akp deri me 4 nentor
vipa
Fillimi / Tema Historike (faqe 5)

Tema Historike

Prof. Dr. Hakif Bajrami: GJENERAL XHELADIN GASHI (25. V. 1946- 21. III. 2005)

Prof. Dr. Hakif Bajrami: GjENERAL XHELADIN GASHI (25. V. 1946- 21. III. 2005)

Xheladin Gashi, komandant “Plaku” u lind në Bushat (ish-Komoran) më 25 maj 1946. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, Normalen në Prishtinë më 1968. Studimet i vijoi në SHLP në Shkup, të cilën e mbaroi më 1973 në degën Biologji-kimi. Ishtei mësues në Nikaj e pastaj drejtor për të vazhduar ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: 7 MARSI – DITA E MËSUESIT

ABC

 – Atyre dhe vetëm atyre, që mbajnë lartë emrin dhe etikën e emrit mësues! 7 marsi, festa shqiptare e mësuesit. Kjo datë ka zanafillën e hershme, që të kujton themelet e para të shkollës shqip, në fakt ka filluar të kujtohet, që nga viti 1960-të, kur shteti Shqiptar vendosi që ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Adem Jashari dhe Ibrahim Rugova

Dilaver Goxhaj: Adem Jashari dhe Ibrahim Rugova

“Lindja” pas vdekjes e Adem Jasharit shkaktoi “vdekjen” politike të Ibrahim Rugovës, nga e cila lindi antagonizmi i tij, pasi “vdekja” politike për një Komandant të Përgjithshëm, ai dhe President Republike, është më fatkeqe se vdekja fizike, ngaqë shkakton hidhërim të pakufishëm. Ky hidhërim e bëri Rugovën që Adem Jasharin ...

Më shumë...

Besëlidhja e Lezhës e 2 marsit të vitit 1444

Besëlidhja e Lezhës

Njëra prej datave më të rëndësishme të historisë së popullit shqiptar, pa dyshim se është edhe Besëlidhja e Lezhës, e njohur edhe si “Lidhja Shqiptare e Lezhës”, Kuvendi i Lezhës, apo Liga e Princërve Shqiptarë. Kjo lidhje ka të bëjë me Kuvendi i Princërve Shqiptarë të viteve 1444, të cilët ...

Më shumë...

Fitim Rifati: Hasan Prishtina Austro-Hungarisë më 1913: Na ndihmoni ta mbrojmë Kosovën nga serbizimi

Shqiptarët

Në nëntor të vitit 1912, gjatë Luftës së Parë Ballkanike, Hasan Prishtina u zu në rrethinën e Shkupit nga forcat ushtarake serbe dhe u burgos në Beograd, por për shkak të presionit ndërkombëtar dhe me urdhër të Ministrisë së Ushtrisë në Mbretërinë e Serbisë, u lirua në pranverë të vitit ...

Më shumë...

Vitore Stefa Leka, Alida Hisku dhe shqiptarë të tjerë kujtojnë shqiptarët e kampit nazist të Dachau

Vitore Stefa Leka, Alida Hisku dhe shqiptarë të tjerë kujtojnë shqiptarët e kampit nazist të Dachau

 (Albert Z. ZHOLI: Para disa ditësh, disa shqiptarë të organizuar nga aktivistet e shquara të emigracionit Nënlokja,  Vitore Stefa Leka dhe e madhja Alida Hisku bën homazhe tek memoriali i shqiptarëve që janë djegur tek kampi nazist i Dachau-t. ) Kampi i përqendrimit të Dachau (gjermanisht: Konzentrationslager Dachau ose KZ ...

Më shumë...

Xhemajl Pllana: Beteja e 22 shkurtit e vitit 1999 tregoi se luftëtarët e Zonës së Shalës mund të përballeshin edhe me luftë frontale

Xhemajl Pllana: Beteja e 22 shkurtit e vitit 1999 tregoi se luftëtarët e Zonës së Shalës mund të përballeshin edhe me luftë frontale

Beteja e lavdishme e UÇK -së, në mbrojtje të Shtruerës (Shtitaricës), Lugmirit (Dalakut) Akrashticës, Bukoshit, Liqenjëve dhe Taraxhës së Vushtrrisë Pas ofensivës së Shtatorit 1998 dhe Marrëveshjes Hollbruk-Millosheviq për armëpushim, e cila ishte e shkurtër dhe e rrejshme, sepse armiku, ishte dinak dhe i pabesë. Ai, mbase dhe po shpresonte, ...

Më shumë...

Arben Kondi: Në Çamëri, atje ku edhe gurët flasin shqip

Arben Kondi: Në Çamëri, atje ku edhe gurët flasin shqip

 Të vizitosh Çamërinë është emocion dridhërues. Për më tepër që ditët e fundit po flitet aq shumë për të. Sot, prej politikanëve të lartë grek, duke përfshirë këtu edhe vetë presidentin Pavlopuolos, Çamëria është vënë në mirinë të pushkës, njësoj si në kohën e Napolion Zervës. Duke ulur e ngritur ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Si e shënoi diaspora, 50 vjet më parë, në Romë, 500-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Frank Shkreli: Si e shënoi diaspora, 50 vjet më parë, në Romë, 500-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Siç dihet, viti 2018 është shpallur nga qeveritë e Tiranës dhe të Prishtinës, por edhe nga Kisha Katolike në trevat shqiptare dhe në diasporë, si viti i Gjergj Kastriotit Skënderbe. Janë mbajtur disa manifestime dhe është në plan të zhvillohen programe të ndryshme kulturore, akademiko-shkencore dhe ceremoni të tjera përkujtimore, ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Skënderbeu për 550 vjet ishte dhe është simbol i bashkimit të shqiptarëve

Jakup Krasniqi

Janë katër momente të mëdha, katër periudha të historisë shqiptare që Gjergj Kastriotin – Skënderbeun e kanë ngritur në piedestalin më të lartë të Kombit, edhe pse në atë piedestal nuk duhet të qëndrojë i vetëm, pasi ka edhe personalitete të tjera të mëdha të kombit, të cilat do t’i ...

Më shumë...

Prof. Asoc. Dr. Zaho GOLEMI: Labin nuk e mposhtën plagët e luftës

Prof. Asoc. Dr. Zaho GOLEMI: Labin nuk e mposhtën plagët e luftës

(Kushtuar partizanit lab, Mato Mato që u shua nga plagët e LANÇ, në moshën 27 vjecare, më 17 Prill 1946) Bijtë e Labërisë luftën dhe luftrat i kanë parë shekujve si detyrë për të mbijetuar përballë pushtimeve. Lebërit ishin kthyer nëpër shekuj si profesionistë të luftrave, një “kastë luftëtarësh me ...

Më shumë...

Preng CUB LLESHI: Përpara se “Kalorës i Krishterimit”, Gjergj Kastrioti ishte “Kalorës i Lirisë”!

Skënderbeu në Krujë

Vendimi i Qeverisë shqiptare për ta shpallur vitin 2018, që shënon 550-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti, si “Viti i Skënderbeut”, ishte një vendim i drejtë. Ishte dhe mbetet i tillë, sepse veprimtaritë, që do të kryhen gjatë këtij viti, do të shërbejnë për ta evokuar epokën ...

Më shumë...

Në letrën që Skënderbeu i drejtonte Papës në Romë, në vitin 1456 habitej pse nuk po merrte përgjigje

Në letrën që Skënderbeu i drejtonte Papës në Romë, në vitin 1456 habitej pse nuk po merrte përgjigje

Gazeta “TemA”, ka ribotuar një punim të  Dhimitri Pilikës, që daton në janar të 1967 dhe si bosht të tij ka një ndër letrat e Skënderbeut, e gjetur mbas 5 shekujsh nga vdekja e tij. Letra daton në 8 Prill të vitit të largët 1456. Ajo i drejtohet Papës në ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Aqif Blyta, drejtues kryesor i organizatës “Xhemijeti”

Aqif Blyta

Aqif Blyta padyshim është personaliteti dhe lideri më me ndikim i boshnjakëve dhe shqiptarëve të Sanxhakut në periudhën e Mbretërisë së SKS (1918-1829) dhe Mbretërisë së Jugosllavisë (1929-1941). Ai është një lloj fenomeni politik i kësaj periudhë kohore. Edhe atëherë kur veproi krejtësisht i pavarur pa asnjë parti që do ...

Më shumë...

Kongresi i Lushnjes (21-31 janar 1920) akti themelor kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë

Kongresi i Lushnjes (21-31 janar 1920) akti themelor kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë

Kongresi i Lushnjes, që njihet si një ngjarje e madhe e historisë së kombit tonë u mbajt prej 21-deri më 31 janar të vitit 1920, në të cilin u miratua një akt kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë. Gjatë ditëve të punimeve Kongresi zgjodhi këshillin e lartë prej 4 ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjergj Kastrioti-Skënderbeu diga e fortë kombëtare për t’i mbrojtur shqiptarët nga Lindja e nga Perëndimi

Skënderbeu në Krujë

Evropa kërkon nga ne që Gjergj Kastriotit, t’ ia heqim Skënderbeun, ndërsa Azia kërkon që Skënderbeut t’ ia heqim, Gjergj Kastriotin. Ne, shqiptarët që jemi edukuar në frymën, “skëndebegiane e ademjashariane” as për hir të Evropës, as për hir të Azisë nuk do ta vëmë në dilemë ADN-në tonë kombëtare, ...

Më shumë...