kek
mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Kultura (faqe 40)

Kultura

Skënder S.Kapiti: Arsimi në Kosovë e në Shqipëri problem i madh kombëtar, ashtu si politika e drejtësia

Skënder S. Kapiti

Bota moderne dhe demokratike i kushtojnë rëndësi dhe investojnë shumë për arsimin, për shkollimin dhe për universitetin, pra për Rininë e arsimuar, për trurin dhe dijen; për të ardhmen e Kombit, ndërsa në Shqipëri dhe në Kosovë: arsimi, shkolla dhe universitetet janë kthyer dhe funksionojnë si biznese fitimprurëse ashtu si ...

Më shumë...

Arben Duka: Enveri i mund edhe i vdekur

Sot shënohet 110-vjetori i lindjes së Enver Hoxhës

Kur shkruaj-unë shkruaj, s’bëj llogje në erë, asgjë s’kam thënë kot, për shokun Enver. Enveri ka ikur, po emri punon, ai edhe sot, zgjedhjet i fiton! Më kot nuk kam thënë, që e kishim hekur, këta zabrahanë, i mund dhe i vdekur! Sondazhi u bë, nga OSBE-ja, po për ne ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Do ta uroja artistin

Jusuf Zenunaj

Do ta uroja artistin, artistin e vjetër, poetin tonë të ri, që e adhuroja qysh se fëmijë sikur t’mos më kujtohej viti 81, muaji mars, dita e 26- shta, në mes të konvikteve, në lëndinë, në Kuvendin për demonstrata… Artisti erdhi si hije e Vllasit, studentët luti n’tokë e n’qiell ...

Më shumë...

Prof.dr. Zymer Ujkan Neziri: Shqiponja dykrenore në strukturat e trashëguara shpirtërore e materiale të popullit tonë

Haradinaj: Flamuri kuq e zi përmban kujtimet e shumë brezave që u ngritën dhe ranë në mbrojtje të lirisë kombëtare

(Shënime për librin Flamuri i Kombit Shqiptar, të studiuesit Jaho Brahaj, SARAS, Tiranë, 2012)  Autori Jaho Brahaj, i pranishëm që disa dekada në studimet shqiptare në fushën e gjurmimeve të heraldikës shqiptare dhe të etnokulturës, në gazeta, në revista dhe në tubime shkencore kombëtare e ndërkombëtare, është autor i pesë ...

Më shumë...

Rrustem Geci: Amaneti i babait për Çamërinë

Rrustem Geci

Prindërit mua ma vunë një emër një emër kuptimplotë, Atdhetar mëma ime është mësuese letërsie ndërsa babai vdiq na plagët e luftës Në ditëlindjen time të dhjetë nëna ime më tha, e ke një motër! Unë e kam një Motër! Po, po, një Motër!U befasova shumë, shumë mama, i thashë, ...

Më shumë...

Jorgo Mandili: Rexhep Qosja për oligarkinë politike dhe sovranin e nëpërkëmbur

Dr. Rexhep Qosja thotë se “Fjalori Enciklopedik i Kosovës”, i hartuar nga Akademia e një klani privat është fjalor antikombëtar

Liria mund të shfrytëzohet mund të përdoret në mënyra të ndryshme prej njerëzve të ndryshëm: prej dikujt shfrytëzohet në radhë të parë për shprehje të lirë të mendimit; prej dikujt në radhë të parë për të fituar pasuri; prej dikujt në radhë të parë për të krijuar karrierë politike pavarësisht ...

Më shumë...

Isuf Ismaili: Adem Demaçi dhe vepra tij rrënjë të atdhetarizmit shqiptar dhe humanizmit të përgjithshëm

Isuf Ismaili: Adem Demaçi dhe vepra tij rrënjë të atdhetarizmit shqiptar dhe humanizmit të përgjithshëm

(Kumtesë e lexuar me rastin e përurimit të veprës: “Adem Demaçi, ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”)  Përurimi i veprës: “Adem Demaçi, ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës” është një gëzim i veçantë. Ndjehem i nderuar dhe njëkohësisht i kënaqur që m`u dha rasti për të ...

Më shumë...

Libri “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844-1999”, u përurua nga Shoqata Kulturore Shqiptare në Montreal

Libri “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844-1999”, u përurua nga Shoqata Kulturore Shqiptare në Montreal

Libri “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844-1999”, Dokumentari nga Prof. Dr. Nusret Pllana me regji nga Regjisori i njohur Luan Kryeziu, dhe kënga kushtuar Komandant Xhabir Toqanit promovohet nga Shoqata Kulturore Shqiptare Montreal edhe në Montreal, Kanada Në datën 13 Nëntor 2016, me iniciativen e kryetares Znj. Anila Erindi ...

Më shumë...

Prof.asoc.dr. Shkëlqim Millaku: “Mashtrimi i madh”, i B. Mahmuti, sinonim i Martin Segonit apo Marin Barletit

Mashtrim i madh, Bardhyl Mahmuti

Të dashur lexues me qëlloi edhe mua fati për të folur, shkruar, analizuar dhe krahasuara “librat” dëshmitë e shkruara dhe ato të papublikuara për t’i thënë disa fjalë. Para se të flasim për analizën e librit Mashtrimi i madhi të autorit Bardhyl Mahmuti, paraqes një shembull krahasues ndërmjet komunikimit të ...

Më shumë...

Faik Miftari: Kosova laike me lekturë shkollore të fesë katolike

Faik Miftari

Shkas për të shkruar këtë shkrim u bë vajza ime, nxënëse e shkollës së mesme të ulët, të klasës së tetë, të cilës për këtë muaj arsimtari i gjuhës shqipe ia kishte caktuar lektyrën me titull “Këngët e Sibilave” të autorit, priftit katolik Pjetër Bogdani. Me të parë librin më ...

Më shumë...

Fatmir Brajshori: Pergamenë e gjallë kushtuar Heroit të heshtur!

Fatmir Brajshori

Të bësh një jetëshkrim, për një njeri, e që zakonisht pas vetes subjekti duhet të ketë një veprimtari që lë gjurmë, një sukses që mbahet mend apo edhe një krijimtari që rrallë harrohet, s’pari duhet të kesh njohuri të bollshme për atë emër e mbiemër, për të cilin autori merr ...

Më shumë...

Isuf Ismaili: Vepra e Sadik Bujës dhe shokëve të tij udhë rrëfim në rrugën e lirisë dhe bashkimit të Shqipërisë

Isuf Ismaili: Vepra e Sadik Bujës dhe shokëve të tij udhë rrëfim në rrugën e lirisë dhe bashkimit të Shqipërisë

Është kënaqësi e veçantë të shkruhet për shokët e vëllezërit tanë, të cilët e kanë ruajtur të freskët dashurinë dhe përkushtimin atdhetar, që as janë thyer e as janë shitur e as janë blerë, të cilët edhe me gjakun e tyre i kanë larë burgjet jugosllave dhe të cilët janë ...

Më shumë...

Avni Dehari: Një tufë poezish

Avni Dehari

Avni Dehari lindi më 3. 5.1947, në fshatin Sllupçan të Kumanovës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Shkollën e mesme, gjimnazin, e mbaroi në Preshevë, kurse u diplomua në Fakultetin e Filologjisë – Gjuhë dhe Letërsi shqipe, në vitin 1974, në Prishtinë. Deri më tash i ka botuar këta libra: ...

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Një ditar-lufte me dëshmi të dorës së parë, i shkruar nga mjekja e luftës, Teutë Hadri

Ramosaj

(Kumtesë e paraqitur me rastin e përurimin të librit të Dr. Teuta Hadri, Krimi që pashë me sytë e mi, Vëllimi 1 e 2, mbajtur në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, më 1 nëntor 2016). Të nderuar të pranishëm, Miq dhe dashamirë të librit, Më lejoni që para se ...

Më shumë...

Rrustem Geci: Ullimadhja Çamëri

Rrustem Geci

  Në  rrënjë  të  ulliri  e kam  lidhur fjalën, në shpirtin tënd mijëvjeçarë Çamëri, hape atë zemër të vrarë merrë frymë, ti tani je dora e Epirit   Çamëri, me ty sot janë të dëbuarit tuaj të pushkatuarit e një kohe të zezë Çamëri, ti kurrë su nënshtrove në çdo pëllëmbë ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Vargje të zgjedhura të disa poetëve hungarezë

Ahmet Qeriqi

Letërsia hungareze është shumë e begatshme dhe mjaft e përkthyer në shumë gjuhë të botës. Mjerisht shkrimtarët më të mëdhenj me përmasa botërore të kësaj letërsie ende nuk janë përkthyer në gjuhën shqipe. Romani ndër më të lexuarit  në botë, “Ararat” i shkrimtarit, Llajosh Zillahi nuk është  i përkthyer në ...

Më shumë...