KEK
Fillimi / Intervista

Intervista

Gjyle Ukëhaxhaj: Ademi më porositi të kujdesem për fëmijët, m’ i la amanet mua dhe Kosovës të kujdesemi për ta

Gjyle Ukëhaxhaj: Ademi më porositi të kujdesem për fëmijët, m’ i la amanet mua dhe Kosovës të kujdesemi për ta

Në intervistën për Televizionin Dielli dhe Radion Kosova e Lirë, zonja Gjyle Ukëhaxhaj, bashkëshorte e dëshmorit të Kombit, Adem Ukëhaxhaj, ka sjellë kujtimet nga jeta e saj si grua dëshmori dhe nënë e tre fëmijëve. Zonja Gjyle ka treguar për aktivitetin e burrit para luftës, aktivitete me të cilat është ...

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Flet piktori vlonjat, Agim Haxhiraj: Mësuesi imi parë i vizatimit për fat, ka qenë “Piktori i popullit”, Nestor Jonuzi.

Albert Z. ZHOLI: Flet piktori vlonjat, Agim Haxhiraj: Mësuesi imi parë i vizatimit për fat, ka qenë “Piktori i popullit”, Nestor Jonuzi.

Mundohesha  të mësoja të reja nga programet e Rai-t, Italian që shihnim  fshehurazi në Vlorë – Në atë kohë admiroja S. Kamberin me veprën “Kthimi i nëndetëseve në bazë” dhe “Aksionistja” të N.Jonuzit – Në socializëm ka patur piktorë që e kanë paguar me jetën burgimin nga spiunimi  i  kolegëve ...

Më shumë...

“Paska shqiptar që po ia zbrazka edhe në zemër të Serbisë”, kishte thënë, Adem Jashari për Aziz Kelmendin, në shtator të viti 1987

"Paska shqiptar që po ia zbrazka edhe në zemër të Serbisë", kishte thënë, Adem Jashari për Aziz Kelmendin, në shtator të viti 1987

“pjesa e parë e rrëfimit e vrasjes së katër ushtarëve e plagosjes së pesë të tjerëve, nga Aziz Kelmendi si dhe vetëvrasja e tij me një plumb në kokë,   ka qenë reale,  ashtu si përshkruhet në versionin zyrtar, ndërsa përpjekja për ta paraqitur si plan të kurdisur, të organizuar nga ...

Më shumë...

Bisedë në studion e TV-Diellit me ish të burgosurin politik, luftëtarin e lirisë, pjesëtarin e TMK-së dhe të FSK-së, Sejdi Elezi-Kelmendi

Sejdi Elezi

Sejdi Elezi, nga fshati Karaçicë, tani me vendbanim në Therandë, rrjedhë prej një familje atdhetare, e cila në çdo përudhë të luftës e qëndresës kombëtare ka dhënë kontribut të pandërprerë. Gjyshi i tij, Sejdi Ramë Kelmendi (emrin e të cilit e trashëgon) ka rënë në vitin 1944 në Qafë të ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Intervistë me poetin dhe piktorin Faslli Haliti

Albert Z. Zholi: Intervistë me poetin dhe piktorin Faslli Haliti

  SI U NDA DHE U  BASHKUA NË DEMOKRACI TRESHJA POETIKE  E QYTETIT TË LUSHNJES. Vitet e rralla në ushtri në Vlorë  me Muharrem Fejzon, Leka Toton, Pjetër Arbnorin dhe Tonin Arapin nga Shkodra – Si më nxiti Ilia Shyti në korrik të vitit 1953, të konkurroja në Tiranë, për t’u futur në Liceun Artistik  – – Në ...

Më shumë...

Bisedë në Studion e TV-Diellit me bashkëluftëtarin e legjendarit, Adem Jashari, invalidin dhe veteranin e UÇK-së, Sabit Lladrovci

Bisedë në Studion e TV-Diellit me bashkëluftëtarin e legjendarit, Adem Jashari, invalidin dhe veteranin e UÇK-së, Sabit Lladrovci

Sabit Hamit Lladrovci, është njëri ndër luftëtarët më të përkushtuar të  Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.  Është biri i dëshmorit, Hamit Lladrovci, kushëri i Komandantit të mirënjohur  të UÇK-së, heroit të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe vëllait të tij, Ramiz Lladrovci, luftëtar i radhëve të para të UÇK-së, pjesëmarrës në shumë luftime ...

Më shumë...

Ermand Mertenika, Inxhinieri i pajisjeve mjekësore, flet për situatën e krijuar në vend nga virusi Covid-19

Ermand Mertenika, Inxhinieri i pajisjeve mjekësore, flet për situatën e krijuar në vend nga virusi Covid-19

Jam Ermand Mertenika, Inxhinieri i pajisjeve mjekesore (Konkretisht Respiratoreve ) Do desha te me benit nje artikull pasi Qytetaret vazhdojne të mos respektojne rregullat e distancimit social dhe kjo mund te jete nje faze inicimi perseri i zinxhirit te Covid-19. Ne fakt kohet e fundit po shikojme deri diku nje ...

Më shumë...

Intervista e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhenë gazetës gjermane, BILD

Edi Rama

Shqipëria është njëra nga pikat e nxehta që politikanët gjermanë fajësojnë për rritjen e numrit të të prekurve nga koronavirusi, në Gjermani. Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë flet në një intervistë për BILD për akuzat dhe se si vendi i tij po lufton koronavirusin. BILD: Zoti kryeministër, janë vendet tuaja që ...

Më shumë...

Selver Lenjani: Është e dhimbshme dhe e pafalshme që t’i falet Serbisë, toka kurdoherë shqiptare e Karaçevës…

Selver Lenjani: Është e dhimbshme dhe e pafalshme që t'i falet Serbisë, toka kurdoherë shqiptare e Karaçevës...

Në  intervistën për Televizionin Dielli dhe Radion Kosova e Lirë,  kryetar i Bashkësisë Lokale të fshatit Karaçevë të komunës së Dardanës, Selver Lenjani  ka shpalosur shumë të dhëna për këtë rajon të Kosovës. Sipas tij pretendimet serbe në radhë të parë kanë të bëjnë  me dy minierat,   ato të Kaolinës ...

Më shumë...

Kumrie Prenku-Karaçica: Kurrë nuk mund të harrohen, as të falen krimet serbe në Kosovë, ata, kanë masakruar më shumë se katër breza shqiptarësh …

Kumrie Prenku-Karaçica: Kurrë nuk mund të harrohen, as të falen krimet serbe në Kosovë, ata, kanë masakruar më shumë se katër breza shqiptarësh ...

Në një bisedë në “Studion e TV-Diellit”, që transmetohet edhe në valët e Radios-Kosova e Lirë, ditën e premte në orën 21.30,  veprimtarja, Kumrie Prenku-Karaçica, ka shpalosur shumë kujtime e ndodhi gjatë luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Bashkëshorti i saj, Kadri Ramadan Karaçica është dëshmor i kombit, ndërsa kjo ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur i kombit, Ylli Baka

Albert Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur, Ylli Baka

Këngëtari i mirënjohur i kombit Ylli Baka, në 4 muajt e fundit ka realizuar 3 këngë të reja. “Vite që s’harrohen”,  “Trimat që bënë histori” dhe një këngë për “Nderin e Kombit” Demir Zikon. -Asnjëherë nuk do ndalem, se fansat presin këngë të reja nga unë. -Këngët patriotike janë pjesa ...

Më shumë...

Nusret Pllana, 20 vjet angazhim maksimal, për t’ ia dëshmuar botës përparimtare e demokratike gjenocidin serb mbi shqiptarët

Nusret Pllana, 20 vjet angazhim maksimal, për t’ ia dëshmuar botës përparimtare e demokratike gjenocidin serb mbi shqiptarët

Në emisionin javor të TV-Diellit, “Bisedë në studio”, veprimtari ndër më të zellshmit i kohës sonë, i burgosuri politik, folësi i parë i Radios-Kosova e Lirë, dhe anëtar i stafit,  luftëtari i barrikadave të Dukagjinit, publicisti dhe tani profesori universitar, Nusret Pllana, ka shkopitur disa segmente të jetës dhe aktivitetit ...

Më shumë...

Bisedë në studion e TV-Diellit me ish të burgosurin politik, veprimtarin, shkrimtarin, luftëtarin e lirisë, Bedri Halimi

Bisedë në studion e TV-Diellit me ish të burgosurin politik, veprimtarin, shkrimtarin, luftëtarin e lirisë, Bedri Halimi

Në emisionin javor të TV-Diellit, “Bisedë në studio”,  ish i burgosuri politik, veprimtari, shkrimtari e poeti, luftëtari i lirisë, nënkryetari i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, Bedri Halimi, ka shpalosur kujtime të shumta nga jeta në trevën e Opojës, pastaj nga familja, fëmijëria, shkollimi, burgu qysh në moshë të re ...

Më shumë...

Bisedë në studion e TV-Diellit me dr. prof. Shyqri Galicën, studiues, poet, shkrimtar, kritik letrar, publicist, kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës

Bisedë në studion e TV-Diellit me dr. prof. Shyqri Galicën, studiues, poet, shkrimtar, kritik letrar, publicist, kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës

Në emisionin javor të TV-Diellit, “Bisedë në studio” dr. Prof. Shyqri Galica ka folur për jetën, krijimtarinë dhe aktivitetet në shumë segmente të veprimtarisë së tij, si: studiues, poet, shkrimtar, kritik letrar, publicist, mësimdhënës,  drejtues institucionesh arsimore, aktualisht kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës. Shyqri Galica ka lindur në ...

Më shumë...

Bisedë në studion e TV-Diellit me Mr. Sheremet Krasniqin, veprimtar, studiues dhe publicist

Bisedë në studion e TV-Diellit me Mr. Sheremet Krasniqin, veprimtar, studiues dhe publicist

Në emisionin, “Bisedë në studio” të TV-Diellit, veprimtari e publicisti, Sheremet Krasniqi ka rrëfyer  disa segmente për jetën dhe angazhimin e tij shumëvjeçar në arsim, kulturë, publicistikë dhe aktivitete të tjera. Ai ka rrëfyer për jetën e rëndë të fëmijërisë, në vendlindjen e tij, në fshatin Karaçicë, një fshat i ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Po biem pre e mosmarrëveshjeve mes veti të Bashkimit Evropian dhe të Shteteve të bashkuara të Amerikës

Sadik Halitjaha: Po biem pre e mosmarrëveshjeve mes veti të Bashkimit Evropian dhe të Shteteve të bashkuara të Amerikës

 Në një bisedë në studion e TV-Diellit, më 26 qershor 2020, i burgosuri politik, veprimtari, zëvendës-komandanti i Zonës Operative të Pashtrikut gjatë luftës,  invalidi dhe veterani, Sadik Halitjaha ka folur për situatën aktuale në Kosovë me theks të veçantë, në zhvillimet e fundit pas paraqitjes së papritur dhe të paligjshme ...

Më shumë...