Kultura

Dy librat në dorëshkrim të Jakup Krasniqit: Për Shtetin e së Drejtës dhe Për Shtet me Sovranitet

Jakup Krasniqi

Në dy librat e fundit në dorëshkrim: Për Shtetin e së Drejtës  dhe Për Shtet me Sovranitet, Jakup Krasniqi ka arritur të analizojë dhe më pas të sintetizojë po thuajse të gjitha zhvillimet e rrjedhat politike në përgjithësi, veçmas ato në Kosovë, të cilat janë fokus i veçantë i interesimeve …

Më shumë...

Albert Zholi shpallet personalitet i shquar i Rrethit të Vlorës

Albert Zholi shpallet personalitet i shquar i Rrethit të Vlorës

Me propozim të shoqatës Kulturore Atdhetare, “Labëria”, Shoqata Ismail Qemali në Vlorë,   shpall Personalitet të shquar të Rrethit të Vlorës, publicistin e shkrimtarin, Albert Zholi, për kontribut të veçantë si publicist, skenarist, në pasqyrimin e jetës historike, kulturore dhe artistike të Vlorës dhe të Labërisë, në shtypin bashkëkohor shqiptar. Për …

Më shumë...

Martin Çuni: Monografia, Sadri Sahit Çatani, e autorit, Ahmet Qeriqi, është një vepër e veçantë historike, dokumentare

Doli në dritë monografia, Sadri Sahit Çatani, vepër e autorit, Ahmet Qeriqi

Monografia, Sadri Sahit Çatani ( 1910 – 1987) e autorit, Ahmet Qeriqi,  është një vepër historike, dokumentare, kushtuar njërit ndër luftëtarët më të përkushtuar të NDSH-së, sikur ishte  Sadri Sahiti,  i njohur në Kosovë edhe si Sadri Duhla. Përmes një literature të pasur e të faktuar, duke e njohur e …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Univers, Fazli Grajçevcit

Prof. dr. Hakif Bajrami: Fazli Graiçevci ishte ushtari i parë i Adem Demaçit, i vrarë mizorisht nga UDB-ja jugosllave I

  përditë po i zvogëlojmë borxhet përball jetës sonë të varfër shprehimisht  vitet që na takojnë po zvogëlohen numra në rënie shtrëngatat ziliqare na kanë rrethuar   arkeologu pranë ashtit fosil gojëhapur e hutuar mbeti retë ngarkuar plot me shi ulur por si kësulë e bardhë  mbi majat e larta …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Dhjetë alfabete të gjuhës shqipe, të cilat i ka prezantuar në një libër studiuesi i mirënjohur, Robert Elsie

Ahmet Qeriqi: Dhjetë alfabete të gjuhës shqipe, të cilat i ka prezantuar në një libër studiuesi i mirënjohur, Robert Elsie

Shkrimi i gjuhës shqipe prej Mesjetës e deri në Kongresin e Manastirit të viti 1908, është bërë në disa alfabete gjuhës të huaja, por edhe janë adaptuar shkronja nga alfabetet e njohura të kohës. Lidhur me praninë e këtyre alfabeteve, me të cilët është shkruar shqipja, sidomos në kohën e …

Më shumë...

Cilët janë disa nga personalitetet dhe aktorët më të njohur të Turqisë me origjinë shqiptare?

Prania e shqiptarëve në Turqi është shumëshekullore dhe është e shtrirë kudo në vendet e këtij shteti, ku dikur shqiptarët kanë drejtuar edhe formacionet më të rëndësishme pushtetare e qeveritare. Në mesin e shqiptarëve që kanë bërë emër në nivel të Perandorisë, përveç ushtarakëve, komandantëve të njohur, vezirëve e gjyqtarëve, …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Libri me poezi, “Sa do të doja…” i poetes, Arjana Fetahu (Gaba), të trazon ndjenjën

Albert Z. Zholi: Libri me poezi, "Sa do të doja..." i poetes, Arjana Fetahu (Gaba), të trazon ndjenjën

Libri me poezi “Sa do të doja…” i poetes Arjana Fetahu (Gaba), vjen në një kohë Pandemie, kur bota nën pushtetin e saj ka humbur gjallërinë dhe jetën kolektive. Ndoshta është kjo situatë, kjo mënyrë e re jetese, që i ka dhënë shtrysë autores për të botuar librin e ri me …

Më shumë...

TEFTA CANI: VIZITA E DYTË NË SHTEPINË E LAZGUSH PORADECIT, “NDERI I KOMBIT”

TEFTA CANI: VIZITA E DYTË NË SHTEPINË E LAZGUSH PORADECIT, "NDERI I KOMBIT"

 42 vite më parë, kryeministri, Mehmet Shehu më ngarkoi si detyrë, që të shkoja në Pogradec e tē takoja poetin e madh, Lazgush Poradecin. “Më tha, që ta prisja në “Turizëm”, sepse ai nuk vjen në zyrat e partisë e të shtetit. Pyete, se ç’ probleme ka dhe t’ia zgjidhësh!” …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Manjola

Albert Z. Zholi

Institutin  e lartë  Petagogjik  Manjola  e  ndërpreu  në vitin  e  tretë. Jeta  në konvikt ishte  bërë e  mërzitëshme  dhe e pasigurtë .Cdo mbrëmje  kishte  grindje   tek sheshi  para konviktit. Djemtë e qytetit  hynin  e dilnin  në dhomat  e  vajzave  si në  shtëpitë  e tyre. Për  rregullore  të brendëshmne  konvikti  as  që  bëhej  fjalë –. Ajo  periudhë, që  politikanët e quanin “ periudhë tranzicioni” , fshihte brënda  saj  të papritura  nga  të  pamenduarat. Si shumë  shoqe  edhe Manjola  vendosi  ta ndërpriste  shkollën për  të  mos  ndërprerë  lojën  e jetës, sic  e gjykonte ajo, kodin  moral të  vetvetes. Ajo  ishte një  nga studente e mira  që  jo  vetëm  shokët  e …

Më shumë...

Ramiz Tafilaj Libër me dëshmi të barbarizmit serb

Fadil Dervishaj: Libri “Krimet serbe në Kosovë (Rasti i Deçanit)”, i autorit Adem Lushaj është një libër i llojit të veçantë

(Vështrim rreth librit “Krimet serbe në Kosovë-Rasti i Deçanit” i Adem Lushaj, që është libri më i ri i nxjerë nga Shtëpia botuese “Jalifat Publishing” me seli në Houston-Texas)  Në traditën tonë kombëtare, sidomos atë të folklorit e të gojëdhënave, shqiptarët kanë pasur gjithherë zemër të madhe, por fat jo …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Ringjallja e figurave ilire të prekura nga pluhuri i harresës

Ilir Muharremi

Në Lapidariumin e Muzeut të Kosovës u hap ekspozita personale e artistit Milot Gusia. Qëllimi ishte t’i kthehemi trashëgimisë sonë kulturore, më sakt të heqim pluhurin e harresës dhe të merremi më shumë me figurat ilire. Hëna shumë shpejt po ja zë vendin diellit. Vapa përvëluese në këtë mbrëmje korriku …

Më shumë...

Fadile Skëndaj: VETËM  DITËLINDJE DO TË KESH

(Kushtuar gazetares,  Zenepe Luka,  me rastin e ditëlindjes)   Sa vështirë në ditë të veçanta, Të kujtohet që duhet uruar, Merr celularin dhe ndalesh, Dora humb fuqinë për të shkruar.   Fjalët mbesin të ngrira në gojë, Çdo gjë ngjan se u zhurit, Ndoshta në ëndërr do të shikoj, T’ma …

Më shumë...

Preng Cub Lleshi: Pse i kanë harruar televizionet tona Rilindësit tanë të mëdhenj?

Preng Cub Lleshi

     “Një epokë quhet e errët, jo se drita nuk shkëlqen, pohonte Jemes A. Michener (Anëtar i misionit britanik), por sepse njerëzit refuzojnë ta shikojnë atë”. Kjo sentencë merr një vlerë të madhe, veçanërisht për ne shqiptarët, kur, duke kujtuar faqet e historisë sonë, sjellim ndërmend epokën e Rilindjes Kombëtare, …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Fëmija grek që mësonte shqip

​Gjuha shqipe

Në kursin e z. Ilia, në shoqatën “FILALELIA” (Athinë), më tërhiqte vëmendjen vazhdimisht një fëmijë i shëndetëshëm, simpatik, syzi i cili zinte vend gjithmonë në fund të klasës. Vija re se herë pas here here nervozohej dhe këtë e shfaqte haptazi.Shkarraviste me nxitim atë ç’ka kishte shkruar një çast më …

Më shumë...

Ylli Meçe: KOSOVËN, E NJOH SHQIPËRI !

Ylli Mece

Mos ma helmo idhshëm me vrerin tënd shpirtin Kosovën s’ma merr dot moj e keqja bushtra plakë A nuk e di se zjarrin për liri më parë se të ma fikin Në këtë tokë , por dhe në qiell do ta ndezim flakë ?!   Çfarë bëre moj e marra …

Më shumë...

Libri, “Burgjet e mia, fati im i madh”, është vepër e veçantë dhe kuptimplote për jetën dhe veprën e Adem Demaçit

Trevjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës e përkujton me një varg aktivitetesh

Libri, “Burgjet e mia fati im i madh”, është një vepër e veçantë dhe mjaft kuptimplote, e cila shënon edhe një segment tjetër, deri tani jo aq të njohur të krijimtarisë së Demaçit, jo vetëm në Kosovë por të njohur  edhe në shumë shtete e vende të tjera të botës. …

Më shumë...