Airport Adem Jashari
MIT
valamobile
mbpzhr 2018
kek
akp deri me 5 maj
Fillimi / Tema Historike (faqe 10)

Tema Historike

Hajrush Kurtaj: Rruga luftarake e Brigadës 162 “Agim Bajrami” filloi në mars 1998 me ardhjen e komandantit, Agim Bajrami

Hajrush Kurtaj: Rruga luftarake e Brigadës 162 “Agim Bajrami” filloi në mars 1998 me ardhjen e komandantit, Agim Bajrami

Ushtria Çlirimtare e Kosovës, e udhëhequr nga Komandanti Legjendar Adem Jashari, ishte arritja më kulmore në historinë tonë e cila i ndërroi rrjedhën e historisë. Ajo e vulosi fillimin e luftës për çlirimin e Kosovës, por edhe fitoren e kësaj lufte, ndërsa familja Jashari u bë shembulli më kuptimplotë i ...

Më shumë...

Letër e hapur e një akademiku serb drejtuar ish-kryetarit të vrarë të Qeverisë së Serbisë, Zoran Gjingjiq

Letër e hapur e një akademiku serb drejtuar ish-kryetarit të vrarë të Qeverisë së Serbisë, Zoran Gjingjiq

I nderuari z.Gjingjiq Po ju shkruaj si serbit i cili  pati guxim trimëror, urti dhe dije politike, që keqbërësin e Serbisë, Sllobodan Millosheviqin, ta dërgojë në Gjykatën për Krime të Luftës në Hagë. Që të realizoni këtë që po ju propozoj me këtë letër, ju duhet shumë më tepër guxim, ...

Më shumë...

Gjokë Dabaj: Një debat i papërfunduar me Mustafa Nanon

Gjokë Dabaj

Në një shkrim timin, që u botua te “Dita” dhe te „Telegrqaf“ më 24 korrik 2017, pata folur edhe për Mark Markun, në të njëjtën shkallë me Mustafa Nanon. Por Marku e kaloi në heshtje përmendjen time. Ai, ose zgjodhi  nënvleftësimin, siç veprojnë shumë persona mendjemëdhenj, ose po përgatit ndonjë ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Kryqëzatat serbe kundër shqiptarëve

Krimet serbe ndaj shqiptarëve

Në histori njihën tetë kryqëzata, të cilat i ndërmorën shtetet e krishtera të Evropës (Roma, Venediku, Franca, Gjermania, Flandria, Anglia, për të pushtuar Jerusalemin e Palestinën, gjoja për të çliruar vorrin e Krishtit prej Turqëve Selxhukë dhe dinastive   arabe, siriano-egjiptase. Ato, me ndërprerje të kohëpaskohëshme, zgjatën prej vitit 1096 deri ...

Më shumë...

Roli i medieve të Shqipërisë në ngritjen e ndërgjegjësimin kombëtar të shqiptarëve nën Jugosllavi, gjatë viteve 1945-1990

Roli i medieve të Shqipërisë në ngritjen e ndërgjegjësimin kombëtar të shqiptarëve nën Jugosllavi, gjatë viteve 1945-1990

Roli i Radio-Tiranës, RTSH-së dhe medieve të tjera të Shqipërisë në ngritjen dhe ndërgjegjësimin kombëtar të shqiptarëve jashtë Shtetit, gjatë viteve 1945-1990 Rimbetja e Kosovës dhe e trojeve të tjera shqiptare jashtë shtetit shqiptar, në vitin 1945, kishte paraqitur një rrezik i madh që iu kanosej atyre  nga asimilimi, humbja ...

Më shumë...

Halil Alidemaj: KONGRESI I BERLINIT DHE ÇËSHTJA BALLKANIKE

Traktati i Berlinit

Historiografia e kohës së re u kushton kujdes të veçantë ngjarjeve historike të lidhura me Krizën Lindore, si pasojë e së cilës u mblodh Kongresi i Berlinit (13 qershor — 13 korrik 1878). Ky tubim diplomatik ishte imponuar nga forcat imperialiste evropiane, për hartimin e hartës së re të Gadishullit ...

Më shumë...

Sali Onuzi: Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë dhe i Luftës Nacionalçlirimtare (5.7.1943 – 10.7.1945)

Anëtarë të Shtabit të Përgjithshëm, Enver Hoxha, (komisari i Shtabit) Mustafa Gjinishi, Ramadan Citaku dhe Dali Ndreu me anëtarë të Misionit ushtarak britanik.

Më 4 korrik 1943, Këshilli i Përgjithshëm Nacionalçlirimtar, do t’i jepte dymbëdhjetë shqiptarëve, secilit, një mandat të barabartë për të udhëhequr e drejtuar Luftën Antifashiste Nacionaçlirimtare të popullit tonë. Kjo skuadër udhëheqëse, kjo komandë kolegjiale, u themelua si Shtabi i Përgjithshëm i Fuqive të Armatosuna Nacionalçlirmtare, si Shtabi i Përgjithshëm ...

Më shumë...

Fjalimi i Gjergj Fishtës në Konferencën e Paqes në Paris më 28 qershor 1919

Fjalimi i Gjergj Fishtës në Konferencën e Paqes në Paris më 28 qershor 1919

Fjalimi i Gjergj Fishtës në Konferencën e Paqes në Paris, më 28 qershor të vitit 1919 pa dyshim është njëri ndër  fjalimet më antologjike për nga përmbajtja, një fjalim i burrit të Shqipërisë së kohës, i cili nuk kishte kursyer asnjë fjalë pa ia zbrazur në fytyrë autoriteteve të Evropës ...

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Miniera e Trepçës shekuj me radhë ishte e pushtuar nga Franca, Anglia, Serbia, Jugosllavia

Nebih Rexhepi

Mitrovica është një qytet i vjetër,i cili ka një histori të lashtë. Historikisht Mitrovica njihet si qyteti Isa Boletinit dorë e djathtë e Ismail Qemalit. Gjeografikisht shtrihet pranë luginës së lumit Ibër(sipas shumë burimeve ky lumë në të kaluarën është quajtur Ibardhë),njëri ndër qytetet e rralla në Kosovë ku bashkohen ...

Më shumë...

Lajmet e Radios-Kosova e Lirë më 21 qershor të vitit 1999 (Arkivi III)

Lajmet e Radio-Kosova e Lirë më 21 qershor të vitit 1999 (Arkivi III)

Sot është 21 qershori i vitit 1999. Burime të ndryshme informative kanë bërë të ditur se trupat policore ushtarake e paraushtarake serbe, definitivishtë janë larguar nga Kosova, ashtu sikurse ka qenë paraparë me marrëveshjen e 10 qershorit, në Kumanovë.  Dje, komandanti i përgjithshëm i NATO-s, V. Klark, e ka njoftuar ...

Më shumë...

Beteja e Kosovës e vitit 1389 mes historisë dhe këngëve të trimërisë

Ndeshja në luftë ballë për ballë e ballkanasve dhe turqve më 15 qershor të vitit 1389, sipas kalendarit gregorian, ( 29 qershor, sipas kalendarin julian) ka ndodhur në ditën datën dhe në vendin e caktuar, pikërisht në Kosovë, ku ka jetuar dhe jeton shumica dërrmuese e popullatës shqiptare, ku ende ...

Më shumë...

Adil Fetahu: “Vatra“ e shpëtoi Shqipërinë nga copëtimi dhe zhdukja

Adil Fetahu: “Vatra“ e shpëtoi Shqipërinë nga copëtimi dhe zhdukja

( Në 105-vjetorin e Federatës Panshqiptare të Amerikës, “Vatra” Shoqëria pan shqiptare  “Vatra” u themelua si federatë e disa shoqërive shqiptare, të cilat vepronin në ShBA, si bie fjala Shoqëria “Malli për Memëdhenë”,  “Besa-Besë”, “Flamuri i Krujës”, “Dallëndyshja” etj., u formua (më 28 prill 1912), ndëra njohja zyrtare dhe licenca ...

Më shumë...

Themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (10 qershor 1878)

Themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (10 qershor 1878)

Një nga çështjet kryesore, që u shtrua gjatë pranverës së vitit 1878, në mbledhjet popullore të krahinave të vendit ishte formimi i lidhjes shqiptare, karakterin kombëtar të së cilës e mbrojtën si patriotët radikalë, ashtu dhe qarqet e moderuara. Si procedurë për formimin e saj udhëheqësit politikë vendosën të shfrytëzonin ...

Më shumë...

139 vjet më parë, më 10 qershor të vitit 1878 u themelua Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Gjatë pranverës së vitit 1878, krahas hovit që mori lëvizja e protestës kundër Traktatit të Shën-Stefanit, ngadhënjeu edhe ideja për të kundërshtuar me armë vendimet që mund të merreshin në Kongresin e Berlinit në dëm të tërësisë tokësore të shqiptarëve. Në këto rrethana, kërkesa për të formuar një lidhje të ...

Më shumë...

Anthony Arnoux: Aneksimi i Shqipërisë së Jugut nga Greqia

Deklaratë-Apel: Çështja e Çamërisë është e drejtë, ka ardhur koha të zgjidhet

Gazeta politike e shoqërore, organ kombetar i shqiptareve te Rumanise, me 1 qershor 1916, kishte botuar nje shkrim te gazetarit te njohur amerikan Anthony Arnoux, i cili i bente nje veshtrim kritik aneksimit te Epirit nga ana e shtetit grek. Nga permbajtja e tekstit, shihet se sa ishte thelluar autori ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Vendndodhja dhe e kaluara e Pazarit të Ri (Novi Pazarit apo Yeni Pazarit)

Ismet Azizi

Evlija Çelebiu: “Novi Pazari është i vendosur në vendin ku takohen kufijtë e tre vilajeteve. Nëpër territorin e tij rrjedhin  shtatë lumenjtë, zona e tij është shumë pjellore. Para së gjithash vlen të veçohet  burimi i lumit Rashka, i cili rrjedh nëpër këtë qytet nën urë prej druri, e cila ...

Më shumë...