leoni

Opinione

DRITAN GOXHAJ: ANALIZË E 100 DITËVE LUFTË NË GAZA

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masën “arrest me burg” për luftëtarin e lirisë së Kosovës, Dritan Goxhaj

U bënë mbi 3 muaj që Izraeli po bën një luftë në Rripin e Gazës kundër Hamasit. Prej pak më shumë se 100 ditësh Forcat Pushtuese Izraelite (IOF – Israeli Occupation Forces) vazhdojnë ofensivën e tyre në të gjitha lagjet e Gazës, ndërsa Hamasi vazhdon të bëjë rezistencë të ashpër. …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Reagim kundër Vuqiqit për keqperdorimin e llogos së OVL-UÇK-së, të nën degës së Mushtishtit!

Me 27 shtator ora 5:15 minuta në mëngjesin e ditës së diele po sa ishim zgjuar filluan granatimet nder dy tri granatat e para njëra ra në oborr

Ne luftëtarët e UÇK-së, nga Mushtishti jemi të vetëdijshëm se jemi ende në luftë me Serbinë! Prandaj nuk na habit fakti se OVL-UÇK mbahet nën degën e Mushtishtit, në vend të spikatur në strukturat e sigurisë ushtarake dhe inteligjencës së zbulimit në Serbi! Dimë që dukja e pllakatës me këto …

Më shumë...

Behlul Jashari: Gazeta e rezistencës “Bujku” nisi të dale para 33 viteve, sfidonte ndalimin e të vetmes së përditshme shqipe në Kosovë Rilindja

Behlul Jashari

PRISHTINË, 18 Janar 2024/ Para 33 viteve, me datë 18 Janar 1991,  në Prishtinë nisi të dalë gazeta e përditshme “Bujku”, kryeredaktori i parë-themelues i së cilës isha,  e cila ishte gazetë e rezistencës, pjesë e lëvizjes gjithëpopullore të shqiptarëve në Kosovë për liri, pavarësi e demokraci, gazetë e parë e pavarur kosovare, me orientim e përcaktim të fuqishëm properëndimor, euroatlantik, të cilën me guxim dhe sakrifica, me …

Më shumë...

Fadil Shyti: PSE PO HARROHET MASAKRA NË KATUNDIN ASHLAN NË RRETHIN E VUSHTRRISË DARDANI E SHQIPËRISË?!!! 

Fasil Shyti: PSE PO HARROHET MASAKRA NË KATUNDIN ASHLAN NË RRETHIN E VUSHTRRISË DARDANI E SHQIPËRISË?!!! 

PSE PO HARROHET MASAKRA NË KATUNDIN ASHLAN NË RRETHIN E VUSHTRRISË DARDANI E SHQIPËRISË?!!! Nga individë dhe nga institucionalistë të Republikës sê Kosovës, nga “analistë të pagabuar” dhe nga e ashtuquajtura, “Shoqëria Civile,” me apo pa dijeninē e tyre; (dua të besoj që, qëndron kjo e dyta);- me rastin e …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: HEROI KOMBTAR KADRI ZEKA U NGRIT  NË BRONZ!

Atëher kur shumica ishin në gjumë nga ninullat shekullore të Jugosllavisë e të Serbisë! Atëher u ngrit vigani Kadri Zeka, vendosi themelet e Lirisë! I madhi Kadri nuk u pajtua me vogëlsinë mendore e shpirtrore të Kuisligve Shqipfoles në Jugosllavi! Pas të lavdishmit Idriz Seferit në Karadak, si dhe pas …

Më shumë...

Saime Isufi: Një monument i vonuar po vendoset më në fund në Gjilanin e heroit Kadri Zeka.

Një monument i vonuar po vendoset më në fund në Gjilanin e heroit Kadri Zeka. Shumë e çuditshme pse kjo nuk ndodhi më herët , shumë më herët!!!??? Kam dëgjuar këto ditë nga familjarë e veprimtarë të heroit, të cilët janë përpjekur të më ngushëllojnë, por edhe vetë të ngushëllohen …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Historinë duhet shkruar Historibërësit!  

Sadik Halitjaha

15 janar 1999 Masakra dhe lufta në Reqak! Shkrimet e Ahmet Qeriqit i qëndrojnë përjetësisht kohës! Janë të sakta të argumentuara dhe të ruajtura në origjinal si që janë marrë në kohën e ngjarjeve dhe të marra nga dora e parë nga protagonistet e luftës duke qenë edhe vet Ahmeti …

Më shumë...

Smajl Latifi: POETI QË I DHA JEHONË PUSHKËS SË LIRISË

Edhe një pishtar i qenka shtuar FLAKËS SË JANARIT. Vdekja e Adem Gashit, poetit, romancierit, eseistit, kritikut letrar, tekstshkruesit të qindra këngëve për dëshmorët e mbi të gjitha e një atdhetari të spikatur, është humbje e madhe që lë boshllëk në jetën tonë. Pena e mendja e tij e mprehtë …

Më shumë...

Mr.Ali Hertica: Sundimi mafio-politik i detyron qytetarët ta braktisin Kosovën

Mr.Ali Hertica

Nuk ka drejtësi, nuk ka shpresë, nuk ka mundësi punësimi “Është vlerësim i përbashkët se në Kosovë kjo situatë e brishtë dhe e padurueshme nga kjo kastë e politikës kriminale, në të dy nivelet, ka bërë që i madh e i vogël po kërkojnë çdo mundësi që të ikin nga …

Më shumë...

Dritan Goxhaj: REÇAKU, UÇK-JA DHE HISTORIA

Asgjë nuk është më e rëndësishme për historinë sesa një tregim ose ritregim i sajë. Ajo që ne besojmë që ndodhi, pse ndodhi, si ndodhi të gjitha vijnë nga një tregim i saktë. Por nuk mundemi që të lexojmë diçka e ta besojmë atë, duhet ta analizojmë më parë e …

Më shumë...

Adem Lushaj: Kisha Ortodokse Serbe strehë e kriminelëve

MSc. Adem Lushaj

Më 24 shtator 2023 grupi i armatosur i cilësuar nga institucionet e Kosovës dhe bashkësia ndërkombëtare “grupi terrorist serb”, ka sulmuar zyrtarët policor të Republikës së Kosovës, sulm i ndodhur në Banjska të Komunës së Zveçanit, me ç’rast ka mbetur i vrarë rreshteri i policisë, Afrim Bunjaku. Pas këtij sulmi …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Masakra e Reçakut është në themelet e lirisë së Kosovës

“Masakra e Reçakut është në themelet e lirisë së Kosovës, andaj me përkulje nderojmë të gjithë martirët dhe dëshmorët, jo vetëm të kësaj masakre, por të gjithë kombit. Kemi qenë zëra të paktë që tash e 25 vite kemi ngritur zërin duke kërkuar që të jemi të kujdesshëm me të …

Më shumë...

Çerkin Dukolli: I trishtë lajmi për ikjen tënde nga kjo botë, miku im Muhamet Begaj

I trishtë lajmi për ikjen tënde nga kjo botë, miku im Muhamet Begaj. Muhametin, do ta kujtojmë përherë si mikun, mësuesin, bashkëluftëtarin dhe kolegun më fisnik e më të përkushtuar gjatë gjithë jetës së tij ndaj vendit për liri dhe shtetndërtim. Ngushëllime familjes Begaj, miqëve, bashkëluftëtarëve dhe kolegëve të punës. …

Më shumë...

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA: Grupi revolucionar i Tiranës garanton fitoren e Ali Ahmetit

Behxhet Shala: Nuk është kjo LV-ja që e kam përkrahur kur të gjithë e kanë sharë dhe sulmuar e tani janë në listën për deputetë...

Javelinët amerikane dhe p..ët dimalbashiane: Opinioni që po kërkon luftë në Kosovës e që kurrë nuk e kanë shkrepur asnjë plumb, personalisht dhe familjarisht për Kosovën dhe shqiptarët, po rrahagjoksin se falë kësaj qeverie dhe KM Kurti, amerikanët po i shesin Kosovës antitank Javelin e që, sipas llogarisë të një …

Më shumë...

15 Janari i vitit 1999, na sjellë në kujtesë dhembjen e heroizmin për Reçakun, dhe masakrat e martirizimet e tjera në Kosovë

Gashi: Serbia nuk mund të amnistohet për krimet e kryera në Kosovë gjatë luftës së viteve 1998-1999

15 Janari i vitit 1999, doemos se na sjellë në kujtesë dhembjen e heroizmin për Reçakun, reçakasit, për Prekazin, Mejen, Therandën, Likoshanin e Çirezin, Pustenikun e Abrinë, Çikatovën e Izbicën, Krushën…, na sjellë në kujtesë katrahurën e mbijetuar njerëzore përzier me terrin e tymit të temjanit sllav, serb e rus, …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: Komuna e Shtimes nuk iu ka dërguar ftesa Radios Kosova e Lirë as TV-Diellit, për Masakrën e Reçakut

Radio-Kosova e Lirë, Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” dhe TV-Dielli urojnë bashkëkombësit për 28 Nëntorin

Qeveria e Kosovës dhe udhëheqja e komunës së Shtimes, edhe kësaj radhe injorojnë Radion Kosova e Lirë dhe TV-Diellin, nuk ju dërgojnë ftesa zyrtare, sepse pa ftesë nuk lejohet hyrja, ose pjesëmarrja në akademi. Po kush jeni ju more? Harrojnë të mjerët se me mos ftesën tregojnë fytyrën e vërtetë …

Më shumë...