mbpzhr 2018
kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Tema Historike (faqe 4)

Tema Historike

Adil Fetahu: Protesta e Kongresit të Lushnjës dërguar Konferencës së Paqes, më 30 janar të vitit 1920

Kongresi i Lushnjes (21-31 janar 1920) akti themelor kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë

Kongresi i Lushnjes, apo siç e quajnë disa: Kuvendi Kombëtar i Lushnjes (21-31 janar 1920), ishte dhe mbetet një nga ngjarjet me rëndësi në historinë e Shqipërisë, që shënoi një kthesë të rëndësishme, pozitive, në një moment kur shtetit shqiptar i kanosej rreziku i shpërbërjes, copëtimit midis shteteve fqinje dhe ...

Më shumë...

Fitim Rifati: Idriz Gjilani: I vëllazëruar me shqiptarët, por kurrë me serbët

Mulla Idriz Gjilani (1901 – 1949), fetar, atdhetar dhe luftëtar për bashkimin e trojeve shqiptare

 Sentencat janë mendime filozofike të shprehura në pak fjalë, që përmbajnë një të vërtetë jetësore në përmasa e aspekte të ndryshme. Në anale të historisë, historiografisë, folkloristikës, religjionit dhe kulturës shqiptare, veç tjerash, me lakonizmin e tij ka hyrë edhe Idriz Gjilani, personalitet i shquar dhe poliedrik shqiptar. Janë të ...

Më shumë...

A. Qeriqi. Përpjekja antishkencore, politike e historianit, Tahir Avdyli, për ta paraqitur Isa Boletinin “tribun” të bashkëjetesës serbe-shqiptare

A. Q. Përpjekja antishkencore, politike e historianit, Tahir Avdyli, për ta paraqitur Isa Boletinin “tribun” të bashkëjetesës serbe-shqiptare

I verbuar nga ideologjia “bashkim vëllazërimit” i manipuluar nga disa historianë të shitur te Beogradi, me siguri se edhe i paguar e i shpërblyer, historiani,  Tahir Avdyli nuk kishte lënë gurë pa lëvizur, nuk lë gënjeshtër pa evidentuar me qëllim që Isa Boletinin ta paraqesë, bard, kolos, të vëllazërimit e ...

Më shumë...

Besëlidhja Shqiptare e Pejës (23 janar 1899 – maj 1900)

Kuvendi i Pejës, apo sikur njihet edhe me emërtimin Besëlidhja e Pejës ka qenë hallka më e rëndësishme e përpjekjeve të atdhetarëve shqiptarë për të realizuar programin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit për ruajtjen e  tërësisë së katër vilajete shqiptare, në një shtet të vetëm. Trojet shqiptare kërcënoheshin jo vetëm ...

Më shumë...

Fedhon Meksi: Projekti sekret i Ali Pashës për të krijuar Shqipërinë

Ali Pashë Tepelena

Fakte të padëshmuara më parë për hapjen e shkollave shqipe dhe për të ndërtuar një mbretëri kushtetuese Thelbin e programit politik të ideologjisë së Rilindjes Kombëtare Shqiptare, si tek çdo lëvizje tjetër nacionale, e përbënte formimi i shtetit kombëtar shqiptar. Në të vërtetë, përpjekjet e para serioze, pas atyre të ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Me rastin e 74 vjetorit të ekzekutimit të Aqif Blytës, 21 janar 1945

Aqif Blyta

Edhe për shqiptarët e Sanxhakut, janari ishte muaj i  ekzekutimeve, shfarosjeve  dhe vuajtjeve. Roli dhe kontributi i Aqif Blytës si nënkryetar i Lidhjes së Dytë të Prizrenit  në vitin 1943. Aqif Blyta pa dyshim është personaliteti dhe lideri më me ndikim i boshnjakëve dhe shqiptarëve të Sanxhakut në periudhën e ...

Më shumë...

Kongresi i Lushnjes (21-31 janar 1920) akti themelor kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë

Kongresi i Lushnjes (21-31 janar 1920) akti themelor kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë

Kongresi i Lushnjes, që njihet si një ngjarje e madhe e historisë së kombit tonë u mbajt prej 21-deri më 31 janar të vitit 1920, në të cilin u miratua një akt kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë. Gjatë ditëve të punimeve Kongresi zgjodhi këshillin e lartë prej 4 ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjergj Kastrioti-Skënderbeu diga e fortë kombëtare për t’i mbrojtur shqiptarët nga Lindja e nga Perëndimi

Skënderbeu në Krujë

Evropa kërkon nga ne që Gjergj Kastriotit, t’ ia heqim Skënderbeun, ndërsa Azia kërkon që Skënderbeut t’ ia heqim, Gjergj Kastriotin. Ne, shqiptarët që jemi edukuar në frymën, “skëndebegiane e ademjashariane” as për hir të Evropës, as për hir të Azisë nuk do ta vëmë në dilemë ADN-në tonë kombëtare, ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Gazeta “Dielli” 110 vjet thirrje për liri

Frank Shkreli

Jemi në prag të Vitit të Ri, 2019.  6 Janari shënoi ditëlindjen e Peshkop Fan Nolit – drejtuesit të parë të organit të Federatës Pan-Shqiptare Vatra — ndërkohë që Gazeta Dielli, siç shënohej për një kohë të gjatë në faqen e parë të saj, “U fillua me 15 Shkurt, 1909”, ...

Më shumë...

Frank Shkreli: U mbyll në heshtje “Viti i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut”

Skenderbeu

Javën e fundit të vitit të kaloi, vitit 2018 – viti pra që Tirana dhe Prishtina zyrtare ia kishin kushtuar Heroit Kombëtar të Shqiptarëve, Gjergj Kastriotit – Skënderbeut – një mik imi më dhuroi një libër botuar në anglisht kohët e fundit këtu në Shtetet e Bashkuara, pikërisht në kujtim ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Krimi serbo-çetnik në Bihor gjatë kërshëndellave ortodokse!

Ismet Azizi: Krimi serbo-çetnik në Bihor gjatë kërshëndellave ortodokse!

Programin e “Naçertanija” të Ilia Garashaninit , projektin e Vlladan Gjeorgjeviqit, programin e  kolonizimit, mandej “Shpërngulja e Arnautëve”, at të  Stefan Moleviqit për zhdukjen totale të shqiptarëve, të cilat nuk mundi të realizoj në Sanxhakun lindor, për shkak se atë e mbrojtën më 3200 vullnetar nga Kosova, Drazha  Mihailloviq në ...

Më shumë...

Dr. Sabit Syla: Pa më të voglin dyshim, heroi, Mehë Uka, zë vend të rëndësishëm e meritor në historinë tonë më të re

Mehë Uka

Fjala e drejtorit të Institutit të Historisë së Kosovës, dr. Sabit Syla në Akademinë e mbajtur në më 29 dhjetor në Mitrovicë, në përkujtim të heroit,  Mehë Uka) Enderuar, familja Uka! I nderuar, gjeneral i Ushtrise se Republikës së Kosovës, z. Rrahman Rama Të nderuar përfaqësues institucionalë dhe gjithë ju ...

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Programi: Milosheviq-Sheshel-Arkan, për t’ i shfarosur shqiptarët

Kriminelët serb

(Publikohet për herë të parë) Demonstratat shqiptare të vitit 1981, makineria udbeske serbiane do t` i shfrytëzonte për ta rihapur frontin antishqiptar, që e kishte përpiluar nga treshja Rankoviq-Llukiq-Stefanoviq 1950-1966. Për t` ia filluar punës kjo treshe e “izoluar” më 1966, në qetësi “opozitare”, do të pushojë, duke krijuar energji ...

Më shumë...

Izet IBRAHIMI: Kolosët që ideali për Shqipërinë i bashkoi dhe as varri nuk i ndau

Izet Ibrahimi

 (Kronikë e shtegtimeve atdhetare të dëshmorëve Arif Shala, Sokol Brahimi e Izet Gjoshi)     Trajtimi i ngjarjeve nga periudha e lavdishme e veprimtarisë atdhetare të Komiteteve të Lëvizjes për Lirimin e Tokave Shqiptare (LpTSH) – NDSH-së, ҫetave të “Besës Kombëtare” dhe grupeve tjera politiko-ushtarake pas Luftës së Dytë Botërore ...

Më shumë...

Prof dr Hakif Bajrami: Vrasjet masive dhe gjenocid serb kundër shqiptarëve prej vitit 1877 derin në vitin 1999

Krimet serbe ndaj shqiptarëve

PËR 122 VJET POPULLI SHQIPTAR U DËMTUA PËR 142 MILIARDË DOLLAR Më 1 mars 1992 pata shkruar në “ZËRI”, se popullit shqiptar iu kanë shkkatuar dëme nga Serbia për 125 miliardë dollarë. Askush atëbotë nuk mësoi asgjë nga ky shkrim, sepse mendohej që do të çlirohemi me deklarata për shtyp. ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Qëndresa e shqiptarëve ndaj terrorit dhe dhunës shtetërore serbe në Kosovë e Sanxhak në mes Dy Luftërave Botërore

Ismet Azizi: Qëndresa e shqiptarëve ndaj terrorit dhe dhunës shtetërore serbe në Kosovë e Sanxhak në mes Dy Luftërave Botërore

Sa më larg shkollave dhe kulturës së pushtuesit për popullin ishte më mirë, ishte bindja e popullatës myslimane (shqiptare e boshnjake). Por edhe ata që kishin dëshirë t’i shkollonin fëmijët e tyre, nuk kanë pasur mundësi materiale. Me gjithë pasuritë e mëdha natyrore dhe vitalitetit të popullsisë, në trojet e ...

Më shumë...