leoni

Kultura

Ahmet Qeriqi: Andon Zako Çajupi, zëri i ndërgjegjes shoqërore dhe kombëtare shqiptare

Andon Zako Çajupi (1886-1930), veprimtar atdhetar, krijues, dramaturg, publicist e përkthyes

Në mesin e personaliteteve më meritore të kombit, pa dyshim se një vend të rëndësishëm zë edhe Andon Zako Çajupi, (1866-1930) veprimtar dhe atdhetar i devotshëm, poet, krijues, dramaturg, publicist e përkthyes. Ai zë vend meritor dhe vend nderi në letërsinë shqipe të kohës, në radhë të parë për kundrimin …

Më shumë...

Ragip GJOSHI:  (Di) Kush po harron arritjet dhe dëshiron të fillojë  nga e para ?!  

Ragip GJOSHI:  (Di) Kush po harron arritjet dhe dëshiron të fillojë  nga e para ?!  

NË PRIZREN ËSHTË PËRURUAR ABETARJA E PËRBASHKËT E SHQIPËRISË DHE KOSOVËS  Historia e abetareve të gjuhës shqipe është e vjetër dhe e lavdishme. Me abetaret janë të lidhura gërshetë përpjekjet e shqiptarëve për mbijetesë përballë pushtimeve të njëpasnjëshme. Me përmbajtjen e tyre ato ndikuan fuqishëm në edukimin e gjeneratave të …

Më shumë...

Prof. Dr. Hivzi Muharremi: Ekspozita-Ngërthim i motiveve dhe imazheve të nduarduarta

Prof. Dr. Hivzi Muharremi: Ekspozita-Ngërthim i motiveve dhe imazheve të nduarduarta

Ekspozita Me rastin e ekspozitës kolektive multietnike hapur kohë më parë në  ambientet e galerisë të Biblotekës Kombëtare të Kosovës, ku me vepra artistike morrën pjesë 16 artistë nga fushat e ndryshme të artit pamor. Ekspozita është organizuar sipas konceptit ideor të kritikut të artit Prof. Dr. Ilir Muharremi. Pra, …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Festë mbresëlënëse për 7 Marsin, në Cyrih nga Ambasada e Shqipërisë

Isuf Ismaili: Festë mbresëlënëse për 7 Marsin, në Cyrih nga Ambasada e Shqipërisë

7 Marsi, një festë që na bashkon në shërbim të mësimit shqip Ambasada e Republikës të Shqipërisë në Zvicër, organizoi një takim festiv me mësuesit dhe veprimtarët e vatrës arsimore “Shkolla Shqipe” në Zvicër. Që në fillim duhet ta themi se Ambasada e Republikës së Shqipërisë është organizatore e shkëlqyer …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Takim virtual e festiv për Ditën e Mësuesit, 7 Marsin

Isuf Ismaili: Takim virtual e festiv për Ditën e Mësuesit, 7 Marsin

Harmonia festive e për 7 Marsin, Ditën e Mësuesit, Festën e Shkollës Shqipe, i mblodhi mësimdhënësit, drejtuesit e organizatorët e shkollave shqipe në mërgatë. Më, 6 mars 2022 KKAD (Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë)  organizoi, një takim virtual me anë të paraqitjes në Zoom. Takimin në platformë e udhëhoqi …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kënga Dervish Shaqës, “Kur ta ktheva Kosovë shpinën”, po falsifikohet, po adaptohet padrejtësisht e po manipulohet

Ahmet Qeriqi: Kënga Dervish Shaqes, "Kur ta ktheva Kosovë shpinën", po falsifikohet, po adaptohet padrejtësisht e po manipulohet

Kënga e Dervish Shaqës, e cila fillon me vargjet,  “Porsi uji qe del kah  gurra”, por e njohur me dy vargjet:  “Kur ta ktheva Kosovë shpinën, të lash borë e gjeta dimën”  po falsifikohet, po adaptohet padrejtësisht, duke ia ndërruar në tërësi përmbajtjen, madje duke bërë përpjekje ta kthejnë krejt …

Më shumë...

Isuf Bytyçi: Diaspora shqiptare sa më afër atdheut

Isuf Bytyçi: Diaspora shqiptare sa më afër atdheut

 QBD, është një urë-lidhëse në mes të diasporës dhe institucioneve shtetërore me të tria vendet tona dhe do ta përcjellë zërin e mërgimtarëve në atdhe e anasjelltas dhe, se do të mbetet përherë e hapur, që ta dëgjojë zërin e mësueseve dhe tua përcjellë tek institucionet tona shtetërore e kombëtare. …

Më shumë...

Në moshën 90-vjeçare ka ndërruar jetë këngëtari i mirënjohur i këngës qytetare, Qemal Kërtusha, “Artist i Merituar”

Në moshën 90-vjeçare ka ndërruar jetë këngëtari i mirënjohur i këngës qytetare, Qemal Kërtusha, “Artist i Merituar”

Qemal Kërtusha ka lindur më 27 tetor të vitit 1931. Përfshihet në lëvizjen amatore artistike të qytetit që në vitin 1946. Në vitin 1948 është pjesëmarrës i filarmonisë shqiptare në Tiranë. Në vitin 1951 pjesëtar i ansamblit të ushtrisë. Pasi kryen shkollën e mesme në vendlindje, në periudhën 1951 – …

Më shumë...

“NEVER FORGET” – GJENOCIDI SERB MBI SHQIPTARËT – 1844-1999

“NEVER FORGET” - GJENOCIDI SERB MBI SHQIPTARËT 1844-1999

         (Libër xhepi nga Prof. Dr. Nusret Pllana dhe MSc. Agim Aliçkaj )          Ky libër doli nga shtypi këto ditë dhe i kushtohet Epopesë së lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe përkujtimit të rënies heroike të Komandantit legjendar Adem Jashari dhe familjes së tij për lirinë e Kosovës …

Më shumë...

Fadil REXHA: SHKOLLËS SË PARË SHQIPE

7 Marsi - Dita e Mësuesit

7 mars 1987 SHKOLLËS SË PARË SHQIPE (në kuadër të 100-vjetorit)   Mbiu si manushaqe Lule e parë Aroma e saj  U ndie në botën mbarë   U luftua nga ferrat Tentuan që ta zhdukin Por rrënjët e saja U përhapën gjithëkundi   Gonxhet e saja Njerëz të rrallë Letrarë …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: Dava Gjergji e Prena Beci, dy zëra që vijnë nga thellësitë e këndimit burimor shqiptar

Arbanë Qeriqi-Gashi: Dava Gjergji e Prena Beci, dy zëra që vijnë nga thellësitë e këndimit burimor shqiptar

Kënga shqipe këndohet nga këngëtarët e këngëtaret dhe nuk ka ndarje në këngë që i këndojnë vetëm femrat apo vetëm meshkujt. Në të kaluarën patriarkale shqiptare, femra përgjithësisht  është trajtuar egërsisht dhe rrallëherë ka ardhur në shprehje paraqitja e botës së saj emocionale, në krijimtarinë muzikore. Për më keq, në …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: 24 vite nga Beteja e Kryekomandantit të UÇK-së, Adem Jashari dhe e Jasharëve kundër tërë një makinerie vrastare

Shaban, Adem dhe Hamzë Jashari

Edhe tani pas afër një çerek shekulli,  si gjithherë, na kthehet në kujtesë  qëndresa titanike e 5.6 dhe 7 marsit e vitit 1998, në Prekaz, qëndresa heroike e Adem Shaban Jasharit, familjes së tij të ngushtë e të gjerë dhe e Jasharëve të tjerë, na kthehet në kujtesë përjetësore, Epopeja …

Më shumë...

Libri, “Skënder Ibishi – Liria nuk ka çmim”, i autorit, Osman Osmani, është vepër e veçantë që për shumë kohë i ka munguar opinionit tonë

Libri, “Skënder Ibishi-Liria nuk ka çmim”, i autorit, Osman Osmani, është vepër e veçantë që për shumë kohë i ka munguar opinionit tonë

Ky libër i çmuar që i kushtohet në radhë të parë për veprimtarit, ushtarakut, luftëtarit dhe idealistit, Skënder Ibishi, familjes e të afërmve të tij, pastaj  bashkëveprimtarëve dhe bashkë-vuajtësve nëpër burgjet e ish-Jugosllavisë, për nga përmbajtja, lënda e prezantuar, trajtimi metodologjik, përgatitja teknike dhe segmente të tjera, është një vepër …

Më shumë...

VELI VELIU:  BABA LILË ME ALLTI

Veli Veliu

        Fragment poeme 13. Sulm i papritur – në mbrojtje të vetes, Banditi u tmerrua, gati vdiq nga frika! U tërhoq ngadalë, u zhduk tatëpjetës, Te udha e ngushtë s’ i ndihmoi thika! Babai rrugën e vazhdoi shpatit përpjetë, Mal shumë i madh, në qiell Trimori!* Pas punës gjithnjë udhëtonte …

Më shumë...

RKL: Stupci-stupidus merr urime, mbështetje e lëvdata por edhe sharje për videon më te re kundër UÇK-së

RKL: "Stupci-stupido", Valdet Bajrami nuk resht fyerjet, talljet e djallëzitë kundër UÇK-së

(Monolog dhe dialog) – Shish shih, sa urimet m’i kan çu e unë budalla fillova me dyshu mos kam gabu. Pa, pa pa,… -“Bravo Vedat, je Zoti vet. Heu ç’ jav ke lu nonen, hallall të koftë”.  Njo, dy, tre, katër, s kanë të sosun. Duhet ti lexoj mos m’ …

Më shumë...

Zymer Ujkan Neziri: Romani më i ri Meriman Brahës, një vepër e rrallë në letërsinë shqipe për burgun famëkeq të Titos në Goli Otok

Zymer Ujkan Neziri: Romani më i ri Meriman Brahës: një vepër e rrallë në letërsinë shqipe për burgun famëkeq të Titos në Goli Otok

(Meriman Braha, Numrat, hijet dhe fidanët, roman, Prishtinë, 2021)    Autori i romanit Numrat, hijet dhe fidanët, Meriman Braha, i takon grupit të veprimtarëve shumë të njohur të Lëvizjes Kombëtare në fazën e dytë të 100-vjetëve tona në robëri, asaj kohe që njihet si Jugosllavi e dytë, kur edhe kishte …

Më shumë...