fletore, kanë dashur ...

Më shumë...

Rama: Përtej dallimeve dhe kundërshtive, Evropa është e gjitha e bashkuar t’i mbështesë shqiptarët

Rama: Përtej dallimeve dhe kundërshtive, Evropa është e gjitha e bashkuar t’i mbështesë shqiptarët

Pas përfundimit të Samitit të NATO-s që është mbajtur në Londër, kryeministri shqiptar, Edi Rama, në një deklaratë për medie, ka thënë se gjithë Evropa është e bashkuar t’i mbështesë shqiptarët pas tërmetit. “Reagimet e para janë pozitive. Ne do punojmë akoma dhe më shumë. Përtej dallimeve dhe kundërshtive, Evropa ...

Më shumë...