Brickos

Analiza

RKL: Edhe pse ka vdekur më 11 prill të vitit 1985, Enver Hoxha vazhdon të jetë “Lugat” që u trazon mendjet, mercenarëve të të gjitha prejardhjeve

36 vjet më parë, më 11 prill të vitit 1985 u nda nga jeta Enver Hoxha, udhëheqësi komunist i Shqipërisë

Edhe pse ka vdekur më 11 prill të vitit 1985, Enver Hoxha vazhdon të jetë “Lugat” që u trazon mendjet dhe nuk i lë ta bëjnë gjumin rehat kolaboracionistët e fashizmit e nazizmit, bashkëpunëtorët e Titos, Koçi Xoxes, Rankoviçit, Azem Vllasit, Ali Shukrisë, Sinan Hasanit, Sali Berishës, Ilir  Metës, Milosheviqit,  …

Më shumë...

Shaqir Vukaj: Është për t’u përgëzuar qëndrimi i Tiranës zyrtare (fatkeqësisht jo i Prishtinës zyrtare) në mbështetje, të krerëve të UÇK-së

Shaqir Vukaj: Është për t’u përgëzuar qëndrimi i Tiranës zyrtare (fatkeqësisht jo i Prishtinës zyrtare) në mbështetje, të krerëve të UÇK-së

Është për t’u përgëzuar qëndrimi i kohëve të fundit i Tiranës zyrtare (fatkeqësisht jo i Prishtinës zyrtare) në mbështetje, përkrahje morale e madje zyrtare për Hashim Thaçin, Kadri Veselin, Jakup Krasniqin e Rexhep Selimin që prej dy vitesh mbahen padrejtësisht në paraburgim në Hagë. Vizitat që bënë në Hagë Edi …

Më shumë...

Arben Mustafa: Kosova po zbrazet e po varfërohet – Qeveria Kurti po jeton jashtë realitetit ekonomik

Arben Mustafa

Koordinatori i Departamentit për Financa në Kabinetin për Qeverisje të Mirë të Partisë Demokratike të Kosovës, Arben Mustafa, ka thënë sot në konferencë për media se të dhënat e paraqitura së fundmi nga qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti për zhvillim ekonomik dhe punësim të 40 mijë qytetarëve, dëshmojnë se …

Më shumë...

Ilir Meta pranonte njerëz me pagesë në Presidencë dhe emëronte në poste kyçe persona që hodhën para në arkën e LSI-së

Ilir Meta

Të tjera fakte mbi përdorimin e pushtetit nga Ilir Meta për interesa partiake dhe private kanë dalë në dritë. Meta sistemoi në institucionin publik donatorët e LSI-së në fushatën e zgjedhjeve të vitit 2017.  Shqiptarja.com sjell të dhëna që ngrenë dyshime serioze për një tjetër skemë klienteliste dhe korruptive të …

Më shumë...

YLLI MEÇE: MEDITIME PARAELEKTORALE.. PËR TË MOS HARRUAR DHIMBJET E PLAGËVE TONA

Ylli Mece

Në të vërtetë asnjë popull nuk e meriton që të vuajë, por për aq kohë sa ata ngelen robër shpirtëror të besimit të tyre të verbër, shkaktuar nga efektet ngazëlluese të fjalimeve të udhëheqësve të tyre dhe për më tepër kur dihet se këto fjalime, nuk janë gjë tjetër veçse …

Më shumë...

TRT Balkan: Shqipëria dhe Kosova po zbrazen, në këtë vit shkollor janë regjistruar rreth 15 mijë nxënës më pak

Sot përfundon procesi mësimor në Kosovë për vitin shkollor  2022 – 2023

Shifrat, të cilat i ka publikuar portali TRT Balkan, mbështetur në statistikat e Shqipërisë, Kosovës dhe vendeve të tjera të një pjese të rajonit të vendeve të Ballkanit, janë alarmante, dhe kanë të bëjnë me shpopullimin e qetë të Kosovës dhe të Shqipërisë. Për 10 vjet nga Kosova  janë larguar …

Më shumë...

Ylli Meçe: Derisa të ketë imperializëm, kurrë nuk mund të ketë paqe dhe qetësi për popujt

Ylli Mece

Epoka në të cilën po jetojmë, po karakterizohet nga një përqendrim i madh i kapitalit ekonomiko -financiar i imperializmit në përgjithësi dhe të superfuqive të mëdha botërore të Amerikës, Rusisë, Be-së dhe Kinës në veçanti, përqendrim ky, që në kuadrin e “globalizmit” ekonomik, ka pështjelluar interesat e superfuqive deri në …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Shqipëria po plaket me shpejtësi të moshuarit në Shqipëri, 13% e popullsisë

Albert Z. ZHOLI: Shqipëria po plaket me shpejtësi të moshuarit në Shqipëri, 13% e popullsisë

1 tetori Dita Ndërkombëtare e të Moshuarve Me qëllim të sensibilizimit të opinionit ndërkombëtar për rritjen e pjesëmarrjes së grupmoshave të vjetra (moshuara) në popullsinë e përgjithshme dhe pasojave nga një zhvillim i tillë ,me qëllim të zhvillimit të një shoqërie për të gjitha moshat, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së …

Më shumë...

Si u prit në Kosovë e më gjerë, fjalimi historik i Edi Ramës në KS të OKB-së, më 24 shtator 2022

Fjalimi historik i Edi Ramës në KS të OKB-së, fjalimi më burrëror, i mbajtur ndonjëherë nga një kryeministër i Shqipërisë

Fjalimi historik i Edi Ramës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ishte i vetmi fjalim i nivelit të tillë diplomatik i paraqitur ndonjëherë nga ndonjë diplomat apo burrështetas shqiptar, në mbrojtje të Kosovës dhe luftës së saj çlirimtare e fitimtare. Në paraqitjen e tij të faktuar dhe të argumentuar,  Edi …

Më shumë...

Nevenka Tromp: Gjykata Speciale ka përmbajtje politike dhe funksionon me pazarllëqe

Ekspertja e çështjeve të Ballkanit, Nevenka Tromp, tha se Gjykata Speciale ka narrativë politike, dhe funksionon me pazarllëqe

Ekspertja e çështjeve të Ballkanit, Nevenka Tromp, e cila ishte ndër hulumtueset kryesore të Tribunalit Ndërkombëtar të Hagës për krimet e luftës në ish-Jugosllavi, në një intervistë për Demokracia.com ka thënë se dokumentet që Serbia po ia ofron Zyrës së Prokurorit të Specializuar kundër Thaçit dhe të tjerëve, nuk kanë …

Më shumë...

Mero Baze: Fjalimin e kryeministrit Rama në sallën e OKB, për UÇK-në, më rëndë e ka përjetuar Vjosa Osmani, sesa Serbia

Mero Baze

Analisti i mirënjohur, Mero Baze duke folur lidhur me fjalimin e kryeministri Edi Rama në KS të OKB-së ka shkruar se ajo që e ka përjetuar më keq fjalimin e kryeministrit të Shqipërisë në sallën e OKB, nuk ishte Serbia, por Vjosa Osmani. E ka përjetuar personalisht, si një urrejtëse …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: I vetmi “virtyt” për të cilin na çmon Evropa, është durimi ynë gjenetik, historik

Ahmet Qeriqi

Ata që na bëjnë detyrimisht të durojmë, krye-parët e shteteve  anëtare të  organizatës globale  që quhet Bashkim Evropian,  kthehen dhe na lavdërojnë për durimin që kemi, pasi edhe pse na kanë injoruar historikisht,  sidomos  prej vitit 2008 kur kemi shpallur pavarësinë e deri tani,  aktualisht  kanë filluar  të na lavdërojnë, …

Më shumë...

Ylli MEÇE: OPERACIONI ( MBAS LUFTE ) I “TIK” ALIMADHIT : “ KOHA NA DHA TË DREJTË NEBALLISTËVE”

Ylli Mece

Kryetari i “Ballit Kombëtar” ose “Ballkomi”- i A.Alimadhi, sikurse e kanë quajtur aleatët tanë të dikurshëm pro perëndimorë, mbasi hedh një lumë sharjesh nga më të ndyrat ndaj autorit të shkrimit me titull:“ Është turp të rrahësh një ballist… “ , deklaron në faqen e tij se “ koha ne ballistëve na dha të drejtë” dhe kur …

Më shumë...

Fjalimi historik i Edi Ramës në KS të OKB-së, fjalimi më burrëror, i mbajtur ndonjëherë nga një kryeministër i Shqipërisë

Fjalimi historik i Edi Ramës në KS të OKB-së, fjalimi më burrëror, i mbajtur ndonjëherë nga një kryeministër i Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në fjalimin e mbajtur në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së ka folur për Kosovën dhe  përpjekjet e Gjykatës Speciale për gjykimin e ish-kryetarit, Hashim Thaçi,  në Hagë. Në paraqitjen e tij të faktuar, dinjitoze dhe të argumentuar,  Edi Rama, foli për raportin e Dick Martyt …

Më shumë...

Veteranët e LANÇ-së: Ndal projektligjit neoballist-fashist që synon të fshijë kujtesën më të lavdishme të popullit shqiptar!

Llazar Llazari: Duke kujtuar Luftën Antifashiste Nacional- Çlirimtare dhe dëshmorët e saj I

Deklaratë  e përbashkët e Komitetit Kombëtar të Organizatës së Veteranëve e të Pasardhësve të LANÇ të Popullit Shqiptar – “Nderi i Kombit” dhe i Kryesisë së Organizatës Kombëtare për Dëshmorët e LANÇ dhe Dëshmorët e tjerë të Atdheut. Kohët e fundit një grup deputetë të Partisë Demokratike me në krye …

Më shumë...

Viktor Malaj: Letër e hapur nga Hamza Alibegu: Një propozim antikomunist nga një demokrat 24-karatësh

Viktor Malaj: Letër e hapur nga Hamza Alibegu: Një propozim antikomunist nga një demokrat 24-karatësh

Meqenëse unë rrjedh nga një familje antikomuniste, me gjyshin të pushkatuar dhe dajat të internuar, i jap vetes të drejtë të bëj disa propozime thellësisht antikomuniste pasi kam bindjen se mosndëshkimi i komunizmit të vdekur para 32 vitesh dhe i komunistëve që na e kujtojnë atë herë-pas-here me disa parulla, …

Më shumë...