Brickos

Fejton

Ahmet Qeriqi: Kreu shtetëror kriminal serb paralajmëron NATO-n se nëse sulmon Jugosllavinë, duhet ta dijë se çka i pret shqiptarët. (22 mars 1999)

Ahmet Qeriqi: Kreu shtetëror kriminal serb paralajmëron NATO-n se nëse sulmon Jugosllavinë, duhet ta dijë se çka i pret shqiptarët. (22 mars 1999)

Sot është dita e tretë e ofensivës së përgjithshme të forcave ushtarake e policore serbe. Ata po sulmojnë, po plaçkitin dhe po djegin fshatrat. Popullata po ikë nga një vend në tjetrin. Popullata e Drenicës Qendrore po dyndet në drejtim të Gllogocit. Në grykën e Gashit në Nekoc të zhvendosurit …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Ofensiva serbe po ndërmerr përmasa në tërë vendin. (21 mars, 1999)

Ahmet Qeriqi: Ofensiva serbe po ndërmerr përmasa në tërë vendin. (21 mars, 1999)

Ofensiva e forcave armike po vazhdon me intensitet në shumë zona të luftës në Kosovë. Qysh në mëngjes ka filluar sulmi në drejtim të fshatrave Tërstenik, Polac, Prekaz, Lubovec, Galicë si dhe në anën tjetër të Drenicës Qendore në relacion Rezallë, Llaushë, Likoc etj. Burime tona nga terreni bëjnë të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Ofensiva e forcave okupatore po merr përmasa në tërë Drenicën e më gjerë (20 mars, 1999)

Ahmet Qeriqi: Ofensiva e forcave okupatore po merr përmasa në tërë Drenicën e më gjerë (20 mars, 1999)

Rreth orës gjashtë të mëngjesit janë dëgjuar detonime të fuqishme nga pozicionet serbe të Kroi i Mbretit, në drejtim të Vasilevës, Korroticës dhe fshatrave të tjera të Gllogocit. Vija e luftimeve ka përfshirë relacionin Komaran, Gllogovc, Terstenik, Polac, Skënderaj. Serbët po bëjnë përpjekje të depërtojnë në të gjitha pikë pozicionimet …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një ditë pushim në Krojmir. (19 mars, 1999)

Ahmet Qeriqi: Një ditë pushim në Krojmir. (19 mars, 1999)

Gjatë tërë natës ka rënë dëborë. Rrugët sërish janë zënë dhe sot kam vendosur të rri në Krojmir meqë  nuk është hapur rraja për në Berishë. Së bashku me Ali Mullinin kemi shkuar te kushëriri im, Imer Tafil Qeriqi i cili ditë më parë  ka pësuar një paralizë të pjesërishme. …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Delegacioni shqiptar në Rambuje ka nënshkruar projekt-dokumentin e Marrëveshjes të Konferencës së Rambujesë (18 mars, 1999)

Ahmet Qeriqi: Delegacioni shqiptar në Rambuje ka nënshkruar projekt-dokumentin e Marrëveshjes të Konferencës së Rambujesë (18 mars, 1998)

Sot kam qëndruar në Krojmir. Bora po bie pa u ndalur, por të gjitha shtigjet për lëvizje janë hapur me kohë. Gjatë tërë para ditës kam biseduar me Sylë Qeriqin dhe Elez Durmishin. Atyre iu kam treguar se kam biseduar përmes telefonit satelitor me Ilaz Dërgutin i cili ka premtuar …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Forcat armike dhe bora po na ngushtojnë rrethin e veprimeve (17 mars, 1998)

Ahmet Qeriqi: Forcat armike dhe bora po na ngushtojnë rrethin e veprimeve (17 mars, 1998)

Nga era e shkundërmuar që mbrëmë e përfshiu Rrafshnaltën, sërish u prish moti. Borë ka rënë gjatë tërë ditës. Dimri i ashpër nuk po na lëshon dot edhe pse jemi në prag të pranverës. Çka do të ndodh me këtë popull fatkeq poqe se fillon ofensiva. Të gjitha shtigjet janë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Luftime të ashpra në Shalë dhe në Drenicë (16 mars, 1999)

Ahmet Qeriqi: Luftime të ashpra në Shalë dhe në Drenicë (16 mars, 1999)

Mbrëmë ka bërë ftohtë. Sa herë që fryn era oda ftohet. Në raste të tilla më del gjumi dhe nuk më merr më me orë të tëra. Ende nuk kemi siguruar shtrojë e mbulojë të mjaftueshme. Për kushte dhe rrethana lufte, tani për tani nuk duhet të ankohemi në asnjë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Ngjarje të përditshmërisë në rrethana të luftës. E hënë 15 mars, 1999

Ahmet Qeriqi: Ngjarje të përditshmërisë në rrethana të luftës. E hënë 15 mars, 1999

Herët në mëngjes me Fatmir Dugollin dhe Ali Mullinin nisemi në rrugën tënë të përditshme dhe të mundimshme. Te Spitali e kam takuar Reshat Gashin dhe kushëririn e tij Nexhmedinin. Ai ka ardhur nga Shtmja  për të na parë dhe ka shfaqur gatishmëri që të inkuadrohet në frontin e luftimeve. …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Bisedë me telefon me ushtarakun Ilaz Dërguti në Zonën Operative të Drenicës (14 mars, 1999)

Edhe sot ka vazhduar ofensiva serbe në zonat e Drenicës, të Llapit dhe të Shalës. Nga të gjitha zonat kemi siguruar raporte tonike të përgjegjësve të informimit. Luftime të rrepta po zhvillohen edhe në Artakoll, në Fshatrat e Klinës dhe në zonën e Llapit. Sot rreth orës 12,30 minuta forcat …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Shpërthime të eksplozivit nëpër vendbanimet shqiptare. Një pjesë e delegacionit shqiptar nga Aeroporti i Prishtinës niset për në Rambuje (13 mars, 1999)

Ahmet Qeriqi: Shpërthime të eksplozivit nëpër vendbanimet shqiptare. Një pjesë e delegacionit shqiptar nga Aeroporti i Prishtinës niset për në Rambuje (13 mars, 1999)

Rreth orës tetë të mëngjesit  kanë filluar granatimet e forcave serbe mbi disa fshatra të Drenicës Qendrore në relacion Gllogoc-Skënderaj. Pak më vonë janë dëgjuar disa detonime tejet të fuqishme, intensiteti i shpërthimeve është hetuar edhe te ne të Rrafshnaltë. Si duket sot serbët kanë ndërmarrë veprime ushtarake në shkallë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Në Grykë të Kizharekës takojmë gazatarin e mirënjohur Kurt Shorck (12 mars, 1999)

Ahmet Qeriqi: Në Grykë të Kizharekës takojmë gazatarin e mirënjohur Kurt Shorck (12 mars, 1999)

Martin Çuni është kthyer nga terreni. Falë hapërimit të tij të pandalshëm nëpër zonat e Drenicës dhe të Shalës, kemi mjaft informacione, emisione speciale, reportazhe, biseda dhe intervista. Pavarësisht nga këto programi  ynë ditor tanimë është skematizuar. Me gjithë përpjekjet që po bëjmë për të qenë sa më kreativë dhe …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Së bashku me Nezir Myrtajn vizitojmë selinë e Shtabit, në Divjakë (11 mars, 1999)

Ahmet Qeriqi: Së bashku me Nezir Myrtajn vizitojmë selinë e Shtabit, në Divjakë (11 mars, 1999)

Rrugës për  në Berishë sot iu ka bashkuar edhe Nazmi Iballi. Ai është i interesuar të bisedojë gjerësisht me Ramë Bujën, lidhur me angazhimet që ka shfaqur për ta  marrë në sektorin e Ekonomisë dhe të Finacave. Nazmiu prej fillimi të luftës ka qenë në rrjedha dhe ka ndihmuar jashtëzakonisht …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Tubim përkujtimor për legjendarin Adem Jashari në Krojmir. Në shenjë nderimi bëhet edhe parakalimi ushtarak i ushtarëve dhe eprorëve të Batalionit Ruzhdi Salihu ( 10 mars, 1999)

Ahmet Qeriqi: Tubim përkujtimor për legjendarin Adem Jashari në Krojmir. Në shenjë nderimi bëhet edhe parakalimi ushtarak i ushtarëve dhe eprorëve të Batalionit Ruzhdi Salihu ( 10 mars, 1999)

Jo si zakonisht, sot në mëngjes jam nisur në drejtim të Kizharekës. Nga atje me Ali Mullinin kemi shkuar te shkolla e Krojmirit ku e kemi mbajtur  tubimin përkujtimor dhe revistën ushtarake të batalionit. Të gjitha përgatitjes janë bërë me kohë. Tubimi ka filluar me kohë të caktuar dhe është …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Shqetësime dhe ndodhi të përditshme të zakonshme, (9 mars 1999)

Ahmet Qeriqi: Shqetësime dhe ndodhi të përditshme të zakonshme, (9 mars 1999)

Në mëngjes heret me Nezirin dhe Aliun nisemi në drejtim të Berishës. Moti ka filluar të përmirësohet. Ditët janë zgjatur dhe pranvera po na vjen. Erërat e shkundërmuara nga jugu paralajmërojnë prishjen e motit por edhe fundin e acarit dimëror…. Edhe sot kanë vazhduar ofensivat armike në fshatrat përreth Qyqavisë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Vazhdon ofensiva shkatërrimtare e forcave okupatore serbe në fshatrat e Zonës së Kaçanikut (8 mars, 1999)

Ahmet Qeriqi: Vazhdon ofensiva shkatërrimtare e forcave okupatore serbe në fshatrat e Zonës së Kaçanikut (8 mars, 1999)

Në zonën e luftimeve në rrethinën e Kaçanikut po zhvillohen luftime të ashpra. Ende nuk dihen  humbjet nga asnjëra palë por sipas raporteve tonike që i marrim nga vend-luftimet flitet për beteja të përgjakshme. Nga një informatë që e kemi marrë pas dite bëhet e ditur për tre ushtarë të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Luftime të ashpra në zonën e Kaçanikut. Nuk dihet numri i të rënëve (7 mars, 1999)

Ahmet Qeriqi: Luftime të ashpra në zonën e Kaçanikut. Nuk dihet numri i të rënëve (7 mars, 1999)

Sot është Dita e mësuesit. Për këtë ditë me rëndësi të arsimit kombëtar e kam përgatitur një shënim tematik, duke përkujtuar me këtë rast edhe mësuesit dëshmorë të rënë në luftë për çlirimin e vendit nga barbaria serbe. Më mungojnë të dhëna për mësuesit dëshmorë. Në mesin e disave e …

Më shumë...