Botimet

Zymer Ujkan Neziri: Doli nga shtypi libri me kumtesa, “Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri”

Zymer Ujkan Neziri: Doli nga shtypi libri me kumtesa, "Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri"

(“Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri”, kumtesa të simpoziumit shkencor, mbajtur më 8.9.2018, botues Instituti Albanologjik i Prishtinës dhe shoqata “Kosova për Sanxhakun’’, kryeredaktor dhe përgatitja për shtyp prof. dr. Zymer Ujkan Neziri, Prishtinë, 2020) Simpoziumi shkencor “Lahutarët e Sanxhakut të Pazarit të Ri”, mbajtur më 8.9.2018, në Institutin Albanologjik …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: “Melodia e jetës” vëllimi me drithërime poetike i Lumnie Hotit

Poezitë e vëllimit poetik “Melodia e jetës”, me autore Lumnie Hoti  janë shkruar nga një femër, me origjinë kosovare, me zemër mbushur plot drama jete, por edhe drithërime poetike. Poezia e saj, në çdo varg, është thuajse një jetë e shtrydhur pikë-pikë mbi letër…Ashtu siç shtrydhet rrushi dhe bëhet verë …

Më shumë...

Lutfi  Coka: Poemë kushtuar UÇK-së

UCK

  UÇK      Lavdia e Kosovës              Krenaria e Shqipërisë               Nderi i kombit     UÇK tundi dhenë Në Kosovë ngriti folenë, Atje ishte shpirti Lavdinë lart e ngriti.       Për Kosovë tokë të lashtë Grusht çeliku UÇK-ja Në beteja fushë e mal Ngriti flamurin Shqiptar   Kur sulmonte …

Më shumë...

Zymer Mehani: ROMANI “DORA E PAJTIMIT” I AUTORIT SHEFKI PËRVETICA

Zymer Mehani: ROMANI “DORA E PAJTIMIT” I AUTORIT SHEFKI PËRVETICA

(Me rastin e 31-vjetorit të pajtimit të gjaqeve tek Verrat e Llukës, më 1 maj 1990) Temë bosht e interesit romanor në romanin “Dora e pajtimit” të autorit Shefki Përvetica është konflikti për tokën, gjakmarrja e hakmarrja si shkaqe të mundshme, por edhe falja e pajtimi si akte burrërie. Autori …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu me arsimdashës të tjerë, pishtarë të mbajtjes gjallë të gjuhës dhe shkollës shqipe në Mërgatë

Isuf Bytyçi: Shkolla shqipe në Kantonin e St. Gallenit – Vatër e bashkimit kombëtar

Libri,  “Shkolla Shqipe në Kantonin e St. Gallenit, vatër e bashkimit kombëtar”,  e profesor dr. Vaxhid Sejdiut është një enciklopedi e llojit të vet, në të cilën është përmbledhur po thuajse tërë aktiviteti i autorit dhe i sa e sa mësuesve, mësimdhënësve, mësimdhënëseve, veprimtarëve e arsimdashësve shqiptarë, të cilët me …

Më shumë...

Zymer Mehani: Poetët mërgimtarë, z. Sahit Shala dhe z. Dedë Deda nuk ndalen së shpërndari falas ekzemplarë të librave të tyre…

Zymer Mehani: Poetët mërgimtarë, z. Sahit Shala dhe z. Dedë Deda nuk ndalen së shpërndari falas ekzemplarë të librave të tyre…

1. Librat e z. Sahit Shala,  si:”Lahuta e Kosovës”, “Malli e brenga”, “Zëri i shtegtarit, “Valët e jetës”, romani “Dashuri në kohë lufte” etj, veç bibliotekave të kryeqytetit, (Prishtinës), deri më tani janë shpërndarë edhe në disa shkolla të kryeqytetit (në Shkollën “Emin Duraku”, “Asim Vokshi”), në Shkollën “Nexhmi Mustafa” …

Më shumë...

Zymer Mehani: VËSHTRIM PËR MONOGRAFINË ”RILINDËSI I OKARINËS ILIRE“ TË AUTORIT AGIM E. GASHI

Zymer Mehani

(Në shenjë përkujtimi për mjeshtrin e instrumenteve frymore, Shaqir Hoti) Monografia “Rilindësi i Okarinës Ilire”, kushtuar mjeshtrit të instrumenteve muzikore, Shaqir Hoti, u botua nga SH B “ Atunis“, Prishtinë, qershor, 2017. Ky libër  përmban një materie mjaft interesante për personalitetin e artistit tone, për vendlindjen e tij, Rogovën e …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: NDËRMJETËSIME LETRARE

Shefqet Dibrani

(Shtëpia Botuese “ARMAGEDONI”, në Prishtinë nxori nga botimi librin: “NDËRMJETËSIME LETRARE – për krijimtarinë e Arif Molliqit”, autor Shefqet Dibrani)  (Nga parathënia e librit) Libri NDËRMJETËSIME LETRARE është një panoramë dhe një përzgjedhje shkrimesh kritike për krijimtarinë letrare të Arif Molliqit bërë nga studiues dhe kritikë të letërsisë ndër vite. …

Më shumë...

Xhemail Peci: Tregimtaria poetike e Bedri Tahirit, “Gur i diellit shenjëtor”

Xhemail Peci: Tregimtaria poetike e Bedri Tahirit, “Gur i diellit shenjëtor”

Bedri TAHIRI, “Gur i diellit shenjëtor”, “Meshari”, Prishtinë, 2013)   DIELLORI: PUSHKA DHE PENA: ESHKA DHE UNORI       “Natën time të fundit në Zyrën Ovale tashmë të boshatisur, unë mendova për arkën e qelqtë që unë e kisha mbajtur në tavolinën time të kafes pak hapa larg meje. Aty …

Më shumë...

Shefqet DIBRANI:   Rreth romanit “Malësorja”, të Nazmi Rrahmanit, botimi i parë në vitin 1965.

Shefqet Dibrani

KARAKTERI I PERSONAZHIT DHE KRIJIMI I TYRE  Secili autor bënë përpjekje për të përshkruar sa më mirë karakterin e personazhit, në menyrë që lexuesi t’i përjetojë si figura të gjalla, zakonisht kjo bëhet për romanet e tipit rrëfim a përshkrim për ngjarje të caktuara. Krijimi i personazhit sa më autentik, …

Më shumë...

Ayten Ardel: MİTROVİCA NË DOKUMENTET OSMANE-EKSTRATE DOKUMENTESH

Ayten Ardel: MİTROVİCA NË DOKUMENTET OSMANE-EKSTRATE DOKUMENTESH

Mitrovica është një qytet i rëndësishëm në Republikën e Kosovës në kufi me Serbinë, qyteti i vetëm në Evropë i ndarë, ku jetojnë komunitete të ndryshme etnike (shqiptarë, turq, boshnjakë, serbë dhe komuniteti egjiptian). Qyteti është qendra e konfliktit politik mes shqiptarëve dhe serbëve. Për shkak të vatrave të pasura …

Më shumë...

Fadil Shyti: VËSHTRIME MBI LIBRIN: “BURGU I JETËS” TË ATDHETARIT ISH-TË BURGOSURIT POLITIK NGA REGJIMI TITIST, ELMAZ ADEMI

Fadil Shyti: VËSHTRIME MBI LIBRIN: "BURGU I JETËS" TË ATDHETARIT ISH-TË BURGOSURIT POLITIK NGA REGJIMI TITIST, ELMAZ ADEMI

(Persiatje librit me vlera të larta kombëtare historike, me rastin e 40 vjetorit të Pranverës së Kuqe të protestave në Dardani, ku edhe autori me shokët ilegalë dhe shoqet ilegale e kanë dhënë kontributin e tyre të madh revolucionarë). -Publicisti, veprimtari dhe veterani i UÇK-re në trojet shqiptare në Maqedoni, …

Më shumë...

Adem Lushaj: Në Deçan promovohet romani, PREMTIMI, i shkrimtares, Jetlira Avdijaj

Adem Lushaj: Në Deçan promovohet romani, PREMTIMI, i shkrimtares, Jetlira Avdijaj

(“Misteri i një aksidenti tragjik në të shkuarën. Një dashuri dhe një hakmarrje kryqëzojnë rrugët e dy personazheve. Njëri në kërkim të vrasësit të të vëllait, tjetri të hakmarrjes për mashtrimin që i kanë bërë. Jeta e një personazhi të tretë krejt papritmas shkrihet me dy të tjerat, në një …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Libri dialogues “Ëndrra të kripura” i poetes Mina Çaushi

Albert Z. Zholi: Libri dialogues “Ëndrra të kripura” i poetes Mina Çaushi

Libri i ri, “Ëndrra të kripura”,  i poetes së mirënjohur Mina Çaushi përbëhet nga dy pjesë, pjesa e parë me poezi dhe e dyta me fjalë të urta. Kur lexon librin në brendi gjen poezi që dalin nga flaka e zemrës, poezi të sinqerta, vargje plot ndjenjë që japin mesazhe …

Më shumë...

Fragment nga libri: “Burrat shkojnë në luftë”, i autorit, profesor Resmi Osmani

Fragment nga libri: "Burrat shkojnë në luftë", i autorit, profesor Resmi Osmani

Kujtimit të gjyshit, Osman Taipi, që ra dëshmor në luft ën për mbrojtjen e Janinës,  në mars të vitit 1913 Merjemja doli në çardak dhe hodhi sytë nga udha. Dita po thyhej dhe i shoqi duhet ta kishte lënë punën në arë, por nuk dukej gjëkundi. Në vend të tij, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Një roman për jetën, burgun e lirinë

Ahmet Qeriqi: Një roman për jetën, burgun e lirinë

(Vështrim për romanin, “Ecje nëpër furtunë”,  vepër e  autorit, Bedri Halimi)   Romani i personazhit, “Ecje nëpër furtunë”  vepër letrare, artistike e dokumentare e  shkrimtarit dhe veprimtarit të njohur, Bedri Halimi, shpalos kujtime nga jeta e vetë autorit, përmes Bledit, personazhit  kryesor rreth të cilit janë shtjelluar të gjitha ngjarjet, …

Më shumë...