Fejton

Ahmet Qeriqi: Tragjedi e kobshme në Kabash të Prizrenit. Serbët kanë vepruar me djallëzi (E premte 14 maj 1999)

Ahmet Qeriqi: Tragjedi e kobshme në Kabash të Prizrenit. Serbët kanë vepruar me djallëzi (E premte 14 maj 1999)

Dje dhe sot janë vërejtur lëvizje intensive taktike të forcave serbe. Ata të ndodhur përballë rrezikut nga ajri prore lëvizin nga një vend në tjetrin. Jam thellësisht i bindur se zbulimi i tyre sekret mbanë lidhje sidomos me pilotët dhe eprorët francezë apo italianë. Pikërisht në saje të këtij bashkëpunimi …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një informatë e Radios Kosova e Lirë, drejtuar Shon Bërnsit në Shkup (E enjte 13 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Një informatë e Radios Kosova e Lirë, drejtuar Shon Bërnsit në Shkup (E enjte 13 maj, 1999)

Në mëngjes në tendën tonë erdhi eprori, Muharrem Sylejmani. Ai tregon se ka një defekt në radiolidhje dhe kërkon nga Fatmir Dugolli t`ia evitojë defektin. Muharremi po ashtu na tregon se forca të shumta të këmbësorisë armike me pesë kamionë janë vendosur në fshatin Kizharekë dhe mund të pritet ndonjë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Në radhët e UÇK-së ka eprorë të lartë të Armatës së Shqipërisë, vullnetarë nga të gjitha viset e Shqipërisë etnike dhe nga mërgata (E mërkurë 12 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Në radhët e UÇK-së ka eprorë të lartë të Armatës së Shqipërisë, vullnetarë nga të gjitha viset e Shqipërisë etnike dhe nga mërgata (E mërkurë 12 maj, 1999)

Sot në orën 8 të mëngjesit jam nisur në drejtim të Berishës. Sapo kam kaluar në kodrën mbi Arat e Shkreta, në kufirin që e ndanë Krojmirin nga Kleçka,  kam hetuar se mbi kokë më kanë shpërthyer  predha apo plumba armësh, që vinin prej pozicioneve serbe nga ana jugperëndimore. Kam …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gryka e Shpëtimit do ta mbijetojë luftën falë organizimit dhe heroizmit të luftëtarëve të lirisë (E martë 11 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Gryka e Shpëtimit do ta mbijetojë luftën falë organizimit dhe heroizmit të luftëtarëve të lirisë (E martë 11 maj, 1999)

Ashtu sikurse jam marrë vesh paraprakisht me Nezir Myrtjan, sot nuk kam shkuar në Berishë. Këtu në Grykën e Shpëtimit iu mungoj të afërmve, bashkëfshatarëve dhe të tjerëve. Edhe mua më mungojnë dhe s mund të rri më shumë se dy  apo tri ditë pa ardhur këtu për të mësuar …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Takim në rrugë me Muhamet Lladrovcin, babanë e dëshmorit të kombit Fehmi Lladrovci (E hënë 10 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Takim në rrugë me Muhamet Lladrovcin, babanë e dëshmorit të kombit Fehmi Lladrovci (E hënë 10 maj, 1999)

Moti ka filluar të përmirësohet. Gjelbërimi është shtrirë në të gjitha poret e natyrës. Dushku ka krijuar kushte për strehim dhe lëvizje të suksesshme nëpër pyje. Aeroplanët e NATO-s nuk po ndërmarrin sulme të intensitetit të para disa ditëve. Goditja në godinën e ambasadës kineze ka shkaktuar konfuzion e mbase …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Intensifikohet ofensiva serbe në Zonën e Neredimës (E diel 9 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Intensifikohet ofensiva serbe në Zonën e Neredimës (E diel 9 maj, 1999)

Qysh herët në mëngjes forcat ushtarake dhe policore serbe kanë ndërmarrë sulme të gjithanshëm në drejtim të Budakovës, fshatrave dhe pozicioneve të tjera të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të Zonës Operative të Neredimës. Nga kodra afër Pallanikut edhe pse në një largësi afër 30 kilometra dëgjohen të shtënat dhe shihet …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Bandat serbe kanë vrarë profesor Fehmi Aganin. Ata po bëjnë përpjekje që këtë akt të tyre qyqar t’ia adresojnë UÇK-së. Aeroplanë të NATO-s kanë goditur godinën e Ambasadës kineze në Beograd. (E shtunë 8 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Bandat serbe kanë vrarë profesor Fehmi Aganin. Ata po bëjnë përpjekje që këtë akt të tyre qyqar t’ia adresojnë UÇK-së. Aeroplanë të NATO-s kanë goditur godinën e Ambasadës kineze në Beograd. (E shtunë 8 maj, 1999)

Shi dhe mjegull. Natyra megjithatë është mbushur me gjelbërim. As moti i lig, as predhat e armikut nuk na tundin nga vendi. Ne, me përgjegjësinë më të fisnikëruar dhe në anën tjetër si ushtarë besnikë të këtij populli të shumëvuajtur nëpër shekuj, po i kryejmë detyrat dhe obligimet tona. Asnjëherë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Shqetësime të tjera të pritura dhe të papritura. (E premte 7 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Shqetësime të tjera të pritura dhe të papritura. (E premte 7 maj, 1999)

Në mëngjes para se unë dhe Neziri të niseshim për në Berishë, kanë ardhur Sylë Qeriqi dhe Elez Durmishi. Iu kam bërë me dije se përmes Martinit i kam njoftuar Samiun, Ilaz Dërgutin  dhe Shaban Shalën. Elezi më tregon se ata tanimë kanë mësuar për të gjitha, mirëpo janë në …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kosova digjet në flakë e barot. Ibrahim Rugova me familjen e tij në përcjellje të regjimit të Milosheviqit vendoset në Itali (E enjte 6 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Kosova digjet në flakë e barot. Ibrahim Rugova me familjen e tij në përcjellje të regjimit të Milosheviqit vendoset në Itali (E enjte 6 maj, 1999)

Sërish ka ndërruar moti. Në orët e para ditës ka rënë shi, ndërsa më vonë na ka kapluar mjegulla aq e dendur sa nuk shihet më larg se 20 metra. Në raste të tilla ndihemi keq, meqë nuk mund të përcjellim zhvillimet në terren. Nga moti i lig janë ndërprerë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Martin Çuni rrugëton për në Drenicën Qendrore. (E mërkurë 5 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Martin Çuni rrugëton për në Drenicën Qendrore. (E mërkurë 5 maj, 1999)

NATO-ja po godet pandërprerë caqet ushtarake dhe ato të infrastrukturës ekonomike të Jugosllavisë. Aeroplanët po godasin edhe në thellësi të Serbisë dhe të Vojvodinës. Në shënjestër të sulmeve janë rezervat e karburanteve, urat mbi Tunë, objektet ushtarake dhe ekonomike, fabrikat etj. NATO-ja po ndërmerr sulme edhe mbi njësitë e motorizuara …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Fillojmë të rregullojmë bunkerin afër tendës (E martë 4 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Fillojmë të rregullojmë bunkerin afër tendës (E martë 4 maj, 1999)

Këtu në tendë shkruaj, me shpresë se të paktën këto shkrime, (kjo kronikë) do të shpëtojë dhe do të jetë një dëshmi shkrimore për shumë ngjarje që kanë ndodhur prej fillimit të luftës. Si zakonisht me Nezir Myrtjan përgatisim informata për emisionin e lajmeve. Nga Agjencia marrim vetëm tri katër …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Vazhdojnë imponimet dhe papërgjegjësia (E hënë 3 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Vazhdojnë imponimet dhe papërgjegjësia (E hënë 3 maj, 1999)

Në mëngjes Elhamiu dhe Epiri, së bashku me Fatmir Dugollin janë nisur për në Berishë. Ata kanë përgatitur disa ushqime për ne, të cilat duhet t`i çojnë ngarkuar në shpinë meqë nuk kemi  as qerre. Ndërkohë ka ardhur Sylë Qeriqi, i lodhur dhe i dërrmuar jo vetëm nga lufta dhe …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Edhe disa veprime të tjera të papërgjegjshme të individëve të caktuar. (E diel 2 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Edhe disa veprime të tjera të papërgjegjshme të individëve të caktuar. E diel 2 maj, 1999

Vazhdojnë sulmet e Aleancës ushtarake Veriatlantike kundër caqeve ushtarake e policore serbe. Me rastin e goditjes së një ure në jugun e Serbisë, aeroplanët e NATO-s kanë goditur një autobus me paramilitarë serbë. Sot në tendën tonë në Rreze të Baliqit ka ardhur për të na vizituar, Avdyl Krasniqi, vëllai …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një lajm i befasishëm dhe shumë i rrezikshëm (E shtunë 1 maj, 1999)

Ahmet Qeriqi: Një lajm i befasishëm dhe shumë i rrezikshëm (E shtunë 1 maj, 1999)

Sot në tendën tonë në Berishë, kanë ardhur nga Krojmiri Faruk Gashi dhe Nusret Gashi. Nusreti më ka bërë me dije se baba dhe familja e vëllait tim të ndjerë Isufit, është vendosur në Mallapolc, ndërsa nëna po rri te Haki Hysiqi në Shtimje. Faruk Gashi më tregoi një lajm …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Vazhdojnë bombardimet e NATO-s kundër caqeve serbe. Lufime të ashpra po zhvillohen edhe në brezin kufitar sidomos në Koshare. (E premte 30 prill 1999)

Ahmet Qeriqi: Vazhdojnë bombardimet e NATO-s kundër caqeve serbe. Lufime të ashpra po zhvillohen edhe në brezin kufitar sidomos në Koshare. (E premte 30 prill 1999)

Moti ka filluar të përmirësohet dukshëm. Edhe gjelbërimi sa vjen e pi i vishet tërë vendit si petk përjetësor të shumëngjyrshëm. Sa fort na ka munguar mugulli dhe sa shpejt filloi ta përthekojë tërë Rrafshnaltën. Edhe sot aeroplanët bombardues të NATO-s kanë goditur caqet ushtarake dhe njësitë e motorizuara lëvizëse …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Aeroplanë bombardues të NATO-s goditin bazën ushtarake serbe në Feronikel të Gllogocit (E enjte 29 prill, 1999)

Ahmet Qeriqi: Aeroplanë bombardues të NATO-s goditin bazën ushtarake serbe në Feronikel të Gllogocit (E enjte 29 prill, 1999)

Moti ka filluar të përmirësohet dukshëm. Ka zhvillime reshje të bardha e të jonizuara por nuk po bie. Përgjithësisht  duket qetë në orët e para ditës. Sot, derisa po punonim në përgatitjen e emisionit në tendë ka ardhur njëfarë Ramadan Jolla i Arllatit. Ai njihet me Nusret Pllanën dhe na …

Më shumë...