Limak Kosovo
Fillimi / Opinione (faqe 70)

Opinione

Skënder Sadri KAPITI, Thirrje shoqërisë: Mbeshteteni Protestën Studentore Kombëtare!

Skënder S. Kapiti

Po Ju drejtohem shqiptarëve por si fillim të kësaj thirrjeje timen po citoj një fragment nga letra ime drejtuar Rinisë Shqiptare me 25 Prillit 2009 botuar në Librin tim “TRIUMFI I KOMBIT “:  “Brezi i Ri realizon aspiratat e vërteta patriotike, morale, fisnike dhe intelektuale, sepse ai është i lirë, ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Nuk jam nga ata që pranojnë të nënshtrohen, ta shtrembëroj të vërtetën para çfarëdo presioni, akuze a shantazhi

Faton Mehmetaj

(Kundër-reagim ndaj reagimit të major Rrustem Tetajt, me titull “Reagim ndaj shtrembërimit  të historisë – Beteja e Loxhës”, botuar në fjalorin enciklopedik të Kosovës I-II”, botuar te gazeta elektronike “Rubrika”, e datës 21 nëntor 2018). Në radhë të parë major Tetaj, edhe pse fillimisht thoni se “Në Zonën Operative të ...

Më shumë...

Agron Kajtazi: Hashim Ramë Haliti iu përgjigj kushtrimit të legjendarit, Adem Jashari dhe heroit, Abedin Rexha

Agron Kajtazi: Hashim Ramë Haliti iu përgjigj kushtrimit të legjendarit, Adem Jashari dhe heroit, Abedin Rexha

Kur Adem Jashari dhe Abedin Rexha, dhan kushtrimin dhe lufta filloi. Hashim Ram Haliti, bashkë me vëllezer, kushërinj dhe far e fis, ju përgjigj kushtrimit nder të paret. Hashimi ishte epror dhe komandant i mirë, kishte Lëvdatat dhe përkrahjen e madhe nga Sandokani dhe gjithë ne ushtaret e tij, pasi ...

Më shumë...

Sejdi Veseli: Stoltenberg thotë se Kosova sërish do të përballet me pasoja serioze, nëse ajo krijon ushtrinë!

Sejdi Veseli

Kjo deklaratë e z. Stoltenberg më përkujton ditët fundit të Pranverës 1999. I popullit tim liridashës të cilit i takojë, se ishte NATO, ajo e cila i lejoj dhe i mundësojë ushtrisë serbo-çetnike( e tillë është edhe sot), të tërhiqej nga Kasaphana e Kosovës, me terë arsenalin e armatimit dhe ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Bush i vjetër kujtohet këto ditë si një person me karakterin më të lartë njerëzor

George H. W. Bush

Presidenti Trump ka shpallur Ditën e Mërkurë ditë zije kombëtare për ish-Presidentin George H. W. Bush, i cili u nda nga kjo jetë në moshën 94-vjeçare.  Presidenti George Bush i vjetër kujtohet këto ditë si një person me karakterin më të lartë njerëzor dhe si një President, shembulli i të ...

Më shumë...

Fadil Maloku: Me Serbinë nuk negocohet me klane e grupe por, me ekspertë e politika kompetente shtetërore

Fadil Maloku: Me Serbinë nuk negocohet me klane e grupe por, me ekspertë e politika kompetente shtetërore

Me Serbinë nuk negocohet me klane e grupe poltroniste, por, me ekspert e politika kompetente shtetërore Me çfarë mandati, (po tentojnē të futen me çdo kusht!) në ekipin e “delegacionit shtetēror”, në bisedimet me Serbinë, ca ish parashutista e ca poltronista tē tanishëm klanor e partiak, kur qartë Kushtetuta e ...

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: BE-ja nuk duhet të sillet akoma me shqiptarët si Europa në vitin 1913

Skënder S. Kapiti

Qarqe, politikanë dhe disa shtete serbofile të BE-së dijeni se ka vdekur krijesa Jugosllavi e sajuar nga Europa në fillimshekullin e 20-të, dhe nuk mund të ngrihet më as me ndihmëpropozimet e disa “vizionarëve” europianë që nën maskën e Tregut të Përbashkët të Ballkanit Perendimor synojnë rikthimin neoJugosllav. Europa edhe ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Prerja e pyjeve dhe shkatërrimi i hapsirave të gjelbërta, shkaktari kryesor i ndotjes së ambientit, në Prishtinë

Nebih Rexhepi

Një hektar tokë e pyllëzuar, bënë pastrimin e ajrit në 18 milion metër kub. Pyjet janë mushkëritë e njeriut. Kosova në të kaluarën jo fort të largët kishte sipërfaqën më të madhe me tokë të pyllëzuar në rajon, diku mbi 60%. Kjo përqindje kaq e lartë e pyllëzimit kishte rëndësi ...

Më shumë...

Gjatë javës së fundit tetë shqiptarë të vrarë në Greqi, “Shqipëria” e Ilir Metës bën gjumin dimëror

Gjatë javës së fundit tetë shqiptarë të vrarë në Greqi, “Shqipëria” e Ilir Metës bën gjumin dimëror

Pas vrasjeve të njëpasnjëshme në rajonin e Janinës e Çamërisë, është vrarë  me armë zjarri nga grekët edhe një 18-vjeçar shqiptar. Vrasja ndodhi gjatë natës në  qytetin dikur shqiptar të Kavallës. Sipas medieve greke, 18 vjeçari shqiptar është ekzekutuar me dy plumba. I riu, emri i të cilit edne nuk ...

Më shumë...

Qeveria Haradinaj i ka akorduar një pagë mujore 1000 euro, gruas së vejë të Ibrahim Rugovës, Fana Rugova

Qeveria Haradinaj i ka akorduar një pagë mujore në shumë,  një mijë euro, gruas së  vejë së Ibrahim Rugovës, Fana Rugova. Përveç kësaj gruaja e ish kryetarit të LDK-së, Ibrahim Rugova ka një dispozicion një veturë zyrtare dhe një shofer për nevojat e saj. Ky vendim është marrë me qëllim ...

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Korrupsioni dhe krimi prishin shoqërinë. Letër nr.3

Skënder S. Kapiti

Defektet më të rënda për shtetin, shoqërinë dhe për demokracinë janë politika, pushteti dhe drejtësia të kriminalizuara e të korruptuara.Politika, pushteti dhe drejtësia,  kur ato kriminalizohen dhe korruptohen , prej tyre  shkatërrohet  dhe nuk funksionon makineria  gjigante shtet si dhe prishet  edhe shoqëria. Shtetet,  cilado forma organizimi qofshin ato: si ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: “Hippodrome”, softuer autokton

Agim Vuniqi

Gjatë Perandorisë Romake, perandori mbante tërë pushtetin. Senati (Parlamenti i tashëm) ishte thjesht një shoqëri debatuesish, të zgjedhur nga Perandori, dhe i shërbenin atij, si kënaqësi. Për të provuar këtë shpërthim kënaqësish, në vitin 39 pas Krishtit, Perandori Caligula caktoi kalin e tij, Incitatus, në Senatin romak “Unë të çlirova ...

Më shumë...

Instituti EPIK sqaron se ku gjendemi në procesin e vendim-marrjes për liberalizimin e vizave

Ambasadori italian në Kosovë, Nicola Orlando thotë së është koha për heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e Kosovës

Sot, Instituti EPIK dëshiron të sqarojë se ku gjendemi në procesin e vendim-marrjes për liberalizimin e vizave dhe pse çështja e liberalizimit të vizave nuk mund të hy në agjendë të Këshillit të BE-së me 6-7 dhjetor, pa një votim paraprak të Parlamentit Evropian. Me 13 shtator 2018, Parlamenti Evropian ...

Më shumë...

Nuri Dragoj: Pse vazhdojnë të ndodhin incidente midis Greqisë dhe Shqipërisë?

Dr. Nuri Dragoj

Vrasja e shtetasit grek, Kostandinos Kacifas, nga fshati Bularat i nënprefekturës së Gjirokastrës, i cili kreu një akt terrorist në territorin e Republikës së Shqipërisë, ka ndezur debate në të dy shtetet fqinje, duke nxitur shpesh herë dhe qarqet nacionaliste ekstremiste. Zhvillimet rreth kësaj çështje janë të pakuptimta. Kacifas, me ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Liberalizmi dhe “fake” politikanët

Agim Vuniqi

Çdo “muhabet” që lidhet për liberalizimin e vizave është një fabul stereotipe, e stër-përsëritur, kanë gjetur mënyrën si të “rrejnë” popullin, e çka i ka penguar deri më tash të ndërmarrin hapa tjerë bilateral ndërshtetërorë me shtetet qe e kanë njohur Kosovën, kjo nuk i pengon, apo jo! Nëse presin ...

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Lamtumirë, Rexhë Maksutaj!

Msc. Adem Lushaj: Lamtumirë, Rexhë Maksutaj!

(Me rastin e shkuarjes në amshim të veprimtarit të palodhshëm të çështjes kombëtare, mësimdhenësit shumëvjeçar, veteranit të luftës, Rexhep Maksutaj) Nuk është lehtë ti thuash ndokujt “lamtumirë përgjithmonë”. Është vështirë të përcjellësh dikë, që sdo shohësh kurrë më. Aq më vështirë të ndahesh nga dikush, që amgazhimin e tij jetësor, ...

Më shumë...