KEK
Fillimi / Kultura (faqe 60)

Kultura

Jokai Mor: Fragment nga kapitulli i gjashtë i romanit, “Luani i Janinës”

Ali Pashë Tepelena

Në Romanin:  “Luani i Janinës”, në origjinal “Ditët e fundit të Jeniçerëve” i  shkrimtarit të madh hungarez, Jokai Mor, i cili për herë të parë u botua në Hungari, trajtohen ngjarjet historike të kohës së Ali Pashë Tepelenës, të cilat  janë shpalosur, në  një histori emocionuese të kohës së romantizmit evropian. ...

Më shumë...

Reis Mirdita: Milici i Thatishtës

Reis Mirdita

(Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta –XXXV) Vitet e fundit të tetëdhjetave të qindvjeçarit të kaluar e mbetur në kujtim si një dështim* edhe pse nuk ishte aspak e tillë ngjarja që bëhet fjalë në vazhdim. E vërteta ishte se aty pat ardhur një milic me emër sikurse të ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Çuditërisht

Mehmet Bislimi

(me rastin e përvjetorit të RKL-së, me këtë këngë, sot e mot!)   me dashje do thosha diçka sikur ta gjej atë që të tjerët nuk e kanë thënë   çuditërisht nuk kishte mbetur as edhe një pëllëmbë vend rrugën kishin zënë thashethemexhinjtë mbi atë që nuk shkruhet e nuk ...

Më shumë...

Isuf Ismaili: As nuk shuhet, as nuk tretet

Isuf Ismaili

Nëpër vite që kalojnë, Zëri saj gjithnjë jehon, Është zëri i lirisë, Kosovë bijë e Shqipërisë.   Atje në malet e Berishës, Buçiti zëri i trimërisë, Nëpër dallgët luftarake, Në betejat çlirimtare.   Në furtunat ballë për ballë, Ti u ndeshe dhe ngadhënjeve, Dhe kur predhat të bënin varr, Qëndrove ...

Më shumë...

Astrit Dervishaj: Radio-Kosova e lirë, Zëri i Lirisë

Astrit Dervishaj: Radio-Kosova e lirë, Zëri i Lirisë

Radio-Kosova e lirë, Zëri i Lirisë Më 4 janar në vitin 1999 në kohën më të vështirë Filloi të dëgjohej zëri unik i Radios Kosova e Lirë Ai ishte zë autentik që i dha mesazh të gjithë botës Ai zë unik ishte zëri i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Zëri më ...

Më shumë...

Qerimane Polisi: 19-vjet Radio-Kosova e Lirë

Nezir Myrtaj: Radio-Kosova e lirë fitoi betejën (21. 6. 1999)

Ju edhe me tutje të pa lodhur Janar me acar,dimër me stuhi Zëri Juaj jehon në breshëri Kudo plumba, zhurmë tankesh Ju me zërin Tuaj, ballë me ballë rrebeshesh   Me sakrifica në borë e ngrica Me çantë krahut e letra në dorë Shpërndatë jehonë në eter Që për armiqtë ...

Më shumë...

Gazetarët, shkrimtarët e intelektualët që kanë bashkëpunuar dhe bashkëpunojnë me Radion-Kosova

Bunkeri i Radios Kosova e Lirë

Në 19-vjetorin e Radios-Kosova e Lirë kemi evidentuar shumicën derrëmuese të bashkëpunëtorëve tanë, të cilët kanë dërguar shkrime për botim në adresën tonë. Me Radion-Kosova e Lirë kanë bashkëpunuar  jo vetëm gazetarë e publicistë por edhe politikanë e ushtarakë, intelektualë e shkrimtarë të njohur, luftëtarë të lirisë, veteranë, invalidë të ...

Më shumë...

Kapitull nga romani, “Luani i Janinës”, i shkrimtarit hungarez, Jokai Mor

Ali Pashë Tepelena

Në Luginën e Seleukit II Në vitin njëmijë e tetëqind e nëntëmbëdhjetë, kishte rastisur që një anije pirate të kishte lundruar në “Parajsën e Sudës”, dhe kishte parë rrënoja antike deri atëherë të papara dhe të  mrekullueshme të Luginës së Seleukit. Korsarët bartën flamurin francez, por ekuipazhi i saj përbëhej ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Monologu i shqiptarit në “Poemin kosovar” të Mitrush Kutelit, monolog i fenomenologjisë kombëtare

Mitrush Kuteli

“Poemi kosovar” i shkrimtarit të madh shqiptar, Mitrush Kuteli është ndër krijimet antologjike të letërsisë shqiptare në përgjithësi. Në këtë krijim fenomenal, ai me një ndjenjë të thellë përkushtimi vëllazëror e kombëtar, ka përshkruar fatin e rëndë të shqiptarëve të Kosovës e më gjerë, të cilët praj vitit 1912 kishin ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Të fyer e të zhgënjyer

Mehmet Bislimi

Mes hamendjes dhe shpërfytyrimit, prej shumë kohësh kisha një konsideratë për ju zoti Noci, mbase të panevojshme, në fakt ata që nuk kanë konsideratë për të tjerët – veç unit të vet, do të thotë se ata duan vetëm veten e vet, dhe kështu të shkon mundi huq. Bukur e ...

Më shumë...

Jokai Mor: Kapitulli i parë i romanit historik: “Luani i Janinës”

Jokai Mor: Kapitulli i parë i romanit historik: "Luani i Janinës"

 Në Romanin:  “Luani i Janinës“, ose në origjinal, “Ditët e fundit të Jeniçerëve”,   shkrimtari i madh hungarez, Jokai Mor, trajton ngjarjet historike të kohës së Ali Pashë Tepelenës, të cilat  janë shpalosur, në  një histori emocionuese të kohës së romantizmit evropian. Rrëfimet plot mister, që nga fillimi e deri në ...

Më shumë...

Nga Shoqata Labëria “Nderi i Kombit”, shkrimtari Albert Zholi merr titullin e lartë “Personalitet i Shquar i Labërisë”

Nga Shoqata Labëria “Nderi i Kombit”, shkrimtari Albert Zholi merr titullin e lartë “Personalitet i Shquar i Labërisë”

Prof. Sulejman Muça Ditën e shtunë, datë 16 dhjetor 2017, në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar u zhvillua festimi i 26-vjetori të Shoqatës Labëria “Nderi i Kombit”. Në këtë festë merrnin pjesë drejtues, anëtarë dhe simpatizantë të Shoqatës Labëria, deputetë, politikanë, shkrimtarë, artistë, poetë, gazetarë, inxhinierë, ushtarakë, miq të kësaj ...

Më shumë...

Qerim Kryeziu: Vlerat e një promovimi

Qerim Kryeziu: Vlerat e një promovimi

(Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisë pushtuese në Kosovë 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s në Kosovë, dokumentari Dëshmitë e Heshtura dhe Florie Lule Bajraktari, Drejt lirisë – ekspozitë) Qendra Kulturore e Kosovës në Suedi në kuadër të Takimeve të Dhjetorit, organizoi më 16 dhjetor 2017, një promovim dhe një hapje ekspozite. ...

Më shumë...

Isuf I. Bytyçi: Synimi dhe sfidat e Mësimit Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari

Isuf I. Bytyçi: Synimi dhe sfidat e Mësimit Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari

 Më 13.12.2017, përfaqësuesit e Konsullatës së Kosovës në Munih të Gjermanisë kishin organizuar një takim të përbashkët me përfaqësuesit e MASHT-it dhe ata për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari. Në cilësinë e nikoqirit, ishin përfaqësuesit e konsullatës së Kosovës, z. Hamdi Reçica dhe z. Faket Kajtazi. Ndërsa mysafirë ...

Më shumë...

Rrustem Geci: B R U T Ë T – poezi nga libri “Trokitje çame”

Rrustem Geci

Çasti është shqiptarët të bashkohemi çasti është të bëjmë një bashkështet çamët dhe arvanitët jemi vëlla, një gjuhë, një alfabet, dhe një tërësi etnike. Këtu është Shqipëri dhe askund tjetër këtu është Kosovë dhe askund tjetër këtu dhe gjithandej është Çamëria këtu dhe gjithandej është Kumanova Ngritu Çamëri, flamurja e ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Uniteti

Mehmet Bislimi

gjyshja ime ndjesë pastë me dorën e saj të lehtë nga shtëllunga e leshit fijet i lidhte në unitet   njerëzit e kohës moderne si grykësit që zihen për një presh unitetin e kohës së vonuar e bënë li e lesh   leshi e lëmshi u ngatërruan në fushat e ...

Më shumë...