vipa
driloni com
Fillimi / Tema Historike (faqe 3)

Tema Historike

Frank Shkreli: Në kujtim të prijësit të Malësisë së Madhe, Ded Gjo’Luli

Dedë Gjo Luli ( 1840-1915)

Sot është 6 prilli, përvjetori (6 Prill, 1911) i ngritjes së Flamurit Kombëtar nga Heroi i kombit, Ded Gjo’Luli, për herë të parë në pothuaj 500-vjet të pushtimit Osman në trojet shqiptare. Ngritjes së Flamurit Kombëtar të Shqiptarëve i pat parapri Kryengritja e Malësisë së Madhe, një kryengritje kjo që ...

Më shumë...

Osman Osmani: Në 37 vjetorin e demonstratave të vitit 1981 për Republikë e Vetëvendosje

Osman Osmani: Në 37 vjetorin e demonstratave të vitit 1981 për Republikë e Vetëvendosje

Në 37 vjetorin e demonstratave të vitit 1981 për Republikë e Vetëvendosje po publikojmë Kallëzimin penal të Shërbimit të Sigurimit Shtetëror kundër Organizatës për Republikë – PKMLSHJ. Si i tillë ky dokument paraqet një dëshmi mbi organizatën në fjalë she veprimtarinë e saj si dhe hedhë poshtë edhe shpifjet e ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Marsi e prilli i vitit 1981, protestë, demonstratë, përpjekje për kryengritje, apo kryengritje?

1981

Sa herë vjen marsi, na kthen në kujtesë atë të kaluar jo të largët dhe përgjithësisht i kujtojmë zhvillimet sociale e politike, që u manifestuan në mars, prill, maj të vitit 1981. I përkujtojmë të rënët, vizitojmë familjarët e tyre, shihemi me ndonjë bashkëvuajtës burgu, evokojmë ndonjë kujtim. Dhe, kështu ...

Më shumë...

H. Abdullahu: Gjaku i dëshmorëve, inspirim për gjeneratat e tashme dhe të ardhshme për mbrojtjen e Atdheut!

Ismet Krasniqi

Si në shumë, protesta, aksione, dhe padëgjueshmëri tjera të popullit shqiptar ndaj pushtuesit serb, edhe në demonstratat e fuqishme të para 29 vjetëve, të cilat konsiderohen më të përgjakshmet në Kosovë, njëherësh edhe më rezistueset ndaj pushtimit serbo-sllav, trimi dhe patrioti i madh shqiptar,  Ismet Krasniqi ishte në ballë të ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Falsifikimi dhe vulgarizimi i historisë për “lashtësinë” e popullit serb

Adil Fetahu: Si i ka zhdukur Serbia gjermanët e Vojvodinës

“Serbët janë populli më i vjetër në botë, e kanë pushtuar Indinë dhe kanë krijuar atje dy perandori serbe; *Shën Pjetri,  Apostoli Lluka, Aristoteli, Aleksandri i Madh, të gjithë perandorët romakë kanë qenë serbë; * Ushtria e  faraonit Ramzesi II ishin serbë, kur fitoi luftën e Kadeshit; *Troja ishte qytet ...

Më shumë...

Prof. Dr. Hakif Bajrami: GJENERAL XHELADIN GASHI (25. V. 1946- 21. III. 2005)

Prof. Dr. Hakif Bajrami: GjENERAL XHELADIN GASHI (25. V. 1946- 21. III. 2005)

Xheladin Gashi, komandant “Plaku” u lind në Bushat (ish-Komoran) më 25 maj 1946. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, Normalen në Prishtinë më 1968. Studimet i vijoi në SHLP në Shkup, të cilën e mbaroi më 1973 në degën Biologji-kimi. Ishtei mësues në Nikaj e pastaj drejtor për të vazhduar ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: 7 MARSI – DITA E MËSUESIT

ABC

 – Atyre dhe vetëm atyre, që mbajnë lartë emrin dhe etikën e emrit mësues! 7 marsi, festa shqiptare e mësuesit. Kjo datë ka zanafillën e hershme, që të kujton themelet e para të shkollës shqip, në fakt ka filluar të kujtohet, që nga viti 1960-të, kur shteti Shqiptar vendosi që ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Adem Jashari dhe Ibrahim Rugova

Dilaver Goxhaj: Adem Jashari dhe Ibrahim Rugova

“Lindja” pas vdekjes e Adem Jasharit shkaktoi “vdekjen” politike të Ibrahim Rugovës, nga e cila lindi antagonizmi i tij, pasi “vdekja” politike për një Komandant të Përgjithshëm, ai dhe President Republike, është më fatkeqe se vdekja fizike, ngaqë shkakton hidhërim të pakufishëm. Ky hidhërim e bëri Rugovën që Adem Jasharin ...

Më shumë...

Besëlidhja e Lezhës e 2 marsit të vitit 1444

Besëlidhja e Lezhës

Njëra prej datave më të rëndësishme të historisë së popullit shqiptar, pa dyshim se është edhe Besëlidhja e Lezhës, e njohur edhe si “Lidhja Shqiptare e Lezhës”, Kuvendi i Lezhës, apo Liga e Princërve Shqiptarë. Kjo lidhje ka të bëjë me Kuvendi i Princërve Shqiptarë të viteve 1444, të cilët ...

Më shumë...

Fitim Rifati: Hasan Prishtina Austro-Hungarisë më 1913: Na ndihmoni ta mbrojmë Kosovën nga serbizimi

Shqiptarët

Në nëntor të vitit 1912, gjatë Luftës së Parë Ballkanike, Hasan Prishtina u zu në rrethinën e Shkupit nga forcat ushtarake serbe dhe u burgos në Beograd, por për shkak të presionit ndërkombëtar dhe me urdhër të Ministrisë së Ushtrisë në Mbretërinë e Serbisë, u lirua në pranverë të vitit ...

Më shumë...

Vitore Stefa Leka, Alida Hisku dhe shqiptarë të tjerë kujtojnë shqiptarët e kampit nazist të Dachau

Vitore Stefa Leka, Alida Hisku dhe shqiptarë të tjerë kujtojnë shqiptarët e kampit nazist të Dachau

 (Albert Z. ZHOLI: Para disa ditësh, disa shqiptarë të organizuar nga aktivistet e shquara të emigracionit Nënlokja,  Vitore Stefa Leka dhe e madhja Alida Hisku bën homazhe tek memoriali i shqiptarëve që janë djegur tek kampi nazist i Dachau-t. ) Kampi i përqendrimit të Dachau (gjermanisht: Konzentrationslager Dachau ose KZ ...

Më shumë...

Xhemajl Pllana: Beteja e 22 shkurtit e vitit 1999 tregoi se luftëtarët e Zonës së Shalës mund të përballeshin edhe me luftë frontale

Xhemajl Pllana: Beteja e 22 shkurtit e vitit 1999 tregoi se luftëtarët e Zonës së Shalës mund të përballeshin edhe me luftë frontale

Beteja e lavdishme e UÇK -së, në mbrojtje të Shtruerës (Shtitaricës), Lugmirit (Dalakut) Akrashticës, Bukoshit, Liqenjëve dhe Taraxhës së Vushtrrisë Pas ofensivës së Shtatorit 1998 dhe Marrëveshjes Hollbruk-Millosheviq për armëpushim, e cila ishte e shkurtër dhe e rrejshme, sepse armiku, ishte dinak dhe i pabesë. Ai, mbase dhe po shpresonte, ...

Më shumë...

Arben Kondi: Në Çamëri, atje ku edhe gurët flasin shqip

Arben Kondi: Në Çamëri, atje ku edhe gurët flasin shqip

 Të vizitosh Çamërinë është emocion dridhërues. Për më tepër që ditët e fundit po flitet aq shumë për të. Sot, prej politikanëve të lartë grek, duke përfshirë këtu edhe vetë presidentin Pavlopuolos, Çamëria është vënë në mirinë të pushkës, njësoj si në kohën e Napolion Zervës. Duke ulur e ngritur ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Si e shënoi diaspora, 50 vjet më parë, në Romë, 500-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Frank Shkreli: Si e shënoi diaspora, 50 vjet më parë, në Romë, 500-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Siç dihet, viti 2018 është shpallur nga qeveritë e Tiranës dhe të Prishtinës, por edhe nga Kisha Katolike në trevat shqiptare dhe në diasporë, si viti i Gjergj Kastriotit Skënderbe. Janë mbajtur disa manifestime dhe është në plan të zhvillohen programe të ndryshme kulturore, akademiko-shkencore dhe ceremoni të tjera përkujtimore, ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Skënderbeu për 550 vjet ishte dhe është simbol i bashkimit të shqiptarëve

Jakup Krasniqi

Janë katër momente të mëdha, katër periudha të historisë shqiptare që Gjergj Kastriotin – Skënderbeun e kanë ngritur në piedestalin më të lartë të Kombit, edhe pse në atë piedestal nuk duhet të qëndrojë i vetëm, pasi ka edhe personalitete të tjera të mëdha të kombit, të cilat do t’i ...

Më shumë...

Prof. Asoc. Dr. Zaho GOLEMI: Labin nuk e mposhtën plagët e luftës

Prof. Asoc. Dr. Zaho GOLEMI: Labin nuk e mposhtën plagët e luftës

(Kushtuar partizanit lab, Mato Mato që u shua nga plagët e LANÇ, në moshën 27 vjecare, më 17 Prill 1946) Bijtë e Labërisë luftën dhe luftrat i kanë parë shekujve si detyrë për të mbijetuar përballë pushtimeve. Lebërit ishin kthyer nëpër shekuj si profesionistë të luftrave, një “kastë luftëtarësh me ...

Më shumë...