KEK
Fillimi / Opinione

Opinione

Enver Hoxhaj: Qeveria Kurti ka qenë Qeveria shkurti me vetëm 50 ditë. Qeveria Hoti 150 ditë, ajo vërtetë ishte qeveri koti

Enver Hoxhaj: Qeveria Kurti ka qenë Qeveria shkurti me vetëm 50 ditë. Qeveria Hoti 150 ditë, ajo vërtetë ishte qeveri koti

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kandidati për kryeministër Enver Hoxhaj, sot ka zhvilluar një takim me fermerët e Komunës së Rahovecit, ku ka prezantuar Planin e Rimëkëmbjes Ekonomike. ka thënë se qeveria e udhëhequr nga ai do të krijojë lehtësira për fermerët, ku ka përmendur se rrushin të ...

Më shumë...

Bedri Islami: LSI-ja është një forcë politike pa identitet politik, as e majtë as e djathtë, as e qendrës…

Bedri Islami

Tre muaj si sot shqiptarët do të dinë  se kush do i qeverisë në katër vitet e ardhshme. Nga njëra anë do të jenë qeveritarët e sotëm, dhe, përballë tyre një mori e pafund partish, partizash dhe deriçkash politike, të cilat do të shtyhen për ta rrëzuar atë, e pastaj, ...

Më shumë...

Në Izrael po rriten shqetësimet se largimi i Trumpit do të çojë në rihapjen e hetimit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare, në Hagë

Vjosa Osmanin nuk e pret as “fitorja” si ajo e Nexhat Dacit pas ndarjes nga LDK-ja, apo Dardan Molliqajt nga Vetëvendosja

Në Shtetin e Izraelit  po rriten shqetësimet se largimi i administratës së ish Presidentit amerikan Donald Trump do të çojë në rihapjen e hetimit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare në Hagë kundër Tel Aviv për shkak të dyshimeve se ai ka kryer krime kundër Palestinezëve. Kanali televiziv shtetëror izraelit, “Khan”,  raportoi ...

Më shumë...

Mustafë Shaqiri: Në njëzet vjetorin e Betejës së Shoshajës 24- 28 janar të vitit 2001

Mustafë Shaqiri: Në njëzet vjetorin e Betejës së Shoshajës 24- 28 janar të vitit 2001

Përpjekjet e shqipëtarëve në historinë e tyre janë të njohura. Ato janë ngjarje të rëndësishme historike të mpleksur me rreziqe, të ballafaquar me projekte djallëzore për zhdukjen e shqiptarëve në tërësi, me tragjedi, heroizëm, angazhim të të gjitha potencialeve kombëtare. Si të tilla, këto ngjarje kanë shumë pamje, shumë këndvështrime ...

Më shumë...

Bardhyl Bejko: Përditë nga një sondazh, që nuk tregon realitetin e fuqisë, po dëshirën e papërmbajtur të partisë

Bardhyl Bejko: Përditë nga një sondazh, që nuk tregon realitetin e fuqisë, po dëshirën e papërmbajtur të partisë

Ka kohë që gara e sondazheve ka kapërcyer çdo fantazi. Njihesh me treguesit e deklaruar dhe të duket se je në mars apo qindra metra poshtë syprinës së oqeaneve si të jesh personazh i Zhyl Vernit. Është bërë virale në vendin tonë sondazhomania. Pothuaj përditë bombardohemi me rezultatet e një ...

Më shumë...

Disa të vetëquajtur analistë e akademca tmerrohen nga ideja e bashkimit kombëtar dhe atakojnë Ramush Haradinajn

Kryeministri Haradinaj

Për disa analistë që e kanë rehatuar veten e tyre bashkë me familjet në shtetet e Evropës, vetëm përmendja e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë, dhe po e nxitka Serbinë për luftë. Këta ikanakë, për të cilët Kosova nuk do të thotë më asgjë, sepse për ta atdhe është atje ...

Më shumë...

KQZ-ja nuk guxon t’i nënshtrohet presionit të Vetëvendosjes dhe partive që përfillin ligjin, vetëm kur iu përshtatet

Komisioni Qendror Zgjedhor u jep afat partive politike që deri sot në orën 13:00, t'i zëvendësojnë kandidatët

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dje mbajti mbledhje në të cilën temë e diskutimit ishte certifikimi i listave të subjekteve politike që garojnë në zgjedhjet e 14 shkurtit. Shkak i debateve të ashpra ishte rekomandimi i Zyrës për Regjistrim dhe Certifikim të Partive Politike që përkrahte certifikimin e të gjithë kandidatëve ...

Më shumë...

Demush Shasha: Anëtarët politikë në KQZ-së kanë tendencë shtrembërimin e procesit zgjedhor dhe përmbysjen e pavarësisë së KQZ-së

Demush Shasha: Anëtarët politikë në KQZ-së kanë tendencë shtrembërimin e procesit zgjedhor dhe përmbysjen e pavarësisë së KQZ-së

Drejtori i Institutit EPIK,  Demush Shasha, ka thënë se anëtarët politikë të KQZ, në mbledhjen e sotme shpërfaqën tendencë të qartë për shtrembërimin e procesit zgjedhor dhe përmbysjen e pavarësisë së institucionit të KQZ-së. Ai ka thënë se KQZ-ja po kolapson si institucion i pavarur nga presioni politik që po ...

Më shumë...

Kush janë ata që po zhvillojnë fushatë verbale me sharje, fyerje, përbuzje e kërcënime kundër, Valdete Dakës?

Kush janë ata që po zhvillojnë fushatë verbale me sharje, fyerje, përbuzje e kërcënime kundër, Valdete Dakës?

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovës, Valdete Daka ka marrë kërcënime të shumta pasi  47 kandidatë që janë pjesë e listave zgjedhore janë shpallur fajtorë për vepta të ndryshme penale në tri vitet e fundit, në mesin e tyre edhe kryepari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Ofendimet e ...

Më shumë...

Xhevat Aliu: Po marrin hov sulmet përplot shpifje, etiketime, akuza, pikërisht ndaj atyre që e bënë luftën e pastër çlirimtare

Xhevat Aliu: Po marrin hov sulmet përplot shpifje, etiketime, akuza, pikërisht ndaj atyre që e bënë luftën e pastër çlirimtare

Ashtu sikur edhe me zgjedhjet e gjertanishme edhe tashi po ringjallen sulmet përplot shpifje, etiketime, akuza verbale, etj. për gjoja vrasje me motive politike, hajni fondesh, dezertime nga lufta, etj. pikërisht ndaj atyre që e bënë luftën e pastër çlirimtare dhe i falën edhe të të kundërtit e saj duke ...

Më shumë...

David L. Phillips: Administrata e Bidenit përballet me një mori sfidash që menaxhojnë marrëdhëniet me Rusinë

David L. Phillips: Administrata e Bidenit përballet me një mori sfidash që menaxhojnë marrëdhëniet me Rusinë

Administrata e Bidenit duhet të rinovojë Traktatin e Ri të Reduktimit të Armëve Strategjike, START, të adresojë sulmet kibernetike të kohëve të fundit dhe të parandalojë provokimet rajonale të Rusisë në Siri dhe në Mesdheun lindor. Kosova është gjithashtu një pikë e ndezur që mund të përshkallëzohet, duke përfshirë Shtetet ...

Më shumë...

Zymer Mehani: Të gjithë duam të shkojmë atje!…

Zymer Mehani: Të gjithë duam të shkojmë atje!...

(Me rastin e 23-vetorit të sulmit të dytë nga forcave serbe mbi familjen Jashari në Prekaz me 22 janar të vitit 1998.) Prekaz- emër i qëndresës dhe i lavdisë! Të gjithë, i vogël e i madh, plak e i ri, gra e burra…. të gjithë duam të shkojmë atje. Të ...

Më shumë...

Hoxhaj në Prizren: Dy modele në këto zgjedhje, plani im i Rimëkëmbjes përballë demagogjisë dhe popullizmit të Kurtit

Hoxhaj në Prizren: Dy modele në këto zgjedhje, plani im i Rimëkëmbjes përballë demagogjisë dhe popullizmit të Kurtit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar sot një takim me bizneset e shoqatës “Esnaf” në Prizren. Para tyre ai ka prezantuar planin e rimëkëmbjes, ku ka thënë se ndihma për sektorin privat është prioritet. Ai ka theksuar se për PDK-në, Prizreni është ...

Më shumë...

Organizatat e shoqërisë civile reagojnë lidhur me akuzat drejtuar Kryesueses së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka

Organizatat e shoqërisë civile reagojnë lidhur me akuzat drejtuar Kryesueses së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka

Në reagim në lidhje me akuzat drejtuar Kryesueses së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Dakam thuhet: Ne, organizatat e shoqërisë civile iu bëjmë thirrje partive politike që të ndalojnë presionin dhe sulmet ndaj Institucionit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), dhe ta lënë të lirë këtë institucion që të bëjnë punën  ...

Më shumë...

Me fushatën “Ballkani i Bashkuar për Ajër të Pastër”, kërkojmë që vendimmarrësit të rifokusojnë politikat e tyre

Me fushatën "Ballkani i Bashkuar për Ajër të Pastër", kërkojmë që vendimmarrësit të rifokusojnë politikat e tyre

NË BALLKANIN PERËNDIMOR, JEMI DUKE JETUAR BRENDA NË NJË RE HELMUESE Vendet e Ballkanit Perëndimor e kanë cilësinë më të ulët të ajrit në Evropë, prandaj ne, përfaqësuesit e kampanjës “Ballkani i Bashkuar për Ajër të Pastër”, u bëjmë thirrje institucioneve kompetente shtetërore dhe qytetarëve në rajon për të parandaluar ...

Më shumë...

Taulant Balla: PS nuk i ka bërë kurrë keq Shqipërisë dhe nuk ka punuar kurrë kundër interesave të vendit

Taulant Balla: PS nuk i ka bërë kurrë keq Shqipërisë dhe nuk ka punuar kurrë kundër interesave të vendit

10 vite pas ngjarjeve tragjike të 21 janarit, kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla u bëri thirrje qytetarëve gjatë një takimi në Belsh që të mos harrojnë kush qëllon mbi popullin dhe nuk paraqitet kurrë para drejtësisë, madje gradohet. “Mos harroni të kujtoni që Partia Demokratike me Sali ...

Më shumë...