tv dielli
kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Kultura (faqe 6)

Kultura

Në Shkup mirëpritet ekspozita personale e piktores Dr. Lulzime Osmani

Në Shkup mirëpritet ekspozita personale e piktores Dr. Lulzime Osmani

Në sallonin për Expozita Imperial 2 u hap expozita personale e piktores nga Kërçova dr.Lulzime Osmani. Ajo u shpreh tejet e emocionuar për ekspozimin e këtyre punimeve dhe mendon se kjo ekspozitë do të përcjellë mesazh dhe të tregojë se arti jonë është i kohës, modern. Piktorja Dr. Lulzime Osmani, ...

Më shumë...

Kadri Rexhaj: NË KUJTIM TË POETIT TË PIKËLLIMËS

Kadri Rexhaj: NË KUJTIM TË POETIT TË PIKËLLIMËS

(në 26-vjetorin e vdekjes tragjike të poetit Agim Spahiu) Në 26-vjetorin e vdekjes tragjike, e përkujtoj me mall poetin, Agim Spahiu. Ndonëse me Agim Spahiun nuk jam takuar asnjëherë fizikisht, nga larg, nëpërmjet shkëmbimit të ideve, planeve dhe literaturës, me të kemi qenë vëllezër shpirti, vëllezër letërsie dhe vëllezër të ...

Më shumë...

Mehmet Hajrizi: Çast me përmbledhjen poetike: “Vdes me Trëndafilin” të autores, Elife Luzha

Mehmet Hajrizi

E lexova me kënaqësi tufën e poezive tuaja që më dhurove. Aty pashë, prototipin e bijës shqiptare, si Marigonën që lind për të qëndisur flamur, që rritet pranë shtizës së tij dhe që i jep ngjyrë plisit e bozhurit të Kosovës. Aty pash Norën, Shotën, Margaritën, Ganimeten e Xhevën, duke ...

Më shumë...

Dan Kosumi LKSHM dhe Kuvendi i Qyqeve

Dan Kosumi LKSHM dhe Kuvendi i Qyqeve

(Shembja e turpshme e ngrehinës së lapangjozëve) Pas skandaleve te njëpasnjëshme dhe pas dorëheqjeve të 15 anëtarëve të kryesisë, Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë dështoj edhe në organizimin dhe mbajtjen e të ashtuquajturit  Kuvend të saj. Dështoj, sepse anëtarësuia u rrudh aq shumë sa që, thirrjës për mbajtjën e ...

Më shumë...

Shtëpia fimike “Cinemania Production” shpall z. Albert Zholi gazetar të vitit

Shtëpia fimike "Cinemania Production" shpall z. Albert Zholi gazetar të vitit

Shtëpia fimike “Cinemania Production” shpall z.Albert Zholi gazetar i vitit me këtë motivacion: “Gazetari i cili me korrektësinë, pasionin, përkushtimin, vizionin ka përcjellë te lexuesi shqiptar gjithë zhvillet e reja të filmit Evropian, e sidomos të filmit të ri shqiptar në ekranin e madh”. Albert Z. Zholi (shkrimtar-publicist, lindur me ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Të lindurit nëpër bordele mendojnë se tërë Bota është bordel

Filmi “Bordel Ballkan”, i autorit Jeton Neziraj me regji të  hungarezit nga Vojvodina  Andrash Urban,  nuk është filmi i vetëm që fyen dhe përdhos vlerat morale, ato  kombëtare,  veçmas vlerat e luftës së UÇK-së, tani në prag të fillimit të punës  Gjykatës Speciale kundër saj. Nuk është filmi i vetëm i tillë, për nga ...

Më shumë...

Shaqir Hoti: Okarina

Shaqir Hoti: Okarina

Okrainat që janë zbuluar nga arkeologë të kohës, i takojnë periudhave të lashtësisë së thellë historike e civilizuese. Ekspertët supozojnë se okarinat janë të vjetra mbi 12.000 vjet, dhe janë përdorur në të gjitha kulturat kohore që nga popujt Maja, Inkas dhe Aztekët (në Amerikën e mesme dhe jugore). Gjithëandej ...

Më shumë...

Albert Zholi: “Flakë pasioni” i autores, Buqa Softa një libër tundues apo provokues?!

Albert Zholi: “Flakë pasioni” i autores, Buqa Softa një libër tundues apo provokues?!

“Flakë pasioni” një libër tundues apo provokues?! Çfarë tenton të përcjell autorja në këtë libër enigmatik?!  Le ta shfletojmë me kuriozitet librin e ri me poezi të poetes  Buqa Softa. Një libër ku flitet me gjuhën e zemrës, me fjalën e bukur, ku ajo kërkon jetën e thjeshtë, jetën mes ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Lëvizje dhe heshtje…

Agim Vuniqi

Minutat klikojnë dhe zhurma po vdes  me vetëm një dëshirë…,  lëvizje dhe heshtje…   Ky vend ka pasur shumë fatkeqësi, dridhje toke, pastrim etnik të dizajnuar, tokë e djegur, e projektuar, ekzistencë e konstruktuar… në Bllacë…, në Durrës…, në kënetë…, me vetëm një dëshirë jete…, lëvizje dhe heshtje…   Ju ...

Më shumë...

Me një program të jashtëzakonshëm SHKA “Agimi” shënoi 75 vjetorin e themelimit

Me një program të pasur, në të cilin, në mënyrë origjinale artistike janë përmbledhur: kënga, vallja, rezistenca, qëndresa dhe triumfi, të hënën në orët e mbrëmjes, është shënuar 75 vjetori i Shoqërisë Kulturore Artistike “Agimi”. Në programin e përgatitur për shënimin e 75 vjetorit, në fillim orkestrina e ShKA “Agimi” ...

Më shumë...

Sadri Sahit Çatani gjatë tërë jetës ishte luftëtar popullor i lirisë dhe i bashkimit kombëtar

Sadri Sahit Çatani gjatë tërë jetës ishte luftëtar popullor i lirisë dhe i bashkimit kombëtar

Fjala e autorit të librit, Ahmet Qeriqi, me rastin e përurimit të monografisë për Sadri Sahit Çatanit: E nderuar familje e ngushtë dhe e gjerë e Sadri Sahit Çatanit, Të respektuar pjesëmarrës!.   Fati im, që ky libër të dalë sa më i plotë në dritë, është se axhën Sadri, ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Sadri Duhla luftoi dhe jetoi vertikalisht si luftëtar trim dhe i vendosur

Fatmir Graiçevci: Sadri Duhla luftoi dhe jetoi vertikalisht si luftëtar trim dhe i vendosur

(Fjala e Fatmir Graiçevcit me rastin e përurimit të monografisë:  Sadri Sahit Çatani, vepër e  autorit Ahmet Qeriqi) Jemi mbledhur sot këtu për ta përuruar  librin e radhës të studiuesit, Ahmet Qeriqi, kushtuar luftëtarit të paepur të lirisë, Sadri Qatani, i mirënjohur në kujtesën popullore edhe si  Sadri Duhla. E ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Legjendari i legjendave të Shqipërisë-Adem Jashari (1955-1998)

Adem Jashari

Nuk janë të rrallë shembujt e heroizmit, madje as tani në botën tonë moderne, (kur mendohet se legjendat i përkasin së kaluarës dhe ato shërbejnë vetëm për ta rikthyer atë, në kujtesë). Por, një legjendë tipike shqiptare ka hyrë në historinë tonë më të re, ashtu si legjendat e motit, ...

Më shumë...

Dr. Prof.. Hakif Bajrami: Sahit Sadri Çatani, heroi që i qëndroi pranë dhe ishte pjesë e luftës çlirimtare në çdo epokë të jetës

Dr. Prof.. Hakif Bajrami: Sahit Sadri Çatani, heroi që i qëndroi pranë dhe ishte pjesë e luftës çlirimtare në çdo epokë të jetës

(Prof. Ahmet Qeriqi, SADRI SAHIT ÇATANI, 1910-1987, Prishtinë 2019, f. 273 (Botim “Radio Kosova e Lirë) Monografia e profesor, Ahmet Qeriqit, është shkruar me një përkushtim dhe mjeshtri të një niveli, që mund të merret si shembull se si duhet t` u qasemi personaliteteve që kanë shënuar historinë në nivelin ...

Më shumë...

Sot në Therandë (ish Suharekë) u përurua monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani

Sot në Therandë (ish Suharekë) u përurua monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani

Sot në Therandë (ish Suharekë) u përurua monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani. Kjo monografi, kushtuar luftëtarit të mirënjohur të NDSH-së nga fshati Duhël, është libër  i radhës i  autorit, Ahmet Qeriqi për luftëtarët e NDSH-së. Në fjalën e tij para të pranishmëve, kryetari i komunës së Therandës, Bali Muharremaj ...

Më shumë...

Shefqet DIBRANI: Karakteri dhe arketipi” i personazheve në romanin «MALËSORJA» të Nazmi Rrahmanit

Shefqet Dibrani

Romani “MALËSORJA”, i Nazmi Rrahmanit, si asnjë vepër tjetër letrare, e ka pasur ndikimin e vet në letërsinë shqipe, veçmas ka ndikuar në edukimin dhe formimin intelektual të gjeneratave të tëra tek shqiptarët në Kosovë dhe hapësirën e ish Jugosllavisë. Ky roman që nga botimi i parë në vitin 1965, ...

Më shumë...