MIT KS
Fillimi / Opinione (faqe 40)

Opinione

Skënder Sadri KAPITI: Tronditet dhe ndëshkohet establishmenti politik në Kosovë

Skënder S. Kapiti

Me 6 Tetor 2019 votuesit në Kosovë ndëshkuan ashpër me votë elitën politike të keqe, të kriminalizuar, të korruptuar, antipublike dhe të papërgjegjshme; ndëshkuan mafio-oligakinë politike që kishte kapur shtetin, që kishte bllokuar sistemin dhe integrimin. Dhe kjo ndodhi me 6 Tetor 2019, kur vota popullore bëri ndryshimin  madh: ndëshkoi ...

Më shumë...

Ilir Muharremi: Urime Albin, mos të harrojmë se nga kultura duhet të fillojmë

Ilir Muharremi

I dashuri Albin, Të përgëzoj për fitoren e merituar. Kjo është një fitore e madhe, fitore e popullit të revoltuar, të vuajtur, popullit i cili i tha vetes “mjaftë më, shumë kemi duruar, erdhi momenti i ndryshimit”. I popullit të zemëruar. I popullit që vuajti historikisht para luftës dhe pas ...

Më shumë...

Lutfi Coka: Për ju gazetarë

Lutfi Coka: Mendo e vepro shqip!

Fjala gjuan, këtë  mos t’a harrojmë edhe kur është ledhatuese, gjuan dhe, kur është e ëmbël, por nuk vepron në vendin dhe në kohën e duhur.Në se nuk të godet fort të ,vret veshi!…. Të përdorësh fjalën është gjë e veshtirë në këtë botë,mjeshtrat e fjalës janë mbretërit e pashpallur ...

Më shumë...

Seremb Gjergji: Radhitja e fituesve të zgjedhjeve pritet të jetë: LDK e para, PDK e dyta, NISMA e treta, pastaj të tjerat

Seremb Gjergji

Mjeshtëria e shpërndarjes së radhëve të karrigeve në Sheshin Skënderbeu nga ana e LDK-së dhe befasia e fuqishme e mbi 10.000 vetave që NISMA kishte në hapjen e fushatës në Prishtinë; janë dy faktorët fitues të zgjedhjeve. Por, kësaj radhë TË PAVENDOSURIT, janë të vetmit që do ta vendosin fatin ...

Më shumë...

Ali Hertica: Varfëria dhe politika në Kosovë

Ali Hertica

 Klasa punëtore e krahut të majtë është zhdukur. Njerëzit nga të klasës më të ulët tani shpesh ndjekin krahut të djathtë, populistët. Çështja e kulturës politike , thonë sociologë në librin e tyre “Lamtumirë klasa majtiste e punës  Gjërat mund të ndryshojnë. Një shekull më parë, një vlerë fantazmë nëpër ...

Më shumë...

Isuf B. Bajrami E drejta për të Zgjedhur

Njerëzit janë bërë të lirë përgjithmonë, duke ditur të mirën nga e keqja; të veprojnë për veten e tyre ata janë të lirë të zgjedhin lirinë dhe jetën e përjetshme, ose të zgjedhin robërinë dhe vdekjen, sipas robërisë dhe fuqisë së djallit! Ne e kundërshtojmë detyrimin Ai i tha Adamit ...

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Disa porosi votuesve në Kosovë

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

Në shtetin dhe në kombin e lirë , askush nuk i ka faj  popullit nëse  zgjedh keq dhe gabon. Në demokraci vetëm një shoqëri e papjekur politikisht dhe e korruptuar zgjedh vazhdimisht politikën e keqe dhe të korruptuar. Individi dhe populli në një shtet fitojnë dhe marrin atë se çfarë ...

Më shumë...

Iliriana Koleka: E shihni zhgaravitjen e monumentit të sorrës-Ahmet Zog?

E shihni zhgaravitjen e monumentit të sorrës-Ahmet? S’është një shkrim pa kuptim, po ta shihni me vëmendje çfarë thotë: VENDOS I. QEMALI I. BULETIN B. CURRIN Ndërsa në dy faqet e tjera thotë: SPIUN I SERBIT dhe POSHT TRADHËTARI Është për t’i kushtuar një vepër arti, apo për të shkruar ...

Më shumë...

Agim A. Hoxha: Përse nuk ka progres në Kosovës, pas sa e sa zgjedhjeve?

Agim Hoxha

Stina e vjeshtës edhe pse vjen gjithmonë me plotë ngjyra dhe gjethe që bien dhe mbulojnë tokën, këtë vit bashkë me to bien edhe afishet e vendosura nëpër mure të kandidatëve të partive politike që na bën të kuptojmë se edhe pushteti nuk është i përhershëm në këtë jetë, gjë ...

Më shumë...

Iliriana Koleka: Thelbi i shoqërisë kapitaliste është pikërisht mbivlera e Marksit, ose kusaria

(Dy fjalë për shkrimin e Jorgo Mandilit në gazetën “Dita”: “Kusarokracia” të 30 shtatorit 2019.) Kush ju lë në kapitalizëm Të shkulni me rrënjë mafiet vrastare T’i grini me mish edhe me thonj Në mes të ditës, pa u skuqur fare !   Doni pastrim? Hë pra hidhuni, se qielli ...

Më shumë...

Ali Hertica: Nepotizmi në politikën Kosovare dhe ,,klienti” në këmbim të dhënies së votës

Ali Hertica

Nepotizmi është tendenca e disa eprorëve kishtarë, peshkopëve dhe papëve, dhe duke shtrirë disa drejtues të institucioneve të tjera, për të favorizuar ngjitjen e anëtarëve të familjes së tyre në hierarkinë që ata drejtojnë, në dëm të proceseve të zakonshme të përzgjedhjes. , merita dhe, më së shpeshti, interesi i ...

Më shumë...

Lutfi Coka: Ju na dhuruat lirinё, ne ju shkruajmё historinё

Lutfi Coka: Mendo e vepro shqip!

Kosovё me rrenjё prej guri Nё Pashtrik  rёndё flamuri. Presinim trimat legjendarё N’histori ju kem tё parё!   Kam oblikimin tim moral e shpirtёror tё sjell nё kujtesёn e kosovarёve, njerёzve tё thjeshtё e tё ndershёm, politikanёve patriot dhe atdhetarё tё devotshёm, njё ngjarje me vlera tё mёdha edukative, patriotike ...

Më shumë...

Hisen Berisha: Ahmet Krasniqi, zgjoi nga gjumi krye-udbashët kur nënshkroi unifikimin e Forcave të Mbrojtjes me UÇK-në

Hisen Berisha: Ahmet Krasniqi, zgjoi nga gjumi krye-udbashët kur nënshkroi unifikimin e Forcave të Mbrojtjes me UÇK-në

Të nderuar vëllezër dhe motra, zonja dhe zotërinj! Falënderoj bashkëfshataret, miqtë dhe dashamirët për përkrahjen lidhur me  vendimin tim për anëtarësim në Partinë Demokratike të Kosovës. Duke parë zhvillimet që prej pas luftës theksoj që kam shumë arsye për vendimin e marrë. Një ndër arsyet për këtë vendim është ta ...

Më shumë...

Ilir Muharremi: Politika shpërfillëse nuk përmend kulturën dhe artin, piktorët lihen anash, artistë pse duhet të votoni?

Asnjëra parti në programin e saj nuk e përmend se kultura duhet të jetë prioritet, edukim gjithëpërfshirës edukativ, plotësim shpirtëror dhe domosdoshmëri në përditshmërinë e të rinjve. Institucionet duhet të kenë një reformë sidomos ato të artit Teatrot, Galeritë, Muzetë, sallat koncertrale. Muzetë dhe Galeritë te kenë kurator profesional, kritik ...

Më shumë...

Ilir Muharremi: Pse të votojmë dhe kujt t’i besojmë?

Ilir Muharremi

Liria na çliron dhe të pasurit lirinë absolute në ndjehemi mirë, por nuk jetojmë në botën e lirisë e as të artit, por të politikës, interesit, përfitimit në krahë të varfrit, dhe krejt kjo bëhet nga politikanët të cilët e improvizojnë veten si kalorësit dhe mendojnë që po qëndrojnë mbi ...

Më shumë...

Ragip Shala: Paqja me korrupsionin

Ragip Shala

Fjala korrupsion vjen nga latinishtja corrumpere që don të thotë përkeqësim fizik dhe moral i njeriut . Sikurse në  disa gjuhë tjera edhe në gjuhën shqipe ka hyrë fjala  korrupsion.  Termat që përcaktojnë korrupsionin në gjuhë të ndryshme janë: në gjuhën  shqipe  dhuratë , frëngjisht pot – de vin (got ...

Më shumë...