kek
tv dielli
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Kultura (faqe 5)

Kultura

Urimet drejtuar Radios-Kosova e Lirë, në 21-vjetorin e fillimit të transmetimit

RKL: Pse iu kanë mbyllur sytë kokës paranojake të Haki Abazit?

Bekim Hamëz Jashari: Në 21 vjetorin e “Radio Kosova e Lirë” dhe “KosovaPress”, kujtojmë e nderojmë punën shembullore, kontributin e jashtëzakonshëm të kësaj radio e agjencie në forcimin e ndjenjës kombëtare, mobilizimin e popullit tonë për Liri e Pavarësi. Zëri i lirisë i kësaj radio nga Malet e Berishës, ngjalli ...

Më shumë...

Astrit M. Dervishaj: NJËZETË E NJË VJET KOSOVA E LIRË

MSc. Astrit M. Dervishaj: NJËZETË VJET ZËRI I LIRISË

Urime njëzetë e një vjetori O zëri i luftës dhe lirisë Dikur mes flakësh u shfaqe I dhe zemër e moral ushtrisë   Në malet e Berishës dikur Ju flet Kosova e Lirë jehonte Ky zë ishte oguri më i mirë Se dita e lirisë po afronte   Radio e ...

Më shumë...

Esmeralda Pirra: Bashkia e Tepelenës nderon me titullin “Qytetar Nderi”, publicistin dhe birin e trevës së saj, Albert Z. Zholi

Esmeralda Pirra: Bashkia e Tepelenës nderon me titullin “Qytetar Nderi”, publicistin dhe birin e trevës së saj, Albert Z. Zholi

Për kontribut të shquar dhe ndjenja të larta patriotike në ndihmë të emigracionit shqiptar në Greqi e më gjerë, në vitet 1993-2018, me organizime aktivitetesh, shkrime dhe informacione mbi të drejtat e tyre dhe legalizimin duke dialoguar me ekstremistë të djathtë. Gjatë viteve të demokracisë, si kryeredaktor/redaktor i disa gazetave ...

Më shumë...

Instituti i Historisë botoi librin e radhës, “Kosova në arkivat e shtetit shqiptar 1950-1969-Dokumente”

Instituti i Historisë botoi librin e radhës, “Kosova në arkivat e shtetit shqiptar 1950-1969-Dokumente”

Instituti i Historisë botoi librin e radhës,  Kosova në arkivat e shtetit shqiptar 1950-1969-Dokumente, përgatitur nga Sabit Syla, Jakup Krasniqi dhe Nuri Bexheti. Libri është përmbledhje e dokumenteve arkivore të pabotuara ra, të cilat në mënyrë shumë kredibile shprehin jo vetëm gjendjen e vështirë ekonomike, dhunimin e të drejtave kombëtare ...

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Poezi

Shefqet Dibrani

LUFTËTARI – LUFTA dhe LIRIA (Në ditën e veteranëve)   Derisa luftëtari shkonte në luftë Qentë poshtë lagjes lehnin   Mercenarë të tjerë zgërdhiheshin në televizion Duke kërkuar paratë e mërgatës   Kur luftëtari qëndronte në istikam Sojzitë në pijetore hanin kryet e vet dhe tridhnin qen   Me tu ...

Më shumë...

Behlul Jashari: UDHËTIM SHQIPTAR

Behlul Jashari

Nga kryeqyteti i Lidhjes Shqiptare Nuk mund të shkohet në Kuks As pas udhëtimit të gjatë shekullor Sa mur i lartë sa udhë e gjatë Ndanë gjysëmtokat e Atdheut   Nga Prizreni deri në Prishtinë Pritave policore shkohet si nëpër kufij Trafiku i tankeve mbushë zhurmë Edhe kryeqytetin e Kosovës ...

Më shumë...

Muhamet Kyçyku (1784-1844) është një ndër poetët më të njohur shqiptarë të perudhës para Rilindjes Kombëtare

Muhamet Kyçyku (1784-1844) është një ndër poetët më të njohur shqiptarë të perudhës para Rilindjes Kombëtare

Letërsia shqipe me alfabet arab, kundruar realisht është pasuri letrare, kombëtare e shqiptarëve, jo vetëm sepse shumica e kombit i përket besimit islam, por sepse ajo ka vlerat e veta specifike që pasurojnë diversitetin kulturor të një populli, dikur shumë me ndikim në Perandorinë Osmane, por edhe në Ballkan përgjithësisht, ...

Më shumë...

Aktivitetet e fundvitit që po zhvillohen në kuadër të ngjarjes “Hyjnesha n’libër – Java e minibibliotekave”

Aktivitetet e fundvitit që po zhvillohen në kuadër të ngjarjes “Hyjnesha n’libër – Java e minibibliotekave”

Aktivitetet e fundvitit që po zhvillohen në kuadër të ngjarjes “Hyjnesha n’libër – Java e minibibliotekave”.   E mërkurë, 25 dhjetor 2019:  Hapja e minibibiliotekave në lokacionet, si vijon: –      Rifunksionalizim: “Lagjja e Spitalit” (rrethrotullimi mes Rr. “Muharrem Fejza” dhe Rr. “B”), 13:00h  –      Rifunksionalizim: Lagjja “Bregu i Diellit” (parku i ri afër sallës “1 Tetori”), ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: “SHPIRTI RRAHU FLATRAT” dhe dhembjet e atdheut te poezia e Hava Muçollarit

Albert Z. Zholi: “SHPIRTI RRAHU FLATRAT” dhe dhembjet e atdheut te poezia e Hava Muçollarit

Libri i ri “SHPIRTI RRAHU FLATRAT” me 105 poezi i autores Hava Muçollari, sjell te lexuesi një dëshirë poetike dhe realizim elegant, për të vërtetuar se nga libri në libër, autorja është më kërkuese, më qëmtuese, më  e sinqertë, më e kualifikuar dhe më e pjekur. Në këtë vëllim bie ...

Më shumë...

Kadri Rexha: ROMANI “UDHËKRYQI” – NJË DOKUMENT TRONDITËS LETRAR

Kadri Rexha

(Botohet me rastin e ndarjes së Çmimit “Esad Mekuli”, 2019, nga LSHK, veprimtarit dhe shkrimtarit, Ramadan Rexhepi) Ramadan Rexhepi, pjesëtar i plejadës së shkrimtarëve të rinj të Kosovës së fundviteve të pesëdhjeta e këndej, të atyre që premtonin më së shumti, me romanin “Udhëkryqi” po i kthehet sërish lexuesit të ...

Më shumë...

Petrit Brokaj: Libri, “Përqasje e çoroditur” i autorit Mihal Kalia është një kontribut, në fushën e kritikës letrar

Petrit Brokaj: Libri, “Përqasje e çoroditur” i autorit Mihal Kalia është një kontribut, në fushën e kritikës letrar

Siç thotë edhe vetë autori, Mihal Kalia, në këtë libër janë përzgjedhur shkrime që, edhe pse në kohë të ndryshme, përfshirë edhe atë të regjimit socialist, kanë të përbashkët frymën polemizuese, lidhur me qëndrimin dhe vlerësimin e figurave të spikatura të letërsisë shqiptare, drejtimeve letrare, raporteve me historinë dhe gjuhën ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Me kalendar të vjetër

Jusuf Zenunaj

Dy muaj kaluan e ca ditë më shumë, zgjedhjet që u mbajtën marrëveshja askund !? Populli bën sehir si për çdo gjê tjetër, tash e njëzet vjet me kalendar të vjetër !?   Dilbeek, më 14 dhjetor 2019   EMRIN E KAM ISË Sikur Boletini me plis emrin e kam ...

Më shumë...

Miron Çako: Shpifja një krim më i rëndë se vrasja

Miron Çako: Shpifja një krim më i rëndë se vrasja

Shpifja është një gënjeshtër e paramenduar në një mendje të ligë, plot xhelozi, smirë, urrejtje, armiqësi, lakmi me motive të dobëta, me një plan të caktuar: për të shkatërruar, emrin, nderin, veprën dhe pasurinë e tjetrit. Shpifja, pavarësisht se në kodin penal nuk përcaktohet si krim më i rëndë se ...

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Qëndresa si lajtmotiv dhe si ideal

Shefqet Dibrani

(Esad Mekuli, „DRITA QË NUK SHUHET“, poezi, botoi    Shtëpia Botuese „RILINDJA“, Prishtinë 1989, faqe 96). Esad MEKULI është doajen i letërsisë bashkëkohore shqiptare, njëra ndër figurat më të spikatura të letërsisë bashkëkohore, me theks të veçant i asaj të krijuar në Kosovë. Ishte dhe do të mbetet poeti, shkencëtari e ...

Më shumë...

KADRI REXHA: DHE TI DO TË RRITESH, XHOJSLI

Kadri Rexha

(Piktorit të ri rrashbullas, Xhoisli Çaka)   1. Do të rritesh Xhoisli dhe si ankth do ta kujtosh këtë vjeshtë të vonë “tragjedinë që solli natyra dhe masakra njerëzore” qytetin që ra në çast, legjendat, pirgjet prej letre ethet e truallit, gërmadhat, fundin e detit të trazuar moshatarët, dashuritë e ...

Më shumë...

Azem Musliu: Legjenda e Shqiptarisë

Ka ndërruar jetë, luftëtari dhe eprori i UÇK-së, veprimtari dhe profesori i filozofisë, Rexhep Ahmeti

(Kushtuar veprimtarit kombëtar, shkencëtarit e profesorit, Mr. sci. Rexhep Ahmetit, shokut tim të idealit)​     Dielli prap do lindë,​ e jeta prap do qeshë,​ Lisa të mëdhenj si ti,​ Jo, nuk shohim shpesh!​ ​ Na mësove, na mbrojte,​ me ty përparuam.​ Me vepra atdheun,​ ne, gjithmonë ta duam!​ ​ ...

Më shumë...