leoni

Botimet

Prof. Dr. Ago Nezha: “Dashuri pa kushte”, libri me tregime i Albert Zholit, ku gjen flirtin me shpirtin

Prof. Dr. Ago Nezha: “Dashuri pa kushte”, libri me tregime i Albert Zholit, ku gjen flirtin me shpirtin

Libri me tregime “Dashuri pa kushte” duket si një pelegrinazh në shenjtërinë e dashurisë, si ndija më e bukur dhe më e thellë e njerëzimit. Një inkursion në shpirtin e dlirë të njeriut dhe fatit njerëzor. Ka aty ndjesi të holla nga natyra, nga sensualiteti human, gjen problemet e përditshme …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Vëllimi me poezi i Majlinda Shaqirit, “Në sytë e diellit”,është nismë e mbarë…

Shefqet Dibrani: Vëllimi me poezi i Majlinda Shaqirit, "Në sytë e diellit",është nismë e mbarë...

(Majlinda Shaqiri, “NË SYTË E DIELLIT”, poezi, botoi Sh.B. “Lena”, Prishtinë 2020. Faqe 128)   Secilin individ e karakterizon një gjë që e bënë të dalluar nga të tjerët, secili njeri ka “Rrëfimin e vet mitologjik”, do të shprehej poetesha, prandaj kjo ngjarje a veprim, do ta shoqërojë gjatë tërë …

Më shumë...

Shefqet DIBRANI: PREZENCA E MUNGUAR

Shefqet DIBRANI: PREZENCA E MUNGUAR

(Bilall Maliqi, “PIKËPYETJE KOHËS”, poezi, botoi Sh.B. “Lena”, Prishtinë 2021. Faqe 106. ISBN 978-9951-27-353-4) Poezia e Bilall Maliqit, edhe pse është cilësore është poezi e munguar, dhe më këtë paraqet tragjidicitetin e jetës në provincë, edhe siformë krijimi, edhe si mënyrë e prezantimit është e munguar, ndonëse është shprehje poetike …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Libri: “Dallgë në stuhi” i autores Majlinda Pajaj, nuk është thjesht fantazi apo një nënvetëdije e fshehur…

Albert Z. Zholi: Libri: “Dallgë në stuhi” i autores Majlinda Pajaj, nuk është thjesht fantazi apo një nënvetëdije e fshehur...

Libri “Dallgë në stuhi” i autores Majlinda Pajaj, nuk është thjesht fantazi apo një nënvetëdije e fshehur, apo vizione njerëzore bazuar mbi fotografitë apo ëndrrat. Jo, këto vargje libri janë vetë jeta e aurores.  Një jetë mbushur me vështirësi, pengesa, luftë, debate, pabesi, intriga, por edhe suksese, buzëqeshje, përqafime, urime, …

Më shumë...

Doli nga shtypi përmbledhja poetike, “Bulbëri mendimesh” e poetit, Bajram Bekteshi

Doli nga shtypi përmbledhja poetike, “Bulbëri mendimesh” e poetit, Bajram Bekteshi

Poeti i mirënjohur, Bajram Bekteshi ka nxjerrë në dritë përmbledhjen e 12-të me poezi, titulluar, “Bulbëri mendimesh”. Bajram Bekteshi është tashmë emër i njohur i rezistencës kombëtare, pjesëmarrës dhe epror i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i Trupave Mbrojtëse të Kosovës, ndërsa kohë më parë është pensionuar nga Forca …

Më shumë...

Ribotohet libri, “PSE URREJ KADARENË dhe poezi të tjera”, nga Shefqet Dibrani

Ribotohet libri, “PSE URREJ KADARENË dhe poezi të tjera”, nga Shefqet Dibrani

Sivjet është ribotuar libri me poezi i Shefqet Dibranit duke zbardhur enigmen e pashpjeguar të bllokimit inatçor dhe perverës të botimit të parë, i cili për standardet e Kosovës mund të ishte radhitur për Libër të Gueness. Ndërsa autori i librit nuk do të ndjek rrugën ligjore?! Ai, këtë çështje …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri: “Halit Berisha – Njësiti Gueril”, i autorit, Shaban Braha

Doli nga shtypi libri: “Halit Berisha-Njësiti Gueril”, i autorit, Shaban Braha

Në veprën publicistike, “Halit Berisha-Njësiti Gueril”, autori, Shaban Braha, ka pasqyruar jetën dhe veprën e luftëtarit, Halit Berisha, pjesëtar i “Grupit Gueril” të Rifat Berishës, i cili ka vazhduar veprimtarinë luftarake edhe pas rënies së luftëtarit të mirënjohur të Kosovës, kryetrimit të kohës së tij, Rifat Berisha.  Duke qenë njohës …

Më shumë...

Iskra Tata (Thoma): “Udhëkryqi i një dashurie” novela elegante e Pajtim Xhelos

Iskra Tata (Thoma): "Udhëkryqi i një dashurie" novela elegante e Pajtim Xhelos

Ndodhia është reale. Mbase për disa nga lexuesit do duket si diçka e tejkaluar në kohë, por ja që edhe në ditët e sotme, kur brezat e rinj ne të vjetrit i paragjykojmë se e kanë zhvlerësuar ndjenjën hyjnore të dashurisë, ka akoma njerëz që e përjetojnë atë me gjithë …

Më shumë...

Përparim Hysi: Jehona e promovimit të një libri

Përparim Hysi: Jehona e promovimit të një libri

     Dje,në një nga sallat e MUZEUT KOMBËTAR, u bë promovimi i librit me poezi të POETES ARJANA FETAHU(GABA) dhe promovimi u kthye në atmosferë festive të vërtetë,sa jehona e saj kapërceu muret e sallës përmjet frymës të atyre që morën fjalën dhe mbështetje me duartrokitje nga pjesëmarrësit e shumtë,disa …

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Vështrim rreth monografisë “Carrabregu në gjurmët e historisë dhe traditës”, të autorit Arton Loshaj

Ilir SEFAJ: Vepër me vlera shkencore e dokumentare

       Monografia “Carrabregu-në gjurmët e historisë dhe traditës” të autorit, Arton Loshaj, është ndër të rrallat të shkruara deri më tash në Komuën e Deçanit. Kjo monografi, krahas asaj “Lluka nëpër shekuj” e Arif Molliqit, duhet të jetë shtytëse edhe për fshatrat tjera të kësaj komune, që do ishin ndër …

Më shumë...

Përparim HYSI: Pas reticensave të vëllimit poetik “Sa do të doja… ” të ARJANA FETAHU-GABA

Albert Z. Zholi: Libri me poezi, "Sa do të doja..." i poetes, Arjana Fetahu (Gaba), të trazon ndjenjën

Librin me poezi,  “Sa do të doja…” të ARJANA FETAHU (GABA),ma dhuroi miku im  ALBERT ZHOLI. Ky mik i krijuesëve (S’dihet numri i atyre që ka promovuar),ma dhuroi dhe më ka bërë ftesë nominale për promovimin e autores nga dyjavëshi i parë i tetorit dhe,për”të paguar disi taksën e dhurimit”,do …

Më shumë...

Nën organizimin e kryetarit, Bashkim Ramosaj, u përurua libri: “Krimet serbe në Kosovë-Rasti i Deçanit”, vepër e autorit, Adem Lushaj

Nën organizimin kryetarit, Bashkim Ramosaj, u përurua libri: "Krimet serbe në Kosovë-Rasti i Deçanit", vepër e autorit, Adem Lushaj

Në Deçan, nën organizimin Kryetarit të Komunës, Bashkim Ramosaj, është bërë promovimi i  librit “Krimet serbe në Kosovë-Rasti i Deçanit”, libër që prezanton krimet e kryera gjatë periudhës janar-qershor 1999 në territorin e Komunës së Deçanit, nga policia, ushtria dhe paramilitarët serbo-sllavë. Në këtë libër prezantohen dëshmitë e mbi 200 …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Kur dashuria shpaloset me ngjyrat ylberiane në  “Prelude dashurie” poetes, Lulëzime Malaj

Albert Z. Zholi: Kur dashuria shpaloset me ngjyrat ylberiane në  “Prelude dashurie” poetes, Lulëzime Malaj

“Prelude dashurie” është libri më i ri i poetes Lulëzime Malaj. Vetë titulli përcjell një mesazh ngrohës, pasi fjala prelud përcakton pjesën hyrëse në një vepër muzikore apo pjesë e vogël muzikore, që qëndron më vete dhe të elektrizon trupin. Pra, “Preludi i Simfonisë” në këtë rast është “Preludi i …

Më shumë...

Ilir SEFAJ: Vepër me vlera shkencore e dokumentare

Ilir SEFAJ: Vepër me vlera shkencore e dokumentare

Monografia Carrabregu-Në gjurmët e historisë dhe traditës, e ma. Arton Loshajt, është përpjekje serioze e autorit në fjalë, që para së gjithash lexuesit të rajonit të Deçanit, por edhe komunitetit artdashës në të gjithë hapësirën shqiptare në përgjithësi, t’ia sjellë një studim të mirëfilltë mbi zanafillën, artin, kulturën dhe traditën …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: “Trishtësia e së vërtetës” libri i poetes, Premisa Kerthi, përcjell sfidat e jetës

Albert Z. ZHOLI: “Trishtësia e së vërtetës” libri i poetes, Premisa Kerthi, përcjell sfidat e jetës

Kur bota endet ende në vorbullat e paqarta të Pandemisë, poetja Premisa Kerthi vjen para lexuesit me vëllimin e parë poetik “Trishtësia e së vërtetës”, që përbën një sfidë ndaj kohës. Në tërë hapësirën e vargjeve pa hyrë në recensë, po ju sjell disa vargje nga poezia “Jetë për të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Libri: “Agresioni serb dhe taksa e Kosovës”, i autorit, Jakup Krasniqi, përplot me dëshmi e fakte të pakontestueshme

Ahmet Qeriqi: Libri: “Agresioni serb dhe taksa e Kosovës”, i autorit, Jakup Krasniqi, përplot me dëshmi e fakte të pakontestueshme

Libri: “Agresioni serb dhe taksa e Kosovës”, përmbledhje publicistike e Jakup Krasniqit, botuar në prill të këtij viti, vë në spikamë disa nga problemet aktuale, me të cilat po ballafaqohemi me Serbinë dhe mbështetësit e saj, duke e mbajtur peng vendin tonë për interesa dhe koniunktura të politikave të ndryshme …

Më shumë...