KEK
Fillimi / Tema Historike (faqe 20)

Tema Historike

Frank Shkreli: Në kujtim të Masakrës së Tivarit

Sot shënohet 75 përvjetori i masakrës së Tivarit ku u vranë mizorisht mijëra shqiptarë të Kosovës

Portali i lajmeve nga Ulqini, “Ulqinionline” njofton se të djelën me 2 mars, në kujtim të Masakrës së Tivarit, 72 vjet më parë – Shoqata “Rumia” nga Ulqini, për të dytin vit me radhë, organizoi rrugëtimin tani të emërtuar, “Rrugës së të mbijetuarve të Masakrës së Tivarit” — rrugës tepër ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Historia e shqiptarëve që e mbrojtën Sanxhakun nga çetnikët

Sanxhak

 Lufta për mbrojtjen e Pazarit është shprehje e cila ka hyrë në histori si shprehje treguese për zhvillimet luftarake në Sanxhakun e quajtur Sanxhaku i Novi Pazarit, i cili deri në vitin 1912, kur u okupua nga Serbia, ishte pjesë përbërëse e Vilajetit të Kosovës. Në këto luftime, për qëllim ...

Më shumë...

Masakrat e regjimit kolonialist francez kundër Algjerisë dhe algjerianëve

Masakrat e regjimit kolonialist francez kundër Algjerisë dhe algjerianëve

Gjatë kohës së kolonializmit francez në vendet e Afrikës, qysh prej fillimit  të shekullit 19-të,  shume vende arabe të Mesdheut  u pushtuan nga Franca dhe u mbajtën në sundim për afër dy shekuj. Një fat të keq të robërisë kolonialiste, përveç popujve të tjerë afrikano-veriorë,  kanë pësuar sidomos algjerianë, vendi ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Esad Rahiq shkruan për betejën për Karanovcin e dikurshëm: Kraleva e sotme dikur ishte e shqiptarëve

Ismet Azizi: Esad Rahiq shkruan për betejën për Karanovcin e dikurshëm: Kraleva e sotme dikur ishte e shqiptarëve

 Sipas autorit Esad Rahiq, krahina e Sanxhakut, si një rajon transversal, kurrsesi nuk ka mund të jetë i anashkaluar nga ndodhitë gjatë kohës së Kryengritjes së Parë serbe, sepse krerët e kryengritjes serbe ishin të vetëdijshëm se pikërisht nëpër këtë territor kalon lidhja në mes Bosnjës dhe Hercegovinës dhe Perandorisë ...

Më shumë...

Shkruan: Adil Fetahu: A po vazhdon faza e tretë e kolonizimit serb edhe në Kosovën e pavarur?

Adil Fetahu

Për kolonizimin e Kosovës janë shkruar e botuar shumë libra e punime, nga autorë të ndryshëm, shqiptarë e serbë, po edhe nga të tjerë. Një ndër librat më komplete me të dhëna për kolonizimin e Kosovës, është libri i dr Millovan Obradoviqit: “Agrarna reforma i kolonizacija na Kosovu, 1918-1941” (Reforma ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Janari i vitit 1945 ishte i kobshëm edhe për mësuesin e devotshëm, Bedri Gjinaj

Ismet Azizi: Janari i vitit 1945 ishte i kobshëm edhe për mësuesin e devotshëm, Bedri Gjinaj

(Shaban Palluzha: “ Djemt me shkollë shohin me katër sy”) Bedri Gjinaj është një ndër figurat më të njohura dhe më të nderuara të arsimit në Mitrovicë, në Kosovë, Sanxhak e më gjerë. Bën pjesë në radhën e veprimtarëve më të shquar të arsimit shqiptar, i cili punoi me kompetencë ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Isa Boletini, Robin Hudi i Shqipërisë

A. Qeriqi: Isa Boletini, Robin Hudi i Shqipërisë

Më 23 janar të vitit 1916, sipas një skenari të përgatitur nga ambasada franceze, ajo e Austrohungarisë  dhe Kral Nikolla  i Malit të Zi, në Urën e Ribnicës, karshi Kishës Katolike në Podgoricë, Isa Boletini  me trimat e tij bie në pritë të qindra forcave të armatosura malazeze. Pas një ...

Më shumë...

Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, heroi kombëtar dhe personaliteti më i njohur i Shqipërisë

Gjergj Kastrioti - Skenderbeu

Gjergj Kastrioti, i njohur ndër shqiptarë dhe kudo në botë si, Skënderbeu, ka qenë dhe po mbetet  shqiptari më i madh, më i njohur dhe më unifikues  i të gjitha kohëve, gjatë tërë historisë sonë prej kohës së tij e deri sot. Pavarësisht përpjekjeve që janë bërë dhe po bëhen ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Kuvendi i Palluzhës gradon Shaban Palluzhën me gradën gjeneralkolonel!

Shaban Polluzha

Kuvendi i Palluzhës  punimet i ka zhvilluar më 16 janar 1945 në Kulllën e  trekatëshe të Shaban Palluzhës. Në prag të mbajtjes së Kuvendit të Palluzhës, Bedri Gjinaj, kishte  shprehë dyshimin e tij për mos realizimin e marrëveshjes së Skenderajt me Shtabin Operativ për Kosovë e Metohi. Bedri Gjinaj pasi ...

Më shumë...

Në përkujtim të Motit të Madh dhe kryetrimit të Shqipërisë së të gjitha kohëve, Gjergj Kastriotit, Skënderbeut

Skënderbeu në Krujë

Gjergji i dinastisë së Kastriotëve ishte djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i princeshës Vojsava. Ai kishte trashëguar emrin e gjyshit, Gjergj Kastriotit i cili mori pjesë në Luftën e Kosovës të vitit 1389. Ishte më i riu  në mesin e katër vëllezërve e pesë motrave. Mendohet se ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Qëndrimi i Brigadës së Drenicës në Mitrovicë dhe Takimi i Mitrovicës!

Ismet Azizi

Më 6 janar, të vitit 1945 Brigada e Drenicës nën komandën e Shaban Polluzhës hyn në Mitrovicë. Komandanti Polluzha i hipur mbi kalë të bardhë dhe i përcjellë nga dy djelmosha të cilët bartnin lart flamurin kombëtar, marshimin rrugëve të Mitrovicës e bënë edhe më madhështor. Dy anët e rrugës ...

Më shumë...

Prof. assoc. dr. Sabit Syla: Shpërnguljet e shqiptarëve në Turqi, sipas dokumenteve diplomatike të Qeverisë shqiptare

Sabit Syla

Udhëheqja politike shtetërore e Tiranës, pas prishjes së marrëdhënieve diplomatike me Jugosllavinë më 1948, krahas çështjeve tjera që merrej me Kosovën, një problem me vete paraqiste me çdo kusht mbrojtja e popullsisë shqiptare të Kosovës nga asimilimi dhe dëbimi me dhunë nga territoret e tyre etnike. Nga burimet dhe dokumentacioni ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Një vit pa Imzot, Rrok Mirditën

Frank Shkreli: Një vit pa Imzot, Rrok Mirditën

Ja u mbush viti kur u përhap lajmi pikëllues se Arkipeshkvi i Metropolitanës Tiranë – Durrës, Monsinjor Rrok Mirdita kishte ndërruar jetë pas një operaconi të rëndë në zemër.  Ishte një vdekje e parakohëshme dhe e pa pritur që shkaktoi hidhërim të thellë në radhët e të gjithë atyre që ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Sami Repishti: LOT-LAVDI E LUMNIM

Frank Shkreli: Sami Repishti: LOT-LAVDI E LUMNIM

Kohët e fundit më ka mbërrijtur libri me titull: Lotë-Lavdi e Lumnim, i Autorit, Profesorit, Mbrojtësit të të Drejtave të Njeriut, Aktivistit të palodhur të komunitetit shqiptaro-amerikan për çështjet kombëtare dhe ish-të burgosurit të regjimit komunist të Enver Hoxhës, Z. Sami Repishtit.  Libri, që Profesori i nderuar dhe miku dhe ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Vendimet që i mori Kuvendi i Drenicës më 20 Nëntor të vitit 1944

Ismet Azizi: Vendimet që i mori Kuvendi i Drenicës më 20 Nëntor të vitit 1944

( Me rastin e 72-vjetorit të Kuvendit  të Drenicës,  i cili organizoi luftën kundër depërtimit të forcave partizane çetnike serbe në Kosovë) Kuvendi Institucional i Drenicës i filloi punimet më 20 nëntor 1944, në lokalet e Kuvendit Komunal të Polacit, në orën 10, 00. Kuvendin e hapi delegati më i ...

Më shumë...

Faik Miftari: Pse duhet të rindërtohet xhamia në Kala të Prizrenit?

Faik Miftari: Pse duhet të rindërtohet xhamia në Kala të Prizrenit?

Gjatë këtyre ditëve është ndërmarr  nisma për rindërtimin e xhamisë dhe sahat kullës në Kala të Prizrenit nga Iniciativa Qytetare e Prizrenit në përbërje të së cilës janë përfshirë pjesëtar të shoqërisë civile, Bashkësisë Islame, afarist, publicist, mediat, aktivist, etj. Para se të elaborojë temën pse duhet rindërtuar  xhaminë dhe ...

Më shumë...