Analiza

BEHXHET Sh. SHALA – BAJGORA: Ndërhyrja në Maqedoni të Veriut, e pamoralshme dhe politikisht e dëmshme

Behxhet Shala: Nuk është kjo LV-ja që e kam përkrahur kur të gjithë e kanë sharë dhe sulmuar e tani janë në listën për deputetë...

Kurrë nuk ka qenë një situatë më dyfytyrëshe sa i përket të kaluarës së lavdishme që ndërlidhet me luftën e lavdishme të së lavdishmes Ushtri Çlirimtare e Kosovës falë së cilës e kemi këtë liri që e kemi dhe këtë shtet që e kemi. Lavdia dhe nderi iu takon atyre …

Më shumë...

YLLI MEÇE: POLITIKANËT TANË ME “TANGA ROZË” DHE….  GJYSËM EFENDIKO BEJLERI

Ylli Mece

Një prej problematikave që kanë zënë faqet e shtypit të përditshëm është dhe ngelet, për fatkeqësinë e politikës tonë, “Çështja Bejleri” e cila po ndërkombëtarizohet jo rastësisht nga qarqet shoviniste greke e sidomos nga partia ne pushtet e “Neo dhemokracia” e Micotaqit. Historia e mardhënieve të Shqipërisë me fqinjët e …

Më shumë...

Bujar Osmani, është personalitet i kompletuar dhe ndër më të emancipuarit në mesin e burrështetasve shqiptarë të kohës sonë

Kandidati për kryetar të Maqedonisë, Bujar Osmani, ka prezantuar platformën prej 10 pikave për zgjedhjet e 24 prillit

Burrështetasi, Bujar Osmani, kandidat për kryetar në Maqedoninë Veriore, është personaliteti më i kompletuar dhe  më i emancipuari në mesin e burrështetasve shqiptarë të kohës sonë. Paraqitja e tij para opinionit, medieve shqiptare e të huaja, është shumë dinjitoze dhe në të njëjtën kohë na shfaqet një politikan i aftë …

Më shumë...

Enver Hoxha (1908-1985) nderohet e respektohet në Kosovë, asnjë fjalë e keqe për Josip Broz Titon në Shqipëri, prej vitit 1991

Enver Hoxha (1966): Kosova është shqiptare, mbetet shqiptare dhe i përket Shqipërisë

Në Kosovë, ishte idealizuar dhe në masë idealizohet edhe sot Enver Hoxha. Në Kosovë janë kënduar e këndohen këngë për Enver Hoxhën. Lexohen veprat e tij, përkujtohet nëpër përvjetor të lindjes e të vdekjes. Në Shqipëri nuk janë të ndaluara me ligje këngët për Enverin, por të rrallë janë ata …

Më shumë...

Sejdi Veseli: URANIUMI I VARFËRUAR DHE NDOTËSIT E TJERË RREZIK SERIOZ PËR KOSOVËN

Sejdi Veseli

Po mbushen tetë vete të plota nga përfundimi i luftës së armatosur kundër shkelësve të barit mbi varret e të parëve tanë, të cilët na e lanë trashëgimi truallin tonë. Këtë luftë e zhvilluam nën Flamurin e Famëmadhes Ushtria Çlirimtare e Kosovës, të mbështetur nga ajri nga forcat e Aleancës …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: Fetnete Ramosaj, një personalitet me një kompleksitet të paepur intelektual, shoqëror dhe kombëtar

Arbanë Qeriqi-Gashi: Fetnete Ramosaj, një personalitet me një kompleksitet të paepur intelektual, shoqëror dhe kombëtar

F- etnete Ramosaj, një personalitet me një kompleksitet të paepur intelektual, shoqëror dhe kombëtar, është një nga figurat më frymëzuese dhe të ndritura në historinë e popullit tonë. E- mër që përfaqëson një forcë, një guxim dhe një kontribut të jashtëzakonshëm për shoqërinë tonë, duke i shërbyer përparimit të kombit tonë. T- i …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Organizatat kryesore atdhetare në Kosovë nga LNDSH-ja, LRBSH-ja, OMLK-ja, LPK-ja, PKMLSHJ e të tjera

Përpjekjet e disa individëve, ish të burgosurve dhe e ishave të tjerë, me qëllim  për ta përvetësuar  të kaluarën heroike dhe revolucionare  prej LNDSH-së, LRBSH-së deri te Ushtria Çlirimtare e Kosovës,  në mos anakronike janë  përpjekje për deformimin i historisë, për rishkrimin e saj mbi baza partiake, për përvetësimin e  …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: MBAJTJA E AKADEMISË PËR GAZETËN E LËVIZJES -ZËRI I KOSOVËS

Sadik Halitjaha

U konstatua në këtë Akademi se dy numrat e parë të kësaj gazete janë dalë në vitin 1974, po ashtu u konstatua si gazetë e parë e organizatave te fshehura (ilegale)! Nuk dua të replikoj, e kunderta e replikimit, jam në përkrahje të  Shoqërisë Lëvizja dhe veprimtarisë së saj shumë …

Më shumë...

Histori e përsëritur ose një koincidencë më shumë e heroizmit shqiptar

Histori e përsëritur ose një koincidencë më shumë e heroizmit shqiptar

(Në 78-vjetorin e rënies së pesë dëshmorëve  në “Vig të Mirditës” dhe 26-vjetorin e rënies së pesë dëshmorëve te “Bajraku i Luzhnicës”) Më 21 gusht të vitit 1944, në Vig të Mirditës kanë rënë duke luftuar trimërisht kundër forcave kuislinge, profashiste, vullnetarët e lirisë: Ahmet Haxhia, Naim Gjylbegu, Ndoc Mazi, …

Më shumë...

Mr. Sadete Islamaj: NOSTALGJIKËT E BEOGRADIT

RKL: Pse pikërisht, aktori, Enver Petrovci, u nderua me çmimin për “Vepër Jetësore” nga Ministria e Kulturës?

Në botën e fantazisë së aktorit mund të luhën role të ndryshme të cilat janë pjesë e profesionit të tyre, por kur aktori zhytet në botën e politikanit atëherë ai duhët të mbajë përgjegjësi për peshën e fjalës që thotë. Themë kështu duke u nisur nga fakti se këto ditë …

Më shumë...

BDI: Sot u bashkua i gjithë Fronti i fitores kundër Rusisë, pro Europës

BDI: Sot u bashkua i gjithë Fronti i fitores kundër Rusisë, pro Europës

Mijëra mbështetës, aktivistë dhe qytetarë të shumtë sonte kishin stërmbushur sallën “Rinia” në Gostivar” me rastin e firmosjes së marrëveshjes për koalicionim të Aleancës për Shqiptarët me Frontin Evropian të kryesuar nga Bashkimi Demokratik për Integrim. I pari që foli ishte presidenti në ardhje, Bujar Osmani, ndërsa theks të veçantë …

Më shumë...

RKL: Mbëshjtetja financiare e morale e Ministrisë së Kulturës e Qeverisë-Kurti për jugo-aktorin Petrovci, është akt i mirëfilltë, antikombëtar

Në një intervistë me gazetaren e NINit, Tamara Spajiq, Enver Petrovci ka deklaruar se Millosheviçi na modernizoi të gjithëve, ne pamë botën. Faleminderit përgjithmonë për Millosheviqin.  Për shkak të kësaj, unë e vlerësova Millosheviqin dhe vura foton e tij. Të betohem, unë gjithmonë e mbajta foton e tij, dhe gruaja …

Më shumë...

PDK mban mbledhjen e Këshillit Drejtues: Votohet Kryesia e Re dhe i jepet mbështetja e plotë Bedri Hamzës si kandidat për Kryeministër

Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës, me ftesë të Kryetarit Memli Krasniqi, ka mbajtur sot mbledhjen e radhës, në të cilën është diskutuar për zhvillimet e fundit politike në vend dhe ato brenda partiake. Në kuadër të vendimit të fundit të Këshillit Drejtues për fillimin e organizimit për zgjedhjet …

Më shumë...

TAMARA SPAIĆ: Enver Petrovcit i vjen turp që është gjallë, ai mbante varur foton e Slobodan Milosheviqit

TAMARA SPAIĆ:  Enver Petrovcit i vjen turp që është gjallë, ai mbante varur foton e Slobodan Milosheviqit

Enver Petrovci: Millosheviçi na modernizoi të gjithëve, ne pamë botën. Faleminderit përgjithmonë.  Për shkak të kësaj, unë e vlerësova Millosheviqin dhe vura foton e tij. Të betohem, unë gjithmonë e mbajta foton e tij, dhe gruaja gjithmonë e hiqte atë. E vura dhe ajo e hoqi. Derisa të thuhet e …

Më shumë...

RKL: Shtëpia-Muze e Radios-Kosova e Lirë, në fshatin Berishë, Oda e Asllan Berishës, Bunkeri te Kodra e Baliqit dhe në Majën e Pallanikut, Selia e parë Radios, në Krojmir janë vlera e monumente fizike të luftës së UÇK-së, që nuk mund të ndahen, as të tjetërsohen

Nesër, më 4 janar 2024, në ambientet e Radios-Kosova e Lirë, në Prishtinë shënohet 25-vjetori i fillimit të transmetimit të programit

Shtëpia-Muze e Radios-Kosova e Lirë, në fshatin Berishë, Oda e Asllan Berishës, Bunkeri te Kodra e Baliqit dhe në Majën e Pallanikut, Selia e parë Radios, në Krojmir  janë vlera e monumente fizike të luftës së UÇK-së, që nuk mund të ndahen, as të tjetërsohen. Kërkesa e pesë vetave, cilët …

Më shumë...

Shtëpinë-Muze të Radios-Kosova e Lirë në fshatin Berishë e ka ndërtuar gratis Brigada 313 e TMK-së, në Malishevë, në krye me komandantin, Elez Durmishi

Shtëpia-Muze  e Radios-Kosova e Lirë, në fshatin Berishë është ndërtuar në vitin 2005, me ndihmën e tre donatorëve, si dhe nga fondi i Radios, ndërsa punimet i kanë kryer gratis pjesëtarë dhe eprorë të  Brigadës 313 e TMK-së, në Malishevë, me lejen e komandantit, Elez Durmishi, ish komandant i Batalionit, …

Më shumë...