mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Tema Historike (faqe 6)

Tema Historike

Adil Fetahu: Serbia-Jugosllavia i ka shkaktuar dy luftëra botërore në territorin e saj

Adil Fetahu

Atentati mbi trashëgimtarin e fronit të Austrohungarisë, princin Franc Ferdinandin dhe bashkëshortën e tij, Sofija Hotek, kryer në Sarajevë më 28 qershor 1914 (ditën e Vidovdanit), u bë shkak i drejtpërdrejt i fillimit të Luftës së Parë Botërore, në të cilën Serbia u shkërmoç, dhe po të mos ishin fuqitë ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Si u serbizua Sanxhaku, nga lashtësia deri te Kongresi i Berlinit

Ismet Azizi

Të dhënat historike dhe gjetjet arkeologjike flasin se lugina e lumit Rashka që nga lashtësia ka qenë e banuar nga Ilirët dhe me dendësi shumë më të madhe sesa trevat tjera dhe më tepër sesa është menduar deri vonë. Këtë fakt ndër të tjera e dëshmojnë edhe shumë toponime të ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: 75-vjetori i Brigadës së Parë Sulmuese Partizane

Dilaver Goxhaj: 75-vjetori i Brigadës së Parë Sulmuese Partizane

Në 15 gusht të këtij viti mbushen 75 vite nga krijimi i Brigadës parë Sulmuese Partizane, Heroinë e Popullit. Komandant i kësaj Brigade ka qenë një nga personalitetet më të spikatura të luftës dhe të paqes, Mehmet Shehu, dhe komisar Tuk Jakova. Kujtojmë sot atë Brigadë, e cila i dha ...

Më shumë...

Fan S. Noli: Dy fjalë për ballistët

Fan S. Noli: Dy fjalë për ballistët

Si të gjithë reaksionarët e tjerë në botë, ashtu edhe ballistët tanë, të emigruar në Itali e gjetkë, kanë marrë ofensivën, në mos me armë, po të paktën me penë dhe me propagandë. Si duket, besojnë seriozisht që për së shpejti do të kërcasë një luftë ruso-amerikane, e cila do ...

Më shumë...

Faik Konica: Vetitë luftarake të shqiptarëve dhe Skënderbeu

Gjergj Kastrioti-Skënderbeu

Mund të ketë mendime të ndryshme për vetitë luftarake të shqiptarëve të kohëve të fundit; kam parasysh brezat e sotëm dhe ata që ishin menjëherë para tyre. Personalisht nuk dëshiroj të shpreh asnjë mendim për këtë çështje. Është e sigurt se ikja e vazhdueshme e krahut të punës gjatë pesë ...

Më shumë...

Arben Saliu: Mit’hat Frashëri, Napoleon Zervo dhe Çamët

Çamëria

Botimi ditët e fundit i ciklit të shkrimeve në ‘DITA’ rreth marrëveshjes së Mukjes dhe prishjes së saj nga Enver Hoxha, hodhi më shumë dritë mbi aktivitetin kuisling dhe antikombëtar të Ballit Kombëtar. Ka dalë fare qartë se Balli kishte hyrë në rrugën e një tradhtie kombëtare para dhe pas ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Jugosllavia dhe Pakti Trepalësh: Romë Berlin Tokio

Adil Fetahu

Nga ata që kanë mësuar historinë në shkollat e ish-Jugosllavisë, nuk besoj se ka ndonjë që nuk ka dëgjuar e mësuar diçka për Paktin Trepalësh, sado që interpetimi ishte i shrembëruar e “hijeshuar”, përshtatur nevojave të politikës së kohës. Shumëkush mund ta ketë pasur pyetje, apo temë diplome nga lënda ...

Më shumë...

Arben Llalla: Pitu Guli nuk ishte shqiptar por vllah

Arben Llalla: Pitu Guli nuk ishte shqiptar por vllah

Disa historianë shqiptarë dhe sllavo-maqedonas shkruajnë dhe deklarojnë se Pitu Guli, një kryengritës i Ilindenit të 1903 ishte shqiptar. Por nuk ka asnjë dokument historik që vërteton se ky kryengritës i Ilindenit të ishte shqiptar, miti se Pitu Guli ishte me origjinë shqiptare nga babai dhe në kryengritjen e Ilindenit ...

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Kontributi i Igballe Çerkezit-Prishtina në veprimtarin e atdhetarit Hasan Prishtina

Mona Agrigoroaiei: Kontributi i Igballe Çerkezit-Prishtina në veprimtarin e atdhetarit Hasan Prishtina

Thuhet se pas çdo burri të fuqishëm fshihet një femër me karakter. Dhe edhe qëllimi I këtij punimi është të hulumtojmë mbi veprimtarinë, karakterin dhe personalitetin e një femre me karakter e të fuqishme, Igballja, bashkëshortja e veprimtarit të madh të çështjes kombëtare, Hasan Prishtina. Para së gjithash, duhet theksuar ...

Më shumë...

Enver Hoxha i ankohej Stalinit pse Tito nuk e mbajti premtimin për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Enver Hoxha i ankohej Stalinit pse Tito nuk e mbajti premtimin për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Në arkivat sekrete ruse 1946-1961 deklasifkuar vitet e fundit gjendet edhe kjo letër e Enver Hoxhës, 2 shtator 1949. shkruan mbi nje “premtim të pambajtur të Titos”. Tito i kishte premtuar Hoxhes se “Kosova është e Shqipërisë pas luftës”. “Më premtoi qe do na rikthehet, por tashmë e mohon me ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: “Masakra” e Martaneshit

Dilaver Goxhaj

Armatës së atyre që urrejnë LANÇ-in e veçanërisht Brigadës I Sulmuese, Heroinë e Popullit, iu shtua kohët e fundit edhe gazeta TemA. Dhe kjo luftë mediatike bëhet në kuadrin e 75 vjetorit të asaj Brigade.   “Hapi i parë në likuidimin e një populli, -shkruan ish-radio korrespondenti amerikan më i ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Në 550-vjetorin e Gjergj Kastriotit- Skënderbeut, kujtojmë shqiptaro-amerikanin e madh, Peter Genc Çikos

Frank Shkreli

Ishte fillim Korriku i vitit 1970 kur në komunitetin shqiptaro-amerikan dhe më gjërë u përhap lajmi i zi se, papritmas, kishte ndërruar jetë nga një goditje në zemër, Peter Genc Chikos (Çikos), Kryetari i Federatës Pan-shqiptare, Vatra.  Si udhëheqës i organizatës më të madhe shqiptaro-amerikane, Peter Çikos ishte natyrisht i ...

Më shumë...

Kryengritja e Kurbinit (1903-1906) në një dorëshkrim të At Shtjefën Gjeçovit

Kryengritja e Kurbinit (1903-1906), ishte një  fillesë e Kryengritjes së Përgjithshme për Pavarësi, shënohet në një dorëshkrim të pabotuar të At Shtjefën Gjeçovit o.f.m. të titulluar:“Parradija e popullit ase Kryengritja e Dheut të rrethit të Krues me 54 pleq në krye, kundra urdhënve e dokeve të reja t’Osmanllive. 1903, 1904, 1905, ...

Më shumë...

A.Q. Kush janë ata që propagandojnë kthimin e osmanlinjve e turqizmin e shqiptarëve, apo kthimin në fenë e të parëve?

Ahmet Qeriqi

Në këtë kohën tonë të demokracisë pa fre, në mungesë të ligjeve që mbrojnë vlerat kulturore e kombëtare, në mungesë të përgjegjësisë kombëtare e fetare, shumë individë, madje edhe doktorë shkencash, gazetarucë pa kodeks profesioni, që kanë kryer shkolla gazetarie me nga një fletore shënimesh, medie e portale të ndryshme, ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Disa Referenca dhe pjesë nga literatura për Luftën e Kosovës të 15 qershorit të vitit 1389

Ahmet Qeriqi

Duke qenë se edhe gati 20 vjet pas çlirimit të Kosovës dhe 10 vjet pas shpalljes së pavarësisë së saj,  Serbia nuk po arrin të kuptojë se miti i ngritur në histori për Luftën e Kosovës, të 15 qershorit të vitit 1389,  ka filluar të shpërbëhet dhe duke qenë se ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Skënderbeu për një copë Shqipëri i luftoi të gjithë

Gjergj Kastrioti-Skënderbeu

 Jo vetëm njohuritë që vijnë nga hapësira kohore e 500-vjetorit deri te 550-vjetori i Gjergj Kastriotit – Skënderbeut (vitet 1968-2018), për elitën intelektuale, por edhe për njeriun mesatar të kombit tonë, disa gjera që kanë të bëjnë me origjinën, jetën, veprën e vdekjen e Skënderbeut, nuk do të duhej të ...

Më shumë...