Tema Historike

Preng Cub Lleshi: Marin Barleti nuk ka folur për ”Origjinë Dibrane” të Kastriotëve, por indirekt për origjinen mirditore të Kastriotëve

Preng Cub Lleshi: Marin Barleti nuk ka folur për ”Origjinë Dibrane” të Kastriotëve, por indirekt për origjinen mirditore të Kastriotëve

Për vetë rëndësinë që ka në historinë e Shqipërisë figura e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti, dashamirësi i historisë, veçanërisht në këtë vit jubilar të 554-vjetorit të vdekjes së tij, prirej t`i ndiqte shkrimet e studiuesve dhe të historianëve të ndryshëm rreth kësaj figure të ndritur të kombit tonë. Ishte …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kosova, një histori e shkurtër deri në pavarësi I

Ahmet Qeriqi: Kosova, një histori e shkurtër deri në pavarësi I

Kosova e sotme përfshin pjesën qendrore të Dardanisë së dikurshme ilirike, ndërsa territori i saj historik gjatë shekujve përgjithësisht shtrihej në sipërfaqen gjeografike të saj, e cila deri në deri në vitin 1912 ishte e njohur si Vilajeti i Kosovës dhe përfshinte rreth 60.000 km2. Kosova e sotme e rrudhur gjeografikisht, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kosova, një histori e shkurtër deri në pavarësi II

Më 28 nëntor të vitit 1912, me rastin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, nga Ismail Qemali, Isa Boletini Luigj Gurakuqi e të tjerë, Kosova e viset shqiptare ishin përgjakur nga të katër anët, nga hordat barbare sllave, serbe, ruse, bullgare e greke. Qindra mijëra shqiptarë të Kosovës, kryesisht popullatë civile …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kosova, një histori e shkurtër deri në pavarësi III

23 vjet nga dalja e parë publike e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe shpalosja e qëllimit të luftës çlirimtare

Prej daljes publike të UÇK-së, në Drenicë, më 28 nëntor të vitit 1997 Prej daljes publike të UÇK-së, në Drenicë, më 28 nëntor të vitit 1997, që doli si rezultat i Betejës paraprake  në Ludoviq, tani Rezallë e re, të Drenicës,  të cilën e kishte udhëhequr komandanti i UÇK-së, Adem Jashari me …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kosova, një histori e shkurtër deri në pavarësi IV

Ahmet Qeriqi

Betejat në arenën politike e diplomatike Më 6 shkurt 1999 nisi Konferenca paqësore për Kosovën në Rambuje të Francës, me ndërmjetësimin e Grupi i Kontaktit dhe pjesëmarrjen e delegacioneve nga Kosova dhe Serbia. Konferenca zgjati 17 ditë dhe përfundoi pa sukses, për shkak të kushteve të papranueshme që Serbia i …

Më shumë...

Adil Fetahu: SI IA HUMBËN (SERBËT) IDENTITTIN SHIQIPTAR,  JANI KONDOS – ÇLIRUESIT TË BEOGRADIT ?

Adil Fetahu: SI IA HUMBËN (SERBËT) IDENTITTIN SHIQIPTAR,  JANI KONDOS - ÇLIRUESIT TË BEOGRADIT ?

Se marrëdhëniet midis serbëve dhe shqiptarëve, si dy popuj fqinjë dhe që në periudha të ndryshme kanë bashkëjetuar nën sundimtarë të ndryshëm, kanë qenë edhe të mira, se kanë bashkëpunuar e bashkëluftuar kundër armikut të përbashkët, kjo është treguar gjatë historisë së këtyre dy popujve. Prandaj, edhe përceptimi negativ ndaj …

Më shumë...

Roli i OZNA-s dhe KGB-së në përpjekje për ta përmbysur regjimin e Enver Hoxhës në Shqipërinë e pasluftës së Dytë botërore

Enver Hoxha

Christopher Andrew dhe Oleg Gordievsky, i pari historian britanik dhe tjetri agjent i dyfishtë sovjeto-britanik, përgjatë ndërtimit të librit më të plotë për historinë e shërbimit famëkeq të spiunazhit sovjetik, KGB (me titull “KGB”) kanë zbuluar detaje të panjohura për ndikimin në Shqipëri. Historia e operacioneve politike nga Lenini te …

Më shumë...

Më 4, 2. 1944 forcat kuislinge të Xhafer Devës pushkatuan 84 antifashistë, 400 i mbyllën në kampet e përqendrimit

Sot bëhen 76 vjet nga masakra e ndodhur në Tiranë, ku  u pushkatuan mizorisht 84 antifashistë dhe 400 të tjerë u mbyllën në kampet e përqendrimit. Operacioni i 4 shkurtit, i quajtur Masakra e 4 shkurtit të vitit 1944, ishte një operacion kundëraksion i autoriteteve shtetërore të Mbretërisë Shqiptare si …

Më shumë...

Marenglen Kasmi: E vërteta e thjeshtë dhe e hidhur e pushkatimit të Ramize Gjebresë, gjatë Luftës Antifashiste Nacional-çlirimtare

Marenglen Kasmi

Është folur shumë për pushkatimin e Ramize Gjebresë, komunistes dhe partizanes nga Gjirokastra, e cila u ekzekutua në Ramicë të Vlorës, më 6 mars 1944, sipas vendimit të marrë nga një gjykatë partizane. Por, është folur pak nga historianë seriozë e më tepër nga ustallarë të historisë, bazuar më së …

Më shumë...

Besëlidhja Shqiptare e Pejës (23 janar 1899 – maj 1900)

Kuvendi i Pejës, apo sikur njihet edhe me emërtimin Besëlidhja e Pejës ka qenë hallka më e rëndësishme e përpjekjeve të atdhetarëve shqiptarë për të realizuar programin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit për ruajtjen e  tërësisë së katër vilajete shqiptare, në një shtet të vetëm. Trojet shqiptare kërcënoheshin jo vetëm …

Më shumë...

Kongresi i Lushnjes (21-31 janar 1920) akti themelor kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë

Kongresi i Lushnjes (21-31 janar 1920) akti themelor kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë

Kongresi i Lushnjes, që njihet si një ngjarje e madhe e historisë së kombit tonë u mbajt prej 21-deri më 31 janar të vitit 1920, në të cilin u miratua një akt kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë. Gjatë ditëve të punimeve Kongresi zgjodhi këshillin e lartë prej 4 …

Më shumë...

Ismet Azizi: 77-vjetori i ekzekutimit të atdhetarëve të mirënjohur: Aqif Blyta dhe Ahmet Daci  

“Unë do të kthehem në Pazarin e Ri, le të bëhet si të bëhet!” “Mos Aqif, do të vrasin komunistët!” – i kishte thënë Biko; “Nëse jam fajtor, le të më vrasin, unë nuk ndihem fajtor, as para Zotit, as para popullit!” Pas ndërprerjes së sulmeve çetnike ndaj Pazarit të …

Më shumë...

Isuf Bajrami: Para se të hynte në Greqi, ushtria fashiste italiane, qeveria greke filloi një fushatë të re masakrash dhe krimesh nga më monstruozët kundër popullsisë shqiptare

Deklaratë-Apel: Çështja e Çamërisë është e drejtë, ka ardhur koha të zgjidhet

Çështja çame dhe përgjithësisht çështja e minoritetit shqiptar në Greqi, lindi me vendimin e Konferencës së Londrës më 1913, e cila e shkëputi këtë trevë shqiptare dhe ia aneksoi atë Greqisë. Që nga kjo kohë fillon një presion i vazhdueshëm, një politikë sistematike e shtetit grek dhe e forcave të ndryshme ultranacionaliste për shkombëtarizimin e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, diga më e fortë kombëtare për t’i mbrojtur shqiptarët nga Lindja e nga Perëndimi

Gjergj Kastrioti

Evropa kërkon nga ne që Gjergj Kastriotit, t’ ia heqim Skënderbeun, ndërsa Azia kërkon që Skënderbeut t’ ia heqim, Gjergj Kastriotin. Ne, shqiptarët që jemi edukuar në frymën, “skëndebegiane e ademjashariane” as për hir të Evropës, as për hir të Azisë nuk do ta vëmë në dilemë ADN-në tonë kombëtare, …

Më shumë...

RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI: ISLAM (TAHIR) SPAHIU I LUMËS (1838- 1928) TRIBUN I POPULLIT

RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI: ISLAM (TAHIR) SPAHIU I LUMËS (1838- 1928) TRIBUN I POPULLIT

Nën udhëheqjen e Islam Spahiut (qe ishte bashkëluftëtar i Ismail Qemalit,Isa Boletinit, Bajram Currit,Hasan Prishtines, Idriz Seferit…) ne kryengritjen e Lumës me 1912, ushtria serbe e Bozhidar Jankoviqit i la kockat e 12.000 ushtareve. Ne katundin e tij ne Kolosjan te Lumes, Islami me 1891,e hap te paren pare shkolle …

Më shumë...

Ruzhdi JASHARI: MASAKRA E REÇAKUT -Fundi i okupimit serb mbi Kosovën

Ruzhdi Jashari

        Në shenjë nderimi e kujtimi me rastin e 23 vjetorit të MASAKRËS SË RECAKUT, për opinionin publik, po ofrojmë për botim një material përmbledhës, nga Kumtesa ime “MASAKRA E RECAKUT /fundi i okupimit serb mbi Kosovën”. Tematika e Konferencës Shkencore, ishte: “Gjenocidi mbi Shqiptarët, nga viti 1912 deri më 1999”, …

Më shumë...