Brickos

Analiza

Rrëfimit të Vuk Drashkoviqit, i mungon e dhëna kryesore lidhur me shkakun e vrasjes së të rinjve serbë, në Pejë, më 14 dhjetor 1998

Vuk Drashkoviq

Më 14 dhjetor të vitit 1998, në Gorozhup te Likenet e Hasit, forcat ushtarake serbe kishin vrarë në pritë, 42 pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në krye me komandantin, Mujë Krasniqi. Sulmi vrastar mbi studentët  serbë, disa orë më vonë,   kishte për qëllim ta dezorientonte opinionin ndërkombëtar, duke …

Më shumë...

Mehmet Hajrizi: PROPAGANDA ZYRTARE DHE E VËRTETA PËR LËVIZJEN KOMBËTARE SHQIPTARE NË ISH-JUGOSLLAVI

Mehmet Hajrizi

Fjala e Mehmet Hajrizit në promovim të librit “ILEGALJA SHQIPTARE-PARARENDËSE E RRËNIMIT TË JUGOSLLAVISË”,  vëllimi I-II, Shkup, 2023 Prishtinë, më 3 prill 2023 Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve, me seli në Shkup ka bërë punë të vlefshme duke mbledhur dokumente dhe materiale arkivore që kanë të bëjnë …

Më shumë...

KMDLNj: Gjykata Speciale nuk mund ta detyrojë Qeverinë e Kosovës për t’i kompensuar viktimat

KMDLNJ ka reaguar kundër diskriminimit, kërcënimit dhe shantazhimit që po u bëhet liderëve serbë të Kosovës nga Beogradi zyrtar

KMDLNj konsideron se Gjykata Speciale nuk mund ta detyrojë Qeverinë e Kosovës për  t’i kompensuar viktimat. Salih Mustafa, nga Gjykata Speciale, me një vendim të formës jo të prerë është dënuar me 26 vjet burgim për shkak të vrasjes së paligjshme, ndalimit arbitrar dhe torturës. Ndërkaq, po kjo gjykatë, të …

Më shumë...

Politikani kontrovers serb, Vuk Drashkoviq, ka shkruar për vrasjen e të rinjve serbë në kafenenë “Panda” në Pejë, më 14 dhjetor të vitit 1998

Drashkoviq

Në shkrimin e tij të botuar në  “Danas”, politikani kontrovers serb,  Vuk Drashkoviq,  rrëfen  se çka i kishte ndodhur në ditën e  hënë,  më 14 dhjetor të vitit 1998, pak minuta para mesnate.  Ai shkruan se Rrugët e qytetit të Pejës në Dukagjin patrulloheshin nga ushtarët e RFJ-së së atëhershme …

Më shumë...

Pjesë nga fjala e Jakup Krasniqit, e paraqitur para trupit gjykues të Gjykatës Speciale, në Hagë të Holandës

Jakup Krasniqi: Asnjëherë nuk kam qenë i përfshirë në asnjë vrasje, në asnjë burgosje, në asnjë formë të presionit ndaj kujtdo qoftë

Gjatë seancës së sotme në Gjykatën Speciale ka folur, ish-zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqi. Ai në ditën e tretë të gjykimit, para trupit gjykues në Hagë, ka mohuar të gjitha akuzat e Prokurorisë, ndërsa ka nënvizuar  se nuk e kupton logjikën e aktakuzës. Në fjalën e tij, …

Më shumë...

Fjala e ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi para trupit gjykues të Gjykatës Speciale, në Hagë, më 4 prill 2023

Fjala e ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi para trupit gjykues të Gjykatës Speciale, në Hagë, më 4 prill 2023

Faleminderit shumë i nderuar kryetar i trupit gjykues, z. Smith Të nderuar gjykatës, Metro, Barte dhe Gejnor Faleminderit shumë për mundësinë që t’ju drejtohem shkurt. Sot jemi duke nisur një rrugëtim së bashku, një rrugëtim drejtë të së vërtetës dhe drejtësisë. E vërteta dhe drejtësia janë parime të çmuara për …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Çka kanë paraqitur sot në Hagë, prokurorët e Gjykatës Speciale, në seancën e fillimit të gjykimit kundër krerëve të luftës së UÇK-së

Ahmet Qeriqi: Çka kanë paraqitur sot në Hagë, prokurorët e Gjykatës Speciale, në seancën e fillimit të gjykimit kundër krerëve të luftës së UÇK-së

Prokurorët e Gjykatës Speciale, në seancën e sotme të gjykimit kundër katër krerëve të luftës së UÇK-së kanë paraqitur pjesë të aktakuzës, të formuluara  duke u mbështetur në të dhënat e dëshmitarëve të mbrojtur, në foto e filmime të kohës së para dhe  gjatë luftës, për të vërtetuar se Shtabi …

Më shumë...

Dr. Skёnder Demaliaj: Donetsk, Luhansk, Kherson, Zaporizhzhia dhe Kosova

Dr. Skёnder Demaliaj: REFORMIMI I ARSIMIT TË LARTË DHE ZHVILLIMI I EKONOMISË I

Sipas Putinit nuk ёshtё asgjё ajo qё ka bёrё Rusia nё Krime, nё Ukrainёn Lindore nё krahasim me atё qё kanё bёrё Shtetet e Bashkuara tё Amerikёs dhe NATO-ja nё Jugosllavi. Nёse Perёndimi mund t’i ricaktojё kufijtё pёr Kosovёn, atёherё ne mund tё ricaktojmё kufijtё pёr Republikёn Popullore tё Donetskit …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: 38 Flamurtarët e parë të Republikës së Kosovës që u kishin rrëmbyer armët forcave rezerviste serbe, në Besi më 2 prill 1981

Shpërthim i fuqishëm i revoltës, në Besi, më 2 prill 1981, kapja e armëve, ndalimi i rezervistëve, çarmatosja e tyre, rrëmbimi i armëve dhe i municionit, vendosja e barrikadave nëpër   rrugë, djegia e një kamioni të rezervistëve,  që kishte material për aktivitet luftarak fushor, përmbysja e veturave, gjuajtja drejt helikopterit …

Më shumë...

RKL: Eklekticizmi i Albin Kurtit dhe anekdota e famshme e Nastradinit

Albin Kurti

Se cili ka qenë Albini i kohës  së opozitës dhe cili është tani, në pozitën e kryeministrit të Qeverisë së Kosovës, nuk ka çka komentohet më tej, sepse kjo është krejtësisht e qartë, meqë Albini i tanishëm ka ndërruar tërësisht ngjyrat e së kaluarës së tij. Nuk është më Albini …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Dëshmi, fakte e argumente reale për Masakrën e Tivarit

Elife Luzha: Varri i Tivarit

Pas terrorizimit të Drenicës dhe rënies së mijëra dëshmorëve e martirëve në Rezistencën e Shaban Palluzhës, në janar shkurt të vitit 1945, një segment i OZN-së, në lidhje me kreun ushtarak e politik të Beogradit në bashkëpunim me OZN-në në Kosovë kishte marrë vendim që në fushatën e mobilizimit, gjoja  …

Më shumë...

YLLI MEÇE: KUSH JANË FITIMTARËT DHE HUMBËSIT E VËRTETË TË LUFTËS?

Ylli Mece

Është një pyetje jo e thjeshtë, sepse përgjigja nëse do t’i refroheshim të vërtetës lakuriqe, është rrëqethëse e dridhëruse. Do të mjaftonte një statistikë e thjeshtë për të kuptuar se vetëm tremujorin e parë te vitit të shkuar 2022 (mars – maj) 28 vendet prodhueset më të mëdha të energjisë, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi:  “Kronika e Luftës”, e shtunë,   27 mars 1999

Ahmet Qeriqi

Më 27 mars të vitit 1999, dy aeroplanë bombardues serbë kanë marrë në shënjestër selinë e Radios Kosova e Lirë dhe të Agjencisë Kosovapress, në fshatin Berishë të Rrafshnaltës së Drenicës.  Atë ditë në orën 8.20 minuta dy avionë të forcave serbe  kishin goditur me tetë arka bomba të tipit …

Më shumë...

Bedri Islami: “Zajednica”, kalon apo nuk kalon?

Bedri Islami

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, funksionari i lartë që disa kohë më parë, në bisedimet me përfaqësuesit e lartë serbë, premtoi se Kosova do ua dorëzonte arkivin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, u qëllua me një tortë çokollatash dhe me lëngje frutash. E bënë disa ish-bashkëpartiakë të tij, të ndarë …

Më shumë...

Pse disa individë dhe grupe njerëzish e teprojnë vazhdimisht në të drejtat dhe “meritat” e tyre?

RKL

Në Kosovën e pas luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe fitores historike, në qershor të vitit 1999 me çlirimin nga Serbia kolonialiste dhe okupatore, u krijua një klimë  e re në të gjitha segmentet e jetës së organizuar shoqërore në Kosovë e përgjithësisht në trojet e okupuara shqiptare nga …

Më shumë...

Isidoros Karderinis: BRICS është kampi kundërshtar i Perëndimit

Brazili, Rusia, India dhe Kina fillimisht e formuan bllokun në vitin 2009 pas një sërë takimesh dhe mirëkuptimesh. Samiti i parë i BRIC u mbajt në Ekaterinburg të Rusisë, më 16 qershor të po atij viti, ku krerët e shteteve në fjalë ranë dakord për forcimin e dialogut dhe bashkëpunimit …

Më shumë...