Fillimi / Fejton

Fejton

Ahmet Qeriqi: Përpjekjet e disa klaneve e individëve për t’ u veshur me merita, para, gjatë dhe pas luftës, zbehin edhe të vërtetat e tyre… III

Ahmet Qeriqi

Hallakama e përgjithshme për të rrahur gjoks patriotizmi, për tu veshur me “petkun e lirisë”, për të cilin  është derdhur gjak, ndërsa dikujt nuk i ka munguar as një qime floku gjatë luftës  së UÇK-së, të  cilën e  kanë bërë në vendet e Evropës, të përbashkuar rreth fondeve,  për luftën ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Përpjekjet e disa klaneve e individëve për t’ u veshur me merita, para, gjatë dhe pas luftës, zbehin edhe të vërtetat e tyre… II

Ahmet Qeriqi: Kosova nuk mund të bëhet Izrael, sikur mendojnë disa mendje-çjerrë e trutharë

Hallakama e përgjithshme për të rrahur gjoks patriotizmi, për tu veshur me “petkun e lirisë”, për të cilin  është derdhur gjak, ndërsa dikujt nuk i ka munguar as një qime floku gjatë luftës  së UÇK-së, të  cilën e  kanë bërë në vendet e Evropës, të përbashkuar rreth fondeve,  për luftën ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Përpjekjet e disa klaneve e individëve për t’ u veshur me merita, para, gjatë dhe pas luftës, zbehin edhe të vërtetat e tyre… I

Ahmet Qeriqi

Hallakama e përgjithshme për të rrahur gjoks patriotizmi, për tu veshur me “petkun e lirisë”, për të cilin  është derdhur gjak, ndërsa dikujt nuk i ka munguar as një qime floku gjatë luftës  së UÇK-së, të  cilën e  kanë bërë në vendet e Evropës, të përbashkuar rreth fondeve,  për luftën ...

Më shumë...

Reshat Badallaj: UDB-ashët, agjentët, spiunët, kolaboracionistët, tradhtaret “shqipfolës: qe i shërbyen Serbisë para dhe gjatë luftës së Kosovë

Reshat Badallaj

Gjykates Speciale ne Hage, ne perkrahje te çlirimtarit,NASIM HARADINAJ *Kete shkrim e kam publikuar pas luftes dhe kam patur kercnime pikerisht nga ky tradhtare i kombit, nga Nishi i Serbise dhe disa kelysh te tij,qe jetonin ne Gjermani *Në dhomen e tij ka mbajtur trobojnicen e Rankoviqit dhe beri serbizimin ...

Më shumë...

Emrat e qindra kriminelëve serbë që kryen masakrat në Kosovë

Kriminelet serbe

Në këtë listë gjeni emrat e ushtarakëve apo personave të armatosura për të cilët ka shënime që kanë marrë pjesë në kryerjen e krimeve të rënda si masakrimi, pushkatimi, therje të popullsisë civile dhe dhunimin e femrave,…. Lista është ndërtuar sipas rasteve shumica e të cilave është shqyrtuar nga hetuesia ...

Më shumë...

Lufta e Lumës (Tetor-Dhjetor 1912) II

Ushtarë serbë duke luftuar në Lumë, më 1912.

 Numri i te reneve serbë  ne Luften e Lumes Ne fakt duhet pranuar se numri i humbjeve serbe eshte veshtire te nxirret me saktesi. Siç eshte e njohur boterisht komandat serbe i fshihnin te dhenat e humbjeve ne front dhe nuk i lejonin korrespondentet e huaj te shtypit aty,sa per ...

Më shumë...

Mahmut Karanxha: Në përvjetorin e masakrës serbe në krahinën e Topojanit I

Raporti i Arqipeshkvit të Shkupit, Llazër Mjeda, dërguar Vatikanit për krimet serbe mbi shqiptarët gjatë Luftërave Ballkanike

Masakra serbe e vitit 1913, vriten 620 burra e djem në fshatin Topojan Masakra anekënd në tërë hapësirën shqiptare, për fat të keq të shtrirë në 6 shtete, si rrallëherë në ditët e nëntorit të vitit të kaluar, kudo mbizotëroi ngjyra kuqezi, ngjyra e flamurit tonë kombëtar. I vjetër ky ...

Më shumë...

Prof. Mr. Skënder R. Hoxha: MASAKRA NË JABLLANICË ( SHQIPONJË) TË DUSHKAJËS E VITIT 1921 IV

Prof. Mr. Skënder R. Hoxha: MASAKRA NË JABLLANICË ( SHQIPONJË) TË DUSHKAJËS E VITIT 1921 IV

Prof. Mr. Skënder R. Hoxha: MASAKRA NË JABLLANICË ( SHQIPONJË) TË DUSHKAJËS E VITIT 1921  IV     ME RASTIN E 75 VJETORIT TË MASAKRËS SERBE NË JABLLANICË TË DUSHKAJËS              “Të nderuar mysafirë dha banorë të Dushkajës!         (…)        Mund të thuhet se synimet e politikës ekspansioniste serbe ...

Më shumë...

Prof. Mr. Skënder R. Hoxha: MASAKRA NË JABLLANICË ( SHQIPONJË) TË DUSHKAJËS E VITIT 1921 III

Prof. Mr. Skënder R. Hoxha: MASAKRA NË JABLLANICË ( SHQIPONJË) TË DUSHKAJËS E VITIT 1921 III

5. I SHPËTUAN VDEKJES !…          Në traditë të këtushme ruhet kujtimi se plojës së Masakrës së Jabllanicës të vitit 1921 i kishin shpëtuar: Rexhë (Tahir) Smajlaj, i Mëhallës së Poshtme; Ukë (Nezir) Smajli, i Mëhallës së Përkolve, thuhet edhe Tahir (Salih) Mehmetaj, i Mëhallës së Mulaj; si dhe Fazli ...

Më shumë...

Prof. Mr. Skënder R. Hoxha: MASAKRA NË JABLLANICË (SHQIPONJË) TË DUSHKAJËS E VITIT 1921 – II

Prof. Mr. Skënder R. Hoxha: MASAKRA NË JABLLANICË (SHQIPONJË) TË DUSHKAJËS E VITIT 1921 - II

4. JABLLANICA NË DITËN E MASAKRËS   Ditë tmerri…       Në Jabllanicën e rrethuar fillon rrëmuja…       Xhandarmëria me raja, bashibozukë e banda çetnike të kryebanditit Miliq Kërsta hyjnë nëpër oborre e shtëpi. Bastisin. Mbledhin meshkujt: pleq e të rinj. I lidhin nga dy e nga tre me shoka të ...

Më shumë...

Prof. Mr. Skënder R. Hoxha: MASAKRA NË JABLLANICË (SHQIPONJË) TË DUSHKAJËS E VITIT 1921 – I

Prof. Mr. Skënder R. Hoxha: MASAKRA NË JABLLANICË (SHQIPONJË) TË DUSHKAJËS E VITIT 1921 - I

Atje diku në male të Dushkajës… Katundi Jabllanicë gjendet në krahun verior të Dushkajës, ndërsa për qendër administrative, arsimore, kulturore, ka Gjakovën. Territori i këtij katundi ka kofiguracion relievor kodrinor e malor, por edhe me fusha të gjera, të rrafshta e pjellore që shtrihen në anën e djathtë të Lumbardhës ...

Më shumë...

Adil Fetahu: “LIBRI I KALTËR” PËRPJEKJE PËR TKURRJËN E AUTONOMISË SË KRAHINAVE I

Adil Fetahu

Pozita  kushtetuese-juridike e Kosovës në ish-Jugosllavi Krahinat autonome (Kosova dhe Vojvodina)  që ishin  në ish-Jugosllavi, në periudhën 1945 deri më 1992, kanë pësuar ndryshime në statusin dhe pozitën e tyre kushtetuese-juridike, të përcaktuar me kushtetutat e Jugosllavisë dhe të Serbisë: me Kushtetutën e RFDJ (1946), me Ligjin Kushtetutës të RFPJ ...

Më shumë...

Adil Fetahu: “LIBRI I KALTËR” PËRPJEKJE PËR TKURRJËN E AUTONOMISË SË KRAHINAVE II

Adil Fetahu

Libri i kaltër  ishte tendencë për kthim prapa Edhe në procesin e reformave dhe miratimit të amandamenteve (1968 e 1971) dhe gjatë procesit të miratimit të Kushtetutës së RSFJ-së (1974), udhëheqja politike dhe shtetërore e Serbisë, të prirur nga politika hegjemoniste serbomadhe, me këmbëgulje ishin kundër atyre ndryshimeve, sidomos kundër ...

Më shumë...

Zoja Pali, është këngëtarja, e cila i këndoi me përkushtim të jashtëzakonshëm, Enver Hoxhës I

Zoja Pali, është këngëtarja, e cila i këndoi me përkushtim të jashtëzakonshëm, Enver Hoxhës I

Në një intervistë për PanoramA, mësuesja këngëtare, Zoja Pali ka treguar historinë e saj të këndimit, veçmas të këngës,  “Fjalë prej zemre”, që i kushtohej, Enver Hoxhës, të cilën e kishte  kënduar në Festivalin e Gjirokastrës, në vitin 1983 dhe kishte marrë çmimin e parë. Me këtë rast mbase edhe ...

Më shumë...

Zoja Pali, është këngëtarja, e cila i këndoi me përkushtim të jashtëzakonshëm, Enver Hoxhës II

Zoja Pali

Intervista e plotë  e Zoja Palit  për PanomramA   (Apr 21, 2014 | 14:54  Linku: http://www.panorama.com.al/zoja-pali-si-me-detyruan-te-kendoj-ne-ditelindjen-e-enverit/) Kënga e Zoja Palit nuk kishte shkelur më herët skena festivalesh o teatrosh, nuk kishte interpretuar as si amatore, jo më si profesioniste, ama urdhri ishte kategorik dhe i drejtpërdrejtë nga Komitetit Ekzekutiv i ...

Më shumë...

Mehmet Musa: Pranvera e vitit 1981 ishte një bombë atomike kundër Jugosllavisë dhe ”bashkim –vëllazërimit!” I

Fadil Rexha: Pranvera e Lavdishme 1981 – evokim

       Tani e katër dekada të shkuara, në marsin dhe prillin e lulëbozhureve të Atdheut,në gjysmën e Shqipërisë së okupuar nga serbosllavia, ra termet që lëkundi thellë deri në horizontin e nëntë të tokës, themelet e Jugosllavisë fashiste dhe të “bashkim-vllazërimit” me sllavët e jugut. Në javën e ...

Më shumë...