KEK
Fillimi / Personalitete

Personalitete

Vaso Pashë Shkodrani ( 1825-1892)

Vaso Pasha: Shqyptarë me vëllezër jeni tuj u vra, ndër një qind çeta jeni shpërnda!

Pashko Vasa lindi në vitin 1825 në qytetin e Shkodrës dhe vdiq me 29 qershor 1892 në Bejrut të Libanit, ishte veprimtar i shquar i Rilindjes Kombëtare, shkrimtar, poet, publicist dhe guvernator i Libanit derisa vdiq. Pashko Vasa, i quajtur edhe Vaso Pashë Shkodrani, lindi në Shkodër më 17 shtator ...

Më shumë...

Albert Vataj: Arkitekt Sinani, shqiptari i madh i civilizimit osman, “Mikelangjelo i Orientit” dhe i përzgjedhuri i katër sulltanëve

Albert Vataj: Arkitekt Sinani, shqiptari i madh i civilizimit osman, “Mikelangjelo i Orientit” dhe i përzgjedhuri i katër sulltanëve

Frank Llojd Wright, një nga arkitektët më të mirë të kohës sonë shkroi në librin e tij: ‘Dy arkitektë kanë ardhur në tokë. I pari është arkitekt Sinani kurse tjetri jam unë. Sinani ishte kohanik i italianit Mikelangjelo dhe britanikut Christopher Wren. Përderisa plasaritjet e kubes…të ndërtuar nga Mikelangjelo vazhdojnë ...

Më shumë...

HOMAZH PËR DËSHMORËT E KOMBIT, SIMON DHE SHTJEFËN DUSHI, NË 31-VJETORIN E RËNIES HEROIKE

Zef Ndrecaj: 30-vjetori i vrasjes nga policia serbe i vëllezërve Simon dhe Shtjefën Dushi, dëshmorë të kombit

Emrat e dëshmorëve të kombit, Simon dhe Shtjefën Dushi, nga fshati Deiq i komunës, së Klinës, paraqesi figura të personaliteteve mjaft të nderuar dhe të veçanta, të cilët për asnjë çast nuk janë shkëputur nga veprimtaria e tyre atdhetare dhe patriotike. Jeta dhe vepra e tyre lartësojnë sakrificën dhe vizionin ...

Më shumë...

Dhimitër Pasko (Mitrush Kuteli) 1907-1967

Mitrush Kuteli

Dhimitër Pasko i njohur me pseudonimin Mitrush Kuteli lindi më 13 shtator 1907 në Pogradec, ndërsa vdiq më 4 maj 1967 në Tiranë. Ka qenë shkrimtar, përkthyes dhe ekonomist shqiptar nga Shqipëria. Familja e Mitrush Kutelit, rrjedh nga fisi shqiptar Kuteli, i shpërngulur në Mokër e pastaj në Pogradec nga ...

Më shumë...

Ibrahim Shala – NJERIU NUK MUND E ZGJEDH KOHËN E LINDJES E AS KOHËN E VDEKJES, POR AI ZGJEDHË MËNYRËN E JETESËS 

Ibrahim Shala - NJERIU NUK MUND E ZGJEDH KOHËN E LINDJES E AS KOHËN E VDEKJES, POR AI ZGJEDHË MËNYRËN E JETESËS 

Në kujtim të jetës dhe veprës së Maxhun Sahit Halitjahës  ( 6 gusht 1932 – 3 shtator 2021) Maxhun Sahit Halitjaha ka lind me 6 gusht 1932 në një nga familjet më të mëdha në Mushtisht të Suharekës. Familje  tradicionale shqiptare e njohur dhe e respektuar në fshat  dhe rrethinë, me një ...

Më shumë...

Bernard Zotaj: Akti heroik i Oso Kukës

Oso Kuka

Për figurën dhe aktin heroik të Oso Kukë shkodranit është folur dhe shkruar për një shekull e gjysmë. Janë shkruar këngë dhe thurur vargje pambarim në të gjitha trevat shqiptare. Në këtë rrugëtim të gjatë historik edhe pse është shkruar shumë dhe folur pambarim, Oso Kuka nuk është Hero i ...

Më shumë...

Kristo Floqi ( 1872-1951) atdhetar, diplomat, politikan dhe dramaturg i njohur

Kristo Floqi ( 1872-1951) atdhetar, diplomat, politikan dhe dramaturg i njohur

Kristo Floqi lindi më 24 maj të vitit 1872. Ai është nje prej figurave kryesore elitare te fshatit, një nga politikanët, shkrimtarët dhe juristët më në zë të Shqipërisë pas shpalljes së Pavarësisë, në vitet 20 e 30-të, sidomos në kohën e Zogut. Elitat i japin emër vendlindjes, ashtu si ...

Më shumë...

Sevasti Qiriazi-Dako (24.2.1871 – 30.8.1949)

Sevasti Qiriazi-Dako (24.2.1871 - 30.8.1949)

Sevasti Qiriazi-Dako, arsimuesja e atdhetarja e njohur shqiptare lindi më 24 shkurt të  vitit 1871 në Manastir  dhe vdiq më 30 gusht të vitit 1949. Ishte njëra prej femrave atdhetare shqiptare  dhe nismëtare e organizimit të arsimit kombëtar për femra. Gjatë qëndrimit në Stamboll, Naim Frashëri ai që i dha ...

Më shumë...

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu “Nënë Tereza”, (1910 – 1997) misionare katolike, fituese e çmimit Nobel

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza, (1910- 1997)

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza lindi në Shkup më 26 gusht të vitit 1910 dhe vdiq më 5 shtator 1997 në Kalkuta, (Indi), ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit Nobel për Paqen, kurse më 19 tetor të vitit 2003 u shpall e bekuar nga Vatikani. ...

Më shumë...

Tuk Jakova, (26 shkurt 1914 – 26 gusht 1959)

Tuk Jakova, (26 shkurt 1914 - 26 gusht 1959)

9Tuk Jakova, (Shkodër, 20 shkurt 1914 –  Tiranë, 26 gusht 1959) qe marangoz anëtar i grupit komunist të Zef Malës, një nga pjesëtarët kryesor të komunistëve përgjatë Luftës së Dytë Botërore si komisar i Brigadës së Parë Sulmuese. Më pas president i sindikatave, sekretar i Komitetit Qendror të Partisë, min. ...

Më shumë...

Më 23 gusht të vitit 1932 ka vdekur Marigo Pozio, veprimtare e Lëvizjes Kombëtare për çlirimin e Shqipërisë

Më 23 gusht të vitit 1932 ka vdekur Marigo Pozio, veprimtare e Lëvizjes Kombëtare për çlirimin e Shqipërisë

Më 23 gusht të vitit 1932,  ka vdekur Marigo Pozio, veprimtare e Lëvizjes Kombëtare për çlirimin e Shqipërisë.  Është e njohur si vajza që e qëndisi flamurin kombëtar, të cilin e shpalosi në Vlorë Ismail Qemali më 28 nëntor të vitit 1912. Marigoja u lind në Hoçisht të Korçës  më ...

Më shumë...

Halil RAMA: Dëshmori i atdheut, Ahmet Feta-Cami, pjesëmarrës në dy luftëra botërore

Halil RAMA: Dëshmori i atdheut, Ahmet Feta-Cami, pjesëmarrës në dy luftëra botërore

Një vit më parë, Presidenti i Republikës e vlerësoi me “DEKORATA E ARTË E  SHQIPONJËS”  Dëshmori i atdheut Ahmet Feta Cami, pjesëmarrës në dy luftra botërore Halil RAMA  Duke folur në Berat më 21.X.1944 përfaqësuesi i Dibrës, Haki Stërmilli, ndër  të tjera do të theksonte: “Dibra mburret dhe krenohet pse ...

Më shumë...

Tahir Topilla, (1916-1999) luftëtar popullor i Rezistencës Kombëtare Shqiptare, i Shaban Palluzhës dhe i Adem Jasharit

Tahir Topilla, (1916-1999) luftëtar popullor i Rezistencës Kombëtare Shqiptare, i Shaban Palluzhës dhe i Adem Jasharit

Tahir Topilla u lind në vitin 1916 në Gllanasellë të Drenicës, ai  kishte tre vëllezër dhe një motër. Familja e tij ishte e varfër kryesisht mënyra e jetës ishte nga bujqësia dhe blegtoria. Tahiri ka të kryer shkollën fillore në Dobroshec ndërsa të mesmen në Mitrovicë me sukses të shkëlqyeshëm ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Petro Nini Luarasi (1865 – 1911) pishtar dhe margaritar i shkollës, arsimit dhe gjuhës shqipe

Mehmet Bislimi: Petro Nini Luarasi (1865 – 1911) pishtar dhe margaritar i shkollës, arsimit dhe gjuhës shqipe

Petro Nini Luarasi u lind më 22 prill të vitit 1865, në Luaras të Kolonjës. Petro është i biri i Nin Petro Kostallarit, veprimtar i madh i Rilindjes Kombëtare, publicist e pedagog – Mësues i Popullit. Ishte nxënës në shkollën e Qestoratit të Koto Hoxhit. Pasi mbaroi shkollimin, Petro punoi ...

Më shumë...

Shefik Sadiku: Metush Krasniqi është heroi i të gjitha kohërave

Metush Krasniqi

(Fjalë rasti, për shënimin e 31 vjetorit të përjetësisë së Heroit Kombëtar, Metush Krasniqit pranë Bustit të tij, te Hekurudha, në Fushë-Kosovë) Metush Krasniqi u lind më 19. 8.1927 në fshatin Dajkoc, Komuna e Dardanës (ish Kamenicës)! Për herë të parë e kanë burgosur në Lubjanë në pranverë të vitit ...

Më shumë...

Fazli Graiçevci (1935 – 1964) një jetë e martirizuar në rrugën e lirisë

Fazli Graiçevci (1935 - 1964) një jetë e martirizuar në rrugën e lirisë

Jeta e shqiptarëve nën robërinë shekullore serbe, në vazhdimësi, në mënyrë sistematike është përcjellë me dhunë, vrasje, skamje, urrejtje, burgje, internime… Janë të shumta familjet shqiptare, të cilat u dhunuan dhe u ndëshkuan mizorisht nga sunduesit serbë e sllavë, për shkak të përpjekjeve të tyre për ta ruajtur dhe për ...

Më shumë...