Opinione

Valentina Bunjaku-Rexhepi: Albin Kurti e dëmtoi imazhin e Kosovës kudo në botë, ua humbi shpresën qytetarëve duke i mashtruar

Valentina Bunjaku

Deputetja e LDK-së, Valentina Bunjaku-Rexhepi ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti, duke e pyetur se a ka parime, derisa dy vjet më parë kritikoi Isa Mustafën, Hashim Thaçin e Ramush Haradinajn. Kryeministër, Albin Kurti, a ke parime? Para dy vjetësh, ish-Kryetarin e LDK-së, z. Isa Mustafën, e quaje profesor, e më …

Më shumë...

Julius Von Bone: Salih Mustafa nuk ka ndaluar asnjë person, nuk ka maltretuar, nuk ka vrarë, as ka urdhëruar vrasjen e askujt

Avokati i Salih Mustafës, Julius Von Bone, ka deklaruar se i mbrojturi i tij asnjëherë nuk e ka ndaluar asnjë person, nuk e ka maltretuar dhe nuk e ka vrarë asnjëherë asnjë person e as nuk ka urdhëruar dikë tjetër të bëjë një gjë të tillë. Këtë e ka thënë …

Më shumë...

Ku e ka burimin armiqësia e shefit të Stafit të kryeministrit, Luan Dalipi, me mediet, të cilat kritikojnë Albin Kurtin e Vetëvendosjen?

Bunkeri i Radios Kosova e Lirë

Shefi i Stafit të kryeministrit Kurti, Luan Dalipi, nëpërmjet një postimi  ka sulmuar në mënyrë të paprecedent mediet në Kosovë, duke i lidhur ato me “biznese kriminale”,  ashtu sikur më parë, Prindon Sadriu,  burri i kryetares, Vjosa Osmani. Për më tepër  Dalipi i Vetëvendosjes  u ka bërë thirrje atyre që …

Më shumë...

Mustafë Kadriaj: Të gjallët ndërrojnë jetë, derisa ne vdesim çdo ditë, disa  fjalë për uraganin e UÇK-së Haqif Kadriaj

Ka ndërruar jetë komandanti i togut të Batalionit të Dytë, të Brigadës 123, të Zonës së Pashtrakut, gjatë luftës, Haqif Kadriaj

Për burrat e mëdhenj nuk është e lehtë të shkruash për faktin që veprimtaria shumë dimensioneve e tyre e brumosur dhe e dendur nuk di sesi t’ia fillon cilën vepër të cilëson më lart sepse një jetë kanë lënë vepër dhe kështu ishte komandanti, kështu ishte baci Haqif. Edhe më …

Më shumë...

Eskortat e Tiranës: Si shkojnë vajzat e reja me biznesmenë e politikanë në këmbim të parave dhe jetës së shtrenjtë!

Eskortat e Tiranës: Si shkojnë vajzat e reja me biznesmenë e politikanë në këmbim të parave dhe jetës së shtrenjtë!

Jeta e natës, klubet, makinat, shishet e alkoolit dhe vajzat e bukura kanë qenë gjithmonë një formë puzzle-i ku asnjëra nuk bënte pa tjetrën. Ndoshta ky është ndër të paktat raste që paragjykimi rezulton i vërtetë, burra të pasur që shpenzojnë pa limit dhe vajza të bukura që bashkohen në …

Më shumë...

Grupet e fokusit të IQMPE-së: Të rinjtë në rajon kërkojnë më shumë mjete digjitale nga autoritetet e tyre…

Grupet e fokusit të IQMPE-së: Të rinjtë në rajon kërkojnë më shumë mjete digjitale nga autoritetet e tyre për të rritur ndërgjegjësimin mjedisor dhe për një mjedis më të shëndoshë jetësor Ajri i pastër dhe mbrojtja e mjedisit jetësor janë ndër temat më të rëndësishme për të rinjtë në Ballkan, …

Më shumë...

RKL: Ezani në minare të xhamisë dhe shoqërimi i tij me tupan në fshatra dhe në disa qytete, është anomali e kohës

RKL: Ezani në minare të xhamisë dhe shoqërimi i tij me tupan në fshatra dhe në disa qytete, është anomali e kohës

Kemi menduar se qysh moti ka ikur koha kur “tupanxhija” ka shënuar orën, kur tellalli me tupan ka përhapur lajmet, kur bota islame bënte  gjumin aziatik, por çuditërisht edhe në kohën tonë, edhe në kohën e zhvillimit të fuqishëm teknologjik dhe informativ, qarqe të caktuara po përpiqen  ta kthejnë traditën …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Botë me hile

Mehmet Bislimi

Po ofron muaji nga sulmi më i vrazhdë që Rusia e Carit Putin- diktatorit të kohëve moderne, po sulmon popullin dhe shtetin sovran të Ukrainës. Sigurisht që kjo botë me hile, rrinte duke bërë sehir deri me tani, ngase kishte bindjen së ai (Putin), nuk do të shkonte deri në …

Më shumë...

Në Montebelluno, Nusret Pllana kujton gjenocidin që e kanë pësuar Shqiptarët gjatë viteve ’90 – ta

Në Montebelluno, Nusret Pllana kujton gjenocidin që e kanë pësuar Shqiptarët gjatë viteve ’90 – ta

“Një qortim fuqive të botës, mbroni popujt e brishtë”.  Në ambientet e Bibliotekës së Montebellunos është mbajtur paraqitja e librit të Prof. Nusret Pllanës Terrori i Serbisë pushtuese mbi Shqiptarët, që e ka promovuar Shoqata kulturore shqiptare dhe kosovare Zëri i Atdheut, të Montebellunos, e udhëhequr nga  Isuf Zenelaj, me …

Më shumë...

Betimi për Drejtësi: Mbrojtja para trupit gjykues në Hagë e të pandehurve, Hysni Gucati, Nasim Haradinaj dhe e avokatëve të tyre

Mbrojtja e Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt e kundërshton vendimin e gjykatësit të procedurës paraprake

Hysni Gucati, në fjalën e tij përmbyllëse, ka thënë se do të vazhdojë të luftojë për të drejtat e popullit të tij, deri në ditën e fundit të jetës së tij dhe se e ardhmja e Kosovës e motivon atë. Gucati ka thënë se është qytetar shumë krenar i Republikës …

Më shumë...

Avokatët e Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt kërkuan që dy krerët e OVL-UÇK-së të shpallen të pafajshëm dhe të lirohen nga arresti

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës të Gjykatës Speciale duhet të largohen nga detyra për “shpërdorim të autoritetit”

Ekipet mbrojtëse të  drejtuesve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, i janë kundërpërgjigjur deklaratave të Zyrës së Prokurorit  të Gjykatës Speciale duke thënë se Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj kanë vepruar në interes të publikut dhe se të njëjtit duhet të shpallën të pafajshëm. Pasi prokuroria ka deklaruar …

Më shumë...

OAK: Të krijohet Komisioni Rregullativ për Derivate të Naftës dhe Gazit

OAK

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) sot i është drejtuar Kryeministrit të vendit përmes një shkrese, për të kërkuar që sa më parë të ndërmerren masa në përputhje me situatën ekonomike në vend dhe krizën që ka kapluar si pasojë e zhvillimeve të fundit globale me ngritjen enorme të çmimeve. …

Më shumë...

BDI: Gjuha shqipe në uniforma të policisë, reflektim i parimeve të barazisë

Mbishkrimet shqipe do të shënohen edhe në uniformat e policisë së Maqedonisë së Veriut

Bashkimi Demokratik për Integrim e vlerëson si të rëndësishëm miratimin e Dekretit nga ana e Qeverisë me të cilin formalizohet përdorimi i gjuhës shqipe edhe në uniformat e policisë. Bashkimi Demokratik për Integrim konsideron se me këtë vendim që uniformat e policisë të jenë edhe në gjuhën shqipe, është përmbushur …

Më shumë...

Deputetë të Kuvendit të Kosovës që votuan “për dhe kundër” martesave degjeneruese të gjinisë së njëjtë

Kuvendi i Kosovës

Projekt-kodi Civil nuk ka kaluar në lexim të parë në Kuvendin e Kosovës, pasi 29 vota ishin kundër, 28 për dhe katër deputetë kanë abstenuar. Në momentin e votimit në Kuvend ishin 77 deputetë, por 16 prej tyre nuk morën pjesë në votim. Tre liderët e partive opozitare:  Memli Krasniqi, …

Më shumë...

Albert Zogaj: Puna e gjykatave për shërbime esenciale nuk mund të pengohet

Këshilli Gjyqësor i Kosovës, ka mbajtur takimin e 280-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit, Albert Zogaj

Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Albert Zogaj, ka mbajtur sot takim virtual përmes platformës ZOOM me Kryetarin e Gjykatës Supreme, Udhëheqësin e Detyrës, kryetarin e Gjykatës së Apelit si dhe kryetarët e gjykatave themelore, për të diskutuar situatën e krijuar në sistemin gjyqësor, si pasojë e grevës së punonjësve …

Më shumë...

OAK në konferencë për media me temën “Sfidat e bizneseve në përmbushje të kontratave publike”

OAK në konferencë për media me temën “Sfidat e bizneseve në përmbushje të kontratave publike”

Pas kërkesave të pranuara nga bizneset anëtare në lidhje me dëmet dhe humbjet e mëdha financiare që po u shkaktohen këtyre të fundit nga ndryshimet enorme të çmimeve, në përmbushje të kontratave publike të nënshkruar më herët, Oda e Afarizmit të Kosovës ka mbajtur konferencë për media me temë “Sfidat …

Më shumë...