Fillimi / Tema Historike

Tema Historike

Ahmet Qeriqi: Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, diga më e fortë kombëtare për t’i mbrojtur shqiptarët nga Lindja e nga Perëndimi

Gjergj Kastrioti

Evropa kërkon nga ne që Gjergj Kastriotit, t’ ia heqim Skënderbeun, ndërsa Azia kërkon që Skënderbeut t’ ia heqim, Gjergj Kastriotin. Ne, shqiptarët që jemi edukuar në frymën, “skëndebegiane e ademjashariane” as për hir të Evropës, as për hir të Azisë nuk do ta vëmë në dilemë ADN-në tonë kombëtare, ...

Më shumë...

RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI: ISLAM (TAHIR) SPAHIU I LUMËS (1838- 1928) TRIBUN I POPULLIT

RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI: ISLAM (TAHIR) SPAHIU I LUMËS (1838- 1928) TRIBUN I POPULLIT

Nën udhëheqjen e Islam Spahiut (qe ishte bashkëluftëtar i Ismail Qemalit,Isa Boletinit, Bajram Currit,Hasan Prishtines, Idriz Seferit…) ne kryengritjen e Lumës me 1912, ushtria serbe e Bozhidar Jankoviqit i la kockat e 12.000 ushtareve. Ne katundin e tij ne Kolosjan te Lumes, Islami me 1891,e hap te paren pare shkolle ...

Më shumë...

Ruzhdi JASHARI: MASAKRA E REÇAKUT -Fundi i okupimit serb mbi Kosovën

Ruzhdi Jashari

        Në shenjë nderimi e kujtimi me rastin e 23 vjetorit të MASAKRËS SË RECAKUT, për opinionin publik, po ofrojmë për botim një material përmbledhës, nga Kumtesa ime “MASAKRA E RECAKUT /fundi i okupimit serb mbi Kosovën”. Tematika e Konferencës Shkencore, ishte: “Gjenocidi mbi Shqiptarët, nga viti 1912 deri më 1999”, ...

Më shumë...

Shaqir Shaqiri: “KOSOVA REPUBLIKË –PRESHEVA TOKË E KOSOVËS”

11 marsi i vitit 1981 shënon ditën kur u vendos gurë-themeli i Republikës së Kosovës

(Me shkas, në 40 vjetorin e burgosjes së grupit ilegal “Bajram Curri” të Preshevës) Demonstratat e vitit 1981 demaskuan përfundimisht politikën kolonialiste të regjimit okupator, lëkundën fuqishëm muret e robërisë së Kosovës  por edhe nisën pakthyeshëm zhbërjen e Jugosllavisë titiste, të asaj ligatine  e cila në proces të ngadaltë po ...

Më shumë...

Mahmut Karanxha: Në përvjetorin e masakrës serbe në krahinën e Topojanit I

Raporti i Arqipeshkvit të Shkupit, Llazër Mjeda, dërguar Vatikanit për krimet serbe mbi shqiptarët gjatë Luftërave Ballkanike

Masakra serbe e vitit 1913, vriten 620 burra e djem në fshatin Topojan Masakra anekënd në tërë hapësirën shqiptare, për fat të keq të shtrirë në 6 shtete, si rrallëherë në ditët e nëntorit të vitit të kaluar, kudo mbizotëroi ngjyra kuqezi, ngjyra e flamurit tonë kombëtar. I vjetër ky ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjurmët e arvanitasve në Greqinë e sotme datojnë qysh në kohën antike

Suliotët, raca kryengritëse shqiptare më e njohura e shekullit 19-të, tashmë e degdisur e asimiluar dhe e tretur IV

Arbëreshët e njohur edhe si arvanitë (greqisht, Arvanítes;), janë një grup i popullsisë në Greqi, të cilët tradicionalisht flasin arbërisht, një dialekt të gjuhës shqipe. Ata u vendosën në Greqi gjatë fundit të mesjetës dhe ishin shumicë e popullsisë në disa rajone të Peloponezit dhe Atikës deri në shekullin e ...

Më shumë...

Një dokument nga Arkivat Osmane zbulon se shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë, më 28 nëntor të vitit 1912, u bë me pëlqimin e Stambollit

Dokumenti i rrallë nga arkivat osmane: ‘A duhet ta ndalojë  Ismail Qemalin?’ Përgjigja për komandantin e Janinës zbulon se shpallja e pavarësisë së Shqipërisë kishte mbështetjen e vetë Stambollit. Një dokument nga Arkivat Osmane zbulon se shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë më 28 nëntor të 1912-ës u bë me pëlqimin ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Pse dhe si u nda Mali i Zi nga Serbia?

Adil Fetahu

Formimi dhe zgjerimi i shtetit të Malit të Zi   Para Kongesit të Berlinit (1878), principata e vogël e Malit të Zi tubonte disa fise, në një territor të vogël, i mbyllur dhe izoluar në bjeshkët dhe shkëmbijtë e thatë. Numri i popullsisë as që dihet sa ishte asokohe. Gjatë ...

Më shumë...

Letra e Enver Hoxhës, të cilën ia kishte dërguar Stalinit lidhur me aneksimin e Kosovës nga Jugosllavia e Titos në vitin 1945

Enver Hoxha i ankohej Stalinit pse Tito nuk e mbajti premtimin për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

“Në arkivat sekrete ruse 1946-1961 te deklasifkuara, vitet e fundit gjendet edhe kjo letër e Enver Hoxhës që mban datën 2 shtator 1949. Ajo i drejtohet Stalinit dhe aty Hoxha shkruan mbi një “premtim të pa mbajtur të Titos”, pasi  ai  i ishte premtuar Enver Hoxhës se “Kosova është e ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj & Ramush Ahmetaj: Pjesëmarrja e bellagjive në Betejën e Loxhës – I

Faton Mehmetaj & Ramush Ahmetaj: Pjesëmarrja e bellagjive në Betejën e Loxhës - I

Para se të fillonte Beteja e Logjës më 6 korrik 1998, ishte punuar nga Zona Operative e Dukagjinit për krijimin e kushteve për formimin e vijës frontale, përgjatë magjistrales Pejë – Deçan – Gjakovë. Formimi i kësaj vije frontale përgjatë magjistrales e kishte rrezikuar dhe pezulluar dukshëm lëvizjen e forcave ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj & Ramush Ahmetaj: Me vdekë për atdhe lë mbrapa: gëzim e lavd «si me le» II

Faton Mehmetaj & Ramush Ahmetaj: Me vdekë për atdhe lë mbrapa: gëzim e lavd «si me le» II

Serbet e Loxhës përfituan kohë, derisa ishin duke e kërkuar komandantin e Loxhës, Shaban Shalën për të negocuar për tu dorzuar, rreth orës 6.45 minuta forcat serbe e fillojnë sulmin kah drejtimi i Pejës. Nga të gjitha drejtimet granatohej me artileri të rëndë, topa të kalibrave të mëdhenj, minahedhës pothuajse ...

Më shumë...

Enver Hoxha: Kosova është shqiptare, mbetet shqiptare dhe i përket Shqipërisë, fjalim i vitit 1966

Enver Hoxha (1966): Kosova është shqiptare, mbetet shqiptare dhe i përket Shqipërisë

 Pikëpamjen e Partisë sonë Komuniste për këtë problem të madh, midis të tjerave unë ia thashë qartë Titos, në takimin që pata me të në Beograd, në qershor të vitit 1946. Kosova, i thashë Titos, dhe viset e tjera me popullsi shqiptare në Jugosllavi, janë toka shqiptare që fuqitë e ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kosova, një histori e shkurtër deri në pavarësi I

Ahmet Qeriqi: Kosova, një histori e shkurtër deri në pavarësi I

Kosova e sotme përfshin pjesën qendrore të Dardanisë së dikurshme ilirike, ndërsa territori i saj historik gjatë shekujve përgjithësisht shtrihej në sipërfaqen gjeografike të saj, e cila deri në deri në vitin 1912 ishte e njohur si Vilajeti i Kosovës dhe përfshinte rreth 60.000 km2. Kosova e sotme e rrudhur gjeografikisht, ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kosova, një histori e shkurtër deri në pavarësi II

Më 28 nëntor të vitit 1912, me rastin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, nga Ismail Qemali, Isa Boletini Luigj Gurakuqi e të tjerë, Kosova e viset shqiptare ishin përgjakur nga të katër anët, nga hordat barbare sllave, serbe, ruse, bullgare e greke. Qindra mijëra shqiptarë të Kosovës, kryesisht popullatë civile ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kosova, një histori e shkurtër deri në pavarësi III

23 vjet nga dalja e parë publike e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe shpalosja e qëllimit të luftës çlirimtare

Prej daljes publike të UÇK-së, në Drenicë, më 28 nëntor të vitit 1997 Prej daljes publike të UÇK-së, në Drenicë, më 28 nëntor të vitit 1997, që doli si rezultat i Betejës paraprake  në Ludoviq, tani Rezallë e re, të Drenicës,  të cilën e kishte udhëhequr komandanti i UÇK-së, Adem Jashari me ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kosova, një histori e shkurtër deri në pavarësi IV

Ahmet Qeriqi

Betejat në arenën politike e diplomatike Më 6 shkurt 1999 nisi Konferenca paqësore për Kosovën në Rambuje të Francës, me ndërmjetësimin e Grupi i Kontaktit dhe pjesëmarrjen e delegacioneve nga Kosova dhe Serbia. Konferenca zgjati 17 ditë dhe përfundoi pa sukses, për shkak të kushteve të papranueshme që Serbia i ...

Më shumë...