Airport Adem Jashari
MIT
kek
tv dielli
Fillimi / Opinione (faqe 10)

Opinione

Reis Mirdita: Fillet e jetës në Tokë

Reis Mirdita

Në dhjetor të  vitit 2017 u zbuluan gjurma fosilesh mikroorganike që datojnë nga 3,5 miliarda vjet dhe nënvizuan se jeta në tokë mund të ketë filluar akoma më parë. Me teknologji të re (spektometri) u erdh në përfundim se nga njëmbëdhjetë mostra, pesë kanë ngjashmëri me këto të sotshmet. Ky ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: “Kolona e Pestë” gjithnjë e më e fuqishme në mesin e shqiptarëve

Sadik Halitjaha

Kolona e Pestë e fuqishme në mesin e Shqiptarëve. Herë shumë aktive, herë më pak, por kurrë pasive dhe e shuar. Herë si flakë e herë si prush. Kjo farë e mbjell ndër shekuj e në shërbim të të gjithëve gjithnjë në dëm të shqiptarisë e në interes të të ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Grenell Politika apo zhveshja nga folklori i politikës

Bahri Bivolaku

Në të gjithë karrierën e tij politike shoh të ngatërruarit e pasojës me shkakun.Tani në pozitë duhet të ballafaqohet me shkakun e jo të ngrisë kauza nga pasoja. Grenell politika ia tregon rrugën tani e jo folklori politik si dikur. Si kryeministër, Kurti duhet të tregojë zotësi për t’i kthyer ...

Më shumë...

Dr. Sabit Syla: Selman Vojvoda, iu përgjigj kushtrimit për ruajtjen e qenësisë shqiptare

Sabit Syla

( Fjala e drejtorit të Institutit të Historisë, dr. Sabit Syla, në akademinë e mbajtur në 30-vjetorin e rënies së dëshmorit, Selman Vojvoda) Fundshekulli i kaluar në luftën çlirimtare të shqiptarëve të Kosovës për çlirim nga zgjedha serbe, nxori në sipërfaqe të analeve të historisë figura të shquara luftëtarësh, intelektualësh ...

Më shumë...

RKL: Qarqet pro serbe dhe disa jugo-medie në Kosovë po nxisin fushatë vëllavrasëse kundër Shqipërisë

RKL: Dhjetë vjet pavarësi në rrugëtimin një hap para dy hapa prapa

Po të lexosh me vëmendje shkrimet në disa medie si dhe debatet në disa TV mercenare, të cilat financohen nga mafiozët e krimit, në Kosovë,  madje edhe të tillë që kurrë nuk e kanë deklaruar pasurinë e tyre, as ka çka iu bën regjimi “kukull” në Kosovë, pavarësisht kush e ...

Më shumë...

Hysni Gashi: NËSE TAKSA HEQET PRODUKTET SERBE E BOSHNIAKE DUHET BOJKOTUAR

Hysni Gashi

Kosova shteti me i ri ne Botë dhe me sfida të saj të subjektivitetit të njohjes dhe integrues ne mekanizmat ndërkombëtar siç duket taksa ndaj produkteve serbe dhe boshnjake po del të jetë edhe me pengës ne planin integrues të saj. Taksa ndaj produkteve serbe e boshniake u vendos siç ...

Më shumë...

Naser Shatri: 30 vjet kur drejtësia suedeze me lirojë pas katër muajve paraburgim për tentim vrasjen ndaj inspektorit të Drrzhavna Bezbednostit

Naser Shatri: 30 vjet kur drejtësia suedeze me lirojë pas katër muajve paraburgim për tentim vrasjen ndaj inspektorit të Drrzhavna Bezbednostit

Sot 20 Shkurt 2020 bëhen 30 (tridhjet vite) kur drejtësia suedeze me liroi pas katër muajve paraburgim për tentim vrasjen ndaj inspektorit të Drrzhavna Bezbednostit serb, pra të shefit të shërbimit sekret Baboviq. Unë flas suedisht me TV Suedez ku pergjigjem në disa pyetje. Në videoklip jam unë me gruan ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Paqëndrueshmëritë politike dhe ekonomike, i kanë bërë shumë dëme Kosovës

Nebih Rexhepi

Këto paqëndrueshmëri janë të lidhura ngushtë njëra me tjetrën, për fat të keq Kosovës i kanë bërë dëme  materiale dhe politike. Rritja e ulët ekonomike mund të rrisë mundësinë e paqëndrueshmërisë politike, sepse Kosova është me një llojë të ekonomisë së vogël. Kryesisht importon më shumë mallra dhe shërbime sesa ...

Më shumë...

Maki Beqiri Asllani: A keni parë nëna dëshmorësh tek gdhendin gurët e varreve të bijve të tyre mos t’ju humbas SHENJA?

O njerëz të shumë’ dashur! A keni bukë për darkë? Po ujë keni pa u trazuar për nesër? A keni rezerva në shtëpitë tuaja për çdo rast që mund të goditemi? Po pagat tuaja ,janë të bollshme që të jetoni me dinjitet? Po ju që ende nuk shijuat një vend ...

Më shumë...

Akademik Prof Dr Hakif Bajrami CILAT JANË RRËNJËT E MINI SHËNGENIT BALLKANIK DHE QËLLIMIN QË E KA AKTUALIZIMI

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Last non feast-I fundit por jo më pak! Askush me saktësi sot nuk e din se si do të duket Mini Shëngeni ballkanik apo Makro Shëngeni shqiptar kur të vihën në funksion, nëse do të fitonin përkrahje. Ky fenomen ngjanë për faktin se asnjera prej shteteve që e përkrahin pozicionin ...

Më shumë...

Zylfie Haklaj: Sali Berisha e akuzonte Ramush Haradinajn si kriminel lufte dhe mua më akuzonte si bashkëpunëtore e kriminelëve

Zylfie Haklaj: Sali Berisha e akuzonte Ramush Haradinajn si kriminel lufte dhe mua më akuzonte si bashkëpunëtore e kriminelëve

Në vitin 2003, Zylfija largohet drejt Kosovës ku jeton për 5 vite. Atje, ajo ka pasur mbrojtjen e njerëzve të UÇK-së, që dikur ishin ndihmuar nga Haklajt në luftën e Kosovës. Në kohën që ajo shkon në Suedi, vëllai i madh Hamdiu, ishte ndaluar pas një urdhër arresti ndërkombëtar të ...

Më shumë...

Alban Dega: Bir Berat i nënës…

Bir Berat i nenes Ke te qaj me pare Blend Koran Toptan A Buzhale qyqar ! Njeri porsi trap Tjetri si gomar! Skermiten si hijena Nuk dine as te shajne! Plumba serbe nga gryka U dalin nga qyta! O moj pjelle serbe Veten sec e mbyta ! Vaj mileti e ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Rifillimi i dialogut

Blerim Muriqi

Tashmë, pasi Kryeministri Kurti i braktisi të gjithë elementët përmbajtësorë të identitares së Vetvendosjes dhe atij vet, mund të presim zhvillime goxha interesante! Cila do të jetë TAKSA apo DORËHEQJA veprimi i radhës. RECIPROCITETI përgjatë trajtimit rrezikon koalicionin që në paravënjen e tij. Nëse zonja Merkel dhe Gjermania e tumirën ...

Më shumë...

LETER E UNIONIT SHQIPTAR TE SHOQERISE CIVILE, DREJTUAR ZOTIT DONALD TRAMP DHE ZONJES ANXHELA MERKEL.!

LETER E UNIONIT SHQIPTAR TE SHOQERISE CIVILE, DREJTUAR ZOTIT DONALD TRAMP DHE ZONJES ANXHELA MERKEL.!

I nderuar zoti DONALD TRAMP.! President i Shteteve te Bashkuara te Amerikes.! E nderuara zonja ANXHELA MERKEL.! Kancelare e Republikes Federale te Gjermanise. Me ndjenjen e larte te pergjegjesise qytetare dhe me shqetesim te madh kemi ndjekur zhvillimet politike me te fundit ne Kosoven Lindore,ne tre komunat ku banojne shqiptaret,ne ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Nuk mjafton Facebook-u e as një libër i tanë, të komentohet kolosi i madh i çështjes kombëtare, Ukshin Hoti

Sadik Halitjaha: Marrëveshja Thaçi-Vuçiq, pret vetëm momentin e favorshëm për t’u shpallur dhe për t’u realizuar

Të komentohet për kolosin e madh të çështjes kombëtare, nuk mjafton Facebook-u e as një libër i tanë. Kjo që shohim ne sot të ish-shokët tanë, kjo mospërfillje injorim e anatemim kjo na indinjon sepse nuk i kemi njohur njerëzit mashtrues e interpretues sipas interesit të tyre. Një filozof thotë ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun e Rugovës, Kurti u “shtrëngua” të shkonte e të përulej të varri i tij

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u “shtrëngua” të shkonte e të përulej me “nderim” të varri i “kryetarit historik” të LDK-së, Ibrahim Rugova! Ta zëmë se u zu ngushtë nga partneri i pazëvendësueshëm i koalicionit dhe shkoi… Asaj “historisë” se LDK-së e t137 ...

Më shumë...