MIT
mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Botimet (faqe 4)

Botimet

Dan Kosumi: Libri i Zarije Zenuni-Bajrami, “Agimi i një jete pa perëndim” i kushtohet dëshmorit, Agim Bajrami

Dan Kosumi: Libri i Zarije Zenuni-Bajrami, “Agimi i një jete pa perëndim” i kushtohet dëshmorit, Agim Bajrami

Që kur nis rrëfimin e saj, sa autentik e të sinqertë, po aq edhe dramatik, autorja Zarije Zenuni Bajrami thotë: “VETË JETA IME ËSHTË NJË ROMAN I TËRË!” Duke lexuar këtë monografi, herë-herë më ngjan me rrëfimet epike të kreshnikëve, e herë një roman, këngë apo poezi! “AGIMI I NJË ...

Më shumë...

Doli nga shtypi libri publicistik, “Lexoj e reagoj”, i analistit e studiuesit të njohur, Adil Fetahu

Doli nga shtypi libri publicistik, “Lexoj e reagoj”, i analistit e studiuesit të njohur, Adil Fetahu

Studiuesi, juristi e veprimtari i mirënjohur, Adil Fetahu ka nxjerrë në dritë librin më të ri publicistik, “Lexoj dhe reagoj” ku ka përmbledhur më shumë se 100  vështrime, komente, reagime, recensione e publikime temash e përmbajtjesh të ndryshme. Adil Fetahu është në mesin e analistëve e studiuesve  më të shquar ...

Më shumë...

Sejdo Harka: Tregimtari, Avdullah Kënaçi mes Shqipërisë dhe Kanadasë

Sejdo Harka: Tregimtari, Avdullah Kënaçi mes Shqipërisë dhe Kanadasë

( Shënime për librin me tregime”Enigma e një nate) Avdulla Kënaçi, ky emër i spikatur i medies së shkruar dhe i ekranit shqiptar, tashmë shfaqet  para lexuesëve edhe si tregimtar i papërsëritshëm  me ngjarje e karaktere që  rendin të lirë, herë përmes botës reale ,e herë përmes fantazisë së tij ...

Më shumë...

Fjala e Frank Shkrelit, autorit të librit, “Demokracia nuk pret” me rastin e përurimit në Tiranë, më 11 . 9. 2018

Fjala e Frank Shkrelit, autorit të librit, “Demokracia nuk pret” me rastin e përurimit në Tiranë, më 11 . 9. 2018

Përshëndetje dhe falënderimet e mia të gjithëve për pjesëmarrjen tuaj.  Një falënderim i veçantë u shkon folësve për fjalët e tyre fisnike. E ndjejë veten tepër të nderuar me pjesëmarrjen tuaj në këtë bashkëbisedim vëllazëror.  Me disa prej jush, kam pas nderin dhe privilegjin të takohem, kryesisht, në rrethana zyrtare, ...

Më shumë...

Sot në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë janë përuruar veprat e poetit dhe publicistit, Selman Dervishi

Sot në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë janë përuruar veprat e poetit dhe publicistit, Selman Dervishi

Sot në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë janë përuruar  veprat letrare e publicistike të poetit e veprimtarit, Selman Dervishi. Ai  deri tani ka botuar 21 vepra kryesisht përmbledhje poetike por edhe publicistike. Në fjalën e tij në këtë përurim, drejtori i Radios-Kosova e Lirë, Ahmet Qeriqi ka  theksuar se ...

Më shumë...

Më 3 shtator 2018 përurohen veprat letrare e publicistike të Selman Dervishit

Dolën nga shtypi librat: “Gjergja me Adema” dhe “Riliri i Ritrollit”, të autorit Selman Dervishi

Më 3 shtator 2018, në ambientet e Institutit Albanologjik të Prishtinës, në orën 12.00 përurohen veprat letrare e publicistike të poetit e veprimtarit, Selman Dervishi. I njohur tashmë për botimin e shumë përmbledhjeve poetike dhe veprave letrare e publicistike, krijuesi nga Drenica me vendbanim, në Amerikë, Selman Dervishi, iu ka ...

Më shumë...

Në Shtëpinë e Kulturës, “Tahir Sinani”, në Lypjan, u përurua libri, “Januz Bajçinca me bijtë Ruzhdiun dhe Nebihun”

Në Shtëpinë e Kulturës, “Tahir Sinani”, në Lypjan, u përurua libri, “Januz Bajçinca me bijtë Ruzhdiun dhe Nebihun”

Sot në Shtëpinë e Kulturës, “Tahir Sinani”  në Lypjan, është përuruar libri: “Januz Bajçica me bijtë Ruzhdiun dhe Nebihun”, i autorit, Ahmet Qeriqi. Në fillim të fjalës së tij për librin, profesor, Adem Tasholli segmentoi disa çështje metodologjike që kanë të bëjnë me një vijë të prerë mes luftëtarëve nacionalistë ...

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Veçoritë psikologjike të jetës studentore në librin: “Studenti Rudi K”, i autorit, Ruzhdi Keraj

Dr. Skënder Demaliaj: Veçoritë psikologjike të jetës studentore në librin: "Studenti Rudi K", i autorit, Ruzhdi Keraj

E lexon librin me një frymë, nuk të mërzit, nuk ka monotoni, ka jetë, gjallëri, ashtu siç është jeta studentore. Personazhet janë të shumtë, shumica studentë, njerëz të zakonshëm, por edhe talente, që fillesat i kanë në auditorët e shkollës së lartë, por që shkëlqyen e u afirmuan kur dolën ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Libri me poezi “Në gjirin e Nënës” i poeteshës, Sabina Elmazaj, një libër patriotik me vlera

Albert Z. Zholi: Libri me poezi “Në gjirin e Nënës” i poeteshës, Sabina Elmazaj, një libër patriotik me vlera

Libri i ri me poezi i poetes së re Sabina Elmazaj “Në gjirin e Nënës”, është një nismë poetike për të hyrë në poetët e rinj shqiptar me seriozitetin e një poeteje që tenton të lejë gjurmë në poezinë e brezit të ri. Libri i parë ishte një kërkesë ndaj ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Doli nga shtypi libri filozofi politike “Etikë dhe Politikë” i autorit Bujar Plloshtani

Ermira Babamusta: Doli nga shtypi libri filozofi politike “Etikë dhe Politikë” i autorit Bujar Plloshtani

Doli nga shtypi libri më i ri me ese “Etikë dhe Politikë” i autorit, Bujar Plloshtani, me parathënie nga Ermira Babamusta. “Etikë dhe Politikë” është libër që plotëson një boshllëk në fushën e filozofisë dhe politikës, sidomos në teoritë e ekzistencializmit, analizës psikoanalitike dhe teorisë së konceptimit të njeriut. Nëpërmjet ...

Më shumë...

Prof. Dr. Lush SUSAJ: Në Shkodër, u promovua fjalori enciklopedik i Enver Ulqinit

Prof. Dr. Lush SUSAJ: Në Shkodër, u promovua fjalori enciklopedik i Enver Ulqinit

Në mesin e Qershorit 2018, Shtëpia Botuese “TOENA”, nxori në qarkullim librin me titull “Fjalor Enciklopedik i Vreshtit dhe Verës”, me autor enologun më të mirë e më të vjetër të Shqipërisë, doktorin e shkencave Enver Ulqini. Libri me ISBN: 978-9928-235-82-4, ka 814 faqe në të cilat shkëlqen përvoja, intelekti, ...

Më shumë...

Hazbije Sylejmani – Politikat sociale në Kosovë me theks të veçantë për veteranët e luftës

Veteranët e luftës

Periudha e pasluftës , e cila në kohëzgjatje po i afrohet afro dy dekadave  si në të gjitha fushat e tjera të zhvillimit të shoqërisë kosovare , ka shënuar një sërë ndryshimesh edhe në fizionominë e politikave sociale.  Gjatë kësaj periudhe, përveç  zhvillimeve pozitive dhe përpjekjeve të vazhdueshme për shtet ...

Më shumë...

Avdulla Kënaçi: Rreth vëllimit, “Ftesë nga Fushëbardha” të Zeqo Camës

Avdulla Kënaçi: Rreth vëllimit, “Ftesë nga Fushëbardha” të Zeqo Camës

Përpara syve kam një libër të ri me mbi 300 faqe. Brenda tij ka poezi, tregime dhe publicistikë. Titullohet “Ftesë nga Fushëbardha”. Sa ka mbrritur nga Tirana me postën Fedex. Një vëllim dinjitoz që ka për autor mikun tim të vjetër, gati gjysëm shekullor, Zeqir Cama, po nga Fushëbardha. Edhe ...

Më shumë...

Dr.Hasan B.Luçi: Për romanin e Mina Çaushit, “Kapedani pa saraje”

Dr.Hasan B.Luçi: Për romanin e Mina Çaushit, “Kapedani pa saraje”

     Me parathënie të mirënjohurit Albert Zholi, poetesha e mirënjohur  Mina Çaushi na dhuron një roman të vogël si libër, por i veçantë nga përmbajtja, nismë e parë në këtë lloj letërsie si paraqitje ngjarjesh marrë nga jeta dhe kritika të disa qëndrimeve e veprimeve jetësore në disa kohë të ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj; Historia e Shqipërisë kalon edhe nga Butka

http://www.radiokosovaelire.com/prof-dr-hakif-bajrami-retorika-frytdhenese-klanore-apo-maskim-tradhtie-per-statusin-e-kosoves/

(Mendime rreth librit me të njëjtin titull, i autorit, Ylli Polovina) Debati për të kaluarën ka filluar të zhvillohet në Shqipëri këto tre dekadat e fundit në shumë mënyra, veçanërisht për Luftën Nacional-Çlirimtare prej autorëve që janë të angazhuar shpirtërisht me të, ku prej shumë prej botimeve historke rreth saj, ...

Më shumë...

Përurohen librat e Martin Çunit, “Universi i Jetës” dhe “Lulet e jetës”

Përurohen librat e Martin Çunit, “Universi i Jetës” dhe “Lulet e jetës”

Të premten, më 25 maj, në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë,  përurohen veprat: “Universi i jetës” dhe “Lulet e jetës”, të autorit, Martin Çuni. Përurimi i librave fillon në orën 12.oo, ndërsa po atë ditë, në ambientet e Bibliotekës Kombëtare,  prej orës 11.00 e deri në orën ...

Më shumë...