Kultura

Shefqet Dibrani: BREZ I NDRYSHIMEVE TË MËDHA HISTORIKE

Shefqet Dibrani

Në kompleksin hotelier “AMAZONA”, në Fshatin Milloshevë, Komuna e Kastriotit, nxënësit e shkollës së mesme, (atëherë Qendra Shkollore Teknike “Nikolla Teslla”, drejtimi Kimiko-Teknologjik në Obiliq, vitet 1975-1979), pas 43 vjetësh, për të parën herë u takuan.  Kjo ngjarje ishte përplot emocione mallëngjyese. Takimi fizik, po sidomos rinjohja e shoqeve dhe shokëve, …

Më shumë...

Ilir Mborja: Libri: Enver Hoxha dhe “anamneza” e tij politike, e prof. dr. Ahmet Kamberit

Enver Hoxha

Në librin,  “Pacienti ynë i veçantë”, që ka dalë këto ditë në qarkullim, mjeku kardiolog,  Ahmet Kamberi rrëfen përvojën e tij nga pozitat e një profesionisti të përzgjedhur, për të kuruar dhe mjekuar zemrën e Enver Hoxhës. Po aty, në kopertinën ballore, është nënvizuar: “Rrëfime të një anëtari të Ekipit …

Më shumë...

Fatime Sokoli, këngëtarja e dhembjes dhe krenarisë kombëtare

Fatime Sokoli, këngëtarja e dhembjes dhe krenarisë kombëtare

Këngëtarja e mirënjohur në Shqipëri, veçmas në Kosovë, Fatime Sokoli,  lindi në fshatin Dragobi të Tropojës, më 18 qershor të vitit 1948. Ajo lindi  në Termopilen e Bajram Currit, atje ku heroizmi shqiptar kishte shënuar faqe të ndritshme të qëndresës shekullore kundër pushtuesve. Pushka dhe kënga  ishin fort të lidhura …

Më shumë...

Ekrem Krasniqi: Ndërtesa e bukur me xhama e Jahir Igrishtës, në krye të sheshit të Prishtinës

Ekrem Krasniqi: Ndërtesa e bukur me xhama e Jahir Igrishtës, në krye të sheshit të Prishtinës

Bisedë, Nëntor 2011, Prishtinë : “Çka është kjo ndërtesë kaq e mirë kështu o Ekrem ?” më pyeti.  “Cila ndërtesë o Jahir ?”, e pyeta.  “Kjo e madhja përballë, me xhama të kaltër de ?”, ma ktheu.  Pak më vonë e kuptova se si është puna me këtë pyetje të …

Më shumë...

Rikthehet në Prizren Festivali për Fëmijë, “Fluturat”, i cili mbahet pas 4 vjet ndalese

Rikthehet në Prizren Festivali për Fëmijë, “Fluturat”, i cili mbahet pas 4 vjet ndalese

Rikthehet në Prizren Festivali për Fëmijë “Fluturat”, këtë vit mbahet pas 4 vjet ndalese Që nga viti 2001 në Prizren organizohej Festivali i Këngëve për Fëmijë “Fluturat”. Festivali u organzura deri në vitin 2017. Nëpër këtë festival parakaluan fëmijë të talentuar, të cilët u bënë emra në muzikën shqiptare.  Sivjet …

Më shumë...

Ali R. Geci: Një natë lufte në truallin tim

Ali R. Geci: Një natë lufte në truallin tim

Një natë lufte në Dukagjin, në heshtje vetmie, porsa mbërrina pranë trollit tim të boshatisur nga shtrignia. Çdo gjë e kishte pushtuar heshtja e vetmisë. Pasi hyra në truallin tim, u ngjita në katin e tretë, raftiet e odës i numëronin rrathët e kohës e kujtimet rrapin shekullor. Heshtjes memece …

Më shumë...

Prof. Lush Susaj: Kryeministër! Përse ja prisni ëndrrën për të vazhduar mjekësinë maturantes Anxhelina Zholi që në 12 vjet ka vetëm një 9?!

Prof. Lush Susaj: Kryeministër! Përse ja prisni ëndrrën për të vazhduar mjekësinë maturantes Anxhelina Zholi që në 12 vjet ka vetëm një 9?!

  -Babai i Anxhelinës, shkrimtari Albert Zholi, miku Aristidh Kolës erdhi nga Greqia që fëmijët të mësonin shqip dhe të kontribuonin në Atdhe. -Unë jam demokrat, por socialistët i kanë borxh të madh Albert Zholit, pasi ai organizoi në Athinë mitingjet madhështore të Fatos Nanos, Bashkim Finos, Dritëro Agollit, kundër …

Më shumë...

Azgan Haklaj: Lule dhe qirinj për ty, Jonada!

Azgan Haklaj

Sot me disa djem të familjes Haklaj shkova në familjen e Jonadës për t’u solidarizuar në këto momente tragjike me familjarët dhe të afërmit e vogëlushes që helikat e skafit policesk e këputën jetën e saj që sapo kishte nisur. Gijotina policeske e vrau publikisht në mënyrë të pamëshirshme ëngjëllin …

Më shumë...

Ansambli “Deçani” fitues i edicionit të shtatë të festivalit folklorik “Oda e Llapushës”

Mbrëmë ka përfunduar edicioni i shtatë i festivalit të folklorit “Oda e Llapushës”, festival tradicional i cili mbahet në kuadër të shënimit të “Ditëve të Diasporës” në Malishevë dhe ka karakter mbarëkombëtar, ku kanë marrë pjesë mbi tridhjetë ansamble, grupe, shoqëri kulturore e rapsodë. Çmimin e parë të festivalit “Salih …

Më shumë...

Në Malishevë u mbajt nata e parë e edicionit të shtatë të festivalit mbarëkombëtar të folklorit “Oda e Llapushës”

Në Malishevë u mbajt nata e parë e edicionit të shtatë të festivalit mbarëkombëtar të folklorit “Oda e Llapushës”

Mbrëmë në Malishevë është mbajtur nata e parë e edicionit të shtatë festivalit mbarëkombëtar të festivalit të folklorit “Oda e  Llapushës”,  i cili mbahet në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Diasporës” dhe mbahet nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. Festivalin e ka shpallur të hapur i …

Më shumë...

Bedri Zyberaj: Me rastin 140 vjetorit të lindjes së Fan Nolit dhe 100-vjetorit të vendosjes së marrëdhënive mes ShBA-së dhe Shqipërisë

Fan S. Noli: Dy fjalë për ballistët

Me rastin 140 vjetorit të lindjes së Fan Nolit dhe 100-vjetorit të vendosjes së marrëdhënive mes ShBA-së dhe Shqipërisë, më 3.2.2022, në Tiranë në organizimin e Muzeut Historik Kombëtar të Shqipërisë, u mbajt Konferenca me temën ,,Fan Noli poliedrik” Në këtë Konferencë mora pjesë me temën në ,,Fan Noli vizionar …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: RTSH dikur një gjigand plot dritë dhe talente, sot një kandil në shkretëtirë

Albert Z. ZHOLI: RTSH dikur një gjigand plot dritë dhe talente, sot një kandil në shkretëtirë

-Sot në RTSH nuk gjen një emision të spikatur dhe “heronjtë” janë lënë në heshtje -Mbi 400 intelektualë kosovarë janë dënuar se në vitet 1960-1990 dëgjonin dhe shikonin fshehurazi RTSH. -Na vjen mall të dëgjojmë ata folësa si Fotjadhi, Radi, Kule, Gjoka, etj që e zbukuronin shqipen si gjuhën e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Dashuria e përhershme dhe pashtershme e Adem Demaçit për njeriun dhe njerëzimin

Adem Demaçi

Filozofi më i madh idealist, gjerman, Georg Vilhelm Fridrih Hegel, në veprën madhore “Fenomenologjia e shpirtit” në kapitullin, “Perënditë dhe njerëzit”, ndër të tjera ka shënuar: “Forcat e përgjithshme disponojnë në vetvete shenjën e individualitetit, e cila është e lidhur me principin e veprimit. Nga kjo del se vepra e …

Më shumë...

Kristë Maloki (1900-1972), margaritar i mendimit filozofik dhe politik shqiptar

(Kristë MALOKU: Perëndimor apo lindor? (“Përpjekja Shqiptare” 1937) Lindorizma shqiptare është një sistem mendimesh, ndjenjash dhe instinktesh, si çdo sistem tjetër jetese, me një botëkuptim të tijën. Si më të parën karakteristikë të lindorit shqiptar marrim proverbin e çdo qelepirxhiu të pashpirt: “Haja qenit, pija qenit”. Lindori shqiptar i pret të gjitha …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Frymë e ftohtë

Mona Agrigoroaiei

Frymë e ftohtë, furishëm veten e përplas në dritare, në pemët e zhveshura; Në zemrën e njeriut që si një dërras’ e lagur nuk ndizet zjarr, por në acar plas.   Dërrasë e lagur, e kalbur, e ftoht’; e tillë është zemra e njeriut çdo herë. Dashuria me zjarrin e …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Frederik Rreshpja nuk ishte poet, i cili vetëm shkroi poezi, por edhe jetoi poetikisht

Albert Z. ZHOLI: Frederik Rreshpja nuk ishte poet, i cili vetëm shkroi poezi, por edhe jetoi poetikisht

“Rreshpja nuk ishte poet, i cili vetëm shkroi poezi, por edhe jetoi poetikisht. Në mënyrë të çuditshme, aq sa ishte e rëndë jeta e tij, po aq e fuqishme u bë shprehja e tij poetike”……Sipas Dr. Gazmend Krasniqit: “Rreshpja është poeti shqiptar më i lakuar sot për sot dhe se …

Më shumë...