Botimet

Doli nga shtypi libri “Monografia e Belles”, e autorit Faton Mehmetaj

Këto ditë doli nga shtypi libri  i radhës “Monografia e Belles”, e autorit Faton Mehmetaj, nën përkujdesjen e shtëpisë botuese “Instituti Për Studime Gjeopolitike dhe Siguri”, Prishtinë, 2022. Libri ka 323 faqe, vështrime historike, kulturore, mjaftë dokumente, dhe të dhëna tjera të vlefshme. Është një histori e pa thënë që …

Më shumë...

Mark  Gjon  Zefi:  Libri për  “ORIGJINËN  MIRDITORE  TË  GJERGJ  KASTRIOTIT”,  i autorit, Preng Cub Lleshi, VLERË  PËR  HISTORIOGRAFINË  SHQIPTARE!

Gjergj Kastrioti - Skenderbeu

(Me rastin e 555 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit- Skënderbeut)   Më 08.10.2022,  në  bibliotekën  “Marin  Barleti”,  Shkodër,  u  promovua  libri  “210  dëshmi  e  referenca  historike  “Origjina  mirditore  e  Kastriotëve”,  i  studiuesit  të  shquar  mirditor,  z.  Preng  Cub  Lleshi.   Preng  Cub  Lleshi  ka  lindur  më  02.02.1935,  në  Shëngjergj  …

Më shumë...

Dr. Zymer Ujkan Neziri: DOLI NGA SHTYPI LIBRI RUGOVA: KRYENGRITJA DHE MASAKRA 1918-1919

Dr. Zymer Ujkan Neziri: DOLI NGA SHTYPI LIBRI RUGOVA: KRYENGRITJA DHE MASAKRA 1918-1919

(Kumtesa të simpoziumit shkencor ’’ 100-vjetori i kryengritjes dhe i masakrave të Malit të Zi e të Serbisë në Shtupeq dhe në katunde të tjerë të Rugovës, më 1919’’, Pejë, më 15 shkurt 2019, organizuar nga Universiteti ’’Haxhi Zeka’’, Pejë, dhe Klubi i Intelektualëve i Rugovës, Prishtinë, projekti prof. dr. …

Më shumë...

Doli në dritë libri autobiografik me dy vëllime: “Kujtime të ndritura të kohëve të errëta”, i autorit, Nysret Hajdari

Doli në dritë libri autobiografik me dy vëllime: “Kujtime të ndritura të kohëve të errëta”, i autorit, Nysret Hajdari

Kohë më parë, botuar nga Prointegra, doli në dritë libri autobiografik, në dy vëllime: “Kujtime të ndritura të kohëve të errëta”, i autorit, Nysret Hajdari. Veprimtari i palodhshëm i Çështjes Kombëtare, i burgosuri politik dhe mërgimtari i njohur, Nysret Hajdari është emër i njohur në Kosovë dhe në mërgatë, si …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri: Xhemilja e Algjerisë, shkruar nga Simone de Beauvoir-Gizele Halimi, përkthyer nga Dr. Feti Mehdiu

Libri, “Xhemilja e Algjerisë” i kushtohet luftëtares  së lirisë , Xhemile Bushapa, e cila ishte burgosur  e përdhunuar nga regjimi kolonial francez në kohën e pushtimit të Algjerisë. Libri ka të bëjë me gjykimin e saj. Në gjykim kishte qenë e pranishme intelektualja  franceze, Simone De Beauvoir, kryetare e Komitetit …

Më shumë...

Doli në dritë libri: “Shtigje jete” i autorit, Mehmet Bislimi

Doli në dritë libri: “Shtigje jete” i autorit, Mehmet Bislimi

Libri i Mehmet Bislimit,  “Shtigje jete” , është një vepër e veçantë, nga të gjitha veprat që ka shkruar dhe i  ka botuar deri tani. Në radhë të parë sepse,  libri ka ardhur si rezultat i një pjekurie solide krijuese  dhe veçmas lidhur me  përmbajtjen,  thellësisht realiste, dokumentare,  që përmban …

Më shumë...

Prof. Dr. Ornela Radovicka: Libër që rikujton kohën kur Deçani dhe e gjithë Kosova, derdhej në gjak!

MSc. Adem Lushaj

 ( Libri, “Krimet serbe në Kosovë-Rasti i Deçanit” të autorit Adem Lushaj, libër që më rikujtoi ato kohë kur Deçani dhe e gjithë Kosova, derdhej në gjak!) Libri ka një strukturë rrëfimi, shoqëruar me fakte, dëshmi, statistika, imazhe, dhe mendoj se janë dy element bazë për të shkruar historinë e …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Mesazhet e librit me kujtime “Si arrita deri këtu…” të Halit Zhgjotit

Dr. Skënder Demaliaj: Mesazhet e librit me kujtime “Si arrita deri këtu...” të Halit Zhgjotit

Për të kuptuar më mirë një libër me kujtime duhet të kemi parasysh kuptimin leksikor të fjalës “kujtim”: gjurmë a përshtypje që na lë në mendje diçka që e kemi parë, që e kemi dëgjuar dhe e kemi jetuar, riprodhim i kësaj gjurme a përshtypjeje, ringjallje e përfytyrimit për dikë …

Më shumë...

Zymer U. Neziri DOLI NGA SHTYPI LIBRI AFA ”RUGOVA”-THESAR I TRASHЁGIMISЁ KULTURORE SHQIPTARE

Dr. Zymer Neziri

(Visare të trashëgimisë shpirtërore të Pejës me rrethinë, II. AFA ”Rugova”- thesar i trashëgimisë kulturore shqiptare, kryeredaktor dhe përgatitja për shtyp prof. dr. Zymer Ujkan Neziri, botues Qendra Rajonale e Trashëgimisë Kulturore, Pejë, 2019, ISBN 978- 9951-8958-2-8, 810 faqe). Doli nga shtypi libri,  Visare të trashëgimisë shpirtërore të Pejës me …

Më shumë...

Doli në dritë libri, “Samadraxha djep i lirisë”, vepër e autorit, Rexhep F. Morina

Doli në dritë libri, “Samadraxha djep i lirisë”, vepër e autorit, Rexhep F. Morina

Fondit të librave për luftën heroike dhe fitimtare të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës iu shtua edhe një monografi e re, e cila zbulon edhe një faqe më shumë të luftës dhe përpjekjeve shekullore të shqiptarëve liridashës e liri-bërës, për t’i dalë zot kombit e Atdheut, ende të ndarë në disa …

Më shumë...

Hajrush Kurtaj, përfaqësues i një epoke, pjesëtar i UÇK-TMK-FSK-së, i kësaj “Shëntrinie” kombëtare shqiptare

Gjykata Speciale e fton për intervistim edhe ish-eprorin e lartë i UÇK-së, në Zonën e Kaçanikut, Hajrush Kurtaj

Hajrush Kurtaj është përfaqësues i një epoke, subjekt më rëndësi i sinkronit akronimatik, UÇK-TMK-FSK,  i kësaj “Shëntrinie”  kombëtare,  në kuptimin e idealizmit shqiptar gjatë shekujve.   Ky “nus” prodhim i epokës Ademjashariane, që kishte për bazë idealizmin kombëtar të Rilindjes, madje  kishte edhe shumë pararendës të tjerë, (por në observimet e studimet  …

Më shumë...

Shkrimtari e veprimtari i mirënjohur, Isak Guta, nxori në dritë edhe dy vepra: “Vrasja e veprave” dhe “Rrëfim i vonuar”

Shkrimtari e veprimtari i mirënjohur, Isak Guta, nxori në dritë edhe dy vepra: “Vrasja e veprave” dhe “Rrëfim i vonuar”

Krijimtarisë  së tij,  të begatshme letrare, 48-vjeçare, studiuesi meritor i Aleksandër Moisiut,  veprimtari dhe shkrimtari i mirënjohur, Isak Guta ia ka bashkuar edhe dy vepra letrare: “Vrasja e veprave” dhe  “Rrëfim i vonuar”, të cilat përurohen sot,   në  orën 16 e 30 në Galerinë e Arteve,   në Ferizaj. Shkrimtari, Isak …

Më shumë...

Libri i veprimtarit, Rrustem Statovci, “Rrëfime të kohës dhe gjenealogjia e pjesshme e Statovcëve” një vepër e mahnitshme

Libri i veprimtarit, Rrustem Statovci, “Rrëfime të kohës dhe gjenealogjia e pjesshme e Statovcëve” një vepër e mahnitshme

Libri i veprimtarit të njohur, Rrustem Statovci, “Rrëfime të kohës dhe gjenealogjia e pjesshme e Statovcëve”  është  një vepër e mahnitshme, është  një monografi, autobiografike  që të fascinon dhe të mallëngjen në të njëjtën kohë. Të mrekullon me punën dhe angazhim  e  “muhaxhirëve” për të mos harruar historinë familjare, të …

Më shumë...

Bedri Tahiri: Pasqyrimi artistik i një rrëfimi tragjik

Bedri Tahiri: Pasqyrimi artistik i një rrëfimi tragjik

(Ahmet Qeriqi, “Betimi i Motrës”, roman,  Radio-Kosova e Lirë, Prishtinë, 2022) Profesor Ahmet Qeriqi, një personalitet poliedrik: gazetar, publicist, i burgosur politik, luftëtar, redaktor, botues i serisë “Feniksët e lirisë”, drejtues i Radios kombëtare Kosova e Lirë dhe kryeredaktor i TV-DIELLI, mbi të gjitha shkrimtar, me penën e tij të …

Më shumë...

VELI VELIU:  SHQIPTARI NE BURGUN E PUSHTETIT JUGOSLLAV

VELI VELIU

(Tefik Ramadani- Qarri Në gojë të gjarprit, Botues Nositi, Dardanë, 2021) Në Jugosllavinë e pushtetit titist, qysh në fillim nga Beogradi u proklamua me pompozitet liria, drejtësia e barazia për të gjitha kombet e kombësitë! Një parajsë tokësore në Ballkan pas fitores mbi fashizmin! Shqiptarët, si popull i tretë pas …

Më shumë...

Makfire Beqiri-Asllani: Një roman për betimin e mbajtur të motrës Zanë, vepër e shkrimtarit, Ahmet Qeriqi

Maki Beqiri Asllani: Barbarët vrastarë jetojnë pranë familjeve të tyre krejtësisht të lirë, luftëtarët qëndrojnë brenda 4 mureve, mbyllë

Zanën e zu gjumi. Qull nga djersët është bërë, po rënkon e po i përpëlit sytë trishtueshëm, ajo shihka ëndërr, diçka tepër të dhimbshme, përndryshe pse të dukej kështu, medet, kaq e re me ankthin që po i jep pamjen e një fytyre të një shkëmbi rrahur nga stuhitë e …

Më shumë...