Botimet

Libri, “Burgjet e mia, fati im i madh”, është vepër e veçantë dhe kuptimplote për jetën dhe veprën e Adem Demaçit

Trevjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës e përkujton me një varg aktivitetesh

Libri, “Burgjet e mia fati im i madh”, është një vepër e veçantë dhe mjaft kuptimplote, e cila shënon edhe një segment tjetër, deri tani jo aq të njohur të krijimtarisë së Demaçit, jo vetëm në Kosovë por të njohur  edhe në shumë shtete e vende të tjera të botës. …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri publicistik letrar, “Në oazën e lindje-vdekjeve” vepër e autorit, Zeqir Bekolli

Publicisti, veprimtari, analisti dhe poeti, Zeqir Bekolli në vazhdim  të publikimit të veprimtarisë së tij të gjithanshme publicistike, letrare e artistike, ka nxjerrë në dritë  librin, “Në oazën e lindje-vdekjeve”, një përmbledhje të përzgjedhur  me analiza, kritika letrare, recensione dhe poezi, të gjitha këto të botuara kohë pas kohe në …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Romani ,,Çlirimtarët dhe mercenarët’’ vepër artistike e përshkrimit besnik të realitetit faktik II

Isuf Ismaili: Romani ,,Çlirimtarët dhe mercenarët’’ vepër artistike e përshkrimit besnik të realitetit faktik II

Romani ,,Çlirimtarët dhe mercenarët’’ i botuar në vitin 2016,   është njëra nga veprat letrare që Ahmet Qeriqi e ka ndërtuar me një përkushtim të madh letrar, artistik e gjithashtu edhe me atdhetarizëm të përkryer. Ai i ka paraqitur dhe portretizuar artistikisht çlirimtarët, trimat e trimëreshat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës …

Më shumë...

Artemisa Kastrioti: Doli nga shtypi libri i autores, Eni Lena: “Pro Make Up Artist Classes”

Artemisa Kastrioti: Doli nga shtypi libri i autores, Eni Lena: “Pro Make Up Artist Classes”

“Pro Make Up Artist Classes” është libri më i ri i atores dhe master make-up artistes me emër Eni Lena. Ky libër është botuar nga Shtëpia Botuese “Gent Grafik” në Tiranë, 1 Korrik 2021. Metodologjia e këtij libri, krijuar nga Eni Lena që në vitin 2015, botuar në këtë libër, …

Më shumë...

Doli në dritë libri: Opinione dhe Analiza i autorit, Nezir Myrtaj

Doli në dritë libri: Opinione dhe Analiza i autorit, Nezir Myrtaj

Në librin, Opinione dhe Analiza, autori, Nezir Myrtaj  ka radhitur disa nga shkrimet  e vështrimet që kanë botuar analistët, studiuesit, lexuesit  dhe njohësit veprave të tij,  të botuara qysh prej mbarimit të luftës së UÇK-së e deri tani. Në libër janë prezantuar kryesisht shkrimet me rastin e përurimit të librave, …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri: “Shpërngulja e çamëve në shekuj” vepër e veprimtarit të arsimit, Tafil Morina

Doli nga shtypi libri: “Shpërngulja e çamëve në shekuj” vepër e veprimtarit të arsimit, Tafil Morina

Shtëpia botuese, “Faik Konica”, në Prishtinë ka nxjerrë në dritë librin: “Shpërngulja e Çamëve në shekuj” vepër e veprimtarit të arsimit, mësuesit, shkrimtarit e publicistit,  Tafil Morina. Autori, në këtë vepër ka sjellë fakte e dëshmi të shumta të jetës së shqiptarëve në Greqi e veçmas në trojet e Çamërisë …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri: “Zëri patriotik mërgimtar për Republikën e Kosovës”, i autorit, Isak Guta

Doli nga shtypi libri: “Zëri patriotik mërgimtar për Republikën e Kosovës”, i autorit, Isak Guta

Ka dalë në dritë libri i veprimtarit, intelektualit dhe atdhetarit, Isak Guta me titull, “Zëri patriotik mërgimtar për Republikën e Kosovës”. Ky libër studimor është shkruar qysh në vitin 1984, dhe prej asaj kohe ka mbetur në dorëshkrim i shkuar me makinë shtypi të kohës. Në vitet 80-të kur autori …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI:   “Piedestal”, libri i Fadil Shehut me personalitete që sjell një pjesë të historisë shqiptare

Albert Z. ZHOLI:   “Piedestal”, libri i Fadil Shehut me personalitete që sjell një pjesë të historisë shqiptare

 Librat me intervista janë një minimonografi për çdo personazh. Realizimi i një interviste profesionale do kohë për çdo gazetar, pasi duhet të njohësh mirë jetën dhe veprën e personazhit, cilësitë e tij, jetën në përditshëmri që të hysh brenda shpirtit të tij dhe ta zbërthesh atë. Çdo intervistë pa një …

Më shumë...

Agron Sejamini: Doli nga shtypi monografia, “Pleshti” e autorit, Gijem Balagè

Agron Sejamini: Doli nga shtypi monografia, “Pleshti” e autorit, Gijem Balagè

Monografia mbi Lionel Mesin, është shkruar me shumë frymëzim nga gazetari spanjoll, Gijem Balagè. Botim luksoz dhe voluminoz, ku mund të shfletosh me një frymë 553 faqe të ilustruara me fotografi nga jeta dhe karriera e tij futbollistike. Një dhuratë e çmuar për sportdashësit shqiptarë disi e vonuar, por e …

Më shumë...

Rrahman Hyseni: Botohet libri,“Tomografia e kompjuterizuar – principet fizike, mbrojtja nga rrezatimi dhe kontrolli i cilësisë”

Rrahman Hyseni: Botohet libri,“Tomografia e kompjuterizuar – principet fizike, mbrojtja nga rrezatimi dhe kontrolli i cilësisë”

 Ditë më parë u botua libri monografik “Tomografia e kompjuterizuar – principet fizike, mbrojtja nga rrezatimi dhe kontrolli i cilësisë” nga autori Dr. Sehad Kadiri. Kadiri, me profesion fizikant mjekësor në Klinikën e Onkologjisë, si dhe profesor asistent në Kolegjin AAB, në një prononcim, shpjegon për përmbajtjen e librit, duke …

Më shumë...

Zymer Ujkan Neziri: Doli nga shtypi libri me kumtesa, “Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri”

Zymer Ujkan Neziri: Doli nga shtypi libri me kumtesa, "Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri"

(“Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri”, kumtesa të simpoziumit shkencor, mbajtur më 8.9.2018, botues Instituti Albanologjik i Prishtinës dhe shoqata “Kosova për Sanxhakun’’, kryeredaktor dhe përgatitja për shtyp prof. dr. Zymer Ujkan Neziri, Prishtinë, 2020) Simpoziumi shkencor “Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri”, mbajtur më 8.9.2018, në Institutin Albanologjik …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: “Melodia e jetës” vëllimi me drithërime poetike i Lumnie Hotit

Poezitë e vëllimit poetik “Melodia e jetës”, me autore Lumnie Hoti  janë shkruar nga një femër, me origjinë kosovare, me zemër mbushur plot drama jete, por edhe drithërime poetike. Poezia e saj, në çdo varg, është thuajse një jetë e shtrydhur pikë-pikë mbi letër…Ashtu siç shtrydhet rrushi dhe bëhet verë …

Më shumë...

Lutfi  Coka: Poemë kushtuar UÇK-së

UCK

  UÇK      Lavdia e Kosovës              Krenaria e Shqipërisë               Nderi i kombit     UÇK tundi dhenë Në Kosovë ngriti folenë, Atje ishte shpirti Lavdinë lart e ngriti.       Për Kosovë tokë të lashtë Grusht çeliku UÇK-ja Në beteja fushë e mal Ngriti flamurin Shqiptar   Kur sulmonte …

Më shumë...

Zymer Mehani: ROMANI “DORA E PAJTIMIT” I AUTORIT SHEFKI PËRVETICA

Zymer Mehani: ROMANI “DORA E PAJTIMIT” I AUTORIT SHEFKI PËRVETICA

(Me rastin e 31-vjetorit të pajtimit të gjaqeve tek Verrat e Llukës, më 1 maj 1990) Temë bosht e interesit romanor në romanin “Dora e pajtimit” të autorit Shefki Përvetica është konflikti për tokën, gjakmarrja e hakmarrja si shkaqe të mundshme, por edhe falja e pajtimi si akte burrërie. Autori …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu me arsimdashës të tjerë, pishtarë të mbajtjes gjallë të gjuhës dhe shkollës shqipe në Mërgatë

Isuf Bytyçi: Shkolla shqipe në Kantonin e St. Gallenit – Vatër e bashkimit kombëtar

Libri,  “Shkolla Shqipe në Kantonin e St. Gallenit, vatër e bashkimit kombëtar”,  e profesor dr. Vaxhid Sejdiut është një enciklopedi e llojit të vet, në të cilën është përmbledhur po thuajse tërë aktiviteti i autorit dhe i sa e sa mësuesve, mësimdhënësve, mësimdhënëseve, veprimtarëve e arsimdashësve shqiptarë, të cilët me …

Më shumë...

Zymer Mehani: Poetët mërgimtarë, z. Sahit Shala dhe z. Dedë Deda nuk ndalen së shpërndari falas ekzemplarë të librave të tyre…

Zymer Mehani: Poetët mërgimtarë, z. Sahit Shala dhe z. Dedë Deda nuk ndalen së shpërndari falas ekzemplarë të librave të tyre…

1. Librat e z. Sahit Shala,  si:”Lahuta e Kosovës”, “Malli e brenga”, “Zëri i shtegtarit, “Valët e jetës”, romani “Dashuri në kohë lufte” etj, veç bibliotekave të kryeqytetit, (Prishtinës), deri më tani janë shpërndarë edhe në disa shkolla të kryeqytetit (në Shkollën “Emin Duraku”, “Asim Vokshi”), në Shkollën “Nexhmi Mustafa” …

Më shumë...