KEK
Fillimi / Intervista (faqe 4)

Intervista

Albert Z. Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur e këngës popullore dhe polifonike, “Mjeshtre e Madhe”, Paro Ziflaj

Albert Z. Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur e këngës popullore dhe polifonike, “Mjeshtre e Madhe”, Paro Ziflaj

– Kudo më kërkojnë këngë polifonike, kënga që na indetifikon si komb Në rreth 55 vite në skenë kam kënduar rreth 450 këngë polifonike dhe 105 këngë popullore – Në vite kam bashkëpunuar me kompozitorët Adrian Hila, Gramoz Kozeli, Genc Malaj, Vani Rushiti, Edmond Zhulali, Alban Hoxhaj -Më këtë Pandemi ...

Më shumë...

Rufki Suma: Arrestimi i liderëve të vendit është padrejtësia më të madhe që iu ka bërë Kosovës që nga shpallja e pavarësisë

Rufki Suma: Nëse do të vazhdojë të mbetem në politike do të mbes veç i pavarur e jo si pjesë e ndonjë partie

Në një  intervistë për TV-Diellin, kryetari i komunës së Hanit të Elezit ka folur për pandeminë, sistemin arsimor në këtë komunë, për probleme në sigurimin e ujit të pijes, për Gjykatën Speciale, krimet serbe dhe për dialogun Kosovës Serbi, për të cilin thotë se duhet të ndërpritet.   Duke folur ...

Më shumë...

Isuf Bytyçi: Bashkëbisedim me Tomë V. Gashin, avokat i përmasave europiane, aktivist kombëtar, jurist i zellshëm dhe i suksesshëm

Tomë Gashi

Tomë V. Gashi është avokat, që nga viti 1992, i cili kryesisht, ka punuar gjyqtar për çështje penale 5 vite!  Para kësaj kohe, ka punuar në Prokurorinë e Qarkut në Prishtinë. Ishte viti 1992, kur përfundimisht u larguan pothuaj se të gjithë shqiptarët nga gjykatat dhe prokuroritë e Kosovës, ngase, ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur, Liliana Kondakçi, 7 herë fituese e çmimit të parë në festivalet në RTSH

Albert Z. Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur, Liliana Kondakçi, 7 herë fituese e çmimit të parë në festivalet në RTSH

–          “Festa e Këngës Shqiptare” ishte një sfidë ndaj Pandemisë –           Që nga vitit 1967 deri në vitin 1990 unë kam marrë pjesë në 23 festivale pa ndërprerje.       –      Si talent më ka zbuluar i madhi Pjetër Gaci, në vitin 1967 kur kam qenë 14 vjeç.       –      Gaci më dha ...

Më shumë...

Në një bisedë në studion e TV-Diellit me redaktorin, Isuf Ismaili, profesor, Ahmet Qeriqi ka folur për krijimtarinë e tij letrare e publicistike

Në një bisedë në studion e TV-Diellit me redaktorin, Isuf Ismaili, profesor, Ahmet Qeriqi ka folur për krijimtarinë e tij letrare e publicistike

Ahmet Qeriqi, ka një biografi të pasur por edhe të rëndë e të vështirë, meqë qysh në kohën e rinisë së hershme, si pjesëtar i familjeve atdhetare nga babai dhe nëna, është ballafaquar me regjimit titist-rankoviçit, prej moshës 17-vjeçare e deri në përfundimin e luftës fitimtare të Ushtrisë Çlirimtare të ...

Më shumë...

Flet stilistja Ina Gjoka: Stilimi im më i bukur fustani me flamurin  kuq e zi realizuar për 100-vjetorin e Pavarësisë

Flet stilistja Ina Gjoka: Stilimi im më i bukur fustani me flamurin kuq e zi realizuar për 100-vjetorin e Pavarësisë

( Intervista e Albert Z. Zholit me  stilisten, Ina Gjoka) Një vajzë që me talentin e saj po hap rrugët e sfilimit në qytetet më të dëgjuara të sfilatave në Milano dhe Romë. Prej vitesh emigruar në vendin e modws, Itali,  Ina punon me intesitet duke e lartësuar emrin e ...

Më shumë...

Intervistë me Kreshnik Musollin, drejtor i Baletit Kombëtar të Kosovës, Balerin dhe Koreograf

Intervistë me Kreshnik Musollin, drejtor i Baletit Kombëtar të Kosovës, Balerin dhe Koreograf

Kreshnik Musolli: Baleti Kombëtar i Kosovës, 48 vite histori suksesi Trupa e Baletit Kombëtar të Kosovës tashmë ka deportuar në skenën kulturore ndërkombëtare duke mahnitur me çdo shfaqje të realizuar me mjeshtëri. Trupa është formuar nga Ahmet Brahimaj “Artist i Merituar” në vitin 1972 si Ansambli i Baletit. Ikona legjendare ...

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Intervistë me violinisten Albana Leka

Albert Z. ZHOLI: Intervistë me violinisten Albana Leka

Albert Z. ZHOLI: Intervistë me violinisten Albana Leka: -Të preferuarit e mi në muzikën klasike janë Kim Kashkashian dhe Gérard Caussé Një artist duhet vlerësohet shumë shpirtërisht dhe materialisht – Arti nuk vlerësohet sa duhet tek ne – Në TOB koncertet dhe shfaqjet (opera, balete të ndryshme), kanë  madhështinë e tyre Ka ...

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Flet mësuesi dhe studiuesi, Stefan Miha për Kishën e Labovës, Enver Hoxhën dhe traditën

Albert Z. ZHOLI: Flet mësuesi dhe studiuesi, Stefan Miha për Kishën e Labovës, Enver Hoxhën dhe traditën

Flet mësuesi dhe studiuesi Stefan Miha: Ndërtimi i kishës së Labovës daton rreth shekullit të V-të e.s. -Kisha është ndërtuar për nder të Kostandin Labovitit, një shpatar i dalluar dhe një prej njerëzve të besuar të Perandorit Justinian – Perandori latin i bëri dhuratë atij këtë Kishë, si formë shpërblimi për ...

Më shumë...

Në emisionin “Bisedë në Studion e TV-Diellit”, ka folur veprimtari dhe luftëtari i radhëve të para të UÇK-së, Sylë Qeriqi nga Krojmiri

Në emisionin "Bisedë në Studion e TV-Diellit", ka folur veprimtari dhe luftëtari i radhëve të para të UÇK-së, Sylejman Qeriqi nga Krojmiri

Në kohën kur  qarqe të caktuara antishqiptare po bëjnë përpjekje që luftën  çlirimtare dhe fitimtare e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ta etiketojnë dhe mundësisht edhe ta devalvojnë, krijuesit e saj, luftëtarët e hershëm të lirisë, veprimtarët  që i kanë kushtuar një jetë të tërë kombit e atdheut, flasin për të ...

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Flet specialisti  i muzikës popullore në Radio Rirana, Ali Hazbia Salihi

Flet specialsiti  i muzikës popullore në Radio Rirana, Ali Hazbia Salihi: Muzika popullore nga të gjitha rrethet e vendit po zinte vendin e saj dhe transmetohej rregullisht -Gjon Simoni ishte ai që më ndihmoi në punën time në Radio Tirana -Drejtoresha Nefo Myftiu më befasoi me sjellejn e  saj – Si ...

Më shumë...

Top Channel: Latif Gashi: Lulzim Basha me të tjerët mori pjesë në arrestimin tim

Top Channel: Latif Gashi: Lulzim Basha me të tjerët mori pjesë në arrestimin tim

Latif Gashi, ish komandat i UÇK në zonën e Llapit, një nga luftëtarët e UÇK që është arrestuar nga UNMIK dhe është dënuar me akuzat për krime lufte, tregon pas shumë vitesh procesesh gjyqësore, se Lulzim Basha ka marrë pjesë në arrestimin e tij. Me poshte eshte intervista e zbardhur ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjykata Speciale kundër UÇK-së mund të stopohet dhe të devalvohet po të ketë unitet mbarë kombëtar

Ahmet Qeriqi: Punëtorët shqiptarë aktualisht janë më të përbuzurit, më të shfrytëzuarit dhe më të nëpërkëmburit

Në emisionin Bisedë në studion e TV-Diellit, veprimtari analisti e shkrimtari, Mehmet Bislimi,  ka biseduar me drejtorin e Radios-Kosova e Lirë, z.  Ahmet Qeriqi lidhur me rrjedhat aktuale politike në vend, me theks të veçantë pas arrestimit të katër krerëve më të lartë të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Gjykata Speciale tregoi se qëllim të vetëm ka diskreditimin e luftës së UÇK-së dhe jo drejtësinë, sikur pretendon

Sadik Halitjaha

Në një bisedë në studion e TV-Diellit dhe për dëgjuesit e Radios-Kosova e Lirë, i burgosuri politik, veprimtari, luftëtari i lirisë dhe eprori i UÇK-së, invalidi dhe veterani i luftës, Sadik Halitjaha ka folur për situatën aktuale politike në vend pas arrestimit nga policia e EULEX-it të ish-kryekuvendarit të Kosovës, ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet “Nderi i Kombit” Agim Krajka: Amerika më dha shumë mundësi, por tani Amerikë për mua është vetëm Shqipëria

Albert Z. Zholi: Flet “Nderi i Kombit” Agim Krajka: Amerika më dha shumë mundësi, por tani Amerikë për mua është vetëm Shqipëria

 – Në regjimin komunist për një këngë punoje mbi 6 muaj dhe futej në RTSH nëse kalonte në disa filtra. – Ishte Festival vlerash, përgjegjësish, por i mungonte më e madhja, liria -Sot për Festivalin e RTSH-së,  mund të futesh pas 3 ose 4 ditëve punë, ky është dallimi. -Nuk pinte ujë ...

Më shumë...

Zeqir Brahim Rexhepi: Pas pjesëmarrjes në Betejën e Qirezit e të Likoshanit, deri në qershor 1999 kam vepruar e luftuar, në Qyqavicë

Zeqir Brahim Rexhepi: Pas pjesëmarrjes në Betejën e Qirezit e të Likoshanit, deri në qershor 1999 kam vepruar e luftuar, në Qyqavicë

Zeqir Brahim Rexhepi është vëlla i dëshmorit Beqir Rexhepi dhe nip i Rexhep Rexhepit, po ashtu dëshmor i kombit. Familja e njohur tradicionale për besë, burrëri e trimëri e Ajet Qirezit, në vazhdimësi kanë lënë trashëgimtarë, të cilët i kanë dalë zot Atdheut në momentet vendimtare të historisë, gjithnjë duke ...

Më shumë...