MIT
Airport Adem Jashari
kek
valamobile
mbpzhr 2018
Fillimi / Kultura (faqe 2)

Kultura

Behlul Jashari: Gazeta RILINDJA edhe në këtë 3 Maj, DEKLARATË PROTESTE

Behlul Jashari: Gazeta RILINDJA edhe në këtë 3 Maj, DEKLARATË PROTESTE

-NË KOSOVË NUK KA LIRI SHTYPI DERISA KA GAZETË TË MBYLLUR E TË DËBUAR KUNDËRLIGJSHËM E PADREJTËSISHT NGA AUTORITETET- -Edhe në këtë Ditë Botërore të Lirisë së Shtypit e ritheksojmë sqarimin për opinionin: Ndonjë portal që ka “huazuar” emrin, apo edhe logon, nuk është as nuk mund të jetë gazeta ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Një libër i vogël me vlera të mëdha

Adil Fetahu

(Ismajl Muharremi-Tupalla: “GJURMË TË KRIMIT”; Në kujtim të 75-vjetorit të zhdukjes së Shqiptarëve të Sfircës dhe Gërbaçit, Prishtinë,2019) Golgota e Shqiptarëve të Jabllanicës së Epërme (nëntor  – dhjetor 1944) Prejse Kongresi i Bërlinit (1878) i shkëputi nga trungu etnik shqiptar Medvegjen, Preshevën e Bujanovcin me fshatrat rreth tyre, të banuara ...

Më shumë...

Një promovim me vlera mes ajkës së intelektualëve shqiptarë, të librit “Portrete me Penë” të autorit Ago Nezha

Një promovim me vlera mes ajkës së intelektualëve shqiptarë, të librit “Portrete me Penë” të autorit Ago Nezha

Ditën e shtunë në Hotelin me 5 Yje “Plaza”  Shoqata Kulturore Atdhetare Kulturore “Labëria”, “Nderi i Kombit” organizoi promovimin e librit “Portrete me penë” të Profesor Ago Nezhës.  Në këtë promovim ajo që ra në sy ishte pjesëmarrja e gjerë e intelektualëve më në zë shqiptarë si historian, inxhinier, fizikanë, ...

Më shumë...

Bedri Tahiri: Në përvjetorin e rënies së dëshmorit, Shemsi Xhafer Istrefi

Shemsi Xhafer Istrefi (20.8.1977 - 27.4.1999)

Topi që shemb kështjellat më të forta është atdhedashuria. (Naim Frashëri ) Dhe, kush tha se nuk përsëritet historia! Dhe, kush tha se nuk trashëgohet trimëria! Dhe, kush tha se, edhe pa gjak vjen liria! Ah, jo, ore lum vëllai jo, ato janë gjepura që nuk i ha as gomari ...

Më shumë...

Bujar M. Hoxha: Një botim anastatik i veprës manifest të Pashko Vasës, një kujtesë për osmanofobët

Vaso Pasha: Shqyptarë me vëllezër jeni tuj u vra, ndër një qind çeta jeni shpërnda!

Ndër gjërat të cilat nuk ndryshuan dhe me kryeneçësi nuk duan të ndryshojnë pas rënies së regjimit komunist në vend është pa dyshim qasja ndaj Perandorisë Osmane. Kjo perandori mori damkën e së keqes prej historiografisë së diktaturës. Prapambetja iu la në derë asaj. Çakërdisja antiosmane nuk u ndal as ...

Më shumë...

Prof. dr. Klara Kodra: Popujt nuk identifikohen kurrë me diktaturat

Prof. dr. Klara Kodra: Popujt nuk identifikohen kurrë me diktaturat

Më datë 8 prill 2019, në gazetën “X” lexova artikullin e Geri Selenicës “Pse duhet të  kemi mirënjohje  për Italinë fashiste” dhe nuk u zura besë syve. Kaq shumë të jetë verbuar autori i këtij shkrimi nga urrejtja  kundër diktaturës së majtë  komuniste? A thua të ketë harruar  se qoftë ...

Më shumë...

Prof.dr. Nusret Pllana: Feriz Guri, “Komandant Shpata” ishte luftëtari që ia fuste tmerrin armikut shekullor serb

Prof.dr.Nusret Pllana: Feriz Guri, “Komandant Shpata” ishte luftëtari që ia fuste tmerrin armikut shekullor serb

Citoj: “(…). E mora lajmin se ra Ferizi. Bënin përpjekje për ta tërhequr. Për mua çdo ushtarë, i cili kishte firmosur kontratën për të vdekur për këtë tokë, ishte Feriz. Për mua ishin të gjithë Feriz. Ishin djemtë e mi, vëllezërit e mi. Unë u kërkova atyre ushtarëve që mos ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Manjola mes provokimeve

Albert Zholi

 Institutin  e Lartë  Pedagogjik,  Manjola  e  ndërpreu  në vitin  e  tretë. Jeta  në konvikt ishte  bërë e  mërzitshme  dhe e pasigurt. Çdo mbrëmje  kishte  grindje   tek sheshi  para konviktit. Djemtë e qytetit  hynin  e dilnin  në dhomat  e  vajzave  si në  shtëpitë  e tyre. Për  rregullore  të brendshme  konvikti  as  ...

Më shumë...

Akademik: Mark TIRTA: Preng Cub Lleshi, krijues, studiues, polemist, me shumë vlera

Preng Cub Lleshi

Ka jo pak njerëz të shquar në veprimtarinë e tyre, në fushën e letërsisë, të kërkimeve shkencore, të polemikave, për t`i sqaruar si duhet të vërtetat, që, si të tillë, nuk njihen aspak, ose njihen krejt përciptas në popull, madje dhe nga intelektualë shumë të ditur. Në këtë mes, si ...

Më shumë...

Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti

Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti

Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti. Autori është ish i burgosur politik, luftëtar i lirisë, jurist, intelektual dhe studiues i mirëfilltë i shumë temave me rëndësi, në mesin e tyre edhe tema filozofike e sociologjike Rexhep Ahmeti është emër i njohur për publikun në ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kanuni i Lekës dënon e ndëshkon gjuhën e ndragur dhe të pa matur në Kuvend

Lekë Dukagjini

“Dy gisht nderë në lule të ballit na i ka falë i Madhi Zot” KLD. 1.-Në Kuvend sa të flasë njëri, të tjerët kanë detyrë të heshtin dhe të dëgjojnë. Parag. 1118. 2.-Fjala e rëndë e fyese, nuk lejohet në Kuvend. 1122. 3.-Kanuni nuk lejon që të shahet dikush në ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Me nderime të larta u shënua 20-vjetori i rënies së luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Faton Mehmetaj: Me nderime të larta u shënua 20-vjetori i rënies së luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Me nderime të larta u shënua 20-vjetori i rënies së luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjeneral Shkëlzen Haradinaj, komandant për Operacione Luftarake të Zonës Operative të Dukagjinit, dhe eprorëve të lartë të Brigadës 131 “Jusuf Gërvalla”, Hasim Halilaj, Fatmir Nimanaj dhe Luan Nimanaj, të rënë në betejën e Maznikut, ...

Më shumë...

Rajmonda Maleçka: Këngë me dhembje është loti i nënës

Rajmonda Maleçka: Këngë me dhembje është loti i nënës

(Kushtuar Shkëlzen Hilmi Haradinajt)   Kangë dhimbje është loti i nanës që kraharorin kaq kohë ia lag, Ah, sikur dhe njëherë i biri i saj të vijë, S’ndalet monolog i nanës nga mëngjesi në mbrëmje, E i mat ditët e pritjes me kujtimet e të birit fëmijë.   Dhe një ...

Më shumë...

Shaqir Hoti, mjeshtër i pasionuar i etnomuzikologjisë shqiptare

Shaqir Hoti, mjeshtër i pasionuar i etnomuzikologjisë shqiptare

Instrumentisti, artisti popullor dhe mjeshtri i rrallë i etnomuzikologjisë shqiptare, Shaqir Hoti, është emër i njohur në vendin tonë, por jo sa duhet i prezantuar, i gjurmuar dhe i studiuar. Atë, shumica e njohin si instrumentist, si mjeshtër që prodhon  instrumente muzikore dhe ekzekuton me to. Por janë paktë ata ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Lirinë e shihte në Abetare

Jusuf Zenunaj: Lirinë e shihte në Abetare

( Këngë Mulla Zekë Bërdynajt)   Afër gurrëbardhës të Drinit të Bardhë, në vitin tetëmbëdhjetë- të shekullit njëzet, familjes së Ibër Dynës një djalë i erdhi n’jetë, plaku i shtëpisë ia dha emrin Zekë. Në kullat e Bërdynajve ai mësoi historinë edhe të Gjytetit te Shpella të rrahur nëpër shekuj ...

Më shumë...

Osman Caka: U desh jetë për me u dhanë

Osman Caka: U desh jetë për me u dhanë

Trembëdhjetë prill nëntëdhjetë e nëntë mbushur Sharri plak me lot  e gjamë Me tanka e topa o trojet e mia. janë rrethua nga korbat, nga shkinija   Vranë prenë bishat, bënë masakra n’tanë Kosovën e në këto fshatra, vra, pre, plaçkit, shkatërro e digj bishat serbe, pa shpirt hiç.   ...

Më shumë...